
Справа № 420/5682/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 червня 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Юхтенко Л.Р.,розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385,місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) про визнання протиправною бездіяльність та дії, та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
До суду 08 квітня 2021 року надійшла позовна заява ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385,місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83), в якій позивач просив:
визнати протиправними дії щодо призначення пенсії по інвалідності всупереч його заяві № 392 про переведення з пенсії за вислугу років на пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за вислугу років (стаття 23 Закону № 2262) і прийняття рішення (Протокол за пенсійною справою 1501024308 (Міноборони) від 31.01.2020) на підставі пунктів 1, 2 постанови КМУ від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», визначених протиправними і нечинними рішення від 12.12.2018 року Окружного адміністративного суду м. Києва;
визнати протиправною бездіяльність щодо непроведення за заявою від 25.01.2021 року перерахунку пенсії на підставі довідок про грошове забезпечення станом на 05.03.2019 року та на 29.01.2020 року, надісланих до ГУ ПФУ в Одеській області 28.12.2020 за № 14182 Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки;
визнати протиправним та скасувати рішення щодо призначення пенсії по інвалідності як таке, що прийняте з порушенням процедури і перевищенням повноважень: на підставі нечинних станом на 31.01.2020 року норм постанови КМУ № 103, не відповідає вимогам пп. 14, 17-19 Порядку, затвердженого постановою ПФУ від 30.01.2007 № 3-1, звужує з 96 до 86 відсотків обсяг права на основний розмір державної пенсії, визначений Законами № 2262 і № 796, який набуто офіцером-учасником ЛНА на ЧАЕС 1 категорії в момент призначення пенсії у 1998 році;
зобов`язати відновити виплату пенсії за вислугу років за пенсійною справою ЮО-092867 (Міноборони) з врахуванням нової довідки про розмір грошового забезпечення від 28.12.2020 №ЮО92867;
зобов`язати здійснити перерахунок державної пенсії з 31.01.2020 року з врахуванням нової довідки про розмір грошового забезпечення від 28.12.2020 року №ЮО92867 щодо розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років в розмірах, визначених відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 року№ 704, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за особливості проходження служби в розмірі 65 % посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, надбавки за роботу з таємними документами в розмірі 15 % посадового окладу, премії в розмірі 35 % посадового окладу, з виплатою перерахованої пенсії в 100 відсотковому від обчисленого розміру (без зменшення чи застосування обмеження максимального розміру), без зменшення з 31.01.2020 року основного розміру державної пенсії з 96 до 86 відсотків, а також провести доплату різниці в пенсії між максимально нарахованими та фактично виплаченими розмірами з 31.01.2020 року по день проведення доплати.
Також позивач просив допустити негайне виконання судового рішення щодо виплати позивачу перерахованої суми державної пенсії за один місяць.
Ухвалою від 13 квітня 2021 року прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) учасників справи у порядку ч. 5 ст. 262 КАС України в адміністративній справі.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області (надалі - ГУПФУ в Одеській області) протиправно відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії по інвалідності в розмірі 96 % грошового забезпечення, у відповідному розмірі для пенсії за вислугу років, що суперечить положенням ст. 23 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Крім того, відповідач відмовив у задоволенні заяви позивача від 25.02.2021 року про перерахунок пенсії на підставі нових довідок про розмір грошового забезпечення та за судовим рішенням, допустивши перевищення своїх повноважень, діючи не на підставі, не у спосіб, передбачені Конституцією та законами України, застосувавши при прийнятті зазначених рішень визнані протиправними та скасовані норми постанови КМУ, що призвело до порушення конституційного права позивача.
До суду 05 травня 2021 року (вхід. № ЕП/12269/21) від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог, зазначивши, що позивач просить зобов`язати здійснити перерахунок пенсії з 31.01.2020 року на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення від 28.12.2020 року №ЮО92867, проте до Головного управління надійшли оновлені довідки станом на 05.03.2019 року та станом на 29.01.2020 року, отже, на думку відповідача, вказана вимога є нечіткою, оскільки не зазначено, на підставі якої саме довідки позивач просить провести перерахунок пенсії. Також відповідач зазначив, що на виконання рішення суду у справі № 523/10560/17 відповідачем здійснено перерахунок пенсії з 22.03.2017 року з урахуванням розміру пенсії за вислугу років 96 % відповідних сум грошового забезпечення, та такий перерахунок здійснено по 27.11.2020 року, тобто по дату ухвалення рішення.
Також відповідач зазначив, що згідно з заяви позивача, з 31.01.2020 року його переведено на пенсію по інвалідності та розмір пенсії по інвалідності становить 86 % відповідних сум грошового забезпечення.
Крім того, відповідач звернув увагу, що перерахунок пенсії позивача було проведено на виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21.02.2018 року, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення.
До Головного управління від Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної політики на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду надійшли оновлені довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 року та станом на 29.01.2020. Проте, відповідач зазначив, що після скасування пунктів постанови КМУ № 103 рішення про зміну розміру грошового забезпечення та проведення перерахунку не приймалося, тому, на думку відповідача, положення Порядку не були дотримані.
Крім того, відповідач зазначив, що Міністерство соціальної політики України листом від 21.08.2019 року № 15308/0/2-19/54 підтримало позицію Пенсійного фонду України щодо відсутності підстав для проведення перерахунку пенсій відповідно до Постанови № 103 згідно з повторно наданими довідками про розмір грошового забезпечення.
Також відповідач зазначив, що є безпідставною вимога позивача про виплату пенсії у розмірі 100 % від обчисленого розміру з 31.01.2020 року, оскільки п. 2 постанови КМУ № 103 передбачені виплати у відповідних відсотках до 01.01.2020 року.
Окрім того, є безпідставною вимога позивача про виплату пенсії без обмеження її максимального розміру, оскільки розмір пенсії позивача становить 13 711, 80 грн. та не досягає максимального розміру (17690 грн.), до того ж суд не може приймати рішення на майбутнє.
Позивачем не подано відповідь на відзив.
На виконання ухвали суди відповідачем надано належним чином засвідчені копії матеріалів пенсійної справи позивача.
Позивачем не подано відповідь на відзив.
Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, судом встановлено таке.
На підставі заяви про призначення пенсії, пенсійним органом призначено ОСОБА_1 з 24 березня 1998 року пенсію за вислугу років в розмірі 90 % грошового забезпечення.
Відповідно до перерахунку пенсії станом на 01 квітня 2007 року, пенсійним органом здійснено перерахунок пенсії, виходячи з таких сум грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років 40 %, робота з таємними виробами, носіями, документами 15 %, надбавка за безперервну службу 90 %, премія 33,3 %, основний розмір пенсії – 96 % грошового забезпечення (вислуга років 32, з урахуванням участі на ЧАЕС).
Відповідно до перерахунку пенсії станом на 01 липня 2012 року пенсійним органом здійснено ОСОБА_1 перерахунок пенсії, виходячи з таких сум грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років 40 %, робота з таємними виробами, носіями, документами 15 %, надбавка за особливо важливі завдання 50 %, премія 10 %, основний розмір пенсії – 86 % грошового забезпечення.
Суд встановив, що на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої Одеським обласним військовим комісаріатом, пенсійним органом здійснено перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018 року, виходячи із таких складових грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років 50 %, відповідно до постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 року, основний розмір пенсії 86 % грошового забезпечення.
Суд встановив, що позивач 31.01.2020 року подав заяву про призначення/перерахунок пенсії, згідно з якої просив перевести його з одного виду пенсії на іншій, а саме: пенсії за вислугу років на пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за вислугу років.
Згідно з протоколу від 31.01.2020 року, позивачу призначено пенсію по інвалідності з 31.01.2020 року в розмірі 86 % грошового забезпечення.
Також суд встановив, що на підставі рішення Суворовського районного суду м. Одеси по справі № 523/10560/17, за заявою позивача, відповідачем здійснено перерахунок пенсії, виходячи з 96 % грошового забезпечення з 22 березня 2017 року, що підтверджено перерахунком пенсії від 13.03.2020 року.
У відзиві на позовну заяву відповідач зазначив, що такий перерахунок здійснено по 27.11.2019 року, тобто по дату ухвалення рішення.
Також на підставі додаткового рішення Суворовського районного суду м. Одеси від 06.10.2020 року по справі № 523/10560/17, 09.11.2020 року відповідачем було проведено перерахунок пенсії за вислугу років з 28.11.2019 року у розмірі 96 % відповідних сум грошового забезпечення.
На заяву позивача про виконання судового рішення, Головне управління листом від 30.12.2020 року повідомило позивача про те, що з 28.11.2019 року по 30.01.2020 року здійснено донарахування пенсії у розмірі 96 % грошового забезпечення, а з 31.01.2020 року виплачується у розмірі 86 % відповідних сум грошового забезпечення, оскільки за заявою позивача він був переведений на пенсію по інвалідності.
Також матеріалами справи підтверджено, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23.11.2020 року по справі № 420/8543/20, Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки виготовлено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача від 28.12.2020 року № ЮО92867 станом на 05.03.2019 року, з зазначенням таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад 6200 грн., оклад за військове звання 1480 грн., надбавка за вислугу років 50 % 3840 грн., надбавка за особливості проходження служби 65 % 7488 грн., надбавка за таємність 15 % 930 грн., премія 35 % 2170 грн., разом 22108 грн., та довідку про розмір грошового забезпечення станом на 29.01.2020 року з зазначенням таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад 8310 грн., оклад за військове звання 1980 грн., надбавка за вислугу років 50 % 5145 грн., надбавка за особливості проходження служби 65 % 10032, 75 грн., надбавка за таємність 15 % 1246, 50 грн., премія 35 % 2908, 50 грн., разом 29622, 75 грн.
Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі виданої нової довідки та листом від 22.03.2021 року № 4065-3452/Х-02/8-1500/21 ГУПФУ в Одеській області повідомило позивача про те, що після визнання протиправними та скасування пп. 1, 2 постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 року інших рішень Уряду про умови і порядок проведення перерахунку пенсій не приймалося, також рішенням Одеського окружного адміністративного суду не покладено на Головне управління зобов`язань щодо проведення перерахунку на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, а тому відсутні підстави для проведення перерахунку.
Також з Єдиного держаного реєстру судових рішень суд встановив, що рішенням Суворовського районного суду м. Одеси від 27.11.2019року по справі № 523/10560/17, яке набрало законної сили 03.03.2020 року позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дії ГУ ПФ України в Одеській області в частині щодо зменшення загального розміру грошового забезпечення з 96 відсотків до 86 відсотків – задоволені. Зобов`язано Головне управління пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 за пенсійною справою ЮО-92867 з врахуванням: загального розміру грошового забезпечення у відсотках 96%, починаючи з 22 березня 2017р. по дату ухвалення рішення, а також здійснити виплату з урахуванням виплачених сум. Позовні вимоги до Головного управління пенсійного фонду України в Одеській області, Міністерства оборони України, Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправними дії ГУ ПФ України в Одеській області щодо виплати державної пенсії у розмірі, який є нижче 8 мінімальних пенсій за віком, зменшення надбавку до пенсії з 350 до 40 відсотків мінімальної пенсії за віком; зменшення розміру додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, з 75 відсотків мінімальної пенсії за віком до суми 15.50 (379.60) грн., премії з 33.3% до 10%; про визнання протиправною бездіяльність Одеського ОВК, яка полягає в не визначенні посади, яка в чинній штатній структурі Збройних Сил України є відповідною або до якої прирівнюється та посада, з якої ОСОБА_1 був звільнений в запас в 1998 р.; про зобов`язання Одеський ОВК (в особі правонаступників) визначення посаду в чинній штатній структурі Збройних Сил України, яка є відповідною або до якої прирівнюється та посада, з якої позивач був звільнений в запас, а саме посада: "Заступник головного інженера (по капітально-відновлювальному ремонту)", штатно-посадова категорія - "полковник", посадовий оклад 12,5 - згідно контрольному примірнику штату № 1/030-51, стор.5, затвердженому 15.11.1995 року та надання ОСОБА_1 довідку із зазначенням назви, штатно-посадової категорії та складових (грошового забезпечення відповідної (прирівняної) посади"; про зобов`язання ГУ ПФ України в Одеській області здійснити з 01.01.2008 року перерахунок пенсії за : пенсійною справою ЮО-92867 з врахуванням: надбавки до пенсії в розмірі 350 % мінімальної пенсії за віком; додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров`ю в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком та розміру державної пенсії і не нижче 8 мінімальних пенсій за віком та, премії з 33.3% до 10%, починаючи з лютого 2018 року, виплатити різницю врахуванням фактично сплачених сум і видати ОСОБА_1 нову довідку-розрахунок пенсії - залишені без задоволення у повному обсязі.
Також суд встановив, що Суворовським районним судом м. Одеси 06.10.2020 року було ухвалено додаткове рішення, яке набрало законної сили 06.11.2020 року, яким зобов`язано Головне управління пенсійного фонду України в Одеській області нараховувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 за пенсійною справою ЮО-92867 з врахуванням загального розміру грошового забезпечення у відсотках 96%, починаючи з дня ухвалення судового рішення, тобто з 27.11.2019р., а також зобов`язано Головне управління пенсійного фонду України в Одеській області надати у місячний термін звіт про виконання рішення суду в частині перерахунку пенсії ОСОБА_1 за пенсійною справою ЮО-92867 з врахуванням: загального розміру грошового забезпечення у відсотках 96%, починаючи з 22.03.2017р. по 27.11.2019р., а також надати докази здійснення виплат ОСОБА_1 донарахованих сум.
Крім того суд встановив, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 23.11.2020 року по справі № 420/8543/20, яке набрало законної сили 19.02.2021 року. адміністративний позов ОСОБА_1 до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (вул. Пироговська, 6, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 08402040), Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії – задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо не підготовки та неподанні до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та з врахуванням положень Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, встановлених станом на 05.03.2019, для проведення з 01.04.2019 Головним управління Пенсійного фонду України в Одеській області перерахунку розміру пенсії.
Зобов`язано Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та з врахуванням положень Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, встановлених станом на 05.03.2019, для проведення з 01.04.2019 Головним управління Пенсійного фонду України в Одеській області перерахунку розміру пенсії.
Визнано протиправною бездіяльність Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо не підготовки та неподанні до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 29 січня 2020 року із зазначенням нового розміру посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованого відповідно до пункту 4 Постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704, в редакції від 30 серпня 2017 року для проведення з 01.02.2020 Головним управління Пенсійного фонду України в Одеській області перерахунку розміру пенсії.
Зобов`язано Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 29 січня 2020 року із зазначенням нового розміру посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованого відповідно до пункту 4 Постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704, в редакції від 30 серпня 2017 року для проведення з 01.02.2020 Головним управління Пенсійного фонду України в Одеській області перерахунку розміру пенсії.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо нездійснення перерахунку та виплати перерахованої пенсії ОСОБА_1 з 05.03.2019 року з урахуванням 100% суми підвищення пенсії.
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату перерахованої пенсії ОСОБА_1 з 05.03.2019 року з урахуванням 100% суми підвищення пенсії та з врахуванням вже проведених виплат.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
Не погодившись з вказаними діями, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Судом досліджена належним чином засвідчена копія пенсійної справи позивача.
Проаналізувавши положення чинного законодавства, обставини справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать задоволенню частково, з огляду на таке.
Відповідно до положень статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу
органів внутрішніх справ» (нині - Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу), пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення; тим же особам, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт «б» статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення.
Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби
і віднесені до категорії 1, - 95 процентів, до категорій 2 і 3, - 90 процентів.
Матеріалами пенсійної справи підтверджено, що позивачу призначена пенсія за вислугу років виходячи з основного розміру 90 % грошового забезпечення.
У зв`язку з внесенням змін у статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ», а саме викладення частини 2 цієї статті в такій редакції: «Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів», пенсійним органом здійснено позивачу перерахунок пенсії станом на 01 квітня 2007 року із встановленням основного розміру пенсії 96 % грошового забезпечення.
Пізніше в ході перерахунків пенсії, позивачу був встановлений основний розмір пенсії 86 % грошового забезпечення.
Суд встановив, що у справі № 523/10560/17 предметом спору було зменшення позивачу відсотку основного розміру пенсії з 96 % до 86 %, та рішенням Суворовського районного суду м. Одеси від 27.11.2019року по справі № 523/10560/17зобов`язано Головне управління пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 за пенсійною справою ЮО-92867 з врахуванням: загального розміру грошового забезпечення у відсотках 96%, починаючи з 22 березня 2017р. по дату ухвалення рішення, а також здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
Також суд встановив, що Суворовським районним судом м. Одеси 06.10.2020 року було ухвалено додаткове рішення, яке набрало законної сили 06.11.2020 року, яким зобов`язано Головне управління пенсійного фонду України в Одеській області нараховувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 за пенсійною справою ЮО-92867 з врахуванням загального розміру грошового забезпечення у відсотках 96%, починаючи з дня ухвалення судового рішення, тобто з 27.11.2019р.
Так, у рішенні Суворовського районного суду м. Одеси від 27.11.2019 року по справі № 523/10560/17 зазначено: «суд вважає Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області не надано достатніх доказів, які підтверджують обґрунтованість перерахунку пенсії з 01.01.2008 року шляхом зменшення загального розміру призначеної пенсії з 96 до 86%. Так, процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону №2262-ХІІ, яка змін у зв`язку з прийняттям Закону №3668-VІ та Закону №1166-VII не зазнала. При перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним. За таких обставин у відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії при здійсненні її перерахунку, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню».
У відзиві на позовну заяву відповідач пояснив, що на виконання рішення Суворовського районного суду м. Одеси від 27.11.2019 року по справі № 523/10560/17 проведено перерахунок пенсії за вислугу років в розмірі 96 % грошового забезпечення, проте до ухвалення рішення.
На заяву позивача про виконання судового рішення, Головне управління листом від 30.12.2020 року повідомило позивача про те, що з 28.11.2019 року по 30.01.2020 року здійснено донарахування пенсії у розмірі 96 % грошового забезпечення, а з 31.01.2020 року виплачується у розмірі 86 % відповідних сум грошового забезпечення, оскільки за заявою позивача він був переведений на пенсію по інвалідності.
Так, матеріалами справи підтверджено, що позивач 31.01.2020 року подав заяву про призначення/перерахунок пенсії, згідно з якої просив перевести його з одного виду пенсії на іншій, а саме: пенсії за вислугу років на пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за вислугу років та згідно з протоколу від 31.01.2020 року, позивачу призначено пенсію по інвалідності з 31.01.2020 року в розмірі 86 % грошового забезпечення.
Відповідно до перерахунку станом на 01 липня 2020 року позивачу виплачується пенсія по інвалідності в розмірі 86 % грошового забезпечення.
Свої дії відповідач пояснив тим, що згідно з протоколу від 31.01.2020 року, позивачу призначено пенсію по інвалідності в розмірі 86 % грошового забезпечення з 31.01.2020 року, та у випадках, коли в рішенні суду не визначено кінцевої дати періоду, за який слід здійснити перерахунок пенсії, виплата за рішенням судів, якими зобов`язано органи Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та виплату пенсії без обмеження строком, продовжується до внесення змін до норм законодавства, якими керувався суд при винесенні рішення, або до зміни умов пенсійного забезпечення одержувача.
Оцінюючи наведені доводи, суд вважає їх помилковими, з огляду на таке.
Так, відповідно до ст. 18 Закону України №2262-XII, пенсії по інвалідності особам, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються в разі, якщо інвалідність настала в період проходження ними служби або не пізніше трьох місяців після звільнення зі служби, або якщо інвалідність настала пізніше тримісячного терміну після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва тощо), яке виникло в період проходження військової служби чи під час перебування в полоні або заручником, якщо полонення чи захоплення заручником не було добровільним і особа, яка має право на пенсію за цим Законом, перебуваючи в полоні або заручником, не вчинила злочину проти миру і людства.
Згідно зі п. а ст. 21 цього Закону, пенсії по інвалідності військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються в таких розмірах: особам з інвалідністю внаслідок війни I групи - 100 процентів, II групи - 80 процентів, III групи - 60 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку).
Відповідно до ст. 23 цього Закону, в разі наявності у особи з інвалідністю з числа осіб офіцерського складу, прапорщиків і мічманів, військовослужбовців надстрокової служби та військової служби за контрактом, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом вислуги, необхідної для призначення пенсії за вислугу років (пункт "а" статті 12), пенсія по інвалідності може призначатися їм у розмірі пенсії за вислугу років відповідно до вислуги (пункт "а" статті 13).
Аналіз ст. 23 Закону України №2262-XII доводить, що ця стаття стосується питання призначення пенсії та передбачає право на призначення пенсії по інвалідності в розмірі призначеної пенсії за вислугу років відповідно до вислуги.
Так, матеріалами справи підтверджено, що позивачу була призначена пенсія за вислугу років виходячи з основного розміру 96 % грошового забезпечення в редакції п. а ст. 13 Закону України №2262-XII.
Згодом позивач перейшов на інший вид пенсії – пенсії по інвалідності, але у заяві позивач просив перевести його з пенсії за вислугу років на пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за вислугу років.
Проте право позивача на відсоток грошового забезпечення, в розмірі якого йому була призначена пенсія за вислугу років є незмінним, що підтверджено висновками Верховного Суду у постанові по зразковій справі №240/5401/18, та рішенням рішення Суворовського районного суду м. Одеси від 27.11.2019 року по справі № 523/10560/17.
Враховуючи вищевикладені обставини, суд вважає, що відповідач протиправно відмовив у призначенні пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за вислугу років у розмірі 96 % грошового забезпечення, тому позовні вимоги позивача про визнання протиправними дії щодо призначення пенсії по інвалідності всупереч його заяві № 392 про переведення з пенсії за вислугу років на пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за вислугу років (стаття 23 Закону № 2262) і прийняття рішення (Протокол за пенсійною справою 1501024308 (Міноборони) від 31.01.2020) на підставі пунктів 1, 2 постанови КМУ від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», визначених протиправними і нечинними рішення від 12.12.2018 року Окружного адміністративного суду м. Києва та визнання протиправним та скасування рішення щодо призначення пенсії по інвалідності як таке, що прийняте з порушенням процедури і перевищенням повноважень: на підставі нечинних станом на 31.01.2020 року норм постанови КМУ № 103, не відповідає вимогам пп. 14, 17-19 Порядку, затвердженого постановою ПФУ від 30.01.2007 № 3-1, звужує з 96 до 86 відсотків обсяг права на основний розмір державної пенсії, визначений Законами № 2262 і № 796, який набуто офіцером-учасником ЛНА на ЧАЕС 1 категорії в момент призначення пенсії у 1998 році є обґрунтованими та належать задоволенню шляхом визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області у відмові призначення з 31.01.2020 року пенсії по інвалідності у розмірі пенсії за вислугу років у розмірі 96 відсотків грошового забезпечення відповідно до вимог ст. 23 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до п. 10 ч. 2 ст. 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Суд вважає, що обраний спосіб захисту є достатнім та необхідним для відновлення прав позивача.
Також для ефективного захисту прав позивача, керуючись приписами ст. 9 КАС України, суд вважає необхідним вийти за межі позовних вимог та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести позивачу з 31.01.2020 року перерахунок та виплату пенсії по інвалідності з урахуванням розміру пенсії за вислугу років у розмірі 96 відсотків грошового забезпечення та здійснити виплату, з урахуванням виплачених сум.
Однак, з оцінки вищевказаних доказів суд дійшов висновку, що слід відмовити у задоволенні позовних вимог про зобов`язання відновити виплату пенсії за вислугу років за пенсійною справою ЮО-092867 (Міноборони) з врахуванням нової довідки про розмір грошового забезпечення від 28.12.2020 №ЮО92867, оскільки в матеріалах справи відсутні докази ініціювання позивачем питання щодо переходу на інший вид пенсії: з пенсії по інвалідності на пенсію за вислугу років, що виключає необхідність у захисті такого права.
Стосовно решт позовних вимог, суд зазначає таке.
Відповідно до ч.3 ст. 51 Закону № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі - Закон № 2262-XII), перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Згідно з ч.1, 2, 4 ст. 63 Закону № 2262-XII, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Згідно з абзацами другим, четвертим та п`ятим пункту 2.6 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014 №937, на обласні військові комісаріати покладаються: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей» (зі змінами) та Порядку № 45 і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок № 3-1). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою.
Тобто, на Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку № 45.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1.
Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393.
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Додаток 2 до Порядку № 45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Оскільки зміни, внесені Постановою № 103, зокрема, до додатку 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до внесення зазначених змін.
При цьому порядок дій, який повинні вчинити, зокрема, уповноважений орган у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, не змінився.
Відповідно до пункту 24 Порядку 3-1, при виникненні підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток № 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку № 45.
Отже, з набранням чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 (05.03.2019) виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому саме у зв`язку з набранням законної сили вказаним рішенням суду позивач отримав право на перерахунок пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.
Верховний Суд в Рішенні від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19 дійшов висновку про те, що дії відповідача (органу, уповноважений видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії) щодо відмови позивачу у підготовці та наданні до ГУ ПФУ оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 є неправомірними, а тому відповідача належить зобов`язати скласти та подати до ГУ ПФУ нову довідку про розмір грошового забезпечення, станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-XII та з врахуванням положень постанови №704, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії позивача.
Матеріалами справи підтверджено, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23.11.2020 року по справі № 420/8543/20, Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки виготовлено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача від 28.12.2020 року № ЮО92867 станом на 05.03.2019 року, з зазначенням таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад 6200 грн., оклад за військове звання 1480 грн., надбавка за вислугу років 50 % 3840 грн., надбавка за особливості проходження служби 65 % 7488 грн., надбавка за таємність 15 % 930 грн., премія 35 % 2170 грн., разом 22108 грн., та довідку про розмір грошового забезпечення станом на 29.01.2020 року з зазначенням таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад 8310 грн., оклад за військове звання 1980 грн., надбавка за вислугу років 50 % 5145 грн., надбавка за особливості проходження служби 65 % 10032, 75 грн., надбавка за таємність 15 % 1246, 50 грн., премія 35 % 2908, 50 грн., разом 29622, 75 грн.
Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі виданої нової довідки та листом від 22.03.2021 року № 4065-3452/Х-02/8-1500/21 ГУПФУ в Одеській області повідомило позивача про те, що після визнання протиправними та скасування пп. 1, 2 постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 року інших рішень Уряду про умови і порядок проведення перерахунку пенсій не приймалося, також рішенням Одеського окружного адміністративного суду не покладено на Головне управління зобов`язань щодо проведення перерахунку на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, а тому відсутні підстави для проведення перерахунку.
Судом відхиляються наведені доводи відповідача, оскільки Верховний Суд у рішенні по зразковій справі № 160/8324/19 від 17.12.2019, яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 з вказаного питання зазначив: Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18 визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45. Оскільки зміни, внесені Постановою № 103, зокрема, до додатку 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін. При цьому порядок дій, який повинен вчинити відповідач у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, не змінився.
Також судом відхиляються посилання відповідача на лист Міністерства соціальної політики України від 21.08.2019 року № 15308/0/2-19/54, яким Міністерство підтримало позицію Пенсійного фонду України щодо відсутності підстав для проведення перерахунку пенсій відповідно до Постанови № 103 згідно з повторно наданими довідками про розмір грошового забезпечення, оскільки матеріалами справи підтверджено, що Одеським обласним ТЦ та СП не була виготовлена повторна довідка, а виготовлено та направлено до Головного управління нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача відповідно до постанови № 704, у зв`язку з визнанням протиправним та визнання нечинними у судовому порядку пунктів постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 року.
Таким чином, суд доходить висновку, що наявні правові підстави для проведення перерахунку пенсії на підставі довідок, які видані за нормами, чинними на час їх видання та на виконання рішення суду.
Таким чином, за результатами встановлених судом обставин, суд доходить висновку, що відповідачем протиправно відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії на підставі поданих Одеським обласним територіальним комплектування та соціальної підтримки довідок про розмір грошового забезпечення, оскільки це суперечить положенням ст. 63 Закону № 2262-ХІІ та пункту 23 Порядку №3-1, якими передбачено право пенсіонера на перерахунок пенсії на підставі поданих документів.
Враховуючи вищевикладені та встановлені обставини, суд доходить висновку, що позовні вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльність щодо непроведення за заявою від 25.01.2021 року перерахунку пенсії на підставі довідок про грошове забезпечення станом на 05.03.2019 року та на 29.01.2020 року, надісланих до ГУ ПФУ в Одеській області 28.12.2020 за № 14182 Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки; зобов`язання здійснити перерахунок державної пенсії з 31.01.2020 року з врахуванням нової довідки про розмір грошового забезпечення від 28.12.2020 року №ЮО92867 щодо розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років в розмірах, визначених відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 року № 704, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за особливості проходження служби в розмірі 65 % посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, надбавки за роботу з таємними документами в розмірі 15 % посадового окладу, премії в розмірі 35 % посадового окладу, з виплатою перерахованої пенсії в 100 відсотковому від обчисленого розміру (без зменшення чи застосування обмеження максимального розміру), без зменшення з 31.01.2020 року основного розміру державної пенсії з 96 до 86 відсотків, а також провести доплату різниці в пенсії між максимально нарахованими та фактично виплаченими розмірами з 31.01.2020 року по день проведення доплати є частково правомірними та належать задоволенню шляхом визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії позивачу з 01.04.2019 року на підставі довідки № ЮО92867 від 28.12.2020 року про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, виданої Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки з урахуванням зазначених в ній основних та додаткових видів грошового забезпечення та зобов`язання провести перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.04.2019 року на підставі довідки № ЮО92867 від 28.12.2020 року про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 з урахуванням зазначених в ній основних та додаткових видів грошового забезпечення,з урахуванням здійснених виплат;
визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії позивачу з 01.02.2020 року на підставі довідки № ЮО92867 від 28.12.2020 року про розмір грошового забезпечення станом на 29.01.2020, виданої Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки з урахуванням зазначених в ній основних та додаткових видів грошового забезпечення та зобов`язання провести перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.02.2020 року на підставі довідки № ЮО92867 від 28.12.2020 року про розмір грошового забезпечення станом на 29.01.2020 з урахуванням зазначених в ній основних та додаткових видів грошового забезпечення,з урахуванням здійснених виплат.
Щодо позовних вимог про зобов`язання здійснити перерахунок пенсії без зменшення чи застосування обмеження максимальним розміром, суд зазначає таке.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Зі змісту наведеної норми вбачається, що захисту адміністративним судом підлягають порушені права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. Отже, обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.
Матеріалами справи підтверджено, що розмір пенсії позивача не перевищує розмір максимальної пенсії, а тому відповідачем не було допущено обмеження її розміру максимальним розміром, що свідчить про передчасність вказаних вимог.
З цих підстав суд доходить висновку про відмову у задоволенні цих позовних вимог.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ч.1 ст.6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Таким чином, оцінюючи встановлені факти, суд дійшов висновку, що відповідач, заперечуючи проти позову частково не довів, з посиланням на відповідні докази правомірності своїх дій, а тому позовні вимоги належать задоволенню частково.
Приписами ч. 1 ст. 371 КАС України визначено, що негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів – у межах суми стягнення за один місяць.
Оскільки, присуджені позивачу виплати є періодичними та здійснюються з Державного бюджету України, рішення належить негайному виконанню у межах суми стягнення за один місяць.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З огляду на те, що позивач звільнений від сплати судового збору та відсутні докази понесення ним інших судових витрат, жодні судові витрати не належать розподілу та стягненню з відповідача на користь позивача.
У зв`язку з тим, що судові витрати пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз в цій справі відсутні, жодні судові витрати не належать компенсації за рахунок державного бюджету.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 246, 255,295,297 КАС України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385,місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) про визнання протиправною бездіяльність та дії, та зобов`язання вчинити певні дії,- задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) у відмові призначення ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) з 31.01.2020 року пенсії по інвалідності у розмірі пенсії за вислугу років у розмірі 96 відсотків грошового забезпечення відповідно до вимог ст. 23 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) провести ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) з 31.01.2020 року перерахунок та виплату пенсії по інвалідності з урахуванням розміру пенсії за вислугу років у розмірі 96 відсотків грошового забезпечення та здійснити виплату, з урахуванням виплачених сум.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83)щодо відмови ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) у здійсненні перерахунку пенсії з 01.04.2019 року на підставі довідки № ЮО92867 від 28.12.2020 року про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, виданої Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки з урахуванням зазначених в ній основних та додаткових видів грошового забезпечення.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) провести ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.04.2019 року на підставі довідки № ЮО92867 від 28.12.2020 року про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 з урахуванням зазначених в ній основних та додаткових видів грошового забезпечення,з урахуванням здійснених виплат.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83)щодо відмови ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) у здійсненні перерахунку пенсії позивачу з 01.02.2020 року на підставі довідки № ЮО92867 від 28.12.2020 року про розмір грошового забезпечення станом на 29.01.2020, виданої Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки з урахуванням зазначених в ній основних та додаткових видів грошового забезпечення.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) провести ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.02.2020 року на підставі довідки № ЮО92867 від 28.12.2020 року про розмір грошового забезпечення станом на 29.01.2020 з урахуванням зазначених в ній основних та додаткових видів грошового забезпечення, з урахуванням здійснених виплат.
В іншій частині позовних вимог, - відмовити.
Рішення суду в частині стягнення пенсії за один місяць підлягає негайному виконанню.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст. ст. 295,297 КАС України, з урахуванням п.п.15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України, п. 3 Розділу IV Прикінцеві положення КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Суддя Л.Р. Юхтенко