Рішення № 97418967, 04.06.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.06.2021
Номер справи
200/1866/21-а
Номер документу
97418967
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 червня 2021 р. Справа№200/1866/21-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С. розглянув в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Торецького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії, -

ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ ТА ЗАПЕРЕЧЕНЬ

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Торецького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправними дій щодо відмови у призначенні пенсії, скасування рішення про відмову в призначенні пенсії № 114 від 22.01.2021, зобов`язання зарахувати до загального трудового стажу додаткові періоди роботи та розглянути повторно заяву про призначення позивачу пенсії від 18.01.2021.

В обґрунтування вимог позивач зазначив, що після досягнення 60 років та за наявності стажу роботи близько 29 років звернувся до Торецького об`єднаного управління пенсійного фонду України Донецької області із заявою про призначення пенсії за віком. Позивач вважає, що відповідач, розглянувши його заяву протягом 4 днів від дня його звернення та не витребувавши ані від позивача ані від третіх осіб додаткових документів після встановлення недостатності доданих ним до заяви документів для призначення пенсії порушив право позивача на призначення пенсії. В позові зазначено, що відповідач встановивши недостатність доданих позивачу документів до заяви про призначення пенсії мав повідомити позивача про виявлені недоліки та надати час для надання додаткових документів, що підтверджують стаж роботи позивача. Оскільки відповідач не надав позивачу часу на надання додаткових документів для підтвердження стажу роботи, позивач був позбавлений можливості надати додаткові документи.

Крім того, за змістом викладеного в позові висновки відповідача про відсутність в позивача достатнього стажу для призначення пенсії є необґрунтованими. З рішення про відмову в призначенні пенсії № 114 від 22.01.2021 позивачу стало відомо, що під час розгляду заяви про призначення пенсії за віком відповідачем не враховано відомості наданої позивачем трудової книжки НОМЕР_1 через наявність виправлень на титульному аркуші трудової книжки в імені позивача. Згідно з викладеним в позові такі дії відповідача є протиправними, в даному випадку йдеться не про неточність в написанні імені позивача, а про виправлення букви в імені, за відсутності сумнівів щодо належності позивачу трудової книжки. Позивач зазначив,що до заяви про призначення пенсії ним надано дублікат трудової книжки, титульний лист якого формений без виправлень, яка частково відомості про роботу позивача за періоди, зазначені у трудовій книжці НОМЕР_1 .

До цього ж, позивач вважає протиправним неврахування під час обчислення стажу для призначення пенсії період роботи в Донецькій телефонній мережі Державного Донецького обласного підприємства «Донецьктелеком» з 03.11.1997 по 01.01.1999, зайнятість в якому в період після 01.01.1999враховано у складі страхового стажу. Позивач зауважив на тому, що наведений період роботи підтверджується довідками, що додані до матеріалів справи,надати які його було позбавлено можливості.

Крім цього позивач зауважив на безпідставному неврахуванні відповідачем до стажу 6 місяців зайнятості в період з 01.01.2010 по 31.06.2010 під час здійснення ним підприємницької діяльності та перебування на спрощеній системі оподаткування. Посилаючись на Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 № 2148-VІІІ позивач наполягав на включенні до страхового стажу періоду підприємницької діяльності за спрощеною системою оподаткування за умови сплати страхових внесків незалежно від їх розміру.

За змістом викладеного в позові позивач також має прав на врахування до стажу періодів роботи, що не зазначені в трудовій книжці, зокрема, періоду виконання робіт у якості юрисконсульта протягом 6 місяців на підставі контракту від 18.06.1997, укладеному між позивачем та Будівничим управлінням №1 Тресту «Донкоксохімбуд»; періоду виконання роботи сторожем, що підтверджується службовою книжкою, заведеної Ленінським РВВС м. Владивостока 30.09.1982.

Відповідач проти задоволення заявлених позивачем вимог заперечував, підстави незгоди із позовом визначив в наданому до суду відзиві. За змістом відзиву під час розгляду заяви позивача про призначення пенсії за віком встановлено недостатність стажу роботи для призначення пенсії, внаслідок чого прийнято рішення № 114 від 22.01.2021, яким позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком. За змістом викладеного у відзиві під час обчислення стажу роботи позивача відповідачем не враховані записи трудової книжки № НОМЕР_2 , оскільки на її титульному аркуші наявне виправлення в імені позивача, що не завірено печаткою. Відповідач зазначив, що наданий позивачем вкладиш до трудової книжки також неможливо прийняти під час обчислення страхового стажу, оскільки зазначений вкладиш оформлений із порушенням вимог пункту 3.2. Інструкції «Про порядок ведення трудових книжок працівників», затвердженої спільним наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.93 №58.

Під обчислення стажу роботи позивача не враховано періоди роботи позивача у ЗАТ «Науково-правова асоціація» з 21.06.1996 по 01.03.1997, через виявлення виправлення в запису про звільнення, що не оформлені відповідно до вимог Інструкції «Про порядок ведення трудових книжок працівників», затвердженої спільним наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.93 №58. Враховуючи відсутність наявність стажу роботи позивача, підстави для зарахування зазначеного періоду до страхового стажу відсутні.

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 24.02.2021 позовну заяву залишено без руху. Ухвалою від 22.03.2021 провадження у справі відкрито, справу призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання у справі призначено на 13.04.2021. Ухвалою від 13.04.2021 замінено неналежного відповідача у справі – Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на належного – Торецьке об`єднане управління пенсійного фонду України в Донецькій області, підготовче засідання у справі призначено на 12.05.2021. 12.05.2021 судом постановлено ухвалу про закриття підготовчого провадження у справі та призначення справи до розгляду у відкритому судовому засіданні на 24.05.2021.

До судового засідання, призначеного на 24.05.2021, представники сторін не з`явилися, у зв`язку із чим подальший розгляд справи на підставі ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України здійснювався в порядку письмового провадження.

Згідно з ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Відповідно до ч. 5 ст. 250 цього Кодексу датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ

Позивач – ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

18.01.2021 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою про призначення пенсії за віком.

Надану позивачем заяву про призначення пенсії за віком розглянуто Торецьким об`єднаним управлінням пенсійного фонду України в Донецькій області (відповідач у справі). 22.01.2021 за наслідком розгляду Торецьким об`єднаним управлінням пенсійного фонду України в Донецькій області прийнято рішення № 114 про відмову в призначенні пенсії. За змістом викладеного в рішенні під час розгляду заяви позивача про призначення пенсії встановлено, що страховий стаж ОСОБА_1 для права становить 26 років 4 місяці 7 днів, для розрахунку – 25 років 7 місяців 20 днів, що не відповідає ч. 1 ст. 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». За змістом рішення від 22.01.2021 до заяви про призначення пенсії ОСОБА_1 надані: трудова книжка серії НОМЕР_3 , дублікат трудової книжки серії НОМЕР_4 , військовий квиток серії НОМЕР_5 , диплом серії НОМЕР_6 . При розгляді документів стосовно призначення пенсії до загального стажу не враховано відомості трудової книжки НОМЕР_3 через наявність виправлення на титульній сторінці трудової книжки в імені позивача, що не завірено печаткою, чим порушено вимоги п. 2.5 Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в закладах та організаціях № 162 від 20.06.1974. При розгляді документів стосовно призначення пенсії до загального стажу не враховано на підставі дублікату трудової книжки серії НОМЕР_7 період роботи позивача з 21.06.1996 по 01.03.1997 в ЗАТ «Науково-правова асоціація» через наявність виправлення в даті наказу про звільнення, оформленого із порушенням вимог Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах та установах і організаціях», затвердженої спільним наказом Міністерства праці України, міністерства юстиції України і Міністерства соціального захисту населення № 58 від 29.07.1993.

Згідно з розрахунком стажу, доданого до відзиву , позивачу враховано страховий стаж за період проходження військової служби з 04.05.1979 по 15.05.1981, періоди роботи з 28.01.1987 по 27.07.1989, з 01.08.1989 по 29.01.1993, з 01.02.1993 по 04.04.1995, з 07.04.1995 по 20.06.1996, з 11.03.1997 по 18.08.1997, з 01.01.1999 по 31.12.2003, з 01.01.2004 по 31.12.2009, 01.01.2011 по 30.06.2013, період здійснення позивачем підприємницької діяльності з 01.01.2010 по 31.12.2010 (3 місяців 13 днів).

ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ, ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” № 1058-IV.

Громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж мають право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи (стаття 8 Закону № 1058).

Частиною 1 статті 26 Закону № 1058 передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 01.01.2018 по 31.12.2018 - не менше 25 років; з 01.01.2019 по 31.12.2019 - не менше 26 років; з 01.01.2020 по 31.12.2020 - не менше 27 років; з 01.01.2021 по 31.12.2021 - не менше 28 років.

Згідно з ч. 1 та 2 ст. 24 Закону 1058 страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до пункту 3-1 Розділу XV Прикінцеві положення Закону № 1058 до страхового стажу для визначення права на призначення пенсії згідно із статтею 26 цього Закону, крім іншого, включаються періоди:

1) ведення підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, а також із застосуванням фіксованого податку:

з 01.01.1998 по 30.06.2000 включно, що підтверджуються довідкою про реєстрацію як суб`єкта підприємницької діяльності;

з 01.07.2000 по 31.12.20017 включно, за умови сплати страхових внесків (єдиного внеску) незалежно від сплаченого розміру (крім випадків звільнення від сплати єдиного внеску.

Частинами 1, 3 статті 44 Закону № 1058 передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 N 22-1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за N 1566/11846.

Пунктом 1-9 Порядку 22-1 передбачено, що днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

Якщо заява про призначення пенсії подається через вебпортал днем звернення за призначенням пенсії вважається дата реєстрації на вебпорталі заяви разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).

Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу). Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви, або дата реєстрації заяви на вебпорталі.

Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон).

Перелік документів, що додаються до заяви про призначення, перерахунку та поновлення пенсії визначений Розділом 2 цього Порядку.

Підпунктом 2 пунктом 2.1 Порядку № 22-1 передбачено, що до заяви додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу).

Також пунктом 4.2 цього Порядку передбачено, що при прийманні документів працівник сервісного центру: повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів.

Згідно з п. 4.3 Порядку № 22-1 рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви. Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Відповідно до пункту 4.7 Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

В пункті 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (надалі за текстом Порядок № 637), також закріплено положення, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ УЧАСНИКІВ СПРАВИ ТА ВИСНОВКИ

Предметом спору, що виник між сторонам, є правомірність рішення відповідача щодо відмови позивачу в призначенні пенсії, підставою прийняття якого стало встановлення недостатності стажу роботи позивача, необхідного для призначення пенсії за віком.

Під час вирішення питання правомірності обчислення стажу позивача встановлено, що заяву позивача про призначення пенсії розглянуто відповідачем за 4 дні від дня її подання, стаж обчислений на підставі дублікату трудової книжки позивача серії НОМЕР_4 та відомостей з реєстру застрахованих осіб форми ОК-5. Через неоформлення належним чином виправлень та відсутність інших документів, які б підтверджували страховий стаж, відповідач не врахував відомості доданої позивачем до заяви про призначення пенсії трудової книжки серії НОМЕР_3 та період роботи позивача у ЗАТ «Науково-правова асоціація» з 21.06.1996 по 01.03.1997 згідно записів дублікату трудової книжки серії НОМЕР_4 .

Виходячи зі змісту пункту 1.9 Порядку 22-1 відповідач, встановивши недостатність документів для обчислення пенсії, мав повідомити позивача про те, які документи необхідно подати додатково. Доказів виконання відповідачем зазначеного обов`язку до суду не надано. В матеріалах справи відсутні документи, які б свідчили про те,що під час розгляду заяви позивача відповідач скористався наданим йому правом вимоги додаткових документів в позивача або третіх осіб на підставі п. 4.2 Порядку 22-1 та ст. 44 ЗУ № 1058.

Зважаючи на те, що відповідач не здійснив будь-яких дій спрямованих на отримання недостатніх для обчислення страхового стажу позивача документів, чим обмежив позивача у праві надати ці додаткові документи, необхідні для призначення пенсії, суд вважає, що прийняте відповідачем рішення про відмову в призначенні пенсії № 114 від 22.01.2021 є таким, що не відповідає вимогам ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, через що підлягає визнанню протиправним та скасуванню.

У такому випадку правові наслідки для позивача має прийняте відповідачем рішення, а не певні дії, а тому в задоволенні заявлених позивачем вимог про визнання протиправними дій щодо відмови у призначенні пенсії за віком слід відмовити.

Із врахуванням висновків про скасування прийнятого відповідачем рішення про відмову в призначенні пенсії № 114 від 22.01.2021 заява позивача про призначення пенсії за віком підлягає повторному перегляду, а вимоги позивача в цій частині – задоволенню.

При вирішенні питання про зобов`язання відповідача врахувати періоди роботи відповідно до додатків №1 та № 2 суд виходить із наступного.

В додатках № 1 та № 2 до позову позивачем визначені до врахування у складі стажу:

- періоди занятості, що відображені у трудовій книжці позивача серії НОМЕР_3 , відомості якої не враховувалися під час обчислення відповідачем стажу через наявність неоформленого належним чином виправлення в імені позивача на титульному листі книжки,

- періоди зайнятості, що не зазначені в наданих позивачем трудових книжках до заяви про призначення пенсії на підставі доданих до позову документів;

- періоди занятості що відображені у дублікаті трудової книжки позивача серії НОМЕР_4 , відомості якої враховані у складі під час обчислення відповідачем стажу окрім записів про роботу позивача у ЗАТ «Науково-правова асоціація» з 21.06.1996 по 01.03.1997 через наявність неоформленого належним чином виправлення в даті звільнення;

- період здійснення позивачем підприємницької діяльності протягом 2010 -2013 років на підставі звітів суб`єкта малого підприємництва, на підставі яких відповідачем до стажу враховано період з 01.01.2011 по 30.06.2013.

Суд зазначає, що обчислення стажу роботи входить до дискреційних повноважень відповідача, а до повноважень суду входить надання оцінки правомірності дій чи рішень відповідача під час здійснення наявних в нього повноважень. Суд не може підміняти орган владних повноважень, з огляду на що суд відмовляє в задоволенні вимог позивача про зобов`язання відповідача врахувати періоди роботи на підставі документів, що не досліджувалися відповідачем під час розгляду заяви позивача про призначення пенсії, а саме: періодів роботи, записи про які відсутні в доданих позивачем до заяви трудових книжках позивача та періодів роботи, записи про які відсутні в трудовій книжці позивача серії НОМЕР_3 , яку відповідач не врахував під час обчислення стажу.

Під час надання оцінки обґрунтованості неврахування відповідачем під час обчислення стажу роботи відомостей трудової книжки позивача серії НОМЕР_3 разом із вкладишем через наявність виправлень в імені позивача незасвідченого печаткою підприємства та відсутності відмітки про видачу вкладиша до трудової книжки, суд виходить із наступного.

Трудова книжка позивача серії НОМЕР_3 видана 21.08.1978, вкладиш до трудової книжки оформлений 27.07.1993, тобто, під час дії Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, установах та організаціях, затверджена постановою Держкомпраці СРСР від 20.06.1974 № 162 (далі за текстом Інструкція № 162) .

Пунктами 2.2 та 2.10 цієї Інструкції визначався порядок заповнення відомостей про працівника на першій сторінці трудової книжки. Пунктом 2.12 цієї Інструкції передбачено, що зміна записів в трудовій книжці про прозвище, ім`я, по-батькові та даті народження здійснюються за останнім місцем роботи на підставі документів із посиланням на номер та дату цих документів. Наведені відомості вносяться на першій сторінці трудової книжки. Посилання на відповідні документи відображують на внутрішній стороні обкладинки та засвідчують підписом керівника підприємства або спеціально уповноваженої особи, печаткою підприємства або печаткою відділу кадрів.

За змістом пунктів 3.1-.3.3. Інструкції № 162 в тих випадках, коли в трудовій книжці заповнені всі сторінки відповідних розділів, трудова книжка доповнюється вкладишем. Вкладиш вшивається в трудову книжку, заповнюється і ведеться адміністрацією підприємства за місцем роботи робітника або службовця у тому ж порядку, що й трудова книжка. Про кожний виданий вкладиш на першій сторінці (титульному аркуші) трудової книжки ставиться штамп 10х 25 мм з надписом «Видано вкладиш» и тут же зазначається серія та номер вкладиша.

Виходячи зі змісту положень Інструкції № 162 відповідальним за внесення записів до трудової книжки є підприємство – роботодавець, а відтак відсутня вина позивача в тому, що в трудовій книжці роботодавцем заповнено із порушенням відомості про особу. Суд вважає, що виявлені відповідачем недоліки оформлення трудової книжки – виправлення в імені, відсутність відмітки про дату видачі вкладиша не можуть вважатися достатньою підставою для неврахування записів про роботу під час обчислення стажу роботи, оскільки внесення записів до відомостей про особу до трудової книжки здійснювалось не позивачем та він не може нести за це відповідальність.

Стосовно вимог про зобов`язання відповідача врахувати періоди роботи позивача на підставі дублікату трудової книжки серії НОМЕР_4 суд зазначає наступне.

Відповідно до матеріалів справи під час вирішення питання про призначення позивачу пенсії до страхового стажу відповідачем не враховано лише періоду роботи позивача у ЗАТ «Науково-правова асоціація» з 21.06.1996 по 01.03.1997 через виправлення у даті звільнення, про оцінці чого суд виходить із наступного.

Відповідно до п. 2.6 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої Наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України 29.07.93 N 58, у разі виявлення неправильного або неточного запису відомостей про роботу, переведення, а також про нагородження та заохочення тощо, виправлення виконується власником або уповноваженим ним органом, де було зроблено відповідний запис. Власник або уповноважений ним орган за новим місцем роботи зобов`язаний надати працівнику в цьому необхідну допомогу.

Положеннями Закону 1058-ІУ підставою для призначення пенсії визначено наявність страхового стажу необхідної тривалості, а не дотримання усіх формальних вимог при заповненні трудової книжки. Суд зауважує на тому, що не всі недоліки записів у трудовій книжці можуть бути підставою для неврахування відповідного стажу, оскільки визначальною обставиною є підтвердження факту зайнятості особи на відповідних роботах у певний період, а не правильність оформлення трудової книжки. В даному випадку запис про звільнення позивача із ЗАТ «Науково-правова асоціація» містить посилання на наказ про звільнення, датований 1997 роком, з огляду на що суд вважає відомості трудової книжки достатніми для врахування зазначеного періоду роботи позивача у складі страхового стажу.

Оскільки спірним між сторонами є лише період роботи позивача у ЗАТ «Науково-правова асоціація», а інші періоди включені відповідачем до страхового стажу, вимоги позивача підлягають задоволенню в частині зобов`язання відповідача врахувати у складі стажу період роботи у ЗАТ «Науково-правова асоціація» з 21.06.1996 по 01.03.1997.

Стосовно вимог про зобов`язання відповідача врахувати періоди здійснення ним підприємницької діяльності у 1-му – 3-мі кварталі 2010 року, 2011-2012 роки, 1-2 квартали 2013 року суд виходить із наступного.

Виходячи зі змісту п. 3.1 Розділу Х Закону № 1058 період здійснення позивачем підприємницької діяльності протягом 2010 року підлягає врахуванню у складі стажу за умови сплати страхових внесків (єдиного внеску) незалежно від сплаченого розміру. Відповідно до Індивідуальних відомостей про застраховану особу форми ОК-5 позивачем сплачено єдиний внесок за січень – грудень 2010 року, з огляду на що відповідачем протиправно не враховано зазначений період у складі стажу для призначення пенсії за віком.

Оскільки спірним між сторонами є лише період здійснення позивачем підприємницької діяльності з січня по вересень 2010 року, а інші періоди включені відповідачем до страхового стажу, вимоги позивача підлягають задоволенню в частині зобов`язання відповідача врахувати у складі стажу періоди здійснення ним підприємницької з січня по вересень 2010 року.

Відтак, заявлений позов підлягає задоволенню частково.

Згідно з частинами 1, 3 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Частиною 8 статті 139 КАС України передбачено, що у випадку якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

З огляду на таке, суд вважає за можливе покласти на відповідача витрати, пов`язані із розглядом цієї справи, оскільки спір виник внаслідок його неправильних дій.

Зважаючи на наведене, сплачений позивачем судовий збір у сумі 908 грн підлягає стягненню на його користь з відповідача.

Беручи до уваги викладене вище, на підставі положень Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Торецького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправними дій та рішення, зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Скасувати рішення Торецького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 114 від 22.01.2021 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 .

Зобов`язати Торецьке об`єднане Управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком від 18.01.2021 із врахуванням відомостей трудової книжки серії НОМЕР_8 .

Зобов`язати Торецьке об`єднане Управління Пенсійного фонду України Донецької області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період роботи у ЗАТ «Науково-правова асоціація» з 21.06.1996 по 01.03.1997 та період здійснення підприємницької діяльності на спрощеній системі оподаткування з січня по вересень 2010 року.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з бюджетних асигнувань Торецького об`єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області на користь ОСОБА_1 суму судового збору в розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду або якщо справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Згідно з пп. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Відомості про сторін:

ОСОБА_1 (позивач) - РНОКПП НОМЕР_9 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 ;

Торецьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (відповідач) – ідентифікаційний код 42170475, місцезнаходження: 85200, Донецька обл., м. Торецьк, вул. Маяковського буд. 2а.

Суддя А.С. Михайлик