
Справа № 372/830/21
Провадження № 2-912/21
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
03 червня 2021 року Обухівський районний суд Київської області у складі:
головуючого судді Висоцької Г.В.
при секретарях Ковшобі А.К.,
розглянувши в приміщенні Обухівського районного суду Київської області в судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Української міської ради Обухівського району Київської області, треті особи: Обухівська районна державна адміністрація, Головне управління Держгеокадастру у Київській області, Центральне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Київ), про визнання договору оренди земельної ділянки припиненим та про скасування державної реєстрації договору оренди земельної ділянки,
ВСТАНОВИВ:
У березні 2021 року позивачка звернулась до суду із позовом, в якому просила визнати договір оренди земельної ділянки від 05.09.2002 року, укладений між Українською міською радою та ОСОБА_1 припиненим з червня 2010 року та скасувати державну реєстрацію такого договору оренди. Позовна заява мотивована тим, що 05.09.2002 року між ОСОБА_1 та Українською міською радою укладено договір оренди земельної ділянки № НОМЕР_1 , загальною площею 0,64 га для культурно-оздоровчих цілей за рахунок земель запасу Української міської ради в районі СТ «Дружба-ПТЕМ». Відповідно до умов вказаного договору, земельна ділянка надається на умовах оренди строком на 49 років з моменту державної реєстрації договору. Грошова оцінка земельної ділянки 67782,05 грн. Орендна плата за користування ділянкою встановлена у розмірі земельного податку з врахуванням щорічного коефіцієнту інфляції. Розмір орендної плати щорічно переглядається в зв`язку з інфляцією, погіршенням стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, зміни розміру ставки земельного податку та в інших випадках, передбачених законодавством. 13.06.2008 та 12.05.2010 року між тими ж сторонами укладались Зміни до договору оренди, якими змінювався розмір орендної плати та нормативна оцінка землі. Протягом 2002-2009 років позивач сплачувала орендну плату за користування земельною ділянкою В червні 2010 року позивач дізналась, що орендована нею земельна ділянка виділена у власність іншим, особам які є власниками 4 земельних ділянок, загальною площею 0,42 га. У зв`язку з чим, позивач перестала здійснювати оренду плату, так як втратила можливість користуватись можливість користування орендованою земельною ділянкою. Після цього, ОСОБА_1 неодноразово зверталася до Української міської ради із заявами щодо розірвання договору оренди, однак лише у 2015 році її було повідомлено про розгляд заяви та прийняте рішення «Про розірвання договорів оренди з гр. ОСОБА_1 за згодою сторін». Проте, як виявилось орган виконавчої влади та орган місцевого самоврядування не інформував відповідний орган доходів і зборів про розірвання такого договору. ОСОБА_1 тривалий час вважала, що договір було розірвано, аж поки у травні 2020, отримавши витяги з Державного реєстру обтяжень нерухомого майна дізналася про те, що на неї накладено обтяження за несплату орендної плати по договору оренди, який вона вважала розірваним. Повторно звернувшись до Української міської ради з приводу того, що договір оренди земельної ділянки №76 від 05.09.2002 не було розірвано, ОСОБА_1 отримала ще одне Рішення від 18.06.2020 року «Про припинення договору оренди земельної ділянки з ОСОБА_1 ». Позивач вчинила всі дії, передбачені законодавством України та договором про оренду щодо належного розірвання договору. Однак у зв`язку з неможливістю отримання кадастрового номера земельної ділянки, з підстав виділення іншим особам земельних ділянок у власність в межах земельної ділянки яка надавалася в оренду ОСОБА_1 , остання змушена сплачувати орендну плату за земельну ділянку, якою не користується, що порушує її права. У позивача відсутні інші можливості захистити своє порушене право, окрім як звернутися до суду в порядку цивільного судочинства із позовом про визнання договору оренди земельної ділянки припиненим та скасування запису про державну реєстрацію вказаного договору.
12.03.2021 року ухвалою судді Обухівського районного суду Київської області відкрито провадження у справі в порядку загального провадження.
26.04.2021 року ухвалою Обухівського районного суду Київської області закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Позивач судове засідання не з`явився, подав до суду заяву, в якій просив розглянути справу без його участі, позовні вимоги підтримав та просив задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, направив до суду клопотання, в якому позовні вимоги визнав, просив розглядати справу без його участі.
Представник третьої особи Обухівської районної державної адміністрації в судове засідання не з`явився, подав до суду клопотання ,в якому просив розглядати справу без його участі.
Представник третьої особи Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) подав до суду пояснення, в яких зазначив, що проведення державної реєстрації прав належить до повноважень лише суб`єктів державної реєстрації прав, а Центральне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Київ) є територіальним органом Міністерства юстиції і скасування державної реєстрації договору оренди № 76 від 05.09.2002 року, укладеного між Українською міською радою та ОСОБА_1 можливе лише на підставі відповідного рішення суду. Також просив проводити розгляд справи без його участі.
Представник третьої особи Головного управління Держгеокадастру у Київській області в судове засідання не з`явився, про причини неявки суд не повідомив, клопотань, заяв до суду не подав.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК України), у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, чи в разі якщо відповідно до положень ЦПК України розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до ч.ч. 1, 2, 5 ст. 263 ЦПК України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Згідно з ч. 4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності до того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Перевіривши матеріали справи, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню наступних підстав.
Згідно із ст. 4 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України.
Відповідно до ст. 11 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до ЦПК України в межах заявлених ними вимог
Відповідно до ст. ст. 10, 60, 61 Цивільного процесуального кодексу України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Обставини, визнанні сторонами, не підлягають доказуванню.
Судом встановлено, що 05.09.2002 року між ОСОБА_2 та Українською міською Радою Обухівського району Київської області укладено договір оренди земельної ділянки № НОМЕР_1 , загальною площею 0,64 га для культурно-оздоровчих цілей за рахунок земель запасу Української міської ради в районі Садового товариства «Дружба-ПТЕМ», що підтверджується копією такого договору № 76.
Пункт 1.2, 1.3. передбачає, що земельна ділянка надається на умовах оренди строком на 49 років з моменту державної реєстрації договору. Грошова оцінка земельної ділянки 67782,05 грн.
Відповідно до п. 2.1., 2.5. Орендна плата за користування ділянкою встановлена у розмірі земельного податку з врахуванням щорічного коефіцієнту інфляції. Розмір орендної плати щорічно переглядається в зв`язку з інфляцією, погіршенням стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, зміни розміру ставки земельного податку та в інших випадках, передбачених законодавством.
Згідно п. 6.3, 6.4 вказаного договору передбачено, що договір припиняється в разі закінчення строку, на який було укладено договір, розірвання договору оренди згідно ст. 28 Закону «Про оренду землі», придбання орендарем земельної ділянки у власність, примусового викупу (вилучення) земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності, відмови осіб, зазначених у ст. 8 Закону «Про оренду землі» від виконання укладеного договору оренди земельної ділянки, ліквідації юридичної особи, яка є Орендарем. Договір оренди земельної ділянки може бути розірвано за взаємною згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договору може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами їх зобов`язань, передбачених у договорі, а також з підстав, визначених ст. 141 Земельного кодексу.
13.06.2008 року між тими ж сторонами укладено Зміни до Договору оренди, якими змінено розмір орендної плати та нормативна оцінка земельної ділянки.
В червня 2010 року стало відомо, що орендована ОСОБА_1 земельна ділянка виділена Обухівською міською радою у власність іншим, особам які є власниками 4 земельних ділянок, загальною площею 0,42 га з наступними кадастровими номерами: 3223151000:04:069:0063; 3223151000:04:069:0064; 223151000:04:069:0065; 3223151000:04:069:0066.
У зв`язку з чим ОСОБА_1 перестала здійснювати оплату за оренду землі за договором оренди, так як втратила можливість користування орендованою земельною ділянкою площею 0,42 га.
Рішенням Української міської ради № 202/0/7-15-75-6скл. від 15.09.2015 року 75 сесії 6 скликання «Про розірвання договорів оренди з гр. ОСОБА_1 за згодою сторін», розірвано договір оренди від 05.09.2002 року № 76.
Відповідно до ст. 24 Закону «Про оренду землі» (в ред. чинній на 2015 p.), органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого надавати органу доходів і зборів за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган доходів і зборів про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
Як встановлено в судовому засіданні, цього здійснено не було.
18.06.2020 року Українською міською радою прийнято ще одне рішення про припинення договору оренди земельної ділянки з гр.. ОСОБА_1 , яким припинено договір оренди за згодою сторін.
Листом Виконавчого комітету Української міської Ради від 25.06.2020 №1350/0/3-20 на адресу ЦОП Обухівської ДПІ Обухівського управління ГУ ТФС у Київській області, на виконання вимог ст. 24 Закону України “Про оренду землі”, надіслано Рішення від 18.06.2020 та додатково проінформовано проте, що починаючи з червня 2010 року договір оренди, укладений 05.09.2002 між Українською міською Радою та ОСОБА_2 , зареєстрований в книзі записів договорів Української міської Ради за № 76 від 05.09.2002, втратив свою чинність, у зв`язку з виниклим правом власності на земельні ділянки 3223151000:04:069:0063, 3223151000:04:069:0064, 3223151000:04:069:0065, 3223151000:04:069:0066 за іншими особами. Чим фактично підтверджується твердження позивача, що вона не користується земельною ділянкою з 2010 року.
Позивач звернулась Української міської державної нотаріальної контори Київської області для розірвання договору оренди від 05.09.2002 року на підставі Рішення Української міської ради від 18.06.2020 року.
Листом нотаріальної контори від 23.12.2020 року № 626/01-16 ОСОБА_1 відмовлено у вчиненні реєстраційної дії у зв`язку з тим що у договорі оренди №76 відсутній кадастровий номер земельної ділянки, та повідомлено, що для проведення державної реєстрації припинення права оренди земельної ділянки необхідно подати: договір оренди земельної ділянки, документ, що підтверджує припинення права оренди, витяг з державного земельного кадастру про земельну ділянку, що підтверджує внесення даних земельної ділянки до державного земельного кадастру.
ОСОБА_1 позбавлена можливості надати до нотаріальної контори витяг з земельного кадастру щодо орендованої земельної ділянки, що підтверджує внесення даних земельної ділянки до державного земельного кадастру, оскільки при укладенні договору оренди земельної ділянки, не було присвоєно кадастрового номера земельній ділянці що надавалася в оренду, а згодом ця земельна ділянка була виділена іншим особам та з іншим цільовим призначенням
Вказане підтверджується і рішенням № РВ-3200068732014 Про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру від 23.04.2014 року ОСОБА_1 , яким державним кадастровим реєстратором Управління Держземагенства в Обухівському районі Київської області відмовлено у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру у зв`язку з перетином орендованих земельних ділянок з ділянкою 3223151000:04:069:0069 площа співпадає на 42,0015%, перетин ділянок з ділянкою 3223151000:04:069:0070, площа співпадає на 41,8125%, що перебувають у приватній власності інших громадян.
Таким чином , витяг з земельного кадастру щодо орендованої земельної ділянки, що підтверджує внесення даних орендованої земельної ділянки до державного земельного кадастру надати неможливо, оскільки станом на 23.04.2014 року в межах орендованій земельній ділянці були розташовані земельні ділянки 3223151000:04:069:0069 (площа співпадає на 42,0015%), 3223151000:04:069:0070 (площа співпадає на 41,8125%), а станом на 25.06.2020 року в межах цієї земельної ділянки знаходяться земельні ділянки, кадастрова номера 3223151000:04:069:0063, 3223151000:04:069:0064, 3223151000:04:069:0065, 3223151000:04:069:0066, які передані у власність іншим особам.
Згідно з частиною другою статті 792 ЦК України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом, а саме Законом України «Про оренду землі».
Статтею 2 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, іншими нормативно - правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Згідно зі статтею 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Частиною 3 ст. 31 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін.
Відповідно до статті 35 Закону України «Про оренду землі» спори, пов`язані з орендою землі, вирішуються у судовому порядку.
Відповідно до приписів частини 13 статті 79-1 ЗК України Земельна ділянка припиняє існування як об`єкт цивільних прав, а її державна реєстрація скасовується в разі: поділу або об`єднання земельних ділянок; скасування державної реєстрації земельної ділянки на підставі судового рішення внаслідок визнання незаконною такої державної реєстрації; якщо речове право на земельну ділянку, зареєстровану в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", не було зареєстровано протягом року з вини заявника. Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо такої земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень).
Позивач вчинила всі дії, передбачені законодавством України та договором про оренду щодо належного розірвання договору. Однак у зв`язку з неможливістю отримання кадастрового номера земельної ділянки, з підстав виділення іншим особам земельних ділянок у власність в межах земельної ділянки яка надавалася в оренду ОСОБА_1 , остання змушена сплачувати орендну плату за земельну ділянку, якою не користується, що порушує її права.
Оскільки у позивача відсутні інші можливості захистити своє порушене право, суд вважає за необхідне задовольнити позов та визнати договір оренди припиненим та скасувати його державну реєстрацію.
Керуючись статтями 4, 5, 12, 13, 81, 82, 141, 263, 265, 355 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Української міської ради Обухівського району Київської області, треті особи: Обухівська районна державна адміністрація, Головне управління Держгеокадастру у Київській області, Центральне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Київ), про визнання договору оренди земельної ділянки припиненим та про скасування державної реєстрації договору оренди земельної ділянки – задовольнити.
Визнати договір оренди № 76 від 05.09.2002 року, укладений між Українською міською радою та ОСОБА_2 , щодо земельної ділянки розміром 0,64 га в районі Садового товариства «Дружба - ПТЕМ», м. Українка Обухівського району Київської області — припиненим з червня 2010 року.
Скасувати державну реєстрацію договору оренди № 76 від 05.09.2002 року, укладеного між Українською міською радою та ОСОБА_2 , щодо земельної ділянки розміром 0,64 га в районі Садового товариства «Дружба - ПТЕМ», м. Українка Обухівського району Київської області.
Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного суду через Обухівський районний суд Київської області шляхом подачі в тридцятиденний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги, а в разі проголошення вступної та резолютивної частини або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, в той же строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги усіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Г.В. Висоцька