
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 травня 2021 року справа №380/836/20
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Крутько О.В.,
за участю секретаря судового засідання Шведа Б.В.,
представника позивача Герасимчука Ю.Ю.,
представника відповідача Сташко О.С.,
розглянув у відкритому судовому засіданні у м. Львові адміністративну справу
за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області (далі також ГУ ДСНС у Львівській області, позивач)
до Самбірського технікуму економіки та інформатики (відповідач)
про зупинення роботи будівель
ВСТАНОВИВ:
Головне управління ДСНС у Львівській області звернулось до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Самбірського технікуму економіки та інформатики, у якому просить зупинити роботу двох будівель Самбірського технікуму економіки та інформатики за адресою: 81400, Львівська область, Самбірський район, місто Самбір, вул. С.Крушельницької, будинок 7 до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, шляхом опечатування (опломбування) та відімкнення від джерел живлення.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що у період з 06 по 12 грудня 2019р. Головним управлінням ДСНС у Львівській області в особі головного інспектора Самбірського РВ ГУ ДСНС у Львівській області, підполковника служби цивільного захисту Серединського А.І., провідного інспектора Самбірського РВ ГУ ДСНС у Львівській області, капітана служби цивільного захисту ОСОБА_1 та провідного інспектора Самбірського РВ ГУ ДСНС України у Львівській області старшого лейтенанта служби цивільного захисту ОСОБА_2 , у присутності директора Самбірського технікуму економіки та інформатики ОСОБА_3 було проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки у двох будівлях Самбірського технікуму економіки та інформатики за адресою: 81400, Львівська область, Самбірський район, місто Самбір, вул. С.Крушельницької, 7. Під час проведення позапланового заходу на об`єкті відповідача було виявлено ряд порушень Правил пожежної безпеки в Україні затверджених наказом МBC України № 1417 від 30.12.2014 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.03.2015 року за № 252/26697 (далі - Правила пожежної безпеки в Україні та/або ППБУ), Кодексу цивільного захисту України (далі Кодекс ЦЗ та/або КЦЗУ), Правил техногенної безпеки (далі - ПТБ) та низки інших нормативних актів. Значна кількість з виявлених порушень пропонувалася Самбірському технікуму економіки та інформатики до виконання попереднім приписом про усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки № 219 від 03.05.2019 року, але станом на 12.12.2019 року вони не були усунуті. Порушення законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки були виявлені у всіх двох будівлях відповідача, які перевірялися Самбірським РВ ГУ ДСНС України у Львівській області.
Позивач стверджує, що зазначені у акті порушення створюють загрозу для життя і здоров`я працівників, та інших людей, що можуть там перебувати. Продовження роботи будівель Самбірського технікуму економіки та інформатики без усунення порушень законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки становить загрозу виникнення пожежі та в подальшому перешкоджатиме її гасінню і евакуації людей з будівель Самбірського технікуму економіки та інформатики. За наведених обставин позивач просить позов задовольнити.
Відповідно до ухвали від 29.01.2020 відкрито загальне позовне провадження у адміністративній справі, підготовче засідання призначено на 20.02.2020.
Відповідач – Самбірський технікум економіки та інформатики не погодився з позовними вимогами, подав відзив на позов, у якому вказав, що Самбірський технікум економіки та інформатики є діючим закладом освіти, повна заборона експлуатації закладу освіти обмежуватиме конституційне право на освіту, таке обмеження повинно застосовуватись з урахуванням принципів обґрунтованості та пропорційності. Відповідач стверджує, що позивач, як суб`єкт владних повноважень не навів жодних переконливих доводів та не надав доказів, які б відповідали ст. 73, ст. 76 КАС України, на підтвердження застосування крайнього заходу реагування у вигляді зупинення експлуатації двох будівель закладу освіти. Відповідач зазначає, що частина вимог позивача про усунення порушень виконана, а щодо решти відповідачем проводяться активні дії для усунення недоліків.
20.02.2020 відкладено розгляд справи у підготовчому засіданні на 19.03.2020
19.03.2020 відкладено розгляд справи у підготовчому засіданні на 28.04.2020.
28.04.2020 відкладено розгляд справи у підготовчому засіданні на 02.06.2020.
02.06.2020 відкладено розгляд справи у підготовчому засіданні на 13.08.2020.
13.08.2020 відкладено розгляд справи у підготовчому засіданні на 22.09.2020.
22.09.2020 відкладено розгляд справи у підготовчому засіданні на 05.11.2020.
05.11.2020 відкладено розгляд справи у підготовчому засіданні на 08.12.2020.
08.12.2020 згідно протокольної ухвали закрито підготовче провадження призначено справу до судового розгляду на 28.01.2021.
28.01.2021 оголошено перерву у підготовчому засіданні для подання додаткових доказів до 04.03.2021.
04.03.2021 відкладено розгляд справи у судовому засіданні до 08.04.2021.
08.04.2021 відкладено розгляд справи у судовому засідання до 11.05.2021.
11.05.2021 відкладено розгляд справи на 25.05.2021.
25.05.2021 оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Позивач позовні вимоги підтримав з підстав, зазначених у позовній заяві, представник відповідача проти позову заперечив з мотивів, наведених у письмовому відзиві на позов.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представника позивача та представника відповідача, оцінивши докази, які мають значення для справи суд виходив з наступного.
У період з 06 по 12 грудня 2019р. Головним управлінням ДСНС у Львівській області в особі головного інспектора Самбірського РВ ГУ ДСНС у Львівській області, підполковника служби цивільного захисту Серединського А.І., провідного інспектора Самбірського РВ ГУ ДСНС у Львівській області, капітана служби цивільного захисту ОСОБА_1 та провідного інспектора Самбірського РВ ГУ ДСНС України у Львівській області старшого лейтенанта служби цивільного захисту ОСОБА_2 , у присутності директора Самбірського технікуму економіки та інформатики ОСОБА_3 було проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки у двох будівлях Самбірського технікуму економіки та інформатики за адресою: 81400, Львівська область, Самбірський район, місто Самбір, вул. С.Крушельницької, 7.
Під час проведення позапланового заходу на об`єкті відповідача було виявлено ряд порушень Правил пожежної безпеки в Україні затверджених наказом МBC України № 1417 від 30.12.2014 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.03.2015 року за № 252/26697, Кодексу цивільного захисту України, Правил техногенної безпеки та низки інших нормативних актів. Значна кількість з виявлених порушень пропонувалася Самбірському технікуму економіки та інформатики до виконання попереднім приписом про усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки № 219 від 03.05.2019 року, але станом на 12.12.2019 року вони не були усунуті. Порушення законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки були виявлені у всіх двох будівлях відповідача, які перевірялися Самбірським РВ ГУ ДСНС України у Львівській області.
Позаплановим заходом були виявлені наступні порушення: посадовими особами не пройдено навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки у порядку, встановленому ПКМУ від 26.06.2013 р. № 444 «Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях» (п.16 розділу II ППБУ); у будинках, крім будинків V ступеня вогнестійкості, дерев`яні елементи горищних покриттів (крокви, лати) навчальний корпус, гуртожиток не оброблені засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності (абзац перший п.2.5 глави 2 Розділу III ППБУ).Сходові клітки, внутрішні відкриті та зовнішні сходи, коридори, проходи та інші шляхи евакуації забезпечені евакуаційним освітленням. Світильники евакуаційного освітлення вмикаються з настанням сутінків у разі перебування в будинку людей (п.2.31 глави 2 Розділу III ППБУ). З`єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів здійснено за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (п. 1.6 глави 1 Розділу IV ППБУ). Будівля навчального корпусу та гуртожитку, не забезпечено установкою від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів, відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.5-38:2008 «Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд» (п.1.21 глави 1 розділ IV ППБУ). Приміщення гуртожитку, навчального корпусу, не обладнано системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту» (п. 1.2глави 1 розділу V ППБУ). Не проведено технічне обслуговування і перевірка на працездатність шляхом тиску води з реєстрацією результатів перевірки у спеціальному журналі обліку технічного обслуговування пожежних кран-комплектів не рідше одного разу на рік (підпункт 2.2 глави 2 розділу V ППБУ). Не проведено ідентифікацію об`єкта підвищеної небезпеки. (Стаття 9 ЗУ № 2245-ІІІ). На пожежних щитах (стендах) не вказано їх порядкові номери та номер телефону для виклику пожежно-рятувальних підрозділів (п. 3.12 розділу V ППБУ). Наявні пожежні щити не укомплектовано згідно вимог (п. 3.11 розділу V ППБУ). Приміщення навчального закладу, гуртожитку недостатньо забезпечено первинними засобами пожежогасіння (вогнегасниками) (п. 3.6 розділу V ППБУ). На вікнах в будівлі навчального корпусу, де перебувають люди, ґрати не розкриваються, розсуваються або знімаються (п. 2.16розділу III ППБУ). Вихід на горище в навчальному корпусі не облаштовано через протипожежні двері II типу (п. 2.2 розділу III ППБУ). В навчальному закладі наявні план схеми евакуації не поповнено Інструкцією, що визначає дії персоналу щодо забезпечення безпечної та швидкої евакуації людей, за якою не рідше одного разу на півроку мають проводитися практичні тренування всіх задіяних працівників (п. 5 абзац 2 розділу II ППБУ). Відсутній розрахунок кількості відвідувачів у актовому залі навчального закладу, ураховуючи пропускну спроможність шляхів евакуації (п. 2.21розділу III ППБУ). В навчальному закладі (облицювання) стін коридорів виконано з матеріалів, пожежна небезпека яких не нижча ніж: Г2, В2, Д2, Т2 - для приміщень, у яких можливе перебування до 1500 осіб (п. 2.17 глави 2 розділу III ППБУ). У приміщенні актового залу, яке має один евакуаційний вихід, одночасно розміщено (перебуває) більше 50 осіб. (200 осіб) (п. 2.26 глави 2 розділу III ППБУ). В навчальних класах розетки, встановлені на горючі основи (конструкції) (п. 1.17 глави 1 розділу IV ППБУ).
Відповідно до статті 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 №877-V, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, (далі - Закон №877-V) державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Статтею 47 Кодексу цивільного захисту України, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, встановлено, що державний нагляд (контроль) з питань цивільного захисту здійснюється за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах техногенної та пожежної безпеки, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру, за діяльністю аварійно-рятувальних служб, а також у сфері промислової безпеки та гірничого нагляду, поводження з радіоактивними відходами відповідно до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», цього Кодексу та інших законодавчих актів.
Відповідно до статті 64 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб. Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.
До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять: 1) органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду; 2) органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки; 3) підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи.
Згідно з Положенням про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 року №1052, Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.
ДСНС здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Відповідно до статті 66 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.
Згідно з положеннями статті 4 Закону № 877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом. Планові та позапланові заходи здійснюються в робочий час суб`єкта господарювання, встановлений його правилами внутрішнього трудового розпорядку.
Відповідно до частини 1 статті 6 Закону № 877-V встановлено, що підставою для здійснення позапланових заходів є, зокрема, доручення Прем`єр-міністра України про перевірку суб`єктів господарювання у відповідній сфері у зв`язку з виявленими системними порушеннями та/або настанням події, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров`я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави.
Згідно з положеннями статті 7 Закону № 877-V для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб`єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки. На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім`я та по батькові і засвідчується печаткою.
Перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов`язані пред`явити керівнику суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу або уповноваженій ним особі (фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі) посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і надати суб`єкту господарювання копію посвідчення (направлення).
За приписами пункту 21 частини 1 статті 20 Кодексу цивільного захисту України до завдань і обов`язків суб`єктів господарювання у сфері цивільного захисту належить забезпечення виконання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, а також виконання вимог приписів, постанов та розпоряджень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30 грудня 2014 року №1417 затверджено Правила пожежної безпеки в Україні, які є обов`язковими для виконання суб`єктами господарювання, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування (далі - підприємства), громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах.
Вказані Правила встановлюють загальні вимоги з пожежної безпеки до будівель, споруд різного призначення та прилеглих до них територій, іншого нерухомого майна, обладнання, устаткування, що експлуатуються, будівельних майданчиків, а також під час проведення робіт з будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, технічного переоснащення будівель та споруд.
Відповідно до пункту 1 розділу ІІ Правил діяльність із забезпечення пожежної безпеки є складовою виробничої та іншої діяльності посадових осіб і працівників підприємств та об`єктів.
Частиною 6 статті 7 Закону № 877-V встановлено, що за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт. Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб`єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.
Якщо суб`єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями. Зауваження суб`єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід`ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю).
На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу (частина 7 статті 7 Закону № 877-V).
Пунктом 12 частини 1 статті 67 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, нормами і правилами.
Відповідно до частини 5 статті 4 Закону №877-V виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Таким чином, застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів можливе лише за рішенням адміністративного суду, прийнятим за зверненням центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.
Застосування таких заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) є необхідним оперативним та превентивним способом впливу на порушника з метою усунення існування загрози життю та здоров`ю людей на період до повного усунення порушень вимог законодавства.
Захід реагування у вигляді повного зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки є крайнім заходом, обрання якого є доцільним лише у разі, якщо допущенні порушення реально створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей, а тому необхідність вжиття таких заходів слід оцінювати з урахуванням принципу пропорційності, що передбачає дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямовані такі заходи. При цьому, підстави для застосування заходів реагування мають бути підтверджені та існувати на день винесення судового рішення.
Наявність порушень правил пожежної безпеки у двох будівлях Самбірського технікуму економіки та інформатики підтверджується актом №435 від 12.12.2019, актом № 129 від 13.03.2020 та не оспорювається відповідачем. Відповідач покликається на те, що ним проводяться заходи для усунення виявлених порушень в сфері пожежної та техногенної безпеки. Частину порушень відповідачем усунено, інші порушення потребують значного фінансування, у зв`язку з чим Самбірський технікум економіки та інформатики звернувся до Львівської облдержадміністрації з листом від 11.02.2021 № 23 для виділення коштів на усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, а саме згідно акту № 3 від 22.01.2021 для усунення порушень згідно п.2 - встановлення систем автоматичної протипожежної сигналізації та оповіщення для навчального корпусу та гуртожитку необхідно виділення коштів у сумі 410 тис. грн.; для усунення порушень згідно п.3 - встановлення блискавкозахисту для навчального корпусу необхідно виділення коштів у сумі 250,0 тис. грн.
Оскільки на час розгляду справи, з врахуванням достатнього часу для усунення порушень, виявлених перевіркою, порушення не усунені та вказані порушення створюють загрозу життю та здоров`ю людей, призводять до невиправданого ризику виникнення надзвичайних ситуацій та, відповідно, ризику завдання шкоди життю і здоров`ю людей, суд приходить до висновку про наявність передбачених законом підстав для застосування до відповідача заходів реагування у виді зупинення експлуатації двох будівель.
При цьому, застосування заходу реагування не є юридичною відповідальністю, а необхідним оперативним та превентивним заходом, мета якого усунути існування загрози життю та здоров`ю людей. В свою чергу, відповідач не позбавлений права відновити експлуатацію відповідних будівель після повідомлення позивача, як органу державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Можливі обмеження відповідача в здійсненні ним основної діяльності за наслідками застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), не можуть бути співрозмірними із гарантованими державою правами людини на життя і здоров`я, особисту безпеку, які є найвищою соціальною цінністю, а їх забезпечення - головним обов`язком держави. Застосування заходів реагування є тимчасовим заходом, який направлений на попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю на об`єкті порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які об`єктивно створюють загрозу життю та здоров`ю людей, та можуть бути усунуті.
На переконання суду позивачем доведено, що виявлені порушення створюють загрозу життю та здоров`ю людей та необхідність застосування вказаного заходу реагування.
Згідно позовних вимог позивач просить зупинити роботу двох будівель Самбірського технікуму економіки та інформатики за адресою: 81400, Львівська область, Самбірський район, місто Самбір, вул. С.Крушельницької, будинок 7 до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, шляхом опечатування (опломбування) та відімкнення від джерел живлення.
У справі № 380/3925/20, постанова від 24.03.2021, Восьмий апеляційний адміністративний суд зазначив: «приймаючи рішення про задоволення позову про зупинення експлуатації двох будівель до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, та визначаючи спосіб його виконання, а саме, шляхом опечатування (опломбування) та відімкнення їх від джерел живлення, суд першої інстанції не врахував, що визначений спосіб не тільки перешкоджатиме усуненню відповідачем порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, а й, фактично, унеможливить виконати вимоги органу контролю».
Відповідно до частин першої другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні (ч.1 ст. 90 КАС України).
Оцінивши у сукупності подані докази, враховуючи вищевказані доводи, суд прийшов до висновку, що позов слід задоволити частково. Зупинити роботу двох будівель (приміщення гуртожитку та навчального корпусу) Самбірського технікуму економіки та інформатики за адресою: 81400, Львівська область, Самбірский район, м. Самбір, вул. С. Крушельницької, буд 7 до повного усунення порушень вимог законодавства в сфері пожежної та техногенної безпеки, при цьому не визначаючи спосіб його виконання - шляхом опечатування (опломбування) та відімкнення їх від джерел живлення.
Відповідно до ч.2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Таким чином, сплачений ГУ ДСНС у Львівській області судовий збір стягненню з відповідача не підлягає.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 14, 77, 90, 241-246, 250, 255 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задоволити частково.
Зупинити роботу двох будівель (приміщення гуртожитку та навчального корпусу) Самбірського технікуму економіки та інформатики за адресою: 81400, Львівська область, Самбірский район, м. Самбір, вул. С. Крушельницької, буд. 7 до повного усунення порушень вимог законодавства в сфері пожежної та техногенної безпеки.
В задоволенні іншої частини позовної вимоги відмовити.
Судові витрати стягненню не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення через Львівський окружний адміністративний суд до Восьмого апеляційного адміністративного суду, з врахуванням гарантій встановлених пунктом 3 Розділу VІ «Прикінцевих положень» Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення складено 04.06.2021.
Суддя Крутько О.В.