Рішення № 97389145, 25.05.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.05.2021
Номер справи
520/202/21
Номер документу
97389145
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 травня 2021 року № 520/202/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бабаєва А.І.

за участі:

секретаря судового засідання Муравської І.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області, в якому з урахуванням уточнень просив суд:

- визнати протиправною бездіяльність Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Харківській області щодо невиплати призначених, але не одержаних виплат за весь минулий час в сумі 21233,40 грн. (двадцять одну тисячу двісті тридцять три гривні, 40 коп.) ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- зобов`язати Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області виплатити, призначені, але не одержані своєчасно виплати за весь минулий час в сумі 21233,40 грн. двадцять одну тисячу двісті тридцять три гривні, 40 коп.) ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідачем, на думку позивача, допущено протиправну бездіяльність щодо невиплати призначених, але не одержаних виплат за весь минулий час в сумі 21233,40 грн. ОСОБА_1 .

Відповідач, Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області, подало до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначило, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, приходить до висновку про часткове задоволення позову з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 має право на одержання страхових виплат.

Позивача було документовано довідкою № 0000536771 від 15.05.2018 року про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

15.05.2018 року Управлінням праці та соціального захисту населення Чугуївської районної державної адміністрації Харківської області було взято на облік ОСОБА_1 , як особу, що тимчасово перемістилася до АДРЕСА_1 з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції.

16.05.2018 ОСОБА_1 звернувся до Чугуївського відділення з заявою про продовження раніше призначеної щомісячної страхової виплати.

Чугуївським відділенням постановою від 03 серпня 2018 року №2016/5535/9177/23 було продовжено позивачу раніше призначену грошову суму в разі часткової чи повної втрати працездатності.

Чугуївське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області листом №26.01-07/502 від 12.06.2020 року на запит представника позивача повідомило, що ОСОБА_1 звернувся до відділення Фонду з заявою щодо продовження раніше призначеної щомісячної страхової виплати 16.05.2018 року. Вказано, що 12 травня 2018 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 №335 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 8 червня 2016 р. №365». Також, зазначено, що оскільки до теперішнього часу Кабінетом Міністрів України не затверджений окремий порядок з виплати боргів, щомісячні страхові виплати ОСОБА_1 нараховуються та виплачуються з місяця подання заяви потерпілим, тобто - з травня 2018 року та по теперішній час виплати не припинялись. Повідомлено, що сума заборгованості по щомісячним страховим виплатам, яка утворилася до взяття на облік потерпілого у Чугуївському відділенні складає 21233,40 грн.

Згідно листа управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Луганській області №1411/02-3 від 30.03.2021 на запит відповідача, загальна сума боргу по страховим виплатам перед позивачем складає 3431,46 грн.

Відповідно до довідок управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Луганській області суми страхових виплат, які нараховані та не виплачені потерпілому ОСОБА_2 складають 3431,46 грн.

Позивач, не погоджуючись з невиплатою страхових виплат, звернувся до суду із даним позовом.

Як передбачено ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до статті 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень.

Відповідно до положень ст. 1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" № 1706-VII внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Наведене визначення поняття внутрішньо переміщеної особи має описовий характер та охоплює три види конституційно-правового статусу людини (громадянин України, іноземець та особа без громадянства). З огляду на визначення, внутрішньо переміщена особа - це особа, яка: перебуває на території України на законних підставах; має право на постійне проживання в Україні; була змушена залишити або покинути своє місце проживання в результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Відповідно до ст. 7 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав на пенсійне забезпечення, на отримання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв`язання проблем, пов`язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина-інвалід та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.

Гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання визначені Законом України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" № 1105-XIV від 23.09.1999 (далі - Закон № 1105-XIV).

Статтею 3 Закону №1105-XIV визначені принципи, на яких здійснюється соціальне страхування, зокрема законодавчого визначення умов і порядку здійснення соціального страхування; державних гарантій реалізації застрахованими особами своїх прав (пп. 1, 3 ч. 1 ст. 3).

Відповідно до ч. 7 ст. 47 Закону №1105-XIV якщо потерпілому або особам, які мають право на одержання страхової виплати, з вини Фонду своєчасно не визначено або не виплачено суми страхової виплати, ця сума виплачується без обмеження протягом будь-якого строку та підлягає коригуванню у зв`язку із зростанням цін на споживчі товари та послуги в порядку, встановленому статтею 34 Закону України "Про оплату праці".

Суд вважає за необхідне зауважити, що підзаконні нормативно-правові акти, на які посилається відповідач, не є законами, а тому, не можуть змінювати в бік звуження права громадян, які встановлено нормативно-правовими актами вищої юридичної сили.

Відповідно до статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема: права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов`язки громадянина; основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім`ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров`я; екологічної безпеки (пункти 1, 6).

Суд також звертає увагу на положення статті 1 Конвенції, Статті 1 Додаткового протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (Париж, 20.III.1952) яка передбачає, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений свого майна, інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом або загальними принципами міжнародного права, положення Статті 14 Конвенції якою визначено, що користування правами та свободами, визнаними в цій Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою.

Позивач, обґрунтовуючи позовні вимоги посилався на лист Чугуївського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області листом №26.01-07/502 від 12.06.2020 року, в якому заначено, що сума заборгованості по щомісячним страховим виплатам, яка утворилася до взяття на облік потерпілого у Чугуївському відділенні складає 21233,40 грн.

Проте, згідно листа управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Луганській області №1411/02-3 від 30.03.2021 на запит відповідача, загальна сума боргу по страховим виплатам перед позивачем складає 3431,46 грн. Відповідно до довідок управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Луганській області суми страхових виплат, які нараховані та не виплачені потерпілому ОСОБА_2 складають 3431,46 грн.

За таких обставин, перед позивачем наявний борг із страхових виплат на суму 3431,46 грн.

З огляду на те, що на даний час позивач перебуває на обліку в органі Фонду у Харківській області, то саме на останього покладається обов`язок щодо виплати заборгованості із страхових виплат.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльність Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області щодо невиплати призначених, але не одержаних виплат за минулий час в сумі 3431,46 грн. ОСОБА_1 та зобов`язання Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області виплатити, призначені, але не одержані своєчасно виплати за минулий час в сумі 3431,46 грн. ОСОБА_1 .

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно зі ст. 133 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.

Відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 10.02.2021 року позивачу відстрочено сплату судового збору до вирішення справи № 520/202/21 по суті. З огляду на прийняте судом рішення, суд вважає за необхідне стягнути з Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області судовий збір у розмірі 908,00 грн.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, –

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ) до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області (61200, м.Харків, м-н. Конституції, буд.1, Палац праці, 3 під`їзд, 4 поверх) про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області щодо невиплати призначених, але не одержаних виплат за минулий час в сумі 3431,46 грн. (три тисячі чотириста тридцять одна гривня 46 копійок) ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ).

Зобов`язати Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області виплатити, призначені, але не одержані своєчасно виплати за минулий час в сумі 3431,46 грн. (три тисячі чотириста тридцять одна гривня 46 копійок) ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ).

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути з Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області (код ЄДРПОУ 41313928, 61200, м.Харків, м-н. Конституції, буд.1, Палац праці, 3 під`їзд, 4 поверх) до Державного бюджету України (отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача: UА908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106) судовий збір у розмірі 908,00 грн. (дев`ятсот вісім гривень 00 копійок).

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Бабаєв А.І.

Повний текст рішення складено 03.06.2021 року