Постанова № 97409315, 04.06.2021, Дружківський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
04.06.2021
Номер справи
229/2079/21
Номер документу
97409315
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Номер провадження 3/229/806/2021

ЄУН 229/2079/21

П О С Т А Н О В А

іменем України

04 червня 2021 року м. Дружківка

Суддя Дружківського міського суду Донецької області Панова Т.Л., розглянувши матеріали, які надійшли з Головного управління ДПС у Донецькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності

директора ТОВ «ЕТС»(ЄДРПОУ 24308872) ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Краматорськ, одруженого, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ч.1 ст. 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

В С Т А Н О В И В:

до Дружківського міського суду Донецької області від Головного управління ДПС у Донецькій області надійшов протокол № 97/05-99-07-13 від 15.04.2021 року про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 163-1 КУпАП.

Відповідно до зазначеного протоколу, ОСОБА_1 порушив порядок ведення податкового обліку, чим порушив п.п. 134.1.1 п.134.1 ст. 134, п.п. 138.3.1., п.138.3 ст. 138, п.п. б) п. 185.1 ст. 185, п. 187.1 ст. 187, п.п. а) п. 198.1, п. 198.2, п.198.3 ст. 198, п.201.1 п.201.10 ст. 201 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями, ст. 9 ЗУ №996 -ХIV2 «Про бухгалтерський облік» зі змінами та доповненнями, ПС (б)О 16 « Витрати», ПС (б) 015 «Дохід», ПС (б)0 7 «Основні засоби», в результаті чого занижений податок на прибуток підприємства всього на суму 2 298569 грн, у тому числі за період 01.04.2018-31.12.2018 у сумі 1236230 грн, за 9 місяців 2019 року у сумі 1062339 грн; занижений податок на додану вартість в періоді, що перевірявся, на загальну суму 1003785 грн, у тому числі за червень 2019 року в сумі768371 грн, за серпень 2019 року в сумі 235414 грн; завищено від`ємне значення з податку на додану вартість, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду за вересень 2019 року в сумі 483955 грн, що підтверджується актом документальної планової виїзної перевірки від 26.03.2021 року №2736/05-99-07-13/24308872, за що відповідальність передбачена ч.1 ст. 163-1 КУпАП.

В судове засідання ОСОБА_1 та його представник адвокат Смоловик В.С. не з`явились. Надали письмове заперечення, в якому зазначили, що справа про адміністративне правопорушення підлягає закриттю за відсутністю складу адміністративного правопорушення. З наступних підстав, в порушення ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення не вказані конкретні обставини порушення ведення податкового обліку, а саме не зазначена суть конкретних дій або бездіяльності. Крім того, єдиним доказом наданим до матеріалів справи є акт-перевірки, з яким ОСОБА_1 не згодний та оскаржує його у встановленому законом порядку. На даний час, податкові повідомлення-рішення, які і визначають грошові зобов`язання ТОВ «ЕТС» за результатами планової виїзної перевірки не прийняті. А в разі його прийняття ТОВ « ЕТС» буде оскаржувати в судовому порядку.

Разом із тим, виходячи з практики Європейського суду з прав людини, відповідно до якої сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов`язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватись належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов`язки, вважає можливим провести розгляд справи у відсутність ОСОБА_1 та адвоката Смоловик В.С., які знали про складення даного протоколу та про розгляд протоколу у Дружківському міському суді, що підтверджується телефонограмою та підписом у повістці про виклик.

Вказане узгоджується з рішенням Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі «Смірнов проти України», відповідно до якого в силу вимог ч. 1ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасникам справи перепонам для руху справи, є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції.

Суд, дослідивши протокол № 97/05-99-07-13 від 15.04.2021 року про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 163-1 КУпАП, акт про результати планової виїзної перевірки ТОВ «ЕТС», дійшов висновку про необхідність закриття провадження по справі про адміністративне правопорушення за відсутністю складу правопорушення, з огляду на таке.

Згідно ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Частина 1ст. 256 КУпАП містить вимоги щодо змісту протоколу про адміністративне правопорушення. Зокрема, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім`я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення, прізвища, адреси свідків та потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.

Стаття 9 КУпАП визначає поняття адміністративного правопорушення, зокрема адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Так, за змістом ч.1 ст. 163-1 КУпАП, адміністративна відповідальність настає в разі відсутності податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, в тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України.

Протокол про адміністративне правопорушення № 97/05-99-07-13 від 15.04.2021, складений стосовно директора ТОВ "ЕТС" ОСОБА_1 про порушення порядку ведення податкового обліку.

Протокол про адміністративне правопорушення ґрунтується на акті про результати документальної позапланової виїзної перевірки №2736/05-99-07-13/24308872 від 26.03.2021р.

Будь-які інші докази, окрім зазначеного акту та протоколу про адміністративне правопорушення, складеного головним державним ревізором – інспектором Дружківського відділу перевірок платників -юридичних осіб управління податкового аудити ГУ ДПС у Донецькій області, в матеріалах справи відсутні.

Відповідно до правової позиції, зазначеної в постанові КАС ВС від 08 вересня 2020 року по справі № П/811/2893/14, висновки, викладені в акті перевірки, є відображенням дій працівників податкових органів і самі собою не породжують правових наслідків для платника податків.

Податковий орган не позбавлений права викладати в акті перевірки власні суб`єктивні висновки щодо зафіксованих обставин, та в подальшому, у разі виникнення спору щодо рішень про визначення грошових зобов`язань, що приймаються на підставі такого акту, обґрунтовувати ними власну позицію щодо наявності певних допущених платником податків порушень, а оцінка акту перевірки, в тому числі і оцінка дій посадових осіб податкового органу щодо його складання, викладення у ньому висновків перевірки, а також щодо самих висновків перевірки, надається при вирішенні спору щодо оскарження рішення, прийнятого на підставі такого акту.

На підставі акту документальної позапланової виїзної перевірки від 26.03.2021 року, 15.04.2021 року складений протокол про адміністративне правопорушення, але відомості про винесене податкове повідомлення-рішення, відсутні.

Відповідно до вимог ст. 56 Податкового кодексу України, рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку; при зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу, грошове зобов`язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.

З урахуванням зазначених положень закону ТОВ «ЕТС» за результатами планової виїзної перевірки звернулись до Головного управління державної податкової служби у Донецькій області з запереченнями стосовно акту перевірки. А в разі прийняття податкового повідомлення-рішення, як зазначено у письмових поясненнях, ТОВ « ЕТС» буде оскаржувати в судовому порядку.

Зі змісту статті 62 Конституції України вбачається, що ніхто не може бути підданий покаранню інакше як на підставах і в порядку встановлених законом. Особа вважається невинуватою у вчиненні правопорушення і не може бути піддана покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачяться на її користь.

Європейський суд з прав людини в своїх рішеннях, зокрема по справам Кобець проти України від 14.02.2008 року, Берктай проти Туреччини від 8 лютого 2001 року, Лавенте проти Латвії від 07.11.2002 року неодноразово вказує, що оцінюючи докази суд застосовує принцип доведення за відсутності розумних підстав для сумніву, що може бути результатом цілої низки ознак або достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою неспростовних презумпцій.

Також Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях зазначав, що допустимість доказів є прерогативою національного права і, за загальним правилом, саме національні суди повноважені оцінювати надані їм докази (п. 34 рішення у справі "Тейксейра де Кастор проти Португалії" від 09.06.98 року, п. 54 рішення у справі "Шабельника проти України" від 19.02.2009 року), а порядок збирання доказів, передбачений національним правом, має відповідати основним правам, визнаним Конвенцією про захист прав і основоположних свобод.

Суд не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення. Адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі Конвенція) (рішенні у справі "Карелін проти Росії" ("Karelin v. Russia", заява N 926/08, рішення від 20.09.2016 р.).

З огляду на наведене, суд приходить до висновку, що наявні в матеріалах справи докази не доводять вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.

Відповідно до вимог діючого адміністративного законодавства, а саме ст.ст. 9, 33, 245, 252 КпАП України, особа може бути притягнута до адміністративної відповідальності лише за наявності в її діях складу адміністративного правопорушення, який має бути встановлений судом тільки після всебічної та повної оцінки всіх доказів по справі.

Відповідно до п.1 ч.1ст.247 КпАП України провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю у випадку встановлення відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Виходячи з наведеного, суддя вважає необхідним адміністративне провадження відносно ОСОБА_1 за ч.1ст.163-1 КУпАП України закрити, у зв`язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Керуючись ст.ст.163-1 ,247, 283-284 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1ст. 163-1 КУпАП закрити у зв`язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 163-1 КУпАП.

Постанова може бути оскаржена на підставі ст. 294 КУпАП особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником до Донецького апеляційного суду через Дружківський міський суд Донецької області протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя: Т.Л.Панова