Рішення № 97418876, 04.06.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.06.2021
Номер справи
200/3909/21
Номер документу
97418876
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 червня 2021 р. Справа№200/3909/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Маріупольського міського управління ГУМВС України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом (з урахуванням зменшення позовних вимог, що викладені у відповіді на відзив від 27.05.2021) до Маріупольського міського управління ГУМВС України в Донецькій області (ідентифікаційний код 08671449, 87515, Донецька область, м.Маріуполь, вул.Георгіївська, 63) про визнання протиправною бездіяльності щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за період січень 2011 року по вересень 2011 року (включно), зобов`язання нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за період січень 2011 року по вересень 2011 року (включно), зобов`язання надіслати довідку про розмір грошового забезпечення та нарахування індексації доходів за період січень 2003 року по вересень 2011 року (включно) із зазначенням у довідці за кожен місяць загальних складових грошового забезпечення, базового місяця підвищення окладу застосованого при нарахуванні індексації та індексу споживчих цін. В обґрунтування зазначено, що позивач у період з 28.06.1994 по 29.09.2011 проходив службу у Приморському РВ Маріупольського МУ ГУМВС України в Донецькій області. За час проходження служби виплата грошового забезпечення проводилася не у повному обсязі, зокрема не проведена та не виплачена індексація грошового забезпечення. У наданих управлінням документах відображені суми індексації, однак не у кожному місяці, базові місяці не зазначені, відомості за період з 1994 по 2007 роки відсутні. Вважає наявним право на проведення індексації грошового забезпечення за весь період.

12 квітня 2021 року ухвалою суду відкрито провадження у справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження, без проведення судових засідань та повідомлення (виклику) учасників справи.

Відповідачем надано відзив, в якому зазначено, що з 28.06.1994 по 30.12.2002 ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ на посадах атестованого складу в інших УМВС областей, з 31.12.2002 по 29.09.2011 обіймав посаду в органах внутрішніх справ ГУ МВС України в Донецькій області. Щодо проведення індексації зазначено, що до 1997 року індексація грошових доходів населення в Україні не здійснювалась, оскільки дія Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон №1282-ХІІ), який є основним нормативно - правовим актом, який визначає правові, економічні й організаційні основи індексації грошових доходів населення в Українській РСР та, згодом, в Україні, зупинена на підставі Декрету Кабінету Міністрів України від 09.12.1992 «Про тимчасове припинення індексації грошових доходів населення» з грудня 1992 року до 01 січня 1997 року. До липня 2007 року,з урахуванням вимог Порядку №663 та Порядку №1078, грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ не внесено до переліку доходів, які підлягали індексації. 25 липня 2007 року набрала чинності Постанова №913, отже саме з цієї дати нормативно встановлено обов`язок органу внутрішніх справ проводити індексацію грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу ОВС. Відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №1294) грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Схема посадових окладів осіб рядового і начальницького складу затверджена Постановою №1294, яка набрала чинності з 01 січня 2008 року. Таким чином, визначення базового місяця залежить тільки від зміни розміру тарифної ставки (посадового окладу), яка вперше відбулась у січні 2008 року на підставі Постанови №1294. Ураховуючи викладене, індексація грошового забезпечення особам рядового та начальницького складу ОВС, у тому числі і позивачу, протягом 2008-2011 років Маріупольським міським управлінням здійснювалась з дотриманням вимог чинного законодавства. Просив у задоволені позовних вимог відмовити.

Позивачем надана відповідь на відзив, в якій викладено зменшення позовних вимог, а саме змінено дату, з якої позивач вважає наявним право на проведення індексації (з «1994 року» на «січень 2003 року»). Аргументи є ідентичними тим, що викладені в позовній заяві.

Розгляд справи проведено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у період з 28.06.1994 по 30.12.2002 проходив службу в органах внутрішніх справ на посадах атестованого складу, з 31.12.2002 по 29.09.2011 проходив службу в Головному управлінні МВС України в Донецькій області. Наказом ГУ МВС України в Донецькій області від 29.09.2011 №433 о/с звільнений з 29.09.2011.

26 лютого 2021 року ОСОБА_1 звернувся до ГУНП в Донецькій області із заявою про нарахування та виплату індексації грошового забезпечення за 1994 – 2011 роки.

11 березня 2021 року Управлінням фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного управління МВС України в Донецькій області надана відповідь №К-26лк, в якій повідомлено про здійснення індексації за період 2007 – 2011 року з урахуванням вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», Порядку проведення індексації грошових доходів населення №1078, Постанови «Про внесення змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення» №913 від 11.07.2007.

Згідно довідки Головного управління МВС України в Донецькій області від 25.03.2021 №30 про розмір грошового забезпечення та нараховану індексацію доходів вбачається, що у період з липня 2007 року по вересень 2011 року ОСОБА_2 індексація не виплачувалась за періоди: липень 2007 року – липень 2008 року, листопад 2010 року – грудень 2010 року. Розрахунок індексації здійснено виходячи із базового місяця – січень 2008 року.

Не погоджуючись проведеною індексацією позивач звернувся до суду.

У період проходження позивачем служби в органах внутрішніх справ був чинний Закон України «Про міліцію» від 20 грудня 1990 року N 565-XII, за правилами статті 19 якого форми і розміри грошового забезпечення працівників міліції встановлюються Кабінетом Міністрів України і повинні забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування якісного особового складу міліції, диференційовано враховувати характер і умови роботи, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності і компенсувати їх фізичні та інтелектуальні затрати.

Відповідно до ст. 94 КЗпП України, ч. 1 ст. 21 Закону України «Про оплату праці», працівник має право на оплату своєї праці відповідно до актів законодавства і колективного договору на підставі укладеного трудового договору.

Згідно із статтею 34 Закон України «Про оплату праці» компенсація працівникам втрати частини заробітної плати у зв`язку з порушенням строків її виплати провадиться відповідно до індексу зростання цін на споживчі товари і тарифів на послуги у порядку, встановленому чинним законодавством.

Преамбулою Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 року № 1282-XII встановлено, що цей Закон визначає правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.

Відповідно до положень ст.1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Згідно положень ст.2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Відповідно до положень ст.4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», визначено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Згідно положень ст.6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Статтею 2 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" визначено, що на основі соціальних стандартів визначаються розміри основних соціальних гарантій: мінімальних розмірів заробітної плати та пенсії за віком, інших видів соціальних виплат і допомоги.

Відповідно до вимог ст.18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05.10.2000 року № 2017-III, індексацію доходів населення, яка встановлюється для підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, віднесено до державних соціальних гарантій, що, згідно зі ст.19 цього Закону, є обов`язковими для всіх підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Кабінетом Міністрів України затверджено Постанову «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» від 17.07.2003 року № 1078, згідно з п.4 якого індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру.

Згідно п.2 вказаного Порядку до грошових доходів громадян, які одержані в гривнях на території України та не мають разового характеру віднесено: пенсії; стипендії; оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер; грошове забезпечення військовослужбовців; суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування (допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, допомога по безробіттю, матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, матеріальна допомога по безробіттю, щомісячна грошова сума, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим), щомісячна страхова виплата особам, які перебували на утриманні потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, страхова виплата дитині, яка народилась інвалідом внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання її матері під час вагітності); допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, не застрахованим у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування, допомога на дітей одиноким матерям, державна соціальна допомога інвалідам з дитинства і дітям-інвалідам, щомісячна грошова допомога малозабезпеченій особі, яка проживає разом з інвалідом I чи II групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за ним; суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника.

Суд зазначає, що Постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 року № 913 «Про внесення змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення», яка набрала чинності 25.07.2007 року, було внесено зміни до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, а саме у пункті 2 доповнено абзац п`ятий після слова «військовослужбовців» словами «осіб рядового і начальницького складу ОВС, посадових осіб митної служби».

Отже, індексація грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу ОВС нараховувалася та виплачувалася після набрання чинності Постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 року № 913, тобто з 25.07.2007.

З огляду на викладене, вимоги щодо нарахування індексації до 25 липня 2007 року є безпідставними та не підлягають задоволенню.

Щодо періоду починаючи з 25 липня 2007 року суд зазначає наступне.

Враховуючи положення Порядку №1078 місяць, у якому підвищилося грошове забезпечення з урахуванням виплат, що входять до його складу (посадовий оклад, оклад за спеціальним званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення), є базовим. У разі підвищення особі рядового і начальницького складу грошового забезпечення, для визначення базового місяця при проведенні індексації здійснюється порівняння суми підвищення грошового забезпечення та суми індексації, що нараховується в місяці збільшення грошового доходу. При проведенні такого порівняння береться грошове забезпечення до підвищення у розрахунку за повний відпрацьований місяць та величина приросту індексу споживчих цін, на який нараховується індексація. Якщо відбувається підвищення грошового забезпечення на суму меншу, ніж сума індексації, має бути здійснено підвищення грошового забезпечення та додано суму індексації, визначену з урахуванням суми підвищення грошового забезпечення.

Відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №1294) грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Схема посадових окладів осіб рядового і начальницького складу затверджена Постановою №1294, яка набрала чинності з 01 січня 2008 року.

Отже, з набранням чинності Постановою №1294 відбулись зміни розміру посадових окладів відповідних категорій осіб рядового і начальницького складу.

З наданих до суду документів вбачається, що базовим місяцем є січень 2008 року, тобто місяць, в якому змінено розмір тарифної ставки (посадовий оклад) на підставі Постанови №1294.

З огляду на викладене, враховуючи відомості, що визначені у довідках про розмір грошового забезпечення, довідку про нараховану індексацію доходів, суд дійшов висновку, що індексація грошового забезпечення ОСОБА_1 , як особі що проходила службу в органах внутрішніх справ, здійснена управлінням протягом 2008- 2011 років з дотриманням Порядку №1078.

Враховуючи те, що підстави для нарахування та виплати індексації до 25 липня 2007 року відсутні, а в подальшому управлінням здійснено індексацію грошового забезпечення з урахуванням вимог Порядку №1078, суд дійшов висновку про відмову у задоволені позовних вимог щодо визнання протиправною бездіяльність з нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за період січень 2003 року – вересень 2011 року та зобов`язання вчинити такі дії.

Крім того, зважаючи на те, що вимоги про зобов`язання здійснити нарахування та виплату індексації є безпідставними та задоволенню не підлягають, а вимога про «зобов`язання відповідача надіслати на адресу ОСОБА_1 довідки про розмір грошового забезпечення та нарахування індексації доходів за період з січня 2003 року по вересень 2011 року із зазначенням у довідці за кожен місяць загальних складових грошового забезпечення, базового місяця підвищення окладу застосованого при нарахування індексації та індексу споживчих цін» є похідною від першої, оскільки іншого обґрунтування позовна заява не містить, суд дійшов висновку про відмову у її задоволені.

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Згідно з вимогами ст.139 КАС України розподіл судових витрат не здійснюється.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 251, 255, 263, 295, 297 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

У задоволені позовних вимог ОСОБА_1 до Маріупольського міського управління ГУМВС України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за період січень 2003 року по вересень 2011 року (включно), зобов`язання нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за період січень 2003 року по вересень 2011 року (включно), зобов`язання надіслати довідку відмовити повністю.

Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду, з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII Перехідні положення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.О. Кошкош