Рішення № 97420288, 25.05.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.05.2021
Номер справи
380/6447/20
Номер документу
97420288
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 травня 2021 року справа №380/6447/20

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючої судді Крутько О.В.,

за участю секретаря судового засідання Шведа Б.В.,

представника позивача Ковалишина П.М.,

представника відповідача Шведи О.Б.,

розглянув у відкритому судовому засіданні у м. Львові адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Міністерства оборони України

третьої особи: Львівський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки

про визнання протиправним рішення, зобов`язання до вчинення дій

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Міністерства оборони України, в якому просить суд: визнати протиправним рішення Міністерства оборони України, витяг з протоколу №45 від 20.03.2020 року, щодо відмови ОСОБА_1 у виплаті одноразової грошової допомоги, як особі, інвалідність якої встановлено внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва) отриманого ним під час виконання обов`язку військової служби, оформленого листом від 27.04.2020 за №4015 Львівського обласного військового комісаріату; зобов`язати Міністерство оборони України у відповідності до статті 16-2 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу, як особі, інвалідність якої встановлена внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва) отриманого ним під час виконання обов`язків військової служби у розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 01 січня календарного року, - у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності ІІІ групи (підпункт 4 пункту 2 статті 16 цього Закону).

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що майор запасу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проходив військову службу у лавах Збройних Сил з 05.08.1980 по 21.01.1999, у тому числі з 05.11.1986 по 28.10.1987 проходив військову службу та приймав участь у бойових діях на території Демократичної Республіки Афганістан. Звільнений з військової служби по статті 65 п. «в» (за станом здоров`я). У відповідності до Акту судово-медичного дослідження (обстеження) № 249 від 04.02.2016 на тілі у гр-на ОСОБА_1 виявлено: 3 рубці на голові, 3 рубці на правій руці, 1 рубець на лівій руці, які являються слідами загоєних ран у минулому. Характер та ступінь вираженості рубців вказують на те, що вони утворились давно, могли виникнути від дій уламків вогнепальної зброї під час бойових дій в Афганістані весною 1987 року. Згідно Витягу з протоколу засідання Військово-лікарської комісії Західного регіону по встановленню причинного зв`язку захворювань, поранень, контузії, травм, каліцтва у колишнього військовослужбовця, протокол № 111 від 16.02.2016, поранення громадянина ОСОБА_1 , 1963 року народження, підтверджене актом судово-медичного обстеження № 249 від 04.02.2016 Львівським обласним бюро судово-медичної експертизи, травми і захворювання підтверджені свідоцтвом про хворобу № 1083/13 від 03.12.1998 ВЛК 1120ВГ, за якими він на підставі ст.ст. 23б, 70в гр.ІІІ наказу МО № 2-1994р. був визнаний «непридатним до військової служби в мирний час, обмежено здатний у воєнний час». Поранення, контузія пов`язані з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні у країнах, де велись бойові дії. Згідно довідки до акту огляду медико-соціальної експертної комісії Серії 12ААА № 352422 від 15.09.2016 ОСОБА_1 встановлено ІІІ групу інвалідності, поранення, контузія, пов`язані з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії.

Позивач вважає, що оскільки йому інвалідність встановлена в 2016 році і в подальшому її не змінено, право на отримання допомоги має визначатися відповідно до статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (у редакції, чинній на 07.11.2011), а розмір виплати відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності, звільнених з військової служби (зборів) осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 № 499 (надалі Порядок № 499).

Позивач зазначає, що має право на призначення та виплату одноразової грошової допомоги, а рішення відповідача про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 є необґрунтованим.

Відповідно до ухвали від 17.08.2020 залишено позовну заяву без руху.

Згідно ухвали від 07.09.2020 відкрито загальне позовне провадження у адміністративній справі, залучено до участі у справі в якості третьої особи Львівський обласний військовий комісаріат, підготовче засідання призначено на 15.10.2020.

Третя особа надала письмові пояснення у справі № 8995 від 01.10.2020.

Відповідач не погодився з позовними вимогами позивача, подав відзив на позовну заяву № 869 від 07.10.2020, зазначив, що рішення комісії Міністерства оборони України від 20.03.2020 про відмову у призначені позивачу одноразової грошової допомоги, що відображено у п.23 протоколу № 45 прийнято у зв`язку з тим, що: заявником не подано документ, що свідчить про причини та обставини поранення (травми, каліцтва), який передбачений п.11 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року №975 (далі також - Порядок №975); заявник звернувся із заявою про призначення одноразової грошової допомоги понад трьохрічний термін, передбачений п.8 ст.16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». Відсутність документів, визначених п.11 Порядку № 975 призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року №975 (далі також - Порядок №975) , зокрема, про причини та обставини поранення (контузії, травми, каліцтва), не встановлює обов`язку Міністерства оборони України для їх витребування та доведення (за відсутності таких документів), що позивач отримав поранення (контузію, травму, каліцтво) при вчиненні кримінального чи адміністративного правопорушення, або у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп`яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, оскільки відповідна комісія Міністерства оборони України приймає рішення про призначення або про відмову у призначення одноразової грошової допомоги виключно на підставі документів, які надійшли від обласного військового комісаріату. Разом з тим, відповідальним за повноту та достовірність документів, визначених п.11 Порядку № 975 є заявник. Відповідач зазначає, що законодавцем встановлено преклюзивний (присічний, присікальний або обмежений) трирічний строк на звернення до уповноваженого органу для осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, тобто строк, з яким пов`язане існування (виникнення або припинення) права і закінчення якого тягне за собою втрату такого права.

Відповідач зазначає, що оскаржуване рішення є законним та просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

15.10.2020 оголошено перерву у підготовчому засіданні до 24.11.2020.

Третя особа подала заяву про розгляд справи у відсутності представника Львівського обласного військового комісаріату, який перейменовано у Львівський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки.

Згідно протокольної ухвали проведено зміну найменування третьої особи.

24.11.2020 згідно протокольної ухвали закрито підготовче провадження, призначено справу до судового розгляду на 29.12.2020.

29.12.2020 оголошено перерву у судовому засіданні до 04.02.2021.

04.02.2021 оголошено перерву у судовому засіданні для подання додаткових документів до 02.03.2021.

02.03.2021 відкладено розгляд справи у судовому засіданні на 23.03.2021.

23.03.2021 відкладено розгляд справи у судовому засіданні на 25.05.2021.

Представник позивача долучив до матеріалів справи виписки із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого № 680 від 03.02.2017, № 10887 від 12.09.2017, № 1496 від 16.02.2018, № 10232 від 23.08.2018, № 551 від 25.01.2019, № 10890 від 30.08.2019, № 86 від 14.01.2020, № 925 від 21.01.2020.

Представником відповідача долучені до матеріалів справи документи, що слугували підставою для прийняття Міністерством оборони України рішення, оформленого протоколом комісії від 20.03.2020 № 45.

25.05.2021 в судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши позивача та представника відповідача, оцінивши докази, які мають значення для справи суд виходив з наступного.

Майор запасу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проходив військову службу у лавах Збройних Сил з 05.08.1980 по 21.01.1999, у тому числі з 05.11.1986 по 28.10.1987 проходив військову службу та приймав участь у бойових діях на території Демократичної Республіки Афганістан. Звільнений з військової служби по статті 65 п. «в» (за станом здоров`я).

У відповідності до Акту судово-медичного дослідження (обстеження) № 249 від 04.02.2016 на тілі у гр-на ОСОБА_1 виявлено: 3 рубці на голові, 3 рубці на правій руці, 1 рубець на лівій руці, які являються слідами загоєних ран у минулому. Характер та ступінь вираженості рубців вказують на те, що вони утворились давно, могли виникнути від дій уламків вогнепальної зброї під час бойових дій в Афганістані весною 1987 року.

Згідно Витягу з протоколу засідання Військово-лікарської комісії Західного регіону по встановленню причинного зв`язку захворювань, поранень, контузії, травм, каліцтва у колишнього військовослужбовця, протокол № 111 від 16.02.2016, поранення громадянина ОСОБА_1 , 1963 року народження, підтверджене актом судово-медичного обстеження № 249 від 04.02.2016 Львівським обласним бюро судово-медичної експертизи, травми і захворювання підтверджені свідоцтвом про хворобу № 1083/13 від 03.12.1998 ВЛК 1120ВГ, за якими він на підставі ст.ст. 23б, 70в гр.ІІІ наказу МО № 2-1994р. був визнаний «непридатним до військової служби в мирний час, обмежено здатний у воєнний час». Поранення, контузія пов`язані з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні у країнах, де велись бойові дії.

Згідно довідки до акту огляду медико-соціальної експертної комісії Серії 12ААА № 352422 від 15.09.2016 ОСОБА_1 встановлено ІІІ групу інвалідності, поранення, контузія, пов`язані з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії.

У січні 2020 ОСОБА_1 звернувся до Львівського ОВК з заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням інвалідності ІІІ групи внаслідок поранення, контузії, пов`язаних з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії.

До заяви додано: копії виписок із актів огляду МСЕК серії 12ААА від 352422 від 21.09.2016, Серії 12 ААА № 352544 від 18.09.2017; копія акта судово-медичного обстеження № 249 від 04.02.2016; копія довідки про проходження військової служби; копія витягу з протоколу ВЛК Західного регіону № 111 від 16.02.2016; копія військового квитка № НОМЕР_1 від 31.08.1980; копія витягу з наказу про звільнення з військової служби; копія паспорта громадянина України (витяг) та ідентифікаційного коду.

20.01.2020 заяву з пакетом документів було скеровано встановленим порядком до Департаменту фінансів Міністерства оборони України для розгляду питання про призначення та виплату одноразової грошової допомоги на комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби.

19.01.2020 пакет документів позивача з заявою був повернутий на доопрацювання.

21.02.2020 аналогічний пакет вищенаведених документів позивача повторно був скерований Львівським ОВК на розгляд комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних з призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі, каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби.

20.03.2020 комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних з призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі, каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби розглянуто питання щодо призначення та виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з настанням інвалідності ОСОБА_1 та прийнято рішення про відмову в призначення позивачу одноразової грошової допомоги, яке оформлено витягом з протоколу № 45 від 20.03.2020 (п.23). Комісія дійшла до висновку про відсутність підстав для одержання одноразової грошової допомоги позивачем з підстав: заявником не подано документ, що свідчить про причини та обставини поранення (травми, каліцтва), який передбачений п.11 Порядку № 975, заявник звернувся із заявою про призначення одноразової грошової допомоги понад трьохрічний термін, передбачений п.8 ст.16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Не погоджуючись із рішенням відповідача, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Спірні правовідносини, що склались між сторонами, регулюються Законом України від 20.12.1991 року №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон №2011-XII), який визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі, та Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року №975.

Відповідно до статті 41 Закону №2011-XII виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва військовослужбовців, військовозобов`язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов`язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Частиною 1 статті 16 Закону №2011-XII визначено, що одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, - є гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Згідно із пункту 4 частини 2 статі 16 Закону №2011-XII одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю (крім військовослужбовців строкової служби) інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов`язків військової служби або внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням ним обов`язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.

Водночас, положеннями частини 2 статті 16-2 Закону №2011-XII передбачено, що одноразова грошова допомога у випадках, зазначених у підпунктах 5-9 пункту 2 статті 16 цього Закону, призначається і виплачується залежно від встановленої військовослужбовцю, військовозобов`язаному або резервісту інвалідності та ступеня втрати ним працездатності у розмірі, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Перелік документів, які військовослужбовець, військовозобов`язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності подає уповноваженому органу зазначений у пункті 11 Порядку №975.

Такими документами згідно приписів пункту 11 Порядку №975 є: заява про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності; довідка медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв`язку інвалідності чи втрати працездатності.

До заяви додаються копії: постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв`язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема, про те, що воно не пов`язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення особою дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп`яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім`я та по батькові і місце реєстрації; документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою).

Згідно пункту 13 Порядку №975 для призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.

Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або, у разі відмови, для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.

Позивачем на підставі долучених до справи документів підтверджено, що ОСОБА_1 було встановлено інвалідність, яка настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов`язків військової служби. Означене підтверджується актом судово-медичного дослідження (обстеження) № 249 від 04.02.2016, витягом з протоколу засідання Військово-лікарської комісії Західного регіону по встановленню причинного зв`язку захворювань, поранень, контузії, травм, каліцтва у колишнього військовослужбовця, протокол № 111 від 16.02.2016, довідкою до акту огляду медико-соціальної експертної комісії Серії 12ААА № 352422 від 15.09.2016.

Між тим, суд критично ставиться до посилання відповідачів на те, що в матеріалах справи відсутні документи, що свідчать про причину та обставини поранення (контузії, травм або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов`язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп`яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження.

Відповідно до пункту 21.21 глави 21 розділу ІІ Положення про військово-лікарську експертизу у Збройних силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 року №402, за наявності тілесних ушкоджень (відсутність кінцівки, дефекти кісток черепа, рубці після поранень, наявність чужорідних тіл) у колишніх військовослужбовців - учасників бойових дій у роки Великої Вітчизняної війни, в інші періоди ведення бойових дій, у тому числі при проходженні військової служби в країнах, де велися бойові дії, а також у колишніх військовополонених у разі відсутності даних про їх медичний огляд ВЛК з цього приводу в період військової служби ці особи, незалежно від причини звільнення із Збройних Сил і ступеня придатності до військової служби у даний час, для встановлення характеру і давності тілесних ушкоджень за направленням військового комісара підлягають огляду судово-медичним експертом (за необхідності після обстеження у лікувально-профілактичному закладі). Результати медичного обстеження судово-медичним експертом заносяться в акт судово-медичного дослідження (висновок експерта) за наслідками поранення та разом з іншими документами, що підтверджують факт отримання поранення (контузії, травми або каліцтва), довідкою про проходження військової служби і перебування у частинах діючої армії, з посиланням на Перелік країн, посвідченням учасника бойових дій, військово-обліковими і медичними документами направляються до штатних ВЛК для встановлення причинного зв`язку поранення (каліцтва).

Витягом з протоколу засідання Військово-лікарської комісії Західного регіону по встановленню причинного зв`язку захворювань, поранень, контузії, травм, каліцтва, протокол № 111 від 16.02.2016, підтверджено, що поранення громадянина ОСОБА_1 , 1963 року народження, підтверджене актом судово-медичного обстеження № 249 від 04.02.2016 Львівським обласним бюро судово-медичної експертизи, травми і захворювання, підтверджені свідоцтвом про хворобу № 1083/13 від 03.12.1998 ВЛК 1120ВГ, пов`язані з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні у країнах, де велись бойові дії.

Таким чином, зазначеними доказами підтверджено відсутність в діях позивача протиправного діяння на момент отримання поранення.

Абзацом 6 пункту 11 Порядку №975 не передбачено надання якогось конкретного документу, який би підтверджував причини та обставини поранення, проте, зазначено подається документ, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов`язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп`яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження. Такий документ позивач надав на розгляд комісії.

Відсутність у абзаці 6 пункту 11 Порядку №975 вказівки про якийсь конкретний документ (довідка, акт, відомість тощо), який свідчить про причини та обставини поранення говорить про те, що в кожному конкретному випадку це можуть бути різні документи, які свідчать про причини та обставини поранення; у випадку позивача акт судово-медичного дослідження (обстеження) № 249 від 04.02.2016, витяг з протоколу засідання Військово-лікарської комісії Західного регіону по встановленню причинного зв`язку захворювань, поранень, контузії, травм, каліцтва у колишнього військовослужбовця, протокол № 111 від 16.02.2016, довідка до акту огляду медико-соціальної експертної комісії Серії 12ААА № 352422 від 15.09.2016.

У пунктах 21.7 та 21.8 Положення № 402, на яке покликається відповідач у оскаржуваному рішенні, передбачено порядок прийняття постанови ВЛК про причинний зв`язок поранення (травми, контузії, каліцтва), а у даному випадку рішення ВЛК (протокол № 111 від 16.02.2016) не оскаржується і ним підтверджено, що поранення ОСОБА_1 пов`язане з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії.

Таким чином, суд прийшов до висновку, що рішення відповідача, оформлене протоколом № 45 від 20.03.2020, прийнято необґрунтовано, а тому його слід скасувати.

Що стосується покликання у оскаржуваному рішенні на те, що заявник звернувся з заявою про призначення одноразової грошової допомоги понад трьох річний строк з дня виникнення у нього такого права, суд зазначає наступне.

Частиною восьмою статті 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачено, що особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення у них такого права.

Суд встановив, що позивач звернувся з заявою про призначення одноразової грошової допомоги у січні 2020р., інвалідність йому встановлена 15.09.2016, тобто з пропущенням строку на звернення за призначенням такої допомоги. Проте, позивач долучив до матеріалів справи виписки із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого № 680 від 03.02.2017, № 10887 від 12.09.2017, № 1496 від 16.02.2018, № 10232 від 23.08.2018, № 551 від 25.01.2019, № 10890 від 30.08.2019, № 86 від 14.01.2020, № 925 від 21.01.2020, які свідчать про тривалий період перебування ОСОБА_1 у медичному закладі на стаціонарному лікуванні. Суд вважає що такі документи повинні бути розглянуті на засіданні комісії МОУ для прийняття об`єктивного та аргументованого рішення щодо ситуації заявника.

Відповідно до частин першої другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до вимог ч.2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Оцінюючи в сукупності вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги слід задоволити частково. Визнати протиправним рішення Міністерства оборони України, оформлене протоколом №45 від 20.03.2020 року (п.23), щодо відмови ОСОБА_1 у виплаті одноразової грошової допомоги, як особі, інвалідність якої встановлено внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва) отриманого ним під час виконання обов`язків військової служби. Зобов`язати Міністерство оборони України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (вх. №508 ЛОВК від 17.01.2020) про виплату одноразової грошової допомоги, як особі, інвалідність якої встановлена внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва) отриманого ним під час виконання обов`язків військової служби.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивач при поданні позову судовий збір не сплачував, тому судові витрати стягненню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 14, 77, 90, 241-246, 250, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задоволити частково.

Визнати протиправним рішення Міністерства оборони України, оформлене протоколом №45 від 20.03.2020 року (п.23), щодо відмови ОСОБА_1 у виплаті одноразової грошової допомоги, як особі, інвалідність якої встановлено внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва) отриманого ним під час виконання обов`язків військової служби.

Зобов`язати Міністерство оборони України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (вх. №508 ЛОВК від 17.01.2020) про виплату одноразової грошової допомоги, як особі, інвалідність якої встановлена внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва) отриманого ним під час виконання обов`язків військової служби.

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Судові витрати стягненню не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення через Львівський окружний адміністративний суд до Восьмого апеляційного адміністративного суду, з врахуванням гарантій встановлених пунктом 3 Розділу VІ «Прикінцевих положень» Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення складено 04.06.2021.

Суддя Крутько О.В.