Рішення № 97419867, 03.06.2021, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.06.2021
Номер справи
340/1053/21
Номер документу
97419867
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 червня 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/1053/21

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7а, код ЄДРПОУ 20632802)

про визнання протиправними дій, скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (надалі – ГУ ПФУ в Кіровоградській області) про визнання протиправними дій, скасування рішень та зобов`язання вчинити певні дії.

Позов мотивував тим, що з грудня 2008 року йому призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру" у розмірі 90% від суми місячної (чинної) заробітної плати. У зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам позивач у жовтні 2020 року звернувся до ГУ ПФУ в Кіровоградській області із заявами про перерахунок його пенсії на підставі довідки прокуратури Кіровоградської області №21-20вих20 від 13.10.2020 року про заробітну плату, яка видана відповідно до статті 81 Закону України "Про прокуратуру" та рішення Конституційного Суду України №6-р/2020 від 26.03.2020 року. Відповідачем за цими заявами були прийняті рішення №935250805478 від 06.11.2020 року про відмову в перерахунку пенсії та від 09.12.2020 року про перерахунок пенсії. Позивач не погоджується з наведеними у цих рішеннях розрахунками, зокрема зменшенням відсоткового значення розміру пенсії з 90% до 60% від суми місячного заробітку та обмеженням розміру пенсії сумою 17690 грн. (десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність). Позивач стверджує, що відповідно до законодавства, чинного на час призначення його пенсії, він має право на отримання пенсії у розмірі 90% заробітної плати без обмеження граничного розміру пенсії, а норми Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" №3668-VI від 08.07.2011 року та абзацу 6 частини 15 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" щодо обмеження максимального розміру пенсії на нього не поширюються. З цих підстав позивач просить суд:

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Кіровоградській області про відмову в перерахунку пенсії, про обмеження перерахованої пенсії максимальним розміром, застосування при перерахунку пенсії норми проценту у 60 % в розрахунку пенсії від заробітку, викладені в рішеннях №935250805478 від 06.11.2020 року, 09.12.2020 року на підставі заяв від 27.10.2020 року, 07.12.2020 року та довідок про заробітну плату №21-20 від 13.10.2020 року;

- визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ в Кіровоградській області №935250805478 від 06.11.2020 року про відмову в перерахунку пенсії на підставі заяви від 27.10.2020 року, довідки про заробітну плату №21-20 від 13.10.2020 року;

- визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ в Кіровоградській області №35250805478 від 09.12.2020 про обмеження перерахованої пенсії максимальним розміром, застосування при перерахунку пенсії норми проценту у 60% в розрахунку пенсії від заробітку, на підставі заяви від 07.12.2020 року, довідки про заробітну плату №21-20 від 13.10.2020 року;

- зобов`язати ГУ ПФУ в Кіровоградській області здійснити йому перерахунок та виплату пенсії за вислугу років на підставі ст.81 Закону України "Про прокуратуру", виходячи із заробітку, зазначеного в довідці прокуратури Кіровоградської області про заробітну плату та її окремі складові начальника управління прокуратури Кіровоградської області від 13.10.2020 року №21-20вих-20 (усього 76012,07 грн.), у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати начальника управління, у розмірі 90% від суми заробітку, в сумі 68410, 86 грн. (76012,07 грн. х 90% = 68 410, 86 грн.), починаючи з 01.04.2020 року без обмеження пенсії максимальним розміром, з виплатою різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.

Також позивач просив допустити рішення суду до негайного виконання в межах суми стягнення за один місяць та встановити судовий контроль за виконанням судового рішення.

Ухвалою судді від 19.03.2021 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-р(ІІ)/2019 перерахунок пенсій, призначених за Законом України "Про прокуратуру", проводиться у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам і такий перерахунок проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Відповідно до абзацу 6 частини 15 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" максимальний розмір пенсії з 01.10.2020 року становить 17120 грн., а з 01.12.2020 - 17690 грн. На підставі заяви позивача від 27.10.2020 року та наданої ним довідки про заробітну плату №21-20вих20 від 13.10.2020 року відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача та визначено, що її розмір до виплати з 01.12.2020 року становить 17690 грн. Доводячи правомірність спірних рішень та безпідставність вимог позивача про виплату пенсії без обмеження її максимальним розміром, просив суд у задоволенні позову відмовити.

Розглянувши справу в порядку спрощеного позовного провадження за наявними у ній матеріалами, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.

ОСОБА_1 у період з 01.02.1993 року по 27.03.2014 року проходив службу в органах прокуратури, а наказом прокурора Кіровоградської області №162ц від 27.03.2014 року був звільнений з посади начальника управління прокуратури області у зв`язку з виходом на пенсію за вислугу років відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру". (а.с. 39)

З 12.12.2008 року органами Пенсійного фонду позивачу призначена довічна пенсія за вислугу років на підставі статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ від 05.11.1991 року у розмірі 90 % від суми місячного (чинного) заробітку. (а.с. 56)

У 2010 , 2012, 2014, 2016, 2018 роках позивачу здійснювався перерахунок його пенсії за вислугу років, виходячи із 90% від суми його місячного (чинного) заробітку, у тому числі на виконання судових рішень.

Так, постановою Кіровського районного суду м. Кіровограда від 12.05.2016 року в адміністративній справі №4404/1840/16-а, яка набрала законної сили, зобов`язано Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді Кіровоградської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру", постанови Кабінету Міністрів України №505 від 31.05.2012 року, №1013 від 09.12.2015 року, на підставі довідки прокуратури Кіровоградської області №18-49вих-16 від 29.01.2016 року (всього для перерахунку пенсії 19 135,21 грн.), у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорсько-слідчим працівникам, виходячи з 90% заробітної плати у розмірі 17 221,68 грн. з дня звернення щодо перерахунку, тобто з 26.02.2016 року, без обмеження граничного розміру пенсії. (а.с. 116 – 119)

На виконання цього рішення суду ГУ ПФУ в Кіровоградській області у серпні 2018 року здійснило перерахунок пенсії позивача, виходячи із довідки прокуратури Кіровоградської області №18-49вих-16 від 29.01.2016 року, та визначило її у розмірі 17221,69 грн. (19 135,21 грн. х 90%), а з урахуванням надбавки у сумі 150 грн. – у розмірі 17371, 69 грн. (а.с. 132)

У зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників позивач у жовтні 2020 року звернувся до ГУ ПФУ в Кіровоградської області із заявою від 27.10.2020 року про перерахунок його пенсії за вислугу років на підставі довідки Кіровоградської обласної прокуратури №21-20вих20 від 13.10.2020 року. Відповідно до цієї довідки розмір заробітної плати, за нормами чинними станом на 11.09.2020 року, за відповідною (прирівняною) посадою начальника управління обласної прокуратури становить 76012, 07 грн. (а.с. 22 - 30, 38)

Відповідачем прийнято рішення №935250805478 від 06.11.2020 року про відмову в перерахунку пенсії на підставі заяви від 27.10.2020 року та довідки №21-20вих20 від 13.10.2020 року, з посиланням на пункт 2 розділу ІІ Закону України Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" №3668-VI від 08.07.2011 року та з тих підстав, що право на перерахунок пенсії на даний час відсутнє. (а.с. 43 - 44)

Пізніше ГУ ПФУ в Кіровоградській області у грудні 2020 року за рішенням (протоколом) №935250805478 від 09.12.2020 року здійснило з 01.12.2020 року перерахунок пенсії позивача за вислугу років. Обчислено її розмір, виходячи з 60% суми заробітку у 75000 грн., що за розрахунками відповідача склало 67500 грн., та обмежено максимальний розмір пенсії сумою 17690 грн. (а.с. 20)

Не погодившись з такими рішеннями, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір, суд виходив з того, що спірні правовідносини виникли у зв`язку з відмовою відповідача здійснити перерахунок пенсії за вислугу років, призначеної позивачу за Законом України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ від 05.11.1991 року.

Частиною 1 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ (у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії за цим Законом у грудні 2008 року) було передбачено, що прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Згідно з частиною 7 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ право на пенсію за вислугу років мають особи, які безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії працюють в органах прокуратури чи в науково-навчальних закладах Генеральної прокуратури України, а також особи, звільнені з прокурорсько-слідчих посад органів прокуратури за станом здоров`я, у зв`язку із скороченням чисельності або штату працівників та у зв`язку з обранням їх на виборні посади органів державної влади чи органів місцевого самоврядування.

Відповідно до частин 11, 12, 14 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються органами Пенсійного фонду України і виплачуються в частині, що не перевищує розміру пенсії із солідарної системи, що призначається відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Частина пенсії, що перевищує цей розмір, виплачується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Пенсія, призначена відповідно до цієї статті, виплачується у повному розмірі незалежно від заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію. Прокурори і слідчі прокуратури, яким призначено пенсію за вислугу років і які працюють на прокурорсько-слідчих посадах, мають право одержувати заробітну плату відповідно до законодавства.

Згідно з частиною 17 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

З 15.07.2015 року набрав чинності Закон України "Про прокуратуру" №1697-VІІ від 14.10.2014 року та втратив чинність Закон України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ, крім пункту 8 частини 1 статті 15, частини 4 статті 16, абзацу першого частини 2 статті 46-2, статті 47, частини 1 статті 49, частини 5 статті 50, частин 3, 4, 6 та 11 статті 50-1, частини 3 статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів.

Правове регулювання питання пенсійного забезпечення працівників органів прокуратури закріплено у статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII.

Відповідно до частини 1 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення відповідної вислуги років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів.

Згідно з частиною 2 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Частиною 3 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII передбачено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Згідно з частиною 4 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат на 60. Коригування зазначених виплат проводиться із застосуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу та надбавок до нього. Посадовий оклад, надбавки за вислугу років під час призначення пенсії враховуються в розмірах за останньою займаною посадою прокурора, встановлених на момент виникнення права на перерахунок пенсії за вислугу років.

Частиною 13 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII передбачено, що пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами.

Відповідно до частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII (у редакції, чинній на момент прийняття цього Закону) було передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.

Проте Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" №76-VІІI від 28.12.2014 року (набрав чинності 01.01.2015 року) частина 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII викладена в такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".

Таким чином, починаючи з 1 січня 2015 року в Україні жоден закон не визначав ані умов (підстав), ані порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених на підставі Закону України "Про прокуратуру".

Законодавець повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури після 1 січня 2015 року делегував Кабінету Міністрів України. Проте Кабінет Міністрів України впродовж 2015– 2019 років не визначив умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури.

Між тим, Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-р(ІІ)/2019 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) положення частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII від 14.10.2014 року зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Положення частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року №1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Установлено такий порядок виконання цього Рішення:

- частина 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;

- частина 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: "20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".

Відповідно до частин 1, 2 статті 152 Конституції України закони та інші акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності.

Закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Така ж норма передбачена у статті 91 Закону України "Про Конституційний Суд України".

Отже чинна з 13.12.2019 року норма частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII визначає умовою перерахунку пенсії за вислугу років підвищення заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури.

У судових рішеннях у зразковій справі №560/2120/20 (№Пз/9901/9/20) про перерахунок пенсій прокурорів відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-р(ІІ)/2019 Верховний Суд сформулював правовий висновок, що з 13.12.2019 року особи, яким пенсії призначені відповідно до Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ або Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII, мають право на перерахунок пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам.

Вирішуючи у цій зразковій справі питання щодо порядку перерахунку пенсії за вислугу років колишнього працівника прокуратури, Суд вказав, що перерахунок пенсії проводиться за заявою особи, до якої додаються необхідні документи на підтвердження умов, що зумовлюють перерахунок пенсії; відповідно до частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

З матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 вбачається, що безпосередньо перед зверненням за призначенням пенсії у 2008 році він працював у прокуратурі Кіровоградської області на посаді начальника управління, а пенсія за вислугу років була призначена йому виходячи з розміру місячного заробітку за цією посадою.

У зв`язку з прийняттям Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII від 14.10.2014 року прокуратура Кіровоградської області набула статусу регіональної прокуратури.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури" №113-IX від 19.09.2019 року, який набрав чинності 25.09.2019 року, запроваджено реформування системи органів прокуратури та передбачено створення замість регіональних прокуратур обласних прокуратур.

Відповідно до наказу Генерального прокурора №414 від 08.09.2020 року "Про день початку роботи обласних прокуратур" Кіровоградська обласна прокуратура розпочала діяльність 11.09.2020 року, а з цього моменту умови оплати праці її працівників регулюються статтею 81 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII.

Отже, запровадження з 11.09.2020 року нових умов праці та складових заробітної плати працівників обласних прокуратур у розумінні частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII стало обставиною, що тягне за собою зміну розміру пенсій, призначених працівникам прокуратури за вислугу років.

Кіровоградська обласна прокуратура з метою перерахунку пенсії позивача у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам видала позивачу довідку №21-20вих20 від 13.10.2020 року про заробітну плату за прирівняної посадою начальника управління обласної прокуратури.

У цій довідці вказані складові заробітної плати, визначені статтею 81 Закону України "Про прокуратуру" станом на 11.09.2020 року, а розмір заробітної плати для перерахунку пенсії, зазначений у цій довідці (76012,07 грн.), перевищував розмір заробітної плати, визначений у попередній довідці прокуратури Кіровоградської області №18-49вих-16 від 29.01.2016 року, з якої проведено перерахунок пенсії позивача за вислугу років (19135, 21 грн.) (а.с. 114зв.), а також перевищував розмір заробітної плати, визначений станом на 06.09.2017 року у довідці прокуратури Кіровоградської області №18-95вих20 від 16.03.2020 року, виданої відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-р(ІІ)/2019 та постанови Кабінету Міністрів України №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" (39514, 35 грн.)

Тож відповідно до частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII (яка застосовується з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-р(ІІ)/2019) позивач, як працівник прокуратури, якому призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру" у розмірі 90 відсотків від суми його місячної (чинної) заробітної плати, з 11.09.2020 року знову набув право на перерахунок його пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідної категорії прокурорських працівників, а перерахунок його пенсії має бути проведений з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тобто з 01.10.2020 року.

Як свідчить зміст спірного рішення №935250805478 від 09.12.2020 року про перерахунок пенсії, відповідач не врахував суму місячного заробітку, вказану у довідці №21-20вих20 від 13.10.2020 року, натомість здійснив з 01.12.2020 року перерахунок пенсії позивача за вислугу років, обчисливши її розмір, виходячи з 60% суми заробітку у 75000 грн., що за його розрахунками склало 67500 грн., та з обмеживши максимальний розмір пенсії, яка підлягає до виплати, сумою 17690 грн.

З матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 вбачається, що на момент первинного призначення пенсії у 2008 році він мав 20-річний стаж роботи, що давав право на пенсію за вислугою років, а його стаж роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури складав 15 років. Відтак пенсія за вислугу років була призначена йому у розмірі 80 відсотків від суми його місячної (чинної) заробітної плати, зі збільшенням на 2 відсотки за кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах (80% + (15 - 10) х 2%), але була обмежена максимальним розміром 90%, як це було передбачено частиною 1 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ (у чинній на той час редакції).

Від часу призначення позивачу пенсії на підставі Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ правове регулювання цих правовідносин неодноразово змінювалося. Відтоді зокрема відбулася зміна відсоткового значення базового розміру пенсії за вислугу років та зміна правил визначення стажу роботи на посадах прокурорів, який дає право на призначення пенсії за вислугу років.

Частиною 1 статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

Як випливає з рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 року №1/99-рп, частину 1 статті 58 Конституції України щодо дії нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

У рішенні від 05.04.2001 року №3-рп/2001 Конституційний Суд України зазначив, що Конституція України закріпила принцип незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів (частина перша статті 58). Це означає, що дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом. Закріплення принципу незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів є гарантією безпеки людини і громадянина, довіри до держави. Винятки з цього конституційного принципу, тобто надання закону або іншому нормативно-правовому акту зворотної сили, передбачено частиною першою статті 58 Конституції України, а саме: коли закони або інші нормативно-правові акти пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

З огляду на принцип незворотності дії нормативно-правових актів в часі, розмір пенсії за вислугу років у відсотках, право на які особа набула на момент призначення пенсії відповідно до наявного стажу, не може бути зменшений наступними змінами в законодавстві.

Суд зазначає, що передбачені Законом України "Про прокуратуру" процедури призначення та перерахунку пенсії за вислугу років є різними за змістом та механізмом їх проведення. Положення частини 2 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Натомість при перерахунку пенсій на підставі частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам, змінною величиною є лише розмір заробітку, натомість відсоткове значення розміру пенсії, яке обчислювалося при її призначенні, є незмінним.

Подібного висновку дійшов Верховний Суд України у постанові №21-2432a15 від 06.10.2015 року, який вказав, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Відтак, суд дійшов до висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії, виходячи з розрахунку 90 % від суми місячної заробітної плати, на підставі довідки Кіровоградської обласної прокуратури №21-20вих20 від 13.10.2020 року, а твердження відповідача про відсутність у позивача права на перерахунок пенсії, наведені у спірному рішенні №935250805478 від 06.11.2020 року про відмову в перерахунку пенсії, є безпідставними.

Вказаним рішенням позивачу фактично було відмовлено у здійсненні перерахунку його пенсії з тих підстав, що такий перерахунок є недоцільним з огляду на те, що розмір його пенсії, визначений з урахуванням обмеження максимального розміру десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, становить 17120 грн., а розмір пенсії, яку позивач вже отримує на виконання постанови Кіровського районного суду м. Кіровограда від 12.05.2016 року в адміністративній справі №4404/1840/16-а, є більшим та становить 17371, 69 грн.

У спірному рішенні №935250805478 від 06.11.2020 року про відмову в перерахунку пенсії відповідач посилався на Закон України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" №3668-VI від 08.07.2011 року, а у відзиві на позов – на абзац 6 частини 15 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII та стверджував, що максимальний розмір пенсії позивача не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" №3668-VI від 08.07.2011 року, який набрав чинності 01.10.2011 року, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України, законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про Національний банк України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", "Про пенсійне забезпечення", "Про судоустрій і статус суддів", Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року "Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України", не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Згідно з пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" №3668-VI (в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" №213-VIII від 02.03.2015 року) обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Пенсіонерам, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) перевищує максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановлений цим Законом, виплата пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) здійснюється без індексації, без застосування положень частин другої та третьої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) відповідатиме максимальному розміру пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановленому цим Законом.

Порядок виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) працюючим пенсіонерам, встановлений цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким призначена пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) та які влаштувалися на роботу до набрання чинності цим Законом.

Якщо внаслідок прийняття цього Закону розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Згідно з положеннями абзацу 6 пункту 15 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII (в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" №213-VIII від 02.03.2015 року, Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" №911-VIII від 24.12.2015 року, Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" №1774-VII від 06.12.2016 року) максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Пунктом 2 розділу III "Прикінцеві положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" №213-VIII від 02.03.2015 року установлено, що порядок виплати пенсії працюючим пенсіонерам, встановлений цим Законом, поширюється на пенсіонерів незалежно від часу призначення пенсії.

Згідно з пунктами 1 та 2 розділу II "Прикінцеві положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" №911-VIII від 24.12.2015 року цей Закон набирає чинності з 1 січня 2016 року, а дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 1 січня 2016 року.

З огляду на ту обставину, що позивач є непрацюючим пенсіонером і пенсія призначена йому до 1 січня 2016 року, тому до розміру пенсії позивача при її перерахунку не застосовуються обмеження максимального розміру пенсії, визначені абзацом 6 частини 15 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII.

Такий висновок відповідає правовій позиції, висловленій у постанові Верховного Суду від 04.03.2021 року у справі №589/3997/16-а.

Відтак суд вважає, що мотиви відмови відповідача у проведенні перерахунку пенсії позивача, наведені у спірному рішенні №935250805478 від 06.11.2020 року, є незаконними, вказане рішення є протиправним та його слід скасувати.

Крім того суд прийшов до висновку, що відповідач, здійснюючи у грудні 2020 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 , протиправно зменшив суму місячного заробітку, визначивши її у розмірі 75000 грн. (проти 76 012, 07 грн., вказаних у довідці Кіровоградської обласної прокуратури №21-20вих20 від 13.10.2020 року), протиправно зменшив розмір відсотку розрахунку пенсії, призначеної у розмірі 90% місячної заробітної плати, до 60%, а також безпідставно застосував обмеження максимального розміру пенсії сумою 17690 грн., що призвело до порушення права позивача на отримання пенсії у розмірі, встановленому Законом.

Тому спірне рішення №935250805478 від 09.12.2020 року про перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 слід скасувати в частині визначення суми місячного заробітку, відсотку розрахунку пенсії та її максимального розміру, оскільки вони вказані неправильно.

Згідно з частиною 3 статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

З метою відновлення права позивача на перерахунок його пенсії та на отримання пенсії у розмірі, установленому законом, суд вважає за доцільне зобов`язати відповідача здійснити з 01.10.2020 року перерахунок пенсії за вислугу років, призначеної позивачу за Законом України "Про прокуратуру", виходячи з 90 % від суми заробітної плати, вказаної у довідці Кіровоградської обласної прокуратури №21-20вих20 від 13.10.2020 року, без обмеження її максимальним розміром та виплатити заборгованість, яка виникне у зв`язку з таким перерахунком.

Вирішуючи вимогу позивача про зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01.04.2020 року, суд установив, що позивач обґрунтовує її посиланням на рішення Конституційного Суду України №6-р/2020 від 26.03.2020 року у справі №1-223/2018(2840/18), яким визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статті 81 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VІІ зі змінами застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.

З матеріалів справи вбачається, що із заявою про перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки Кіровоградської обласної прокуратури №21-20вих20 від 13.10.2020 року позивач звернувся 27.10.2020 року. Оскільки підставою для перерахунку пенсії позивача стало збільшення з 11.09.2020 року заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в обласній прокуратурі, а не факт прийняття Конституційним Судом України рішення №6-р/2020 від 26.03.2020 року у справі №1-223/2018(2840/18), тому перерахунок пенсії позивача та виплата різниці пенсії має бути проведена з 01.10.2020 року, а підстави для перерахунку пенсії з 01.04.2020 року відсутні.

Тож у задоволенні позову у цій частині вимог слід відмовити.

Вирішуючи клопотання позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, суд дійшов до таких висновків.

Згідно зі статтею 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановленому законом.

Примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому законом (частина 4 статті 372 КАС України).

Відповідно до частин 1, 8 статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється також у порядку, встановленому статтею 287 цього Кодексу.

З огляду на з`ясовані у даній справі обставини та визначений судом спосіб захисту прав позивача, суд не вбачає підстав для встановлення судового контролю під час ухвалення судового рішення.

Щодо клопотання позивача про звернення рішення суду до негайного виконання, суд зазначає, що згідно з пунктом 1 частини 1 статті 371 КАС України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

У цій справі судом не вирішувалися вимоги про присудження виплати (стягнення з відповідача на користь позивача) сум пенсії та не визначався розмір такого стягнення, тому підстави для допущення рішення суду до негайного виконання в межах суми стягнення за один місяць відсутні. Рішення суду в частині зобов`язання ГУ ПФУ в Кіровоградській області виплатити позивачу заборгованість з виплати пенсії, яка виникне у зв`язку з перерахунком пенсії, не може бути допущено до негайного виконання, оскільки це зобов`язання відповідача є похідним від виконання ним рішення суду про здійснення перерахунку пенсії та подальшого визначення різниці між сумою перерахованої та раніше виплаченої пенсії.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже здійснені позивачем судові витрати на сплату судового збору у сумі 908 грн. слід стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області №935250805478 від 06.11.2020 року про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі заяви від 27.10.2020 року та довідки №21-20вих20 від 13.10.2020 року.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області №935250805478 від 09.12.2020 року про перерахунок пенсії ОСОБА_1 в частині визначення суми місячного заробітку, відсотку розрахунку пенсії та її максимального розміру.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити з 01.10.2020 року перерахунок пенсії за вислугу років, призначеної ОСОБА_1 за Законом України "Про прокуратуру", виходячи з 90% від суми заробітної плати, вказаної у довідці Кіровоградської обласної прокуратури №21-20вих20 від 13.10.2020 року, без обмеження пенсії максимальним розміром та виплатити заборгованість, яка виникне у зв`язку з таким перерахунком.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати на сплату судового збору у розмірі 908 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.

Копію рішення суду надіслати учасникам справи.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.А. Черниш