
Справа № 127/25314/20
Провадження № 2/127/4287/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(З А О Ч Н Е)
02 червня 2021 року Вінницький міський суд Вінницької області
в складі: головуючого судді Воробйова В.В.,
за участю: секретаря Яковенко Д.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів, мотивуючи позовну заяву тим, що у Департаменті соціальної політики Вінницької міської ради перебуває на обліку відповідач, який отримує житлову субсидію, яка розраховується на всіх членів домогосподарства.
Відповідач заявою від 02.04.2019 року повідомив позивача про зміни у складі його сім`ї, згідно свідоцтва про одруження. На думку позивача, ОСОБА_1 було приховано або свідомо подано недостовірні дані, чим було порушено вимоги п. 16 Положення №848, що вплинули на встановлення права на призначення та розмір житлової субсидії в опалювальний період 2018-2019 років. З огляду на це, виникла переплата коштів житлової субсидії за період з грудня 2018 року по березень 2019 рік в розмірі 5773,78 грн., чим було завдано збитків державному бюджету. Частину переплати в сумі 3099,71 грн. було повернуто відповідачем. Залишок переплати становить 2674,07 грн. Позивач неодноразово пропонував відповідачу повернути надміру виплачені кошти, проте ОСОБА_1 добровільно кошти не відшкодував. Враховуючи викладене вище, Департамент соціальної політики Вінницької міської ради звернувся до суду з цим позовом та просить стягнути з ОСОБА_1 на його користь надміру виплачені кошти житлової субсидії в розмірі 2674,07 грн., а також покласти на відповідача судові витрати.
В судове засідання представник позивача не з`явився, проте подав до суду заяву, в якій зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить справу розглядати за його відсутності. Також не заперечив проти ухвалення заочного рішення.
Згідно із ч. 3 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявляти клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, хоча про час, дату та місце судового розгляду повідомлявся належним чином, про причини неявки суд не повідомив. Заяв та заперечень від відповідача до суду не надходило.
Відповідно до ст. 280 ЦПК України, суд вважає можливим ухвалити заочне рішення у справі на підставі наявних у ній доказів, оскільки відповідач, належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання, не з`явився у судове засідання, про причини неявки не повідомив, не подав відзив і позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Суд, дослідивши матеріали цивільної справи, оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку про те, що позов слід задовольнити з таких підстав.
Судом встановлено, що 07.02.2017 року до Управління соціального захисту (Лівобережне) Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради звернувся ОСОБА_1 із заявою про призначення з 01.02.2017 року субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива для житлового приміщення за адресою: АДРЕСА_1 . При цьому, заявник зазначив номери особових рахунків, найменування організацій, які надають послуги з опалення, газопостачання, електроенергії та вивезення сміття (а.с. 21).
У декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 07.02.2017 року відповідач вказав дані лише про себе, без відображення даних про членів сім`ї (а.с. 23).
Відповідачу було відомо про обов`язок повідомляти достовірні дані про зміну складу осіб, зареєстрованих за адресою, за якою надається субсидія, що підтверджується його підписом у заяві про призначення житлової субсидії та декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії (а. с. 23, 24).
Відповідно до рішення позивача про призначення ОСОБА_1 субсидії від 14.02.2017 року йому призначено субсидію на опалювальний період з лютого 2017 року по квітень 2017 року включно щомісяця у розмірі 1495,58 грн. (а.с. 22).
На підставі заяви відповідача від 29.08.2018 року (а.с. 21), рішенням позивача про призначення ОСОБА_1 субсидії від 25.10.2018 року йому призначено субсидію на опалювальний період з жовтня 2018 року по жовтень 2018 року включно, щомісяця в сумі 1264,60 грн. (а.с. 18). У декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 29.08.2018 року відповідач вказав дані лише про себе, без відображення даних про членів сім`ї (а.с. 20).
Рішенням від 11.09.2018 року призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на неопалювальний період з травня 2018 року по вересень 2018 року включно в сумі 335,80 грн. (а.с. 17).
З огляду на положення абз. 5 п. 11 Положення №848, на наступний сезон без звернення відповідача, рішенням від 25.11.2018 року було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на опалювальний період з листопада 2018 року по квітень 2019 року включно сумі 1287,61 грн. (а.с. 16).
Також, рішенням позивача від 27.01.2019 року призначено субсидію відповідачу для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на опалювальний період з січня 2019 року по січень 2019 року включно в сумі 1493,23 грн. (а.с. 15). Аналогічне рішення було прийняте 17.03.2019 року - на період з березня 2019 року по березень 2019 року включно, щомісячно в сумі 1499,71 грн. (а.с. 14).
Матеріалами справи встановлено, що 02.04.2019 року відповідачем подано позивачу заяву, в якій він повідомляє про зміну складу його сім`ї, в зв`язку з одруженням з долученям копії свідоцтва про одруження (а.с. 12).
Так, зі свідоцтва про одруження вбачається, що 15.11.2018 року ОСОБА_1 зареєстрував шлюб з ОСОБА_2 у Вінницькому міському відділі державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області (а.с. 13).
Таким чином, відповідач своєчасно протягом місяця, тобто у період з 16.11.2018 року по 16.12.2018 року не повідомив Департамент соціальної політики Вінницької міської ради про дану обставину.
Оскільки, ОСОБА_1 в порушено вимоги п. 16 Положення №848, було приховано або свідомо подано недостовірні дані про зміну складу його сім`ї, що вплинули на встановлення права на призначення та розмір житлової субсидії в опалювальний період 2018-2019 років, у нього виникла переплата коштів житлової субсидії за період з грудня 2018 року по березень 2019 рік в розмірі 5773,78 грн. (а.с. 10-11).
Відповідно до заяви ОСОБА_1 від 09.04.2019 року, останній повідомляє позивачу, що з переплатою по субсидії з грудня 2018 року по березень 2019 року в сумі 5824,78 грн. ознайомлений та щомісячно до 25 числа зобов`язався сплачувати по 300 грн. (а.с. 9).
Зі змісту квитанцій, долучених до позовної заяви, вбачається, що ОСОБА_1 сплачено у рахунок відшкодування позивачу надміру сплаченого розміру субсидії на загальну суму 3099,71 грн. (а.с. 6-8). Таким чином, залишок коштів по переплаті становить 2674,07 грн.
Департаментом соціальної політики Вінницької міської ради листами від 26.07.2019 року та від 13.02.2020 року запропоновано відповідачу повернути надміру виплачені кошти (а.с. 4, 5).
Призначення житлових субсидій здійснюється відповідно до Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848 (далі - Положення).
Відповідно до п. 1 Положення (в редакції чинній на момент призначення і виплати субсидії позивачем відповідачу), це Положення визначає умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива. Субсидія є безповоротною і її отримання не пов`язане і не тягне за собою зміни форми власності житла.
Відповідно до п. 9 Положення, житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають). На таких осіб розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії. Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім`ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства (крім доходів батьків у разі призначення субсидії студентам, які зареєстровані у гуртожитку за місцем навчання, та доходів одного з батьків дитини у разі призначення субсидії другому з батьків з дитиною у разі, коли батьки розлучені або не перебували у шлюбі, а також осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти). При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються. Кількість членів домогосподарства визначається на початок місяця, з якого призначається житлова субсидія.
Для розрахунку житлової субсидії враховуються нараховані доходи членів домогосподарства, членів сім`ї особи із складу домогосподарства, зазначених у пункті 9 цього Положеня, які досягли 14-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються такі доходи (п. 10 Положення).
Згідно п. 11 Положення, для розрахунку житлової субсидії середньомісячний сукупний дохід осіб, зазначених у пункті 9 цього Положення, враховується:
-за III-IV квартали попереднього календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку неопалювального сезону;
-за І-ІІ квартали поточного календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку опалювального сезону;
-за два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням житлової субсидії, - у разі, коли житлова субсидія призначається не з початку опалювального (неопалювального) сезону.
У такому ж порядку розраховується середньомісячний сукупний дохід під час призначення житлової субсидії без звернення на наступний строк, а також під час розрахунку житлової субсидії на опалювальний сезон домогосподарствам, яким призначено її в минулому неопалювальному сезоні.
Порядок здійснення розрахунку щодо визначення розміру житлової субсидії визначено п. 19 Положення.
Разом з тим, п. 16 Положення передбачено, що громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов`язаний протягом 30 календарних днів проінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про обставини для перерахунку призначеної житлової субсидії, зокрема: зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарства (орендар, внутрішньо переміщена особа - членів домогосподарства, які фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), їх соціального статусу; зміни у складі сім`ї члена домогосподарства, тощо. У разі зміни складу зареєстрованих (фактично проживаючих) у житловому приміщенні (будинку) осіб, складу сім`ї члена домогосподарства подаються нові заява та декларація.
Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.
Обов`язок щодо надання достовірної інформації про доходи зареєстрованих у квартирі осіб з метою отримання субсидій у відповідності до пунктів 13, 14 Положення покладено на отримувача субсидій.
Згідно із абз. 6 п. 22 Положення, за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об`єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 16 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення.
У випадках, зазначених в абзацах четвертому - восьмому цього пункту, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином до державного бюджету.
Відповідно до п. 22 Положення, у разі відмови управителя, об`єднання, виконавця комунальної послуги або громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується у судовому порядку.
Згідно зі ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про: повернення виконаного за недійсним правочином; витребування майна власником із чужого незаконного володіння; повернення виконаного однією із сторін у зобов`язанні; відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.
Відповідно до ч. 1 ст. 1213 ЦПК України, набувач зобов`язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.
Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Тобто у разі, коли поведінка набувача, потерпілого, інших осіб або подія утворюють правову підставу для набуття (збереження) майна, стаття 1212 ЦК України може бути застосована тільки після того, як така правова підстава в установленому порядку скасована, визнана недійсною, змінена, припинена або була відсутня взагалі.
Окрім цього, у заяві про призначення житлової субсидії він зобов`язався повідомити управління в разі зміни обставин, що можуть вплинути на отримання житлової субсидії.
Відтак, відповідач знав про обставини, що можуть вплинути на отримання житлової субсидії та не повідомив позивача про них, що є зловживанням з його боку.
З огляду на викладене та враховуючи, що ОСОБА_1 отримував житлову субсидію за період з грудня 2018 року по березень 2019 року, при цьому в порушення п. 16 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848, не повідомив протягом 30 календарних днів про зміну складу його сім`ї, суд вважає, що грошові кошти були набуті без достатньої правової підстави.
Згідно з ч.1 ст. 1213 ЦК України набувач зобов`язаний повернути безпідставно набуте майно в натурі.
Тому, суд, оцінивши допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженню наявних у справі доказів приходить до висновку, що позовні вимоги знайшли своє підтвердження в судовому засіданні, а тому підлягають задоволенню.
Статтею 15 ЦК України визначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Згідно з ч.ч. 1, 6 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків встановлених ЦПК України. Докази не можуть ґрунтуватися на припущеннях.
При подачі позову до суду позивачем було сплачено судовий збір в розмірі 2102,00 грн., тому відповідно до ст. 141 ЦПК України, сума сплаченого судового збору підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
На підставі викладеного та керуючись п.п. 1, 9, 10, 11, 16, 19, 22 Положення про порядок призначення житлових субсидій, ст.ст. 15, 1212, 1213 ЦК України, ст.ст. 12, 13, 76-81, 89, 141, 211, 263-265, 280-282, 284, 352, 354 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В :
Позов Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради надміру виплачені кошти житлової субсидії за період з грудня 2018 року по березень 2019 року у розмірі 2674,07 грн. (дві тисячі шістсот сімдесят чотири гривні 07 коп.).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради витрати на оплату судового збору в сумі 2102,00 грн. (дві тисячі сто дві гривні 00 коп.).
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана позивачем протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Відповідачем може бути подана заява про перегляд заочного рішення суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Позивач: Департамент соціальної політики Вінницької міської ради, місцезнаходження: 21050, м. Вінниця, вул. Соборна, 50, код ЄДРПОУ 38782790, рахунок для переказу коштів: ІВАN №UA92820172343130006000078737, одержувач - Мінсоцполітики України, ЄДРПОУ 37567866, банк - Держказначейська служба м. Київ, призначення платежу - повернення переплати по субсидії..
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .
Повний текст рішення суду складений 02.06.2021 року.
Суддя: