
Справа № 128/2655/20
Провадження № 2/127/4315/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31.05.2021 року Вінницький міський суд Вінницької області
в складі: головуючого судді Федчишена С.А.,
при секретарі Підвисоцькій О.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Вінниці цивільну справу за позовом комунального підприємства «Турбота» Стрижавської селищної ради до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за спожиті житлово - комунальні послуги, -
встановив:
КП «Турбота» Стрижавської селищної ради звернувся в суд з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за спожиті житлово - комунальні послуги. Позов мотивовано тим, що КП «ТУРБОТА» Стрижавської селищної ради надаються житлово-комунальні послуги ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 (особовий рахунок НОМЕР_1 ). Станом на 31 липня 2020 року по сплаті спожитих Відповідачем житлово-комунальних послуг за період з липня 2017 року по липень 2020 року по особовому рахунку НОМЕР_1 виникла заборгованість на суму 14657,52 гривень. При проведенні розрахунку із споживачами за спожиті комунальні послуги Комунальне підприємство «ТУРБОТА» Стрижавської селищної ради виходить з розміру затверджених цін/тарифів Виконавчим комітетом Стрижавської селищної ради. З розрахунку щодо об`єму поставлених Відповідачу послуг, їх вартість, згідно встановлених тарифів, заборгованість перед Позивачем складається з: послуг з водопостачання та водовідведення, послуг з вивезення твердих побутових відходів, утримання будинків та прибудинкової території. Просять стягнути з ОСОБА_1 на користь Комунального підприємства «ТУРБОТА» Стрижавської селищної ради заборгованість по сплаті житлово-комунальних послуг у розмірі 14657,52 гривень. Судові витрати покласти на Відповідача.
Ухвалою суду від 27.11.2020 року відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримала за обставин викладених в ньому, просила позов задовольнити.
Відповідач та його представник позов не визнали, заперечували щодо його задоволення.
Заслухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення, з наступних підстав.
При розгляді справи судом встановлено наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що КП «ТУРБОТА» Стрижавської селищної ради надаються житлово-комунальні послуги ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 (особовий рахунок НОМЕР_1 ).
Рішенням виконавчого комітету Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області №82 від 12.06.2018р. затверджено тарифи на надання послуг з постачання холодної води для житлового масиву « СВК » в смт. Стрижавка: для населення -6,25грн./м3. Затверджено тарифи на надання послуг з водовідведення для житлового масиву « СВК » в смт. Стрижавка: для населення - 17,66грн./м3.
Рішенням виконавчого комітету Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області №157 від 17.12.2018р. затверджено тарифи на надання послуги з вивезення твердих побутових відходів: по смт. «Стрижавка» для населення 81,05грн. за 1м3, для бюджетних організацій - 82,58 за 1м3, для інших споживачів - 84,11 грн. за 1 м3, для населення, з розрахунку на одного мешканця - 12,37грн.
Рішенням виконавчого комітету Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області №75 від 18.04.2019р. затверджено економічно обґрунтовані тарифи та утримання будинків та прибудинкових територій окремо по кожному будинку в житловому масиві «СВК», залежно від запланованих кількісних показників послуг, що фактично будуть надаватись для забезпечення належного санітарно - гігієнічного, протипожежного, технічного стану будівля і споруд та прибудинкових територій КП «Турбота»: вул. Алеї №17/1 -2,10; вул. Алеї № 17/2-2,00грн.
Згідно із ст. 322 ЦК України власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями та споживачами, а також їхні права та обов`язки, регулюються ЗУ «Про житлово - комунальні послуги» (зі змінами та доповненнями).
Відповідно до ч. 1 ст. 3 ЗУ «Про житлово - комунальні послуги» (в редакції, чинній на час виконання спірних правовідносин), предметом регулювання цього Закону є правовідносини, що виникають між виробниками, виконавцями, споживачами у процесі створення, надання та споживання житлово-комунальних послуг.
Порядок формування та затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги станом на час виникнення даних правовідносин був регламентований ст. 31 ЗУ «Про житлово - комунальні послуги». Такий Порядок втратив чинність з 01.05.2019.
Відповідно до ч. 2 ст. 31 ЗУ «Про житлово - комунальні послуги» (в редакції, чинній на час виконання спірних правовідносин) виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів. Порядок доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням їх необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад розробляється і затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 ЗУ «Про житлово - комунальні послуги» , споживач зобов`язаний оплачувати житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором; споживач не звільняється від оплати житлово комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.
Відповідач є споживачем житлово-комунальних послуг, що надаються КП «Турбота» на підставі ЗУ «Про житлово - комунальні послуги», предметом регулювання якого є відносини, що виникають у процесі надання споживачам послуг з управління багатоквартирним будинком, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення та поводження з побутовими відходами, а також відносини, що виникають у процесі надання послуг з постачання та розподілу електричної енергії і природного газу споживачам у житлових, садибних, садових, дачних будинках (раніше - послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій).
Згідно ст.5 ЗУ «Про житлово - комунальні послуги», до житлово-комунальних послуг належать: 1) житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком. Послуга з управління багатоквартирним будинком включає: утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку; 2) комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
Пунктом 1 частини 1 ст.7 ЗУ «Про житлово - комунальні послуги» передбачено право споживача одержувати своєчасно та належної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством і умовами укладених договорів.
Частиною 1 статті 9 закону встановлено, що споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.
Згідно вимог частини 5 ст.13 ЗУ «Про житлово - комунальні послуги» відмова споживача (іншої особи, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача) від укладання договору з виконавцем комунальної послуги не звільняє його від обов`язку оплати фактично спожитої комунальної послуги, наданої таким виконавцем.
Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобов`язані оплатити надані житлово-комунальні послуги.
Споживаючи послуги за утримання будинку, надані КП «Турбота» відповідач не оплатив отримані послуги у встановленому порядку.
Станом на 31.07.2020 року борг по сплаті житлово комунальних послуг за період з березня 2018 р. по березень 2021р. за утримання будинку складає 4136,09 грн. та за вивезення та захоронення ТПВ - 432,83грн.
Станом на день ухвалення рішення у даній справі заборгованість залишається не погашеною.
Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов`язання повинні виконуватися належним чином і в установлений строк відповідно до вказівок закону, акту планування, звичаїв ділового обороту, договору, а при відсутності таких вказівок - відповідно до вимог, що звичайно ставляться.
Згідно зі ст. 525 ЦК України одностороння відмова від виконання зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускаються.
Відповідно до ст. 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
А тому враховуючи, що відповідач є власником квартири АДРЕСА_1 , послуги за утримання будинку та вивезення та захоронення ТПВ надані КП «Турбота», суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача ради заборгованість по сплаті житлово - комунальних послуг в розмірі 4568,92 грн.
Щодо вимог про стягнення боргу за холодну воду та водовідведення, то суд приходить до висновку про відмову в її задоволенні, з наступних підстав.
Відповідно до п.п. 18, 20, 30 «Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення» плата за житлово-комунальні послуги вноситься власниками квартир, наймачами та орендарями щомісяця, не пізніше 20 числа, що настає за розрахунковим. Плата за надані послуги вноситься споживачем відповідно до показань засобів обліку води та теплової енергії або до затверджених нормативів (норм) споживання.
Положеннями ч. 1 ст.10 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги встановлюються за домовленістю сторін, крім випадків, коли відповідно до закону ціни (тарифи) є регульованими. У такому разі ціни (тарифи) встановлюються уповноваженими законом державними органами або органами місцевого самоврядування відповідно до закону.
Відповідно до ст. 4 ЗУ «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення» суб`єктами відносин у сфері питної води, питного водопостачання та водовідведення є споживачі питної води та/або послуг з водовідведення.
Статтею 22 ЗУ «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення» передбачено, що споживачі питної води зобов`язані своєчасно вносити плату за використану питну воду відповідно до встановлених тарифів на послуги централізованого водопостачання і водовідведення.
Як вбачається із розміру заборгованості за жовтень 2018 р. у відповідача наявна заборгованість за холодну воду в розмірі 1800,00грн. та за водовідведення 5086,08грн.
Нарахування вартості за холодну воду здійснюється на підставі показників, тобто, різниця між поточними та попередніми показаннями множиться на тариф, однак у розрахунку заборгованості, наданого позивачем відсутні відомості про врахування показників лічильника, що свідчить про не обґрунтованість даного розрахунку суми боргу нарахованої до сплати.
Частинами 1, 2, 3 та 4 ст. 12 ЦПК України передбачено, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до положень ст.ст. 12, 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками процесу. Доказування не може ґрунтуватись на припущеннях.
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (ст. 80 ЦПК України).
Тягар доведення обґрунтованості вимог позову за загальними правилами процесуального закону покладається саме на позивача, а не реалізовується у спосіб спростування доводів пред`явлених вимог стороною відповідача, як беззаперечних. Якщо позивач, розпоряджаючись своїми правами на власний розсуд, доведе суду обґрунтованість пред`явлених вимог, то у випадку їх неспростування стороною відповідача у спосіб, визначений законом, такі вимоги підлягають задоволенню.
Перевіривши розрахунок заборгованості, судом було встановлено, що розрахунок не містить даних про показники обліку лічильника, встановленого в квартирі відповідача, а тому в даному випадку стороною позивача не надано суду належних і допустимих доказів, які б підтверджували факт наявності у відповідача саме такої суми заборгованості по постачанню холодної води та водовідведення, про яку зазначає позивач.
Враховуючи викладене, а також приймаючи до уваги те, що стороною позивача в силу ст.ст. 12, 81 ЦПК України не було доведено належними та достатніми доказами розмір заборгованості по холодній воді та водовідведенню, який було пред`явлено до стягнення, а тому суд вважає, що в задоволенні позову в частині стягнення заборгованості за холодну воду та водовідведення слід відмовити за недоведеністю.
Згідно ст. 141 ЦПК України суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача 838,40грн. у відшкодування витрат по сплаті судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 19, 76, 81, 259, 263-265, 273, 279, 280 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь комунального підприємства «Турбота» Стрижавської селищної ради заборгованість по сплаті житлово - комунальних послуг в розмірі 4568,92 грн. та у відшкодування витрат по сплаті судового збору в розмірі 838, 40грн.
В задоволені решти позовних вимог - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. В разі проголошення вступної та резолютивної частини, в той же строк з дня складання повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 03.06.2021року.
Комунальне підприємство «Турбота» Стрижавської селищної ради, Вінницька область, Вінницький район, смт. Стрижавка, вул. 40-річя Перемоги, 7, код ЄДРПОУ 38309361.
ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 .
Суддя: