
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
про закриття підготовчого провадження
та призначення справи до судового розгляду по суті
03 червня 2021 р. Справа №200/3519/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волгіної Н.П., дослідивши в письмовому порядку в межах підготовчого провадження в порядку загального позовного провадження матеріали адміністративної справи
за позовом ОСОБА_1
до Управління соціального захисту населення Слов`янської районної державної адміністрації
про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Управління соціального захисту населення Слов`янської районної державної адміністрації, в якому просить суд:
- скасувати рішення відповідача від 1 березня 2021 року про відмову у призначенні щомісячної адресної допомоги позивачу як особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України ОСОБА_1 ;
- зобов`язати відповідача призначити та виплатити позивачу щомісячну адресну допомогу відповідно до заяви відповідача від 28 січня 2021 року.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 5 квітня 2021 року відкрито провадження в адміністративній справі і справу призначено до судового розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою суду від 17 травня 2021 року справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 3 червня 2021 року о 16-00 год; зобов`язано Управління соціального захисту населення Краматорської районної державної адміністрації доказів на підтвердження отримання ним повноважень, прав та функцій від Управління соціального захисту населення Слов`янської районної державної адміністрації (доказів на підтвердження публічного правонаступництва).
28 травня 2021 року від Управління соціального захисту населення Слов`янської районної державної адміністрації надійшли пояснення щодо реорганізації управління.
3 червня 2021 року позивач та представник відповідача у підготовче засідання не з`явились, про місце, дату та час проведення підготовчого судового засідання повідомлялись судом належним чином.
1 червня 2021 року до суду надійшло клопотання від голови ліквідаційної комісії Управління соціального захисту населення Слов`янської районної державної адміністрації надійшли пояснення щодо реорганізації управління Жарикова А., про розгляд справи за відсутності представника управління.
Відповідно до ч. 1 ст. 181 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) підготовче засідання проводиться за правилами, встановленими главою 6 розділу II цього Кодексу, з урахуванням особливостей підготовчого засідання.
Згідно ч. 1 ст. 205 КАС України (глава 6 розділу II) неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті […].
Враховуючи наведене вище суд вважає за можливе провести підготовче засідання та розглянути питання про заміну відповідача за відсутності сторін в письмовому порядку.
При вирішенні питання щодо заміни відповідача суд зазначає наступне.
Відповідачем у даній справі є Управління соціального захисту населення Слов`янської районної державної адміністрації (РДА) (код ЄДРПОУ 25928803).
13 травня 2021 року на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву ОСОБА_1 від Управління соціального захисту населення Краматорської РДА (код ЄДРПОУ 44120358), в якому, крім іншого, зазначено, що відповідно до постанови Верховної Ради України від 17 липня 2020 року № 807-ІХ «Про утворення і ліквідацію районів» та постанови Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020 року № 1321 «Про затвердження порядку здійснення заходів щодо утворення та реорганізації районних державних адміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов`язків районних державних адміністрацій, що припиняються», Управління соціального захисту населення Слов`янської РДА було ліквідовано та шляхом реорганізації увійшло до складу Управління соціального захисту населення Краматорської РДА.
Ухвалою суду від 17 травня 2021 року справу було зобов`язано Управління соціального захисту населення Краматорської РДА надати суди докази на підтвердження отримання управлінням повноважень, прав та функцій від Управління соціального захисту населення Слов`янської РДА (доказів на підтвердження публічного правонаступництва).
28 травня 2021 року судом отримані пояснення, підписані головою ліквідаційної комісії Управління соціального захисту населення Слов`янської РДА надійшли пояснення щодо реорганізації управління ОСОБА_2 , в яких зазначено наступне.
Відповідно до постанови Верховної Ради України від 17 липня 2020 року № 807-ІХ «Про утворення та ліквідацію районів» та постанови Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020 року № 1321 «Про затвердження порядку здійснення заходів щодо утворення та реорганізації районних державних адміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов`язків районних державних адміністрацій, що припиняються», управління соціального захисту населення Слов`янської РДА перебуває в стадії реорганізації шляхом приєднання до складу Управління соціального захисту населення Краматорської РДА.
Управління соціального захисту населення Слов`янської РДА є структурним підрозділом Слов`янської РДА, що утворюється головою райдержадміністрації, входить до її складу і в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці забезпечує виконання покладених на управління завдань.
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020 року № 1635-р «Про реорганізацію та утворення райдержадміністрацій» утворюються як нові юридичні особи публічного права – Краматорська РДА і до новоутвореної райдержадміністрації приєднуються районні державні адміністрації ліквідованих районів – Костянтинівська, Олександрівська та Слов`янська РДА; розпорядження голови Донецької обласної державної адміністрації від 11 січня 2021 року № 11/5-21 «Про заходи з реорганізації районних державних адміністрацій, розташованих у Краматорському районі Донецької області», Голова Слов`янської РДА своїм розпорядженням від 16 січня 2021 року № 3/3-21 «Про реорганізацію структурних підрозділів Слов`янської райдержадміністрації» зобов`язав припинити з 16 січня 2021 року юридичні особи в результаті реорганізації шляхом приєднання до Краматорської РДА Донецької області.
Розпорядженням голови Краматорської РДА від 10 березня 2021 року № 7 «Про упорядкування структури та загальної чисельності Краматорської районної державної адміністрації Донецької області» зобов`язано утворити структурні підрозділи Краматорської РДА Донецької області зі статусом юридичної особи публічного права, а розпорядженням від 16 березня 2021 року № 8 «Про затвердження Положення про управління соціального захисту населення Краматорської РДА Донецької області» зобов`язано затвердити Положення про Управління соціального захисту населення Краматорської РДА Донецької області (код юридичної особи 44120358).
Отже, Слов`янська РДА реорганізується шляхом приєднання до Краматорської РДА; при цьому Краматорська РДА та є правонаступником всіх зобов`язань Слов`янської РДА.
Суд зазначає, що до вказаних пояснень не додано доказів на підтвердження викладеного у поясненнях.
При вирішенні питання щодо заміни відповідача у справі суд зазначає наступне.
Загальні умови процесуального правонаступництва встановлені ст. 52 КАС України, де зазначено, що у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником.
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020 року № 1635-р «Про реорганізацію та утворення райдержадміністрацій» вирішено утворити як нові юридичні особи публічного права, зокрема, Краматорську райдержадміністрацію, до якої мають бути приєднані районні державні адміністрації районів, що ліквідуються – Костянтинівська РДА, Олександрівська РДА та Слов`янська РДА.
Згідно ч. 5 ст. 104 Цивільного кодексу України юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Як вбачається з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (https://usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch) з 20 січня 2021 року юридична особа державна організація (установа, заклад) Управління соціального захисту населення Слов`янської районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 25928803) перебуває в стані припинення, отже, припиненим не є.
Згідно Порядку здійснення заходів, пов`язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 жовтня 2011 року № 1074, органи виконавчої влади утворюються, реорганізуються або ліквідуються Кабінетом Міністрів України за поданням Прем`єр-міністра України (п. 1). Орган виконавчої влади утворюється шляхом утворення нового органу виконавчої влади або в результаті реорганізації (злиття, поділу, перетворення) одного чи кількох органів виконавчої влади; орган виконавчої влади припиняється шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації (п.п. 4, 5). Права та обов`язки органів виконавчої влади переходять: у разі злиття органів виконавчої влади - до органу виконавчої влади, утвореного внаслідок такого злиття; у разі приєднання одного або кількох органів виконавчої влади до іншого органу виконавчої влади - до органу виконавчої влади, до якого приєднано один або кілька органів виконавчої влади […] (п. 6). Майнові права та обов`язки органів виконавчої влади у разі їх злиття, приєднання або перетворення переходять правонаступникові на підставі передавального акта, а у разі їх поділу - згідно з розподільчим балансом (п. 7).
Також суд вважає за необхідне зазначити, що 9 вересня 2019 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду у справі №916/376/15-г досліджував питання особливостей правонаступництва органів державної влади при заміні сторони виконавчого провадження; предметом судового розгляду в справі була заява позивача (органу державної влади) про заміну сторони виконавчого провадження у зв`язку із "правонаступництвом" органу виконавчої влади іншим державним органом.
Верховний Суд дійшов у зазначеній справі дійшов наступних висновків:
"…інститут правонаступництва органів державної влади різниться від інституту правонаступництва суб`єктів приватного права, оскільки є більш ширшим за змістом, включаючи в себе: правонаступництво в завданнях, функціях та повноваженнях як складових категорії компетенції органу виконавчої влади, а також щодо конкретних управлінських (організаційних) прав та обов`язків, які складають зміст відповідних правовідносин - тобто публічне правонаступництво за якого відбувається перехід владних прав та функції органу, що реорганізовується до органу, що створюється таправонаступництво в майнових приватних правовідносинах, у яких орган влади виступає як юридична особа приватного права […]».
У випадку публічного правонаступництва перехід таких прав та обов`язків оформлюється відповідним нормативним актом.
Оскільки предметом розгляду у справі № 200/3519/21-а є вимоги позивача про щодо зобов`язання відповідача вчинити певні дії (призначити та виплатити щомісячну адресну допомогу), тому для вирішення питання щодо заміни відповідача у справі є встановлення обставин переходу прав та обов`язків Управління соціального захисту населення Слов`янської РДА (код ЄДРПОУ 25928803) до Управління соціального захисту населення Краматорської РДА.
В матеріалах справи відсутні докази на підтвердження переходу зазначених прав та обов`язків Управління соціального захисту населення Слов`янської РДА до Управління соціального захисту населення Краматорської РДА.
У зв`язку із наведеним суд дійшов висновку про відсутність підстав для заміни відповідача у даній справі.
При цьому суд вважає за необхідне зауважити, що заміна сторони її правонаступником у справі є можливою протягом всього розгляду адміністративної справи, а також під час виконавчого провадження рішення суду, прийнятого за результатом розгляду адміністративної справи – за наявності підтверджуючих доказів щодо такої заміни.
Під час підготовчого провадження встановлені всі передбачені статтею 180 КАС України обставини та вчинені дії, необхідні для забезпечення правильного і своєчасного розгляду справи по суті.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 183 КАС України за результатами підготовчого засідання суд постановляє ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.
На підставі наведеного вище суд дійшов висновку про необхідність закриття підготовчого провадження та призначення розгляду справи по суті.
Керуючись ст.ст. 91-92, 122, 171, 181, 183, 205, 242, 248, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
У Х В А Л И В:
1. Закрити підготовче провадження у справі та призначити розгляд справи по суті у відкритому судовому засіданні на 14 липня 2021 року о 14-00 год.
2. Повідомити учасникам справи про те, що у зв`язку із триванням в країні карантину, запровадженого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), явка учасників у судове засідання не є обов`язковою.
У разі виявлення наміру взяти участь в судовому засіданні учасник справи має надати суду документ, що посвідчує особу/особу представника (для огляду); документ, що підтверджує повноваження представника відповідно до ст. 59 Кодексу адміністративного судочинства України.
3. Ухвала набирає законної сили з дати її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя Н.П. Волгіна