Рішення № 97411360, 03.06.2021, Ріпкинський районний суд Чернігівської області

Дата ухвалення
03.06.2021
Номер справи
743/660/21
Номер документу
97411360
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 743/660/21

Провадження № 2-а/743/76/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 червня 2021 року Ріпкинський районний суд Чернігівської області у складі:

головуючої - судді Павленко О.В.,

при секретарі Воєдило О.В.,

з участю: представника позивача Лазара О.О. (в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду, з використанням власних технічних засобів, за допомогою програмного забезпечення «EasyCon»), відповідача - громадянина Алжирської Народної Демократичної Республіки ОСОБА_1 (в режимі відеоконференції з Чернігівським ПТПІ, за допомогою програмного забезпечення «EasyCon»), перекладача – Саба А.А. (в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду, з використанням власних технічних засобів, за допомогою програмного забезпечення «EasyCon»).

у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Ріпки під час розгляду адміністративної справи за позовом Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби в м. Києві та Київській області до громадянина Алжирської Народної Демократичної Республіки ОСОБА_1 про затримання з метою забезпечення примусового видворення з поміщенням до ПТПІ та примусове видворення з України,

ВСТАНОВИВ:

ЦМУ ДМС в м. Києві та Київській області звернулося до суду з адміністративним позовом до громадянина Алжирської Народної Демократичної Республіки ОСОБА_1 про затримання останнього з метою забезпечення примусового видворення з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, строком на 6 місяців, тапримусове видворення за межі України.

Позовні вимоги мотивовані тим, що 02.06.2021 працівниками ЦМУ ДМС в м. Києві та Київській області був виявлений громадянин Алжирської Народної Демократичної Республіки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який 05.05.2021 вчинив незаконне перетинання державного кордону України та Румунії, поза пунктом пропуску через державний кордон України, без документів, що посвідчують особу та надають право на виїзд з України, внаслідок чого був затриманий на території Румунії. 06.05.2021 відповідач був переданий працівниками прикордонної поліції Румунії на територію України, де щодо останнього було складено адміністративний протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 204-1 КУпАП. Рішенням Першотравневого районного суду м. Чернівці від 07.05.2021 відповідача було затримано з метою ідентифікації його особи та поміщено до ПТПІ строком до 6 місяців. 18.05.2021 Чернівецьким прикордонним загоном було прийнято рішення про примусове повернення до країни походження або третьої країни громадянина Алжирської Народної Демократичної Республіки ОСОБА_1 та зобов`язано останнього залишити територію України не пізніше 01.06.2021. 19.05.2021 Першотравневий районний суд м. Чернівцівідмовив у задоволенні позову Чернівецького прикордонного загону ЗРУ ДПС України до відповідача про його примусове видворення, а також про його затримання з метою забезпечення видворення за межі України, як передчасного. Рішення набрало законної сили 03.06.2021. Рішення про примусове повернення, прийняте 18.05.2021 Чернівецьким прикордонним загоном, відповідач не виконав. Документи, які б підтверджували законність перебування відповідача на території України відсутні, що є підставою для прийняття рішення про його примусове видворення, також є обґрунтовані підстави вважати, що відповідач ухилятиметься від виконання рішення про його примусове повернення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення та існує ризик його втечі, а тому необхідно його затримати та помістити до ПТПІ, з метою забезпечення примусового видворення, строком на 6 місяців.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав, викладених у позові та просив суд їх задовольнити.

Відповідач – громадянин Алжирської Народної Демократичної Республіки ОСОБА_1 у судовому засіданні пояснив, що суть позовних вимог йому зрозуміла. Намагався самостійно виконати рішення про його примусове повернення, а саме придбав авіаквиток, однак ОСОБА_2 припинив авіасполучення.

Вислухавши учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.

З матеріалів справи вбачається, що відповідач є громадянином Алжирської Народної Демократичної Республіки, що підтверджується паспортом P НОМЕР_1 , що виданий 01.11.2017 та дійсний до 31.10.2027.

06.05.2021 відповідач був затриманий ВПС «Фальків» Чернівецького прикордонного загону, у зв`язку зі вчиненням правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 204-1 КУпАП, для встановлення особи та з`ясування обставин правопорушення, що підтверджується протоколом про адміністративне затримання від 06.05.2021.

Рішенням Першотравневого районного суду м. Чернівці від 07.05.2021 було задоволено позов Чернівецького прикордонного загону ЗРУ ДПС України до відповідача, відповідно до якого останнього затримано з метою ідентифікації та поміщено до ПТПІ строком на 6 місяців, починаючи з 06.05.2021.

Вищевказане рішення набуло чинності 18.05.2021.

Оскільки відповідач був згодом ідентифікований, а саме надав оригінал паспорту громадянина Алжирської Народної Демократичної Республіки, то 18.05.2021 Чернівецьким прикордонним загоном було прийнято рішення про примусове повернення до країни походження або третьої країни громадянина Алжирської Народної Демократичної Республіки ОСОБА_1 , відповідно до якого останнього вирішено примусово повернути до країни походження або третьої країни та зобов`язано його покинути територію України у термін до 01.06.2021. У відповідача 18.05.2021 було відібрано розписку про отримання зазначеного рішення, в якій останній зобов`язувався залишити територію України до 01.06.2021.

19.05.2021 Першотравневий районний суд м. Чернівці ухвалив рішення, у якому відмовив у задоволенні позову Чернівецького прикордонного загону ЗРУ ДПС України до відповідача про примусове видворення іноземця, а також про його затримання з метою забезпечення видворення за межі України.

Підставою відмови в задоволенні позову була його передчасність, оскільки на час розгляду зазначеної справи не сплинув термін, встановлений для відповідача, добровільного виконання рішення про його примусове повернення, а останній мав можливість та засоби для виконання цього рішення.

Рішення набрало законної сили 03.06.2021.

Проте, відповідач вищезазначене рішення Чернівецького прикордонного загону не виконав.

02.06.2021 працівниками ЦМУ ДМС в м. Києві та Київській області відповідача було затримано в адміністративному порядку у зв`язку з вчиненням адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 203 КУпАП, для з`ясування обставин правопорушення та умов, що йому сприяли, що підтверджується протоколом МКМ №000211 про адміністративне затримання.

Рішенням ЦМУ ДМС в м. Києві та Київській області від 02.06.2021 відповідача поміщено до Чернігівського ПТПІ, для підготовки адміністративного позову про затримання з метою забезпечення примусового видворення з поміщенням до ПТПІ та примусового видворення і подальшого виконання рішення суду про примусове видворення.

На момент розгляду справи у відповідача відсутні документи, які б давали йому право законно перебувати на території України. Відповідач не звертався до компетентних органів України із заявою про визнання його біженцем, або особою, яка потребує додаткового захисту.

Крім того, відсутні дані, що у країні походження відповідач піддавався переслідуванням за расовими або етнічними ознаками, за політичні або релігійні переконання.

У відповідності до п. 3 ст. 29 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземці або особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, підлягають примусовому видворенню у разі, якщо між Україною і країною громадянської належності чи країною попереднього постійного проживання таких іноземців або осіб без громадянства, відсутній договір про реадмісію.

Пунктом 26 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України № 1 від 25.06.2009 року передбачено, що іноземець та особа без громадянства, можуть бути примусово видворені за межі України з підстав та в порядку, визначеному ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», ст. 13 Закону України «Про імміграцію».

Згідно ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, може, на підставі винесеної за його позовом постанови суду, примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк, без поважних причин, рішення про примусове повернення, або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення.

При цьому, ч.1 ст.289 КАС України визначено, що за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, до місцевого загального суду за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, може бути подана позовна заява про затримання з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України.

Частиною 11 ст.289 КАС України передбачено, що строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців.

Підстав для застосування щодо відповідача положень Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту", в судовому засіданні не встановлено.

Враховуючи те, що відповідач перебуває на території України без правових підстав, також те, що громадянина Алжирської Народної Демократичної Республіки ОСОБА_1 самостійно не виконав рішення про примусове повернення, тобто добровільно не виїхав до третьої країни, якщо не зміг виїхати до країни походження, то суд дійшов висновку, що існують ризики, що відповідач може ухилятися від примусового видворення за межі України та перешкоджатиме проведенню процедури видворення, крім того затримання відповідача з метою повернення до країни громадянської належності, не буде суперечити п.п."f" п.1 ст.5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, а відтак вимоги позивача про затримання відповідача з поміщенням до ПТПІ є обґрунтованими.

У відповідності до п.3 ч.2 ст.371 КАС України, рішення про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства підлягає негайному виконанню.

Керуючись ст.ст. 9, 90, 241-246, 250, 288, 289, 371 КАС України, -

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби в м. Києві та Київській області (місцезнаходження: м. Київ, вул. Березняківська, буд. 4А, код ЄДРПОУ: 42552598) до громадянина Алжирської Народної Демократичної Республіки ОСОБА_1 (місце перебування: АДРЕСА_1 ) про затримання з метою забезпечення примусового видворення з поміщенням до ПТПІ та примусове видворення з України - задовольнити.

Примусово видворити громадянина Алжирської Народної Демократичної Республіки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за межі території України.

Затримати громадянина Алжирської Народної Демократичної Республіки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою забезпечення примусового видворення, з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України, строком на шість місяців.

Допустити рішення до негайного виконання.

Рішення складено та проголошено 03 червня 2021 року.

Рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подана апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана через Ріпкинський районний суд Чернігівської області до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.

Суддя О.В. Павленко