
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 червня 2021 р. № 520/5450/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панова М.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства охорони здоров`я України про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправною бездіяльність Міністерства охорони здоров`я України щодо ненадання у термін не більше одного місяця письмової відповіді по суті заяви ОСОБА_1 від 25.01.2021 до МОЗ України; зобов`язати Міністерство охорони здоров`я України розглянути заяву ОСОБА_1 від 25.01.2021 та надати обґрунтовану письмову відповідь; стягнути з Міністерства охорони здоров`я України на користь ОСОБА_1 моральну шкоду у розмірі 10000 гривень (десять тисяч гривень).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржувані дії відповідача є протиправними та такими, що суперечать нормам законодавства, яке регулює спірні правовідносини.
Ухвалою суду від 02.04.2021 відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення, яке міститься в матеріалах справи.
Представником відповідача до суду надано відзив на позов, в якому зазначено, що дії відповідача є правомірними, та відповідають вимогам чинного законодавства. В задоволенні адміністративного позову просить відмовити.
Оцінивши повідомлені сторонами обставини, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, виходячи з наступного.
Позивачем, ОСОБА_1 , до Міністерства охорони здоров`я України було направлено заяву від 25.01.2021, в якій він просив МОЗ України негайно своїм наказом створити комісію та провести службове розслідування за фактом порушення антикорупційного законодавства України в.о. ректора ХМАПО Сердюком О.І., а саме: порушення приписів НАЗК №2502 та №2503 від 02.11.2018; переведення ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на кафедри, які очолюють їх донька та зять.
У позовній заяві позивач зазначає, що повідомлень щодо розгляду даної заяви позивачем від відповідача отримано не було.
03.02.2021 позивач, рекомендованим листом направив заяву до МОЗ України, яка була отримана МОЗ України 08.02.2021, в якій просив МОЗ України ОСОБА_4 до своєї заяви від 25.01.2021 щодо створення комісії та проведення службового розслідування за фактом порушення антикорупційного законодавства України в.о. ректора ХМАПО Сердюком О.І., долучити копії наступних документів: 1) копію інформаційного запиту ОСОБА_1 від 25.01.2021 до ХМАПО щодо надання належнім чином завірених копії наказів щодо переведення з 16.01.2021 ОСОБА_2 з кафедри хірургічної стоматології, щелепно-лицевої хірургії та стоматології на кафедру стоматології та терапевтичної стоматології, яку очолює її донька ОСОБА_5 та переведення ОСОБА_3 з кафедри ортопедичної стоматології 2 на кафедру стоматології дитячого віку, ортодонтії та імплантології, яку очолює його зять ОСОБА_5 ; копію листа №01-10/167 від 29.01.2021 в якому в.о. ректора ХМАПО ОСОБА_6 відмовляє у надані вище зазначеної інформації.
У позовній заяві позивач зазначає, що, відповіді на дане звернення позивачем отримано не було.
Позивач вважаючи такі дії відповідача протиправними, звернувся до суду з даним позовом.
Суд зазначає, що згідно ст. 8 Конституції України в України визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Норми Конституції України є нормами прямої дії.
На підставі ст. 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначає зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.
Відповідно до частини другої ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На підставі ст. 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Відповідно до ст. 40 Конституції України кожен має право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов`язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Так, частиною першою статті 1 Закону України «Про звернення громадян» передбачено, що громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організації незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Згідно зі ст. 3 Закону України "Про звернення громадян" під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.
Пропозиція (зауваження) - звернення громадян, де висловлюються порада, рекомендація щодо діяльності органів державної влади і місцевого самоврядування, депутатів усіх рівнів, посадових осіб, а також висловлюються думки щодо врегулювання суспільних відносин та умов життя громадян, вдосконалення правової основи державного і громадського життя, соціально-культурної та інших сфер діяльності держави і суспільства.
Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.
Скарга - звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об`єднань громадян, посадових осіб.
Частина перша статті 5 Закону України "Про звернення громадян" встановлює, що звернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об`єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.
Частиною шостою статті 5 Закону України "Про звернення громадян" передбачено, що письмове звернення надсилається поштою або передається громадянином до відповідного органу, установи особисто чи через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства. Письмове звернення також може бути надіслане з використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв`язку (електронне звернення).
У зверненні має бути зазначено прізвище, ім`я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги. Письмове звернення повинно бути підписано заявником (заявниками) із зазначенням дати, згідно ч. 7 ст. 5 Закону України "Про звернення громадян".
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про звернення громадян" звернення оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов`язковому прийняттю та розгляду. Забороняється направляти скарги громадян для розгляду тим органам або посадовим особам, дії чи рішення яких оскаржуються.
Згідно ст. 15 Закону України "Про звернення громадян" органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов`язані об`єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов`язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов`язки.
Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз`ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.
За статтею 19 Закону України "Про звернення громадян" органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об`єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов`язані: об`єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; у разі прийняття рішення про обмеження доступу громадянина до відповідної інформації при розгляді заяви чи скарги скласти про це мотивовану постанову; на прохання громадянина запрошувати його на засідання відповідного органу, що розглядає його заяву чи скаргу; відміняти або змінювати оскаржувані рішення у випадках, передбачених законодавством України, якщо вони не відповідають закону або іншим нормативним актам, невідкладно вживати заходів до припинення неправомірних дій, виявляти, усувати причини та умови, які сприяли порушенням; забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв`язку з заявою чи скаргою рішень; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення; вживати заходів щодо відшкодування у встановленому законом порядку матеріальних збитків, якщо їх було завдано громадянину в результаті ущемлення його прав чи законних інтересів, вирішувати питання про відповідальність осіб, з вини яких було допущено порушення, а також на прохання громадянина не пізніш як у місячний термін довести прийняте рішення до відома органу місцевого самоврядування, трудового колективу чи об`єднання громадян за місцем проживання громадянина; у разі визнання заяви чи скарги необґрунтованою роз`яснити порядок оскарження прийнятого за нею рішення; не допускати безпідставної передачі розгляду заяв чи скарг іншим органам; особисто організовувати та перевіряти стан розгляду заяв чи скарг громадян, вживати заходів до усунення причин, що їх породжують, систематично аналізувати та інформувати населення про хід цієї роботи.
Порядок та строки розгляду звернень громадян врегульовано статтею 20 Закону України «Про звернення громадян», на підставі якої звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п`ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п`яти днів.
Так, позивач звернувся із заявою до МОЗ України 25 січня 2021 року, але відповіді на своє звернення не отримав.
Таким чином, не надавши в місячний термін відповідь по суті заяви позивача, відповідач, МОЗ України, порушив права громадянина на звернення, які гарантовані Конституцією України.
Відповідно до частини другої ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року №267 «Положення про Міністерство охорони здоров`я України» вбачається, що Міністерство охорони здоров`я України (МОЗ) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. МОЗ є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров`я. МОЗ у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України і постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
Відповідачем у відзиві на позовну заяву зазначено, що у відповідь на звернення позивача від 25.01.2021 та 03.02.2021, ним було надано листи №09-08/11576/2-21 від 15.04.2021 та №09-08/11572/2-21 від 15.04.2021, копії яких долучено до матеріалів справи.
Суд зазначає, що відповідно до ст. 7 Закону України "Про звернення громадян" звернення оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов`язковому прийняттю та розгляду.
Як раніше зазначалось, порядок та строки розгляду звернень громадян врегульовано статтею 20 Закону України «Про звернення громадян», на підставі якої звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п`ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п`яти днів.
Тобто, відповідь №09-08/11576/2-21 від 15.04.2021 на заяву позивача від 25.01.2021 надана 15.04.2021, тобто більше ніж через 1 місяць, та відповідь №09-08/11572/2-21 від 15.04.2021 на заяву позивача від 03.02.2021 надана 15.04.2021, тобто теж більше ніж через 1 місяць, що є порушенням права позивача на звернення.
Повідомлень щодо встановлення необхідного терміну розгляду звернення до позивача від Міністерства охорони здоров`я України не надходило.
До аналогічного висновку дійшла Велика Палата Верховного Суду, яка в постанові від 26 червня 2018 року по справі № 800/369/17 вказала наступне.
"Велика Палата Верховного Суду вважає, що право на доступ особи до публічної інформації включає в себе не тільки право на отримання відповідної інформації, а і право на своєчасність її отримання. У частині реалізації права особи на отримання інформації суб`єкт владних повноважень має можливість виправити допущене порушення шляхом надання запитуваної інформації. Водночас порушення суб`єктом владних повноважень права на своєчасність доступу до публічної інформації є невідновлювальним, тобто суд може лише констатувати порушення, а сам суб`єкт владних повноважень пропуск строку виправити не може, оскільки перебіг часу не залежить від волі будь-яких осіб. Тому порушення строків вчинення передбачених законом дій суб`єктом владних повноважень не може бути виправлено навіть після вчинення юридично значимих дій на виконання своїх обов`язків.
Отже, право особи на доступ до публічної інформації включає в себе не тільки право на отримання відповідної інформації, а й право на своєчасність її отримання".
Відповідно ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Таким чином, задоволенню підлягає позовна вимога про визнання протиправною бездіяльності Міністерства охорони здоров`я України щодо ненадання у термін не більше одного місяця письмової відповіді по суті заяви ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) від 25.01.2021 до МОЗ України.
Щодо позовної вимоги про зобов`язання Міністерства охорони здоров`я України розглянути заяву ОСОБА_1 від 25.01.2021 та надати обґрунтовану письмову відповідь суд зазначає що відповідь Міністерства охорони здоров`я України №09-08/11576/2-21 від 15.04.2021 на заяву ОСОБА_1 від 25.01.2021 надана 15.04.2021, отже, звернення позивача від 25.01.2021 фактично розглянуто та відповідь направлена позивачу, що підтверджується матеріалами справи, а отже дана позовна вимога не підлягає задоволенню.
Щодо вимоги позивача про відшкодування моральної шкоди, суд зазначає, що згідно ч. 2 ст. 23 Цивільного кодексу України моральна шкода полягає у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я; у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім`ї чи близьких родичів; у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку із знищенням чи пошкодженням її майна; у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи.
За приписами ч. 1 ст. 1167 Цивільного кодексу України моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
З позовної заяви не вбачається доказів обґрунтування завдання позивачу моральної шкоди в результаті не надання своєчасних відповідей Міністерством охорони здоров`я України на звернення ОСОБА_1 .
Отже, враховуючи вищевикладене, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст. 132, 134, 263, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Міністерства охорони здоров`я України (вул. М. Грушевського, буд. 7, м. Київ, 01021, ЄДРПОУ 00012925) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Міністерства охорони здоров`я України щодо ненадання у термін не більше одного місяця письмової відповіді по суті заяви ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) від 25.01.2021 до МОЗ України.
В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати в загальному розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства охорони здоров`я України (ЄДРПОУ 00012925).
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М.Панов