
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
03 червня 2021 року м. Рівне №460/1129/21
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Нор У.М. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 доГоловне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області визнання відмови протиправною, зобов`язання вчинення певних дій, -В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі - відповідач), в якому просить суд: 1) визнати протиправною відмову відповідача в призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах відповідно статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування"; 2) зобов`язати відповідача призначити та виплачувати позивачу з 01.10.2020 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" як жінці, яка працює у сільськогосподарському виробництві та виховала п`ятьох дітей. В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що в жовтні 2020 року вона звернулася до відповідача і з заявою про призначення пенсії на пільгових умовах як жінці, яка працює у сільськогосподарському виробництві та виховала п`ятьох дітей до 14-річного віку. Проте, листом від 06.11.2020 за № 1700-0702-8/34934 відповідач відмовив позивачу в призначені такої пенсії. Позивач не погоджується з таким рішенням відповідача та вважає його протиправним, оскільки з 19.02.2020 на підставі наказу Приватного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «ЗАХІД» від 18.02.2020 № 5-п вона була прийнята на роботу до вказаного підприємства на посаду садівника на повний робочий день. Позивач вказує, що основним видом економічної діяльності Приватного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «ЗАХІД» є вирощування ягід, горіхів, інших плодових дерев і чагарників, тобто її роботодавець провадить діяльність в сфері сільськогосподарського виробництва. В свою чергу, обставини щодо виховання позивачем п`ятьох дітей до 14-річного віку відповідачем не заперечуються. За наведених обставин, позивач просить задовольнити позовну заяву в повному обсязі.
У встановлений судом строк відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому заперечив проти задоволення позовних вимог в повному обсязі. Свої заперечення відповідач обґрунтовує тим, що відповідно до пункту 7 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування», на пільгових умовах призначається пенсія жінкам, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п`ятьох і більше дітей, незалежно від віку і трудового стажу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. На виконання пункту 7 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" Кабінетом Міністрів України прийнята постанова від 16 травня 1992 року № 244. Згідно з нормами вказаної Постанови, пенсії призначаються незалежно від віку та наявного трудового стажу за наявності наступних умов: 1) жінки, які працюють в сільськогосподарському виробництві; 2) виховали п`ятеро або більше дітей до 14-річного віку, в т.ч. усиновлених; 3) робота у сільськогосподарському виробництві має бути постійною у колгоспах, державних господарствах, міжгосподарських підприємствах, кооперативах, орендних колективах, а також в фермерських та інших господарствах незалежно від форм власності та господарювання. Відповідач вказує, що у представлених позивачем документах була відсутня довідка про постійну зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції. З огляду на наведене, відповідач просить відмовити в задоволенні позову повністю.
Ухвалою суду від 24.02.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Враховуючи те, що розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, то відповідно до частини четвертої статті 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Розглянувши позовну заяву та відзив на неї, повно і всебічно з`ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив таке.
01.10.2020 позивач звернулася до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком як жінці яка працює у сільськогосподарському виробництві та виховала п`ятьох дітей до 14-річного віку. Вказане не заперечується учасниками справи згідно зі змістом заяв по суті.
Листом від 06.11.2020 за № 1700-0702-8/34934 відповідач повідомив позивачу про відмову в призначенні пенсії. Вказану відмову відповідач мотивував тим, що позивачем не було надано оригінал трудової книжки та документів, що підтверджують факт виробництва сільськогосподарської продукції.
Позивач, не погоджуючись з такою відмовою та вважаючи її протиправною, звернулася до суду з вказаним позовом.
Вирішуючи даний спір та надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд виходить з такого.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій встановлені Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-ІV (далі - Закон № 1058), який набрав чинності 1 січня 2004 року.
Пунктом 7 частини другої статті 114 Закону № 1058 передбачено, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається жінкам, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п`ятьох і більше дітей, - незалежно від віку і трудового стажу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
На виконання пункту 7 частини другої статті 114 Закону № 1058 пунктами 1, 2, постанови Кабінету Міністрів від 16 травня 1992 року № 244 (в редакції постанов Кабінету Міністрів України від 14 квітня 2004 року № 478, від 24 квітня 2019 року № 362) установлено, що жінкам, які працюють в сільськогосподарському виробництві та виховали п`ятеро або більше дітей до 14-річного віку, в тому числі усиновлених, пенсії на пільгових умовах призначаються незалежно від віку та наявного трудового стажу. Право на пенсію на вказаних у пункті І цієї постанови пільгових умовах мають жінки, які зайняті на постійній роботі у сільськогосподарському виробництві у колгоспах, державних господарствах, міжгосподарських підприємствах, кооперативах, орендних колективах, а також в фермерських та інших господарствах незалежно від форм власності та господарювання. Обчислення заробітку, призначення та виплата таких пенсій провадяться відповідно до чинного законодавства.
Таким чином, основними умовами, для призначення жінці пенсії, передбаченої пунктом 7 частини другої статті 114 Закону № 1058, є:
- виховання нею не менше п`яти дітей (в тому числі усиновлених), причому остання дитина має досягти 14-річного віку;
- зайнятість на постійній роботі у сільськогосподарському виробництві на час звернення за призначенням пенсії.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 23 травня 2018 року по справі № 211/2323/17 (2-а/211/150/17), провадження № К/9901/7041/18.
Обставини щодо виховання позивачем п`ятьох дітей до 14-річного віку не заперечуються учасниками справи та підтверджуються наявною в матеріалах справи копією довідки Виконавчого комітету Миляцької сільської ради від 12.11.2020 № 771/02-17.
Водночас, досліджуючи питання зайнятості позивача на постійній роботі у сільськогосподарському виробництві на час звернення за призначенням пенсії, суд зазначає таке.
Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-XII встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 затверджений Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок № 637).
Згідно з пунктом 1 Порядку № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до пункту 3 Порядку № 637, за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Також, пунктом 20 Порядку № 637 визначено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток N 5).
Аналіз наведених вище норм права дозволяє прийти до висновку про те, що документами, які підтверджують участь в сільськогосподарському виробництві, є трудова книжка із записом про характер виконуваної роботи та уточнююча довідка у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, установлені для окремих категорій працівників.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом в постанові від 22 листопада 2018 року по справі № 822/1241/15, адміністративне провадження № К/9901/4712/18, К/9901/4711/18.
Згідно з записом № 3 у трудовій книжці позивача серії НОМЕР_1 , 19.02.2020 її було прийнято на роботу до Приватного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «ЗАХІД» на посаду садівника на підставі наказу від 18.02.2020 № 5-п. Жодних виправлень чи неточностей такий запис не містить.
Із змісту наказу Приватного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «ЗАХІД» від 18.02.2020 № 5-п слідує, що позивач була прийнята на посаду садівника за основним місцем з тривалістю робочого дня (тижня) - 8 (40).
Згідно з інформацією, наявною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, основним видом діяльності Приватного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «ЗАХІД» є вирощування ягід, горіхів, інших плодових дерев і чагарників (КВЕД 01.25). Окрім того, Підприємство також здійснює вирощування овочів і баштанних культур, коренеплодів і бульбоплодів (КВЕД 01.13), вирощування інших однорічних і дворічних культур (КВЕД 01.19), вирощування інших багаторічних культур (КВЕД 01.29) та змішане сільське господарство (КВЕД 01.50).
Факт роботи позивача в Приватному підприємстві «Сільськогосподарське підприємство «ЗАХІД» підтверджується також наявною в матеріалах справи копією довідки про доходи від 31.08.2020 № 15.
За приписами статті 8 Закону №1058, право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 24 Закону №1058, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Згідно з частиною другою статті 24 Закону №1058, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Як встановлено судом, сплачений Приватному підприємстві «Сільськогосподарське підприємство «ЗАХІД» єдиний соціальний внесок на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування позивача відображений в індивідуальних відомостях про застраховану особу, внесених до Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Враховуючи викладене вище, зайнятість позивача на постійній роботі у сільськогосподарському виробництві повністю підтверджена в ході судового розгляду, що дає позивачу право на призначення пенсії за віком відповідно до статті 114 Закону № 1058.
Щодо покликання відповідача на те, що позивачем не було надано оригіналу трудової книжки, то суд зауважує, що позивач звернулася за призначенням пенсії шляхом подання заяви та документів в електронному вигляді через Портал електронних послуг Пенсійного фонду України в мережі Інтернет. Такий спосіб звернення за призначенням пенсії не суперечить вимогам чинного законодавства та об`єктивно унеможливлював подання позивачем оригіналу трудової книжки.
За наведених обставин, на переконання суду, відповідно до абзацу четвертого пункту 1.9 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, відповідач мав письмово через електронний кабінет користувача вебпорталу повідомити позивачу про необхідність додаткового подання оригіналу трудової книжки.
Разом з тим, як встановлено судом, відповідач таких дій не вчинив.
Підсумовуючи вищенаведене в його сукупності, суд прийшов до висновку про задоволення позовної заяви в повному обсязі.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З огляду на вказане, сплачена сума судового збору в розмірі 908грн відповідно до квитанції від 16.02.2021 № 0.0.2017759216.1, оригінал якої знаходиться в матеріалах справи, підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Короленка, 7, м. Рівне, Рівненська обл., 33028; код ЄДРПОУ 21084076) про визнання відмови протиправною, зобов`язання вчинення певних дій , - задовольнити повністю.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області призначити та виплачувати ОСОБА_1 з 01.10.2020 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" як жінці, яка працює у сільськогосподарському виробництві та виховала п`ятьох дітей.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області судовий збір в сумі 908грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 03 червня 2021 року
Суддя У.М. Нор