
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
02 червня 2021 року № 520/394/21
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Рубан В.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд.5, Держпром, під.3, пов.2, м.Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Харківського окружного адміністративного суду звернулася позивачка, ОСОБА_1 , з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області , в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ: 14099344) щодо відмови застосувати під час обчислення пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) показник середньої заробітної плати по Україні за три календарні роки, що передують року звернення, тобто за 2017-2019 роки (7763,17 грн.), з урахуванням ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ: 14099344) здійснити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) перерахунок та виплату пенсії за віком, з урахуванням ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-1V із застосуванням показника середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення, тобто за 2017-2019 р.р. (7763,17 грн.), починаючи з 27 липня 2020 року. В обґрунтування позовних вимог зазначено, що пенсійним органом протиправно не перераховано позивачу пенсію, виходячи з грошового забезпечення, визначеного Управлінням Служби безпеки України в довідці № 2889 від 03.11.2020.
В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначила, що в 2011 році їй було призначено пенсію як працівнику охорони здоров`я, відповідно до п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 09.07.1991 року №1788-ХІІ.
З 04.05.2020 року згідно особистої заяви позивачку переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». При цьому ОСОБА_1 повідомили, що за її заявою буде здійснено переведення з одного виду пенсії на інший відповідно до ч.3 ст.45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - ЗУ №1058- IV). Також було зазначено, що позивач право на застосування при обчисленні розміру пенсії за віком нової середньої заробітної плати не має, що таке право мають тільки особи, які вперше звертаються за пенсією по віку, а також працюючі інваліди. Позивач наполягає, що останній вид пенсії є таким, що призначений вперше, а відтак, мають застосовуватися положення ч. 2 ст. 40 зазначеного Закону, тобто правила призначення пенсії вперше. При цьому, позивач зазначає, що при призначенні їй пенсії за віком з травня 2020 року відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» є підстави для застосування показників середньої заробітної плати в Україні за 2017-2019 роки, з огляду на що просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Через канцелярію суду 16.02.2021 року представником відповідача надано відзив на позовну заяву, у якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Дослідивши надані до справи матеріали, проаналізувавши докази у їх сукупності, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в органах ПФУ з 10.11.2011 року та отримувала пенсію за вислугою років, як працівник охорони здоров`я.
Заробітна плата позивача обчислена згідно ч.1 ст.40, п.4 ст.42 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” за період з 01.07.1991р. по 30.06.1996р., з 01.07.2000р. по 30.09.2011р. із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2010 рік (1982,63 грн.).
Згідно Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій” від 03.10.2017р. № 2148-УІІІ позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.10.2017 року.
Заробітна плата для обчислення пенсії за період з 01.07.1991р. по 30.06.1996р., з 01.07.2000р. склала 3701,16 грн.(3764,40 грн. х0,98320, де 3764,40 грн.- середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачені страхові внески, обчислена як середній показник за 2014,2015,2016 роки, 0,98320 - індивідуальний коефіцієнт для обчислення заробітної плати.
З 01.05.2020 року проведено перерахунок пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України № 251 від 01.04.2020 року.
Заробітна плата для обчислення пенсії за період з 01.07.1991р. по 30.06.1996р., з 01.07.2000р. склала 4806,70 грн.(4888,83(3764,40х 1,17х1,11)х0,98320 - коефіцієнт заробітної плати).
З 04.08.2020 року згідно особистої заяви від 04.08.2020 року позивача переведено на пенсію за віком відповідно Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”.
Заробітна плата для обчислення пенсії за віком була обчислена за період з 01.07.1991р. по 30.06.1996р., з 01.07.2000р. по 30.06.2020р. і склала 5169,60 грн. ( 4888,83 х 1,05743-коефіцієнт заробітної плати).
Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся з цим позовом до суду.
Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до приписів ст. 1 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-ІV) пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім`ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.
Згідно із ст. 9 Закону №1058-ІV відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Відповідно до ст. 10 Закону №1058-ІV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.
Судом встановлено, що положеннями ст.27 Закону №1058-ІV визначено, що розмір пенсії за віком визначається за формулою: П= Зп х Кс, де: П - розмір пенсії; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи.
Відповідно до частини першої, другої статті 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв. Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn ); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Отже, у випадку призначення пенсії на підставі Закону №1058-IV, при обчисленні пенсії враховується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Як передбачено положеннями п.1 ч.1 ст.45 Закону №1058-ІV, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Відповідно до положень ч.3 ст.45 Закону №1058-ІV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви, на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
З аналізу вищевикладених норм вбачається, що приписами ч.3 ст.45 Закону №1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Відтак, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом №1058-ІV.
Зазначений висновок суду відповідає висновкам Верховного Суду, викладеним, зокрема, у постановах від 31 травня 2019 року у справі №314/272/17(2-а/314/33/2017), від 31 березня 2020 року у справі №348/1296/17, від 01 березня 2021 у справі №488/1409/16-а.
Судом під час розгляду справи встановлено, що позивачці в 2011 році призначено пенсію за вислугу років, як працівнику охорони здоров`я, відповідно до положень п. "е" ст. 55 Закону України № 1788-XII, "Про пенсійне забезпечення". При цьому, за призначенням пенсії за віком відповідно до Закону №1058-ІV позивачка вперше звернулась 04.08.2020 року.
Відтак, суд приходить до висновку, що у даному випадку має місце саме призначення пенсії за віком, а не переведення з одного виду пенсії на інший згідно із частиною 3 статті 45 Закону №1058-IV, а тому має враховуватись показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії - пенсії за віком.
Зазначена позиція суду відповідає висновкам Великої Палати Верховного Суду, викладеним у постанові від 31.10.2018 року по справі №577/2576/17, висновкам Верховного Суду, викладеним у постановах від 31.07.2019 року по справі №720/208/17, від 16.06.2020 року по справі №127/7522/17, від 18.08.2020 року по справі №263/6611/17.
Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідачем протиправно не застосовано при обрахуванні пенсії позивачки з 04.08.2020 року показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення, тобто за 2019-2019р.р.
Враховуючи обставини встановлення судом протиправності дій відповідача та, як наслідок, порушення прав позивача, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог про зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 04.08.2020 року пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати, за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2017 - 2019.
Водночас, суд зазначає, що повноваження щодо здійснення обрахунку пенсії та складових формули, визначеною ч. 2 ст.40 Закону №1058-IV, покладено саме на відповідача, а отже суд не наділений повноваженнями обраховувати суму показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, зазначену позивачем, у зв`язку з чим суми, вказані позивачем у позовних вимогах підлягають обрахунку відповідачем при проведенні обчислення пенсії позивачу, а позовні вимоги в цій частині не підлягають задоволенню.
З урахуванням встановлених обставин, суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Керуючись ст. 243-246, 250, 255, 257-263, 295, 297 КАС України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд.5, Держпром, під.3, пов.2, м.Харків,61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не застосування при обрахуванні пенсії ОСОБА_1 з 04.08.2020 року показника середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення, тобто за 2017-2019р.р.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 04.08.2020 року пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати, за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2017 - 2019.
В іншій частині позовні вимоги залишити без задоволення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Рубан В.В.