Рішення № 97419733, 04.06.2021, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.06.2021
Номер справи
320/3626/21
Номер документу
97419733
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 червня 2021 року № 320/3626/21

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Файчак В.О., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "СОНАТА-ТОРГ" до Головного управління Державної податкової служби у Київській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними дій,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю «СОНАТА-ТОРГ» з позовом до Головного управління Державної податкової служби у Київській області, Державної податкової служби України, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління Державної податкової служби Києво - Святошинської області №2311601/39234727 від 13.01.2021 про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Державної податкової служби України №3607/39234727/2 від 25.01.2021 за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну ТОВ «СОНАТА-ТОРГ» (08135, Київська область, Києво-Святошинський район, с. Чайки, вул. Валентини Чайки, буд. 16, ЄДРПОУ 39234727) № 348 від 18.12.2020 за датою її реєстрації.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначає про протиправність рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС Києво - Святошинської області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, яким відмовлено Товариству з обмеженою відповідальністю "СОНАТА-ТОРГ" в реєстрації податкової накладної, оскільки воно прийняте за відсутності правових підстав для його прийняття. Одночасно позивач вказує, що позивачем подані документи про підтвердження реальності здійснення господарської операції відповідно до вимог чинного законодавства. З огляду на викладене, просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Ухвалою судді від 05.04.2021 відкрито провадження у справі та постановлено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Витребувано у відповідача-1 належним чином завірені копії документів та матеріалів, які були підставою для прийняття оскаржуваних рішень та зобов`язано надати їх протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення даної ухвали.

Разом з тим, судом запропоновано відповідачам протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати до суду відзив на позовну заяву.

Від Головного управління Державної податкової служби у Київській області до суду надійшов відзив, в якому відповідач-1 зазначив, що дії Комісії з питань зупинення реєстрації зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління Державної податкової служби Києво-Святошинської області та оскаржуване рішення здійснені на підставі та в межах повноважень, передбачених чинним законодавством та просив відмовити у задоволенні позову повністю.

Позивач 18.05.2021 надав відповідь на відзив, в якій зазначив, що товариством на виконання вимог податкового органу надано до письмових пояснень первинну документацію в підтвердження поданої для реєстрації податкової накладної, однак в силу технічних обмежень документацію надано не у повному обсязі. До поданої ним скарги було надано відповідачу достатні первинні документи, які підтверджували і розкривали суть і зміст господарської операції, на виконання якої складено податкову накладну. Вимога відповідача-1 щодо обов`язкового надання банківської виписки є безпідстаною, адже такий документ жодним чином не впливає на виникнення податкових зобов`язань з ПДВ та не є обов`язковою підставою для складання та подання на реєстрацію податкової накладної.

Ухвалою суду від 02.06.2021 постановлено замінити відповідача у справі - Головне управління ДПС у Київській області (юридична особа, ідентифікаційний код 43141377), на його правонаступника Головне управління ДПС у Київській області (відокремлений підрозділ ДПС України, ідентифікаційний код 44096797; місцезнаходження: 03151, м. Київ, вул. Народного Ополчення, 5-а).

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю "СОНАТА-ТОРГ" зареєстроване як юридична особа, код ЄДРПОУ 39234727.

Основними видами діяльності ТОВ "СОНАТА-ТОРГ" є неспеціалізована оптова торгівля продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами, код КВЕД 46.39.

18.12.2020 Товариством з обмеженою відповідальністю "СОНАТА-ТОРГ" сформовано податкову накладну № 348 на загальну суму 2114956,01 грн., в тому числі, ПДВ на суму 352492, 67 грн.

24.12.2020 вказану податкову накладну було надіслано позивачем для реєстрації до Єдиного реєстру податкових накладних.

24.12.2020 податкова накладна № 348 від 18.12.2020 прийнята, проте реєстрацію зупинено.

В квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН від 22.07.2020 зазначено наступні підстави для зупинення реєстрації податкової накладної № 348 від 18.12.2020: "Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК №348 від 18.12.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1509 "відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних». Додатково повідомляємо показник "D" = 2.8095%, "Р" = 1793370.44".

12.01.2021 позивачем контролюючому органу в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку були подані письмові пояснення з підтверджуючими документами (договір поставки № П 0712/2020 від 07.12.2020; договір поставки № 011216 від 01.12.2016; договір оренди нежитлового приміщення № 3005/3 від 30.05.2018; додаткова угода № 6 від 26.12.2019 до договору оренди; акт виконаних робіт № 1882 від 31.12.2020; видаткова накладна № 9 від 15.12.2016; товарно-транспортна накладна № ОЛ-000000000009 від 15.12.2016; видаткова накладна № СТ-10008669 від 18.12.2020; товарно-транспортна накладна № 10008669 від 18.12.2020; картки складського обліку № 1899, №838 від 31.12.2020; виписки по рахунку).

Рішенням Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Києво-Святошинській області № 2311601/39234727 від 13.01.2021 було відмовлено у реєстрації податкової накладної № 348 від 18.12.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв`язку з ненаданням платником податку копій документів, а саме: "первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойси, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано, підкреслити)".

Вказане рішення було оскаржено товариством в порядку адміністративного оскарження, до скарги було надано первинні документи фінансово-господарської діяльності.

За результатами оскарження рішення про відмову в реєстрації податкової накладної залишено без змін, а скарга без задоволення.

Вважаючи, що прийняте рішення про відмову у реєстрації податкової накладної є необґрунтованим, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з наступного.

Податковий кодекс України є спеціальним законом з питань оподаткування та установлює порядок погашення зобов`язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов`язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначені заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу.

За приписами пунктів «а», «б» пункту 185.1 статті 185 ПК України, об`єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.

Датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг згідно приписів норми пункту 187.1 статті 187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів.

Пунктом 201.10 статті 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» № 1246 від 29.12.2010 (далі - Порядок № 1246), податкова накладна електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог ПК України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Відповідно до пункту 12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування: реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами: відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України Про електронний цифровий підпис, Про електронні документи та електронний документообіг та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до пункту 13 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Положеннями пункту 201.16 статті 201 ПК України передбачено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Зазначені норми податкового законодавства кореспондуються з постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165, якою затверджені порядок з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних: Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно з п. 5 Порядку № 1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Відповідно до пунктів 7, 8 Порядку № 1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет.

За приписами п. 10 Порядку № 1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

В силу п. 11 Порядку № 1165 у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (пункт 25 Порядку № 1165).

Комісія контролюючого органу перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні).

Пунктом 1 додатку 3 Порядку № 1165 «Критерії ризиковості здійснення операцій» є: відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 рази, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.

Діяльність Комісії регулюється наказом Міністерства фінансів України № 520 від 12.12.2019, яким затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Пункт 5 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків в Єдиному реєстрі податкових накладних містить вичерпний перелік.

Відповідно до наказу Міністерства фінансів України № 520 від 12.12.2019 підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є:

- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено;

- ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 5 цього Порядку;

- надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.

З матеріалів справи вбачається, що 07.12.2020 між ПП "ОСКАР ФУДЗ" (Покупець) та ТОВ "СОНАТА -ТОРГ" (Постачальник) укладено договір поставки № П071/2020, за умовами якого Постачальник зобов`язується в порядку та строки, визначені цим Договром, поставляти та передавати у власність Покупця, а Покупець зобов`язується згідно умов цього Договору приймати та оплачувати товар, найменування, кількість, асортимент, одиниця виміру та ціна якого вказані в накладних, які є невід`ємною частиною даного Договору.

Зобов`язання сторін по поставці товарів виникають на підставі погодженого сторонами Замовлення покупця (п. 2.1. Договору).

Товар за цим Договором поставляється зі строком придатності не менше ніж 2/3 його загального терміну (п. 4.2 Договору).

Відповідно до п. 5.3 Договору, поставка партії товару здійснюється за рахунок постачальника автомобільним транспортом на умовах DDP до місця призначення товару згідно замовлення покупця.

Пунктом 6.3 Договору передбачено, що оплата здійснюється покупцем в безготівковому порядку на поточний рахунок постачальника протягом 60 днів з моменту отримання товару за видатковими накладними.

18.12.2020 Товариством з обмеженою відповідальністю "СОНАТА-ТОРГ" сформовано податкову накладну № 348 на загальну суму 2 114 956,01 грн., в тому числі, ПДВ на суму 352 492, 67 грн.

Як зазначає позивач, спірний товар 15.12.2016 ТОВ "СОНАТА -ТОРГ" придбало у ПП "Олів Лайн" відповідно до договору поставки № 011216 від 01.12.2016 та видаткової накладної № ОЛ - 000000000009975, а саме: продукти харчування (оливкова олія, маслини без кісточки, оливки, закуска на шпазі, тощо) на суму 3 793 771, 93 грн., в т.ч ПДВ 632 295 грн.

Відповідно до товарно-транспортної накладної № 9 від 15.12.2016 відвантаження спірного товару (продуктів харчування) відбувалося шляхом самовивезення зі складу за адресою: Київська обл., Києво - Святошинський р-он, с. Чайки, вул. В. Чайки 16 на склад за цією ж адресою.

Також, 30.05.2018 між ТОВ "СОНАТА -ТОРГ" (Орендар) та ТОВ "ЮТА СЕРВІС" (Орендодавець) укладено Договір оренди нежитлового приміщення № 3005/3, за умовами якого Орендар приймає у тимчасове платне користування приміщення за адресою: Київська обл., Києво - Святошинський р-он, с. Чайки, вул. В. Чайки 16 та додаткові угоди до нього.

Відтак, з наведеного вбачається, що за договором поставки № П071/2020 від 07.12.2020 відвантаження спірного товару (продуктів харчування), який придбано у ПП "Олів Лайн" 15.12.2016, відбувалося шляхом самовивезення зі складу за адресою: Київська обл., Києво - Святошинський р-он, с. Чайки, вул. В. Чайки 16 на склад за цією ж адресою.

Суд зауважує, що спірний товар позивачем відчужено з порушенням умов договору поставки № П071/2020 від. 07.12.2020 (п. 4.2 Договору, товар поставляється зі строком придатності не менше ніж 2/3 його загального терміну).

Крім цього, судом встановлено, що згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань керівником ТОВ "СОНАТА -ТОРГ" (ідентифікаційний код 39234727) з 03.05.2018 є ОСОБА_1 ; місцезнаходження юридичної особи: АДРЕСА_1 , а керівником ПП "ОСКАР ФУДЗ" (ідентифікаційний код 39234706) з 29.05.2014 є ОСОБА_2 , місцезнаходження юридичної особи: АДРЕСА_1 . За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вказані юридичні особи зареєстровані в один день - 30.05.2014 номер запису: 13391020000009959; номер запису: 13391020000009958 відповідно.

Позивачем не надано ані відповідачу, ані суду узгодженого сторонами замовлення на товар та доказів проведення оплати ПП "ОСКАР ФУДЗ" за придбаний товар, у порядку та строки визначені п. 6.3. Договору поставки № П071/2020 від 07.12.2020, або доказів ведення претензійної роботи щодо стягнення коштів за поставлений товар.

Відповідно до правовової позиції Верховного Суду викладеної в постанові від 19.05.2020 зазначено: "...висновок про відсутність факту здійснення господарських операцій може ґрунтуватися лише на встановлених обставинах щодо повної відсутності відповідних розрахункових, платіжних та інших документів, які містять відомості про господарську операцію, підтверджують її фактичне здійснення та понесення витрат, або у разі, коли такі документи є недостовірними, тобто не відображають реальних подій (господарської операції)".

Таким чином Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Києво - Святошинській області , зважаючи на те, що платником не надано документи стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній, правомірно визнано отримані підтверджуючі документи як такі, що надані в обсязі, недостатньому для прийняття рішення щодо реєстрації податкової накладної/розрахунків коригування, до якої застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201,16 статті 201 Податкового кодексу України.

За таких підстав прийняте рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Києво - Святошинській області № 2311601/39234727 від 13.01.2021 щодо відмови у реєстрації податкової накладної № 348 від 18.12.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає вимогам п.п. 1, 3 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Щодо позовної вимоги про зобов`язання Державної податкової служби України зареєструвати податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладених, суд зазначає наступне.

Положенням підпункту 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 ПК України встановлено, що Єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

При цьому, згідно з нормами пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та / або розрахунку коригування.

У разі надходження до органу ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

З огляду на викладене, враховуючи що, судом не встановлено протиправність рішень Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Києво - Святошинській області № 2311601/39234727 від 13.01.2021 про відмову у реєстрації податкової накладної № 348 від 18.12.2020 відсутні підстави для зобов`язання відповідача зареєструвати податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних днем їх фактичного отримання податковим органом.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин (частина 2 статті 77 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України).

Згідно з частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи викладене, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.

Згідно зі ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України в разі відмови в задоволенні позову судові витрати не присуджуються на користь сторони за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «СОНАТА-ТОРГ» відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Файчак В.О.