
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
02 червня 2021 року м. Рівне №460/1771/21Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Борискіна С.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинення певних дій, -В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області , в якому просив:
-визнати дії Головного об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо не призначення з 01.02.2021 пенсії за віком, зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", протиправними;
-зобов`язати Головне об`єднане управління Пенсійного фонду України в Рівненській області призначити з 01.02.2021 пенсію за віком, зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Мотивуючи вимоги позову зазначав, що у лютому 2021 року він звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку як особі, що проживає на території радіоактивного забруднення. Проте, відповідач відмовив йому в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, оскільки наданими документами не підтверджується наявність у позивача страхового стажу в необхідному обсязі – 21 рік. Таку відмову позивач вважає протиправною, оскільки долученими до заяви про призначення пенсії документами підтверджується наявність у нього достатнього для призначення йому пенсіїзі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". З наведених підстав, позивач просив задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду від 22.03.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні).
Позиція відповідача щодо позовних вимог висловлена у відзиві від 19.04.2021, у якому він заперечив проти їхнього в повному обсязі. Свої заперечення обґрунтовував тим, щодо документами, доданими до заяви про призначення пенсії, підтверджено період проживання (роботи) на території гарантованого добровільного відселення з моменту аварії (26.04.1986) по даний час. Однак, відсутній необхідний страховий стаж, зменшений на кількість років зменшення пенсійного віку - 21 рік (27 років (необхідний страховий стаж при призначенні пенсії за віком у період з 01.01.2020 по 31.12.2020) - 6 років (зменшення загального пенсійного віку та відповідного страхового стажу)). Таким чином, враховуючи положення ст.55 Закону № 796-XII, немає підстав для призначення пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку позивачу як потерпілому від Чорнобильської катастрофи третьої категорії через відсутність необхідного страхового стажу в 21 рік. Просив в задоволенні позовних вимог відмовити повністю (а.с.38-39).
Відповідно до ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , має статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи (категорія 3), що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 31.08.2020 (видане повторно замість посвідчення серії НОМЕР_2 ) (а.с.8).
05.02.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (а.с.40-41).
Листом від 23.02.2021 за № 1700-0304-8/7845 відповідач повідомив позивачу про відмову в призначені пенсії з підстав відсутності страхового стажу - 21 рік. Відповідач зазначав, що до страхового стажу не зараховано відомості, зазначені в трудовій книжці позивача серії НОМЕР_3 , заповненій 05.03.1984 року, оскільки вказана трудова книжка заповнена у невідповідності з Інструкцією про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях, яка затверджена постановою Держкомпраці СРСР від 20.07.1974 №162 (із змінами та доповненнями), чинної на момент внесення записів (печатка на титульному аркуші не відповідає печатці підприємства на якому вперше заповнювалась трудова книжка). Водночас, до страхового стажу не зараховано період догляду за дитиною-інвалідом ОСОБА_2 з 01.08.1996 по 28.02.2002, зазначений в довідці від 07.08.2020 № 519, оскільки при перевірці (акт № 11 від 18.12.2020) факту догляду за дитиною інвалідом були допущені порушення, зокрема, відповідно до відомостей, зазначених у паспорті серії НОМЕР_4 сусід ОСОБА_3 проживає в с. Старе Село Рокитнівського району з 19.02.2003, тому не могла свідчити за період з 1996 по 2002 рік (а.с.27).
За таких обставин, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи даний спір та надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд виходить з такого.
Відповідно до ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій встановлені Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон № 1058), який набрав чинності 01.01.2004.
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону № 1058 законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України "Про недержавне пенсійне забезпечення", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Частиною 1 статті 9 Закону № 1058 передбачено, що в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
При цьому, пунктом 13 розділу XV "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 1058 передбачено, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та цього Закону призначається одна пенсія за її вибором.
Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-ХІІ (далі - Закон № 796) визначені основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я та створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.
Статтею 49 Закону № 796 визначено, що пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державні пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Умови призначення пенсії за віком встановлено статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Зокрема, особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років.
Відповідно до абз.1 ст.55 Закону №796, особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.
Згідно з абз.5 п.2 ч.1 ст.55 Закону №796 потерпілі від Чорнобильської катастрофи особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 3 років пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" у такому порядку: 3 роки (початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначених зонах з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період) та додатково 1 рік за 2 роки проживання, роботи, але не більше 6 років.
Як встановлено судом, сторонами визнається набуття позивачем права на зниження пенсійного віку і страхового стажу, необхідного для призначення пенсії на 6 років, на підставі ст.55 Закону №796.
Станом на час звернення із заявою про призначення пенсії позивачу виповнилося 54 років, тобто останній досягнув пенсійного віку.
Спірним в межах правовідносин даної справи є наявність у позивача страхового стажу, достатнього для призначення пільгової пенсії.
Так, відповідач стверджує, що страховий стаж позивача становить 3 роки 4 місяці 8 днів.
Зазначений висновок відповідача ґрунтується на тому, що трудова книжка позивача серії НОМЕР_3 від 05.03.1984 (а.с.14)містить невідповідності з Інструкцією про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях, яка затверджена постановою Держкомпраці СРСР від 20.07.1974 №162, так як печатка на титульному аркуші не відповідає печатці підприємства на якому вперше заповнювалась трудова книжка. Відповідно, пенсійний орган не взяв до уваги записи такої трудової книжки: період роботи в КСП "Старосільське" з 05.03.1984 по 05.03.1996; період перебування на обліку та отримання допомоги по безробіттю в Рокитнівському районному центрі зайнятості Рівненської області з 02.01.2009 по 27.12.2009.
Крім того, відповідачем не зараховано період догляду за дитиною-інвалідом ОСОБА_2 з 01.08.1996 по 28.02.2002, зазначений в довідці від 07.08.2020 № 519, оскільки при перевірці факту догляду за дитиною-інвалідом були допущені порушення. Зокрема, відповідно до відомостей, зазначених у паспорті сусідки позивача - ОСОБА_4 , встановлено, що остання проживає в с. Старе Село Рокитнівського району з 19.02.2003, тому не могла свідчити за період з 1996 по 2002 рік.
Суд не погоджується з вказаними висновками пенсійного органу, з огляду на наступне.
Згідно з ч.1 ст.24 Закону № 1058 страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
За приписами частини другої вказаної статті, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Також, ч.4 ст.24 Закону №1058 встановлено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Як зазначено вище по тексту рішення, Закон № 1058 набрав чинності 01.01.2004, а тому періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу, в порядку та на умовах, передбачених законодавством, що діяло до 01 січня 2004 року.
Відповідно до ст.62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 затверджений Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок №637).
Згідно з пунктом 3 Порядку № 637, за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
За відсутності зазначених у цьому пункті документів для підтвердження трудового стажу приймаються членські квитки профспілок. При цьому підтверджуються періоди роботи лише за той час, за який є відмітки про сплату членських внесків.
Аналіз вказаних вище норм права дозволяє дійти висновку, що в разі відсутності в трудовій книжці необхідних записів або їх неправильному чи неточному оформленні за періоди роботи до 01 січня 2004 року, зарахування таких періодів роботи до страхового стажу здійснюється на підставі даних, наявних в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідок, виписок із наказів, особових рахунків і відомостей на видачу заробітної плати, посвідчень, характеристик, письмових трудових договорів і угод з відмітками про їх виконання та інших документів, які містять відомості про періоди роботи.
Відповідно до пункту 8.1 розділу 8 Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженої постановою Держкомпраці СРСР від 20.06.1974 № 162 (чинної на момент внесення до трудової книжки позивача першого запису), контроль за дотриманням порядку ведення трудових книжок здійснюється в порядку, передбаченому постановою Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 06 вересня 1973 року № 656 "Про трудові книжки робітників і службовців" (ЗП УРСР, 1973 р. № 21, ст. 115).
Так, пунктом 18 постанови Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 06.09.1973 № 656 "Про трудові книжки робітників і службовців" було визначено, що відповідальність за організацію робіт з ведення, обліку, зберігання і видачі трудових книжок покладається на керівника підприємства, установи, організації.
Відповідальність за своєчасне та правильне заповнення трудових книжок, за їх облік, зберігання і видачу несе спеціально уповноважена особа, призначена наказом (розпорядженням) керівника підприємства, установи, організації.
За порушення встановленого порядку ведення, обліку, зберігання і видачі трудових книжок посадові особи несуть дисциплінарну, а в передбачених законом випадках іншу відповідальність.
З аналізу змісту вказаних вище норм права слідує, що недотримання правил ведення трудової книжки може мати негативні наслідки саме для особи, яка допустила такі порушення, а не для позивача, а отже, й не може впливати на його особисті права. Певні недоліки щодо заповнення трудової книжки не можуть бути підставою для неврахування відповідного періоду роботи для обрахунку стажу при призначенні пенсії.
Аналогічний висновок щодо застосування норм права наведений у постановах Верховного Суду від 28.02.2018 в справі № 428/7863/17 (провадження № К/9901/4552/17) та від 06.02.2018 в справі № 677/277/17 (провадження № К/9901/1298/17).
Крім того, суд зазначає, що відповідно до ч.3 ст.44 Закону № 1058 органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
На підставі пункту 4.2 Порядку № 22-1, при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Згідно з нормами пункту 4.7 Порядку № 22-1, право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Водночас, матеріали справи не містять доказів щодо здійснення відповідачем своїх повноважень щодо отримання додаткових документів/надання позивачу допомоги в їх отриманні, які були б достатніми для зарахування спірних періодів роботи до загального стажу.
Суд наголошує, що з аналізу норм пенсійного законодавства слідує, що у зв`язку із зверненням позивача щодо призначення пенсії за віком відповідач зобов`язаний перевірити, зокрема, чи має заявник стаж роботи. У свою чергу, суд перевіряє, зокрема, чи діяв орган Пенсійного фонду обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Підставою для призначення пенсії є наявність страхового стажу необхідного розміру, а не дотримання усіх формальних вимог при заповненні трудової книжки. Відповідачем не враховано, що не усі недоліки записів у трудовій книжці можуть бути підставою для неврахування відповідного стажу, оскільки визначальним є підтвердження факту зайнятості особи на відповідних роботах, а не правильність записів у трудовій книжці.
Висновок аналогічного характеру висловлено Верховний Суд у постанові від 06.03.2018 в справі № 754/14898/15-а (провадження № К/9901/11030/18).
Більше того, суд зазначає, що на особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у її трудовій книжці. Посилання на відсутність чи неточність записів у первинних документах по обліку трудового стажу на конкретній посаді, яку займав позивач у той чи інший період його роботи, за наявності у трудовій книжки відомостей достатніх у своїй сукупності для визначення конкретного періоду роботи, не може бути підставою для виключення вказаного періоду роботи з трудового стажу позивача, що дає йому право на призначення пенсії за віком, оскільки працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення організаційно-розпорядчих документів на підприємстві, та у свою чергу неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист, в тому числі вирішення питання щодо призначення пенсії за віком.
Тотожна за змістом правова позиція висловлена Верховним Судом в постанові від 21.02.2018 в справі № 687/975/17.
При цьому, будь-яких доказів на спростування достовірності внесених до трудової книжки позивача записів про періоди роботи або відсутності підстав для їх зарахування до страхового стажу відповідачем суду не надано та судом в ході розгляду справи не здобуто.
Пунктами "є" ч.3 ст.56 Закону № 1788-XII передбачено, що до стажу роботи зараховується також, зокрема, час догляду за інвалідом I групи або дитиною-інвалідом віком до 16 років, а також за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду.
З вищенаведеної норми випливає, що у випадку, якщо дитина визнана дитиною-інвалідом з дитинства, до стажу роботи, який дає право на трудову діяльність, зараховується час догляду за такою дитиною.
Пунктом 10 Порядку №637 визначено, що час догляду за інвалідом I групи, дитиною-інвалідом віком до 16 років, а також пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, встановлюється на підставі:
акта обстеження фактичних обставин здійснення догляду;
документів, що засвідчують перебування на інвалідності (для інвалідів I групи і дітей-інвалідів) і вік (для престарілих і дітей інвалідів).
Акт обстеження фактичних обставин здійснення догляду складається органами Пенсійного фонду України на підставі відомостей житлово-експлуатаційних або інших організацій за місцем проживання (реєстрації), сільських, селищних рад, опитування осіб, за якими здійснюється догляд, та їх сусідів, інших даних.
Документами, які підтверджують перебування на інвалідності, можуть бути виписка із акта огляду медико-соціальної експертної комісії, медичні висновки, пенсійне посвідчення, посвідчення одержувача допомоги або довідка органів праці та соціального захисту населення або Пенсійного фонду та інші документи.
Документами, які підтверджують вік, можуть бути свідоцтво про народження або паспорт чи довідка житлово-експлуатаційних або інших організацій за місцем проживання (реєстрації) та інші.
В ході судового розгляду справи судом встановлено та не ж спірним у справі, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є сином позивача та дитиною-інвалідом.
Відповідно до довідки Управління соціального захисту населення Рокитнівської районної державної адміністрації від 07.08.2020 №519 ОСОБА_1 призначено допомогу по догляду за дитиною-інвалідом за періоди: з 01.08.1996 по 29.02.2002; з 01.04.2005 по 30.09.2005; з 25.10.2005 по 31.07.2006 та з 27.09.2006 по08.08.2008 рік (а.с.16).
Час догляду позивача за дитиною-інвалідом ОСОБА_2 зафіксовано в Акті №11 обстеження фактичних обставин здійснення догляду від 18.12.2020 (а.с.22; далі – Акт обстеження).
Акт обстеження підтверджує, що головним спеціалістом відділу обслуговування громадян (сервісний центр) № 11 управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області Шевчук Наталією Володимирівною проведено перевірку факту догляду ОСОБА_1 за дитиною-інвалідом ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Перевірка проведена в присутності голови виконкому Старосільської ОТГ Сарненського району Рівненської Рівненської області ОСОБА_5 шляхом опитування сусідів: 1) ОСОБА_3 паспорт НОМЕР_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ;2) ОСОБА_6 паспорт НОМЕР_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , які підтвердили, що ОСОБА_1 дійсно не працював з05.03.1996 р. по даний час та здійснював догляд за дитиною-інвалідом ОСОБА_2 з 01.08.1996 по 29.02.2002; з 01.04.2005 по 30.09.2005; з 25.10.2005 по 31.07.2006 та з 27.09.2006 по08.08.2008 рік.
Разом з тим, відповідачем не зараховано період догляду за дитиною-інвалідом ОСОБА_2 з 01.08.1996 по 28.02.2002, зазначений в довідці від 07.08.2020 № 519, оскільки відповідно до відомостей, зазначених у паспорті сусідки позивача - ОСОБА_4 , встановлено, що остання проживає в с. Старе Село Рокитнівського району з 19.02.2003, а тому вона не могла свідчити за період з 1996 по 2002 рік.
Відповідно до ст.2 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" від 11.12.2003 №1382-IV громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом.
Реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Тому, відомості паспорта підтверджують факт реєстрації у відповідному населеному пункті, однак не можуть вважатися беззаперечним підтвердженням місця перебування чи місця фактичного проживання особи.
З довідки Старосільської сільської ради від 05.03.2021 №474 судом встановлено, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , дійсно проживає в с. Старе Село Рокитнівського району з 1982 року (а.с.23).
Отже, не зарахування до страхового стажу позивача періоду догляду за дитиною-інвалідом ОСОБА_2 з 01.08.1996 по 28.02.2002 є необґрунтованим та безпідставним.
Підсумовуючи вищезазначене, суд зазначає, що дії відповідача щодо відмови у в призначені пенсії у зв`язку з відсутністю страхового стажу є непропорційними заявленій легітимній меті, тому їх не можна вважати такими, які вчинені обґрунтовано, добросовісно та розсудливо, адже відповідач у даному випадку у відповідності до ч.3 ст.44 Закону № 1058 та пункту 4.2 Порядку № 22-1 не вжив заходів щодо отримання додаткових документів/надання позивачу допомоги в їх отриманні, які були б достатніми для зарахування спірних періодів роботи до загального страхового стажу.
Відтак, суд вважає, що відповідач безпідставно прийняв рішення про відмову в призначенні позивачу пенсії, чим порушив гарантоване Конституцією України право останнього на соціальний захист у старості.
Приписами ст.45 Закону № 1058 встановлено, зокрема, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Судом встановлено, що пенсійного віку позивач досягнув 22.07.2020, а із заявою про призначення пенсії звернувся до відповідача 05.02.2021, тобто пізніше трьох місяців з дня досягнення пенсійного віку, у зв`язку з чим пенсія йому має бути призначена з 05.02.2021.
Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч.1, 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач як суб`єкт владних повноважень в ході розгляду справи не довів правомірність своєї поведінки в спірних правовідносинах.
Натомість, доводи та аргументи позивача, якими останній обґрунтовував позовні вимоги, знайшли своє підтвердження за наслідками розгляду справи по суті, а тому позовну заяву належить задовольнити частково.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ч.1 ст.139 КАС України.
Оригінал квитанції про сплату судового збору знаходиться в матеріалах справи (а.с.30).
Керуючись ст.241-246, 263 КАС України, суд,
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_6 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Короленка, 7, м. Рівне, 33028, код ЄДРПОУ 21084076) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинення певних дій – задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 з 05.02.2021 пенсії за віком, зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", протиправними.
Зобов`язати Головне об`єднане управління Пенсійного фонду України в Рівненській області призначити ОСОБА_1 з 05.02.2021 пенсію за віком, зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
У задоволенні решти вимог позову відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 454,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень Головного об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 02 червня 2021 року
Суддя С.А. Борискін