
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 квітня 2021 р. № 520/19205/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Заічко О.В.,
при секретареві судового засідання Жуковій О.С.,
за участі:
представника позивача Мулик К.К.,
представника відповідача - Комарової О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові справу за позовом Офісу великих платників податків ДПС (вул. Благовіщенська, б. 30, м. Харків, 61052, код ЄДРПОУ 43141471) до Акціонерного товариства "Харківобленерго" (вул. Плеханівська, б. 149, м. Харків, 61037, код ЄДРПОУ 00131954) про стягнення податкового боргу,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач, з урахуванням заяви про зменшення розміру позовних вимог,звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом про стягнення податкового боргу в розмірі 101 611 129,93 гривень.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що відповідач має податковий борг у загальному розмірі 101 611 129,93 грн, проте належні платежі до бюджету не сплачує, а тому вони підлягають стягненню в примусовому порядку.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечувала, просила у його задоволенні відмовити у зв`язку з тим, що вимога про стягнення податкового боргу з відповідача є необгрунтованою.
Ухвалою суду від 28.04.2021 закрито підготовче провадження та призначено судовий розгляд даної справи.
Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, суд виходить з наступного.
28.04.2021 Офісом великих платників податків ДПС було заявлене клопотання про заміну відповідача.
З приводу вказаного клопотання суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.
Судом встановлено, що постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 року №893 вирішено ліквідувати як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби України за переліком згідно з додатком, до якого, у тому числі, включено Офіс великих платників податків Державної податкової служби.
Відповідно до ч.2 ст.211 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» територіальні органи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, визначені частиною першою цієї статті, утворюються без статусу юридичної особи та є органами державної влади, можуть мати окремий баланс, рахунки в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, печатку та бланк зі своїм найменуванням та із зображенням Державного Герба України.
Відповідно до п. 7 Положення про Державну податкову службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 березня 2019 року № 227, ДПС здійснює повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку її територіальні органи. ДПС та її територіальні органи є контролюючими органами (податковими органами, органами стягнення).
Відповідно до п.1 Положення про Північне Міжрегіональне управління Державної податкової служби по роботі з великими платниками податків, затвердженого наказом Державної податкової служби України від 12.11.2020 № 643, Північне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків (далі - Міжрегіональне управління, МУ ДПС) є територіальним органом, утвореним на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України .
Таким чином, Північне Міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків почало діяльність 30.09.2020, як орган виконавчої влади, про що внесено відповідний запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, та є правонаступником Офісу великих платників податків ДПС.
Таким чином, суд вважає за необхідне допустити заміну позивача у даній справі з Офісу великих платників ДПС на Північне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками.
По суті позовних вимог, суд зазначає наступне.
Акціонерне товариство «Харківобленерго» зареєстровано та перебуває в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань з ідентифікаційним кодом 00131954.
Станом на дату звернення до суду відповідач має податковий борг у загальному розмірі 295 329 848,61 грн, у тому числі: з податку на прибуток у сумі 63 244 678,36 грн; з податку на додану вартість у сумі 232 085 170,25 гривень.
28.04.2021 позивач, Північне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками, надав до суду заяву про зменшення розміру позовних вимог, у якій зазначив наступне.
Податковий борг з податку на додану вартість зменшився в розмірі 154 422 048,71 грн та станом на 21.04.2021 складає 77 663 121,54 гривень. Зменшення в Інтегрованій картці платника податків відбулось за рахунок погашення податкового боргу в хронологічному порядку, відповідно до п. 87.9 ст. 87 Податкового кодексу України.
Податковий борг з податку на прибуток зменшився в розмірі 39 296 670,0 грн та станом на 21.04.2021 складає 23 948 008,39 гривень. Зменшення в Інтегрованій картці платника податків відбулось за рахунок погашення податкового боргу в хронологічному порядку, відповідно до п. 87.9 ст. 87 Податкового кодексу України.
Таким чином, станом на 21.04.2021 відповідно до Інтегрованої картки платника податків податковий борг Акціонерного товариства «Харківобленерго» складає 101 611 129,93 гривень, у т. ч. за наступними платежами:
- з податку на додану вартість у сумі 77 663 121,54 гривень;
- з податку на прибуток у сумі 23 948 008,39 гривень.
Вказане підтверджується інтегрованою карткою платника податків та розрахунками суми боргу.
Не сплачені відповідачем як платником податків, у встановлений Податковим кодексом України строк, суми узгоджених грошових зобов`язань, що і стало підставою для звернення контролюючого органу з відповідним позовом до адміністративного суду.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України).
Підпункт 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК України встановлює, що грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Відповідно до п.п.14.1.156 п.14.1 ст. 14 ПК України податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Згідно з п.п.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання.
Виконанням податкового обов`язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк (п. 38.1 ст.38 ПК України).
Відповідно до п.31.1 ст.31 ПК України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов`язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.
Відповідно до п. 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України, у редакції, що діяла на час виникнення спірних відносинах, у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов`язання платник податків зобов`язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Крім того, приписами п.п.14.1.162. п.14.1 ст. 14 ПК України визначено, що пеня - це сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми грошових зобов`язань у встановлених цим Кодексом випадках та не сплачена у встановлені законодавством строки.
На підставі п. 129.1 ст.129 ПК України нарахування пені розпочинається: при нарахуванні суми грошового зобов`язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня. наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов`язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження) - п.п.129.1.1; при нарахуванні суми податкового зобов`язання, визначеного контролюючим органом у випадках, не пов`язаних з проведенням податкових перевірок, - починаючи з першого робочого дня. наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов`язання (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження) - п.п.129.1.2: при нарахуванні суми податкового зобов`язання, визначеного платником податків або податковим агентом, - після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов`язання - п.п.129.1.3.
Відповідно до п.п.14.1.175 п. 14.1 ст.14 ПК України податковий борг сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до п. 59.1, п. 59.5 ст. 59 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Відповідно до пп. 19-1.1.34 п. 19-1.1 ст. 19-1 ПК України, контролюючі органи забезпечують визначення в установлених цим Кодексом, іншими законами України випадках сум податкових та грошових зобов`язань платників податків, застосування і своєчасне стягнення сум передбачених законом штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
За приписами пп.19-1.1.22 п. 19-1 ст. 19-1 ПК України, контролюючі органи здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів.
Відповідно до п.п. 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 ПК України, контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Згідно з п. 95.1 ст.95 ПК України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Пунктом 95.2 ст. 95 ПКУ встановлено, що стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Відповідно до абзацу першого пункту 95.3 статті 95 Податкового кодексу України, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Враховуючи те, що податкові зобов`язання відповідача є узгодженими, що становлять податковий борг, який у добровільному порядку відповідачем не сплачений, не оскаржений, суд вважає, що позовні вимоги Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками, які підтверджені належними та допустимими доказами, є обґрунтованими.
Позивач повідомив суд про наявність у відповідача відкритих рахунків в національній валюті, відомості про які підтверджуються матеріалами справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідач не надав доказів на підтвердження погашення або скасування . зазначеної суми бору.
З урахуванням наведеного, суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 263, 255, 295, 297 КАС України, суд
В И Р І Ш И В:
Клопотання Офісу великих платників ДПС про заміну сторони – задовольнити.
Замінити позивача по справі з Офісу великих платників ДПС на його правонаступника - Північне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками.
Адміністративний позов Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками (вул. Благовіщенська, б. 30, м. Харків, 61052, код ЄДРПОУ 44131568) про стягнення податкового боргу - задовольнити.
Стягнути кошти в рахунок погашення податкового боргу в сумі 101 611 129,93 (сто один мільйон шістсот одинадцять тисяч сто двадцять дев`ять гривень 93 копійки) з Акціонерного товариства "Харківобленерго" (вул. Плеханівська, б. 149, м. Харків, 61037, код ЄДРПОУ 00131954) з усіх відкритих рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його складання у повному обсязі шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду або в порядку, передбаченому п. 15.5 Розділу VII КАС України, а саме: до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складено 11 травня 2021 року.
Суддя Заічко О.В.