Ухвала суду № 97420520, 04.06.2021, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.06.2021
Номер справи
420/219/19
Номер документу
97420520
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/219/19

УХВАЛА

04 червня 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді - Кравченка М.М.,

розглянувши в письмовому провадженні клопотання ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, Міністерства у справах ветеранів України про визнання дій протиправними, визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходилась адміністративна справа № 420/219/19 за позовом ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, Міністерства соціальної політики України про визнання дій протиправними, визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 14.05.2019 року позов ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, Міністерства соціальної політики України про визнання дій протиправними, визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії було задоволено частково, визнано протиправною бездіяльність Міністерства соціальної політики України щодо ненадання замовлення до Міністерства фінансів України на виготовлення бланків листів талонів на пільговий проїзд по території країн-членів СНД на право одержання проїзних документів (квитків) безоплатно і з 50-відсотковою знижкою їх вартості, зобов`язано Міністерство соціальної політики України здійснити замовлення до Міністерства фінансів України на виготовлення бланків листів талонів на пільговий проїзд по території країн-членів СНД на право одержання проїзних документів (квитків) безоплатно і з 50-відсотковою знижкою їх вартості відповідно до п.4 Постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 року № 302 «Про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни», в задоволенні решти позовних вимог було відмовлено.

Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 03.10.2019 року апеляційні скарги Міністерства соціальної політики України, ОСОБА_1 задоволено частково, рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14 травня 2019 року скасовано та прийнято нове судове рішення, яким адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціальної політики України, Міністерства соціальної політики України про визнання дій протиправними, визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії задоволено частково, визнано протиправними дії Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради в особі Управління соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, що полягають у порушенні вимог статті 19 Закону України «Про звернення громадян» при розгляді звернення (заяви) ОСОБА_1 від 12 грудня 2018 року вх. № 13-44/6484, визнано протиправними дії Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради в особі Управління соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради щодо ненадання ОСОБА_1 листа талонів на пільговий проїзд по території країн-членів СНД на право одержання проїзних документів (квитків) безоплатно із 50-відсотковою знижкою їх вартості, зобов`язано Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради в особі Управління соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради надати ОСОБА_1 лист талонів на пільговий проїзд по території країн-членів СНД на право одержання проїзних документів (квитків) згідно посвідчення інваліда війни II групи міжнародного зразка за формою, що діяла станом на 01 січня 1992 року, серія НОМЕР_1 , згідно ст. 2 Угоди «Про взаємне визнання прав на пільговий проїзд для інвалідів та учасників Великої Вітчизняної війни, а також осіб, прирівняних до них», підписаною 12.03.1993 року, в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Постановою Верховного Суду від 15.07.2020 року касаційну скаргу ОСОБА_1 було задоволено, постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 03.10.2019 року скасовано в частині відмови у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, Міністерства у справах ветеранів України, яке є правонаступником Міністерства соціальної політики, про визнання дій протиправними, визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії і в цій частині залишено в силі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14.05.2019 року у справі № 420/219/19, в іншій частині постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 03.10.2019 року у справі № 420/219/19 залишено без змін.

У ході розгляду справи у суді касаційної інстанції до постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 року № 302 було внесено зміни постановою від 16.10.2019 року № 887, а саме п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 року № 302 викладено у такій редакції: «Установити, що виготовлення бланків посвідчень ветеранів війни і бланків листів талонів на право одержання проїзних документів (квитків) безоплатно і з 50-відсотковою знижкою їх вартості та нагрудних знаків здійснюється Міністерством фінансів: для осіб з інвалідністю внаслідок війни, учасників війни та осіб, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», - за замовленням Міністерства у справах ветеранів».

Верховний Суд під час перегляду вказаних судових рішень в касаційному порядку залучив як відповідача Міністерство у справах ветеранів України з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 року № 212 «Деякі питання оптимізації системи центральних органів виконавчих органів».

27.05.2021 року до суду від ОСОБА_1 надійшло клопотання про накладення судового контролю за виконанням рішення суду по справі 420/219/19. У вказаному клопотанні позивач просить суд встановити судовий контроль за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14.05.2019 (суддя Кравченко М.М.), яке було переглянуте в апеляційній інстанції з ухваленням постанови П`ятого апеляційного адміністративного суду від 03.10.2019 (головуючий суддя Шеметенко Л.П., судді Стас Л.В., Турецька І.О.) та у касаційній інстанції з ухваленням Постанови Верховного Суду від 15 липня 2020 року по справі № 420/219/19 та зобов`язати відповідачів подати у визначений судом строк звіт про виконання.

Дослідивши надані письмові докази, перевіривши матеріали справи, проаналізувавши законодавство, суд прийшов до висновку, що клопотання ОСОБА_1 про встановлення судового контролю не належить до задоволення з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст.382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Згідно з ч.ч.2-3 ст.382 КАС України за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Половина суми штрафу стягується на користь позивача, інша половина - до Державного бюджету України.

ОСОБА_1 в обґрунтування поданої заяви зазначає, що в серпні 2020 року отримав листа від Міністерства у справах ветеранів про повне виконання Постанови Верховного суду. Але інший відповідач Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради добровільно не виконав Рішення суду і був вимушений 03.08.2020 отримати виконавчий лист та звернутися до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса). 03.09.2020 державним виконавцем була винесена Постанова про відкриття виконавчого провадження, якою зобов`язано боржника виконати рішення суду протягом 10 робочих днів. Відповідач ухилявся від виконання рішення суду і 11.11.20 державним виконавцем було винесено постанову про накладення штрафу у розмірі 5100 грн. та зобов`язано боржника виконати рішення протягом 10 робочих днів. Постанова про накладення штрафу була отримана боржником 25.11.2020 згідно з інформації Укрпошти. Станом на 09.12.2020 вимоги рішення суду не були виконані і державним виконавцем було винесено постанову про накладення штрафу у подвійному розмірі. Так як рішення не можливо було виконати без участі боржника, державним виконавцем 16.12.2020 до органу досудового розслідування було надіслано повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення. 21.01.2021 державним виконавцем було винесено Постанову про закінчення виконавчого провадження відповідно до ст.63 ЗУ «Про виконавче провадження» у зв`язку неможливістю виконання рішення без участі боржника (ВП 62930645). 10.03.2021 позивач звернувся до органу досудового слідства з заявою про вчинення кримінального правопорушення щодо невиконання рішення суду. 16.03.2021 за клопотанням позивач був визнаний потерпілою особою і отримав відповідну пам`ятку, як результат розгляду клопотання. 09.09.2020 року були внесені зміни Постановою КМУ № 797 у пункт 4 Постанови КМУ від 12 травня 1994 року № 302 відповідно до яких виключено Міністерство фінансів, як органу який був зобов`язаний виготовити бланки посвідчення ветеранів війни і бланки листи талонів на право одержання проїзних документів (квитків) безоплатно і з 50-відсотковою знижкою їх вартості та нагрудних знаків для інвалідів війни, учасників війни та осіб, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», - здійснюється за замовленням Міністерства у справах ветеранів за рахунок і в межах асигнувань, передбачених у державному бюджеті для Міністерства соціальної політики. Та постанову було доповнено новим абзацом такого змісту: Виготовлення зазначених бланків та нагрудних знаків здійснюється за рахунок і в межах асигнувань, передбачених для відповідних органів у державному бюджеті. Виготовлення у 2020 році зазначених бланків та нагрудних знаків для осіб, зазначених в абзаці другому цього пункту, здійснюється за рахунок і в межах асигнувань, передбачених у державному бюджеті для Міністерства соціальної політики. В свою чергу у відзиві на касаційну скаргу Міністерство у справах ветеранів посилалось на те, що до 29.10.2019 замовлення бланків здійснювало Мінсоцполітики з урахуванням положень Закону України «Про державні закупівлі» за рахунок коштів, передбачених у Державному бюджеті, натомість у Мінветеранів відсутня бюджетна програма на 2020 рік для замовлення бланків листів-талонів. На що Міністерство соціальної політики у наданих суду поясненнях наголошувала на тому що належним чином щорічно у Державному бюджеті України на відповідний рік передбачаються кошти за бюджетною програмою «Створення і програмно-технічне забезпечення системи інформаційно-аналітичної підтримки, інформаційно-методичне забезпечення та виготовлення бланків посвідчень і нагрудних знаків для системи соціального захисту». На звернення 18.12.2020 надійшла відповідь від Мінсоцполітики що Міністерство у справах ветеранів звернулось до Міністерства соціальної політики щодо виділення коштів, передбачених відповідною бюджетною програмою, на виготовлення бланків посвідчень особи з інвалідністю внаслідок війни. За виділенням коштів на виготовлення бланків листів талонів на право одержання ветеранами війни проїзних квитків безоплатно і з 50-відсотковою знижкою їх вартості у 2020 році Міністерство у справах ветеранів не зверталось. Тобто незважаючи на зміни в законодавстві є достатньо можливостей для належного виконання рішення суду, але станом на сьогодні загальний порядок виконання судового рішення не дав очікуваного результату - рішення суду не виконане і боржники ухиляються від виконання судового рішення і не мають наміру його виконувати у майбутньому.

Суд зазначає, що інститут судового контролю за виконанням судового рішення спрямований на забезпечення права особи на ефективний судовий захист в адміністративному судочинстві.

Відповідно до ст.129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

За приписами ч.ч.1-2 ст.370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Згідно з ч.4 ст.372 КАС України примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому законом.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

З огляду на вищенаведені норми законодавства, рішення суду, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи. Це забезпечується, в першу чергу, через примусове виконання судових рішень відповідно до Закону України «Про виконавче провадження».

Зобов`язання суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, яке має застосовуватися у виключних випадках.

Разом з цим, позивач не навів обставин та не надав доказів, які підтверджують необхідність встановлювати судовий контроль за виконанням судового рішення в адміністративній справі.

Також, суд не вважає за необхідне зобов`язувати відповідачів подавати звіт про виконання судового рішення в даній адміністративній справі.

Згідно з ч.1 ст.373 КАС України виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.

З матеріалів справи вбачається, що 03.08.2020 року було видано виконавчий лист ОСОБА_1 про зобов`язання Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради в особі Управління соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради надати ОСОБА_1 лист талонів на пільговий проїзд по території країн-членів СНД на право одержання проїзних документів (квитків) згідно посвідчення інваліда війни II групи міжнародного зразка за формою, що діяла станом на 01 січня 1992 року, серія НОМЕР_1 , згідно ст. 2 Угоди «Про взаємне визнання прав на пільговий проїзд для інвалідів та учасників Великої Вітчизняної війни, а також осіб, прирівняних до них», підписаною 12.03.1993 року, строк пред`явлення якого до виконання становить до 04.10.2022 року.

Крім того, 03.08.2020 року було видано виконавчий лист ОСОБА_1 про зобов`язання Міністерство у справах ветеранів України здійснити замовлення до Міністерства фінансів України на виготовлення бланків листів талонів на пільговий проїзд по території країн-членів СНД на право одержання проїзних документів (квитків) безоплатно і з 50-відсотковою знижкою їх вартості відповідно до п.4 Постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 року № 302 «Про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни», строк пред`явлення якого до виконання становить до 16.07.2023 року.

Суд також враховує, що пунктом 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 року № 302 «Про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни» зі змінами установлено, що виготовлення бланків посвідчень ветеранів війни і бланків листів талонів на право одержання проїзних документів (квитків) безоплатно і з 50-відсотковою знижкою їх вартості та нагрудних знаків здійснюється: для осіб з інвалідністю внаслідок війни, учасників війни та осіб, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», - за замовленням Міністерства у справах ветеранів; для учасників бойових дій - за замовленням Міністерства оборони, Міністерства внутрішніх справ, Міністерства у справах ветеранів, Національної поліції, Державної служби з надзвичайних ситуацій, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Міністерства юстиції, Управління державної охорони, Державної податкової служби, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту. Виготовлення зазначених бланків та нагрудних знаків здійснюється за рахунок і в межах асигнувань, передбачених для відповідних органів у державному бюджеті. Виготовлення у 2020 році зазначених бланків та нагрудних знаків для осіб, зазначених в абзаці другому цього пункту, здійснюється за рахунок і в межах асигнувань, передбачених у державному бюджеті для Міністерства соціальної політики.

Таким чином, з урахуванням зазначеного, суд прийшов до висновку про необхідність відмови в задоволенні клопотання ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі № 420/219/19.

Керуючись Конституцією України, ст.ст.243, 248, 370, 372, 373, 382 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Відмовити ОСОБА_1 в задоволенні клопотання про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі № 420/219/19 за позовом ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, Міністерства у справах ветеранів України про визнання дій протиправними, визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії.

Порядок і строки оскарження ухвали визначаються ст.ст.293, 295 КАС України.

Ухвала набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст.256 КАС України.

Суддя М.М. Кравченко