
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 червня 2021 року м. Київ № 640/6819/21
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Огурцов О.П., розглянувши, в порядку спрощеного провадження, адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 до Служби безпеки Українипровизнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Служби безпеки України про визнання протиправними дій щодо відмови у оформленні документів для призначення пенсії за вислугу років та зобов`язання вчинити дії щодо оформлення усіх необхідних документів для призначення пенсії.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідачем рішення про відмову в оформленні позивачу всіх необхідних документів, подання про призначення пенсії за вислугу років та скерування документів до органу Пенсійного фонду України прийнято у порядку та спосіб, що порушує вимоги Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів. Також позивач зазначив про те, що положення пункту "а" частини першої статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" (в редакції від 17.02.1998), щодо необхідного 20- річного стажу роботи для виходу на пенсію за вислугу років, не може бути припинено у часі стосовно нього, оскільки на день набуття чинності (01.10.2011) Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" № 3668-VI від 08.07.2011 він вже був носієм гарантованого Конституцією України права, а також спеціального статусу у зв`язку з перебуванням на військовій службі в Службі безпеки України.
Водночас позивач зазначив про те, що відповідач та його структурні підрозділи, не наділені повноваженнями приймати рішення про призначення або відмову в призначенні пенсії особам, які звільнені з органів безпеки України та на нього покладено лише функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів.
Відповідачем через канцелярію суду було подано заяву про продовження процесуального строку для подання до суду документів та відзиву на позов з огляду на те, що питання про яке йдеться у позові відносяться до компетенції різних підрозділів Служби безпеки України та були направлені запити, у тому числі повторні, до Фінансово - економічного управління та Управління роботи з особовим складом Служби безпеки України із прохання надати копії відповідних документів для подальшого їх подання до суду в установленому порядку, водночас підготувати відповідні документи у стислий строк з об`єктивних причин не виявилось можливим.
Станом на час розгляду справи судом відповідачем відзиву та інших документів до суду подано не було.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 з 24.06.1998 по 24.06.2020 проходи службу в органах Служби безпеки України.
Наказом Голови Служби безпеки України від 04.06.2020 № 725-ОС/дск "По особовому складу" відповідно до Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби безпеки України затвердженого Указом Президента України від 27.12.2007 № 1262 ОСОБА_1 звільнено з військової служби з дня виключення зі списків особового складу за підпунктом "а" пункту 61 та підпунктом "г" (у зв`язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів) пункту 2 частини п`ятої статті 26 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" у запас Служби безпеки України виключивши його зі списків особового складу з 24.06.2020. Також в зазначеному наказі вказано про те, що календарна вислуга станом на 24.06.2020 складає 22 роки.
ОСОБА_1 подано до Служби безпеки України заяву від 20.08.2020 в якій викладено прохання прийняти заяву про призначення пенсії до розгляду та оформити всі необхідні документи та своє подання для призначення пенсії за вислугу років. До зазначеної заяви додано заяву про призначення/перерахунок пенсії на ім`я Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.
За результатами розгляду вказаної заяви Фінансово - економічним управлінням Служби безпеки України складено лист від 24.09.2020 № 21/3/2-К-199/5, яким ОСОБА_1 повідомлено про те, що оформлення подання про призначення пенсії за вислугу років згідно з його заявою, з метою направлення його до органу Пенсійного фонду України, не вбачається за можливе, оскільки до Фінансово - економічного управління не надходили документи передбачені підпунктом 2.1.2 пункту 2 Методичних рекомендацій з питань організації у Службі безпеки України роботи з подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, звільненим з військової служби, та членів їх сімей, затверджених наказом Служби безпеки України від 03.04.2007 № 263, які б підтверджували його право на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та містили дані про проходження та звільнення його з військової служби, необхідних для оформлення подання для призначення пенсії.
Позивач вважаючи, що відповідачем було протиправно відмовлено йому у оформленні на підставі заяви про призначення пенсії за вислугу років всіх необхідних документів і подання про призначення пенсії та направленні їх до ГУ Пенсійного фонду України в м. Києві звернувся з відповідним позовом до суду.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд вважає позов таким, що підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з частиною першою статті 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Згідно з пунктом 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 № 3-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 № 135/13402 заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи). Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).
Відповідно до пункту 12 вказаного Порядку уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи. Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії. У разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково в строки, визначені пунктом 6 цього Порядку.
Пунктами 14 та 18 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 № 3-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 № 135/13402 визначено, що орган, що призначає пенсії, розглядає питання про призначення пенсії або про відновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою. Рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії оформляється розпорядженням органу, що призначає пенсії.
Таким чином, зазначені норми чинного законодавства встановлюють окремий порядок звернення за призначенням пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а саме звернення особи до уповноваженого структурного підрозділу, який у 10-денний термін оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії та направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.
При цьому уповноважений структурний підрозділ Служби безпеки України не наділений повноваженнями щодо встановлення наявності чи відсутності у особи права на призначення пенсії. Більш того, Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 № 3-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 № 135/13402 не передбачено іншої можливості розгляду заяви особи про передачу документів до органу пенсійного фонду, а ніж передати такі документи.
Аналогічна позиція викладена в постановах Шостого апеляційного адміністративного суду від 17.12.2020 в адміністративній справі № 2540/2857/18 та Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 21.11.2019 в адміністративній справі №331/1442/17 (адміністративне провадження №К/9901/30469/18 К/9901/30465/18).
Позивач звернувся до відповідача з заявою від 20.08.2020 в якій ним було викладено прохання прийняти заяву про призначення пенсії до розгляду та оформити всі необхідні документи та своє подання для призначення пенсії за вислугу років. До зазначеної заяви позивачем було додано заяву про призначення/перерахунок пенсії на ім`я Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.
За результатами розгляду вказаної заяви Фінансово - економічним управлінням Служби безпеки України складено лист від 24.09.2020 № 21/3/2-К-199/5, яким позивачу повідомлено про те, що оформлення подання про призначення пенсії за вислугу років згідно з його заявою, з метою направлення його до органу Пенсійного фонду України, не вбачається за можливе, оскільки до Фінансово - економічного управління не надходили документи передбачені підпунктом 2.1.2 пункту 2 Методичних рекомендацій з питань організації у Службі безпеки України роботи з подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, звільненим з військової служби, та членів їх сімей, затверджених наказом Служби безпеки України від 03.04.2007 № 263, які б підтверджували його право на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та містили дані про проходження та звільнення його з військової служби, необхідних для оформлення подання для призначення пенсії.
Таким чином вказаним листом позивачу фактично відмовлено в оформленні на підставі його заяви від 20.08.2020 щодо призначення пенсії за вислугу років всіх необхідних документів і подання про призначення пенсії та направленні їх до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.
З огляду на зазначене суд дійшов висновку про те, що в порушення вимог пункту 12 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 № 3-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 № 135/13402 відповідачем не оформлено на підставі заяви позивача від 20.08.2020 щодо призначення пенсії за вислугу років всіх необхідних документів і подання про призначення пенсії та не направлено відповідних документів до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.
При цьому суд звертає увагу на те, що оскільки відповідач та його уповноважений підрозділ не наділені повноваженнями щодо встановлення наявності чи відсутності у позивача права на призначення пенсії, у суду відсутні повноваження в рамках даної справи щодо встановлення факту того, в якій редакції пункт «а» частини першої статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» має застосовуватись при вирішенні питання щодо призначення позивачу пенсії за вислугу років.
Враховуючи наведене суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню в частині визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у оформленні на підставі заяви позивача від 20.08.2020 щодо призначення пенсії за вислугу років всіх необхідних документів і подання про призначення пенсії та направленні їх до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві та зобов`язання відповідача на підставі вказаної заяви оформити всі необхідні документи і подання про призначення пенсії та направити їх разом з заявою про призначення пенсії за вислугу 22 роки до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.
Позовні вимоги в частині оформлення зазначених документів та подання згідно із пунктом "а" частини першої статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (в редакції від 17.02.1998 року) не підлягають задоволенню оскільки в рамках розгляду даної справи у суду відсутні повноваження щодо надання оцінки факту того, в якій редакції пункт «а» частини першої статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» має застосовуватись при вирішенні питання щодо призначення позивачу пенсії за вислугу років.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Керуючись статтями 241, 243-246, 262, 263, 291 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Служби безпеки України (01601, м. Київ, вул. Володимирська, 33, код ЄДРПОУ 00034074) про визнання протиправними дій щодо відмови у оформленні документів для призначення пенсії за вислугу років та зобов`язання вчинити дії щодо оформлення усіх необхідних документів для призначення пенсії - задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Служби безпеки України щодо відмови у оформленні на підставі заяви ОСОБА_1 від 20.08.2020 щодо призначення пенсії за вислугу років всіх необхідних документів і подання про призначення пенсії та направленні їх до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.
3. Зобов`язати Службу безпеки України на підставі заяви ОСОБА_1 від 20.08.2020 оформити всі необхідні документи і подання про призначення пенсії та направити їх разом з заявою ОСОБА_1 про призначення пенсії за вислугу 22 роки до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.
4. В решті позовних вимог - відмовити.
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Служби безпеки України (01601, м. Київ, вул. Володимирська, 13, код ЄДРПОУ 00034074) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) гривень 00 копійок.
Відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 295-297 та пунктом 3 Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.П. Огурцов