Рішення № 97388944, 02.06.2021, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.06.2021
Номер справи
480/7939/20
Номер документу
97388944
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 червня 2021 року Справа № 480/7939/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Осіпової О.О., розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/7939/20 за позовом ОСОБА_1 до Сумського обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Сумського обласного військового комісаріату, в якій просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у підготовці і поданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача за станом на 05.03.2019;

- зобов`язати відповідача скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивачу станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог ст.ст.43,63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії.

Свої вимоги мотивує тим, що починаючи з 05.08.1977 року по 05.03.2001 року перебував на службі у збройних силах і відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», починаючи з 06 березня 2001 року був пенсіонером та перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області і до 01 березня 2020 року отримував довічну пенсію за вислугу років, як особа, яка була звільнена із служби у збройних силах України за станом здоров`я. У зв`язку з призначенням пенсії за віком, виплату пенсії за вислугу років Позивачу було припинено з 01 березня 2020 року. На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» було здійснено перерахунок розміру його пенсійного забезпечення, в результаті якого основний розмір його пенсійного забезпечення за вислугу років починаючи з 01 січня 2018 року був знижений до 70%. При визначенні розміру пенсії ОСОБА_1 під час перерахунку не були враховані всі складові грошового забезпечення, які він отримував, та з яких сплачувався єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а сума нарахованого підвищення була виплачена не в повному обсязі, а частково. Так, як вбачається із довідки про перерахунок пенсії позивача, згідно з Постановою КМУ №103 від 21.02.2018 року при здійсненні перерахунку для обрахунку розміру пенсійного забезпечення позивача не було враховано щомісячних додаткових видів грошового забезпечення діючих військовослужбовців (надбавки, доплати, підвищення та премії) та було безпідставно встановлено поетапність виплати підвищення до пенсії. У довідці про грошове забезпечення для нарахування пенсії ОСОБА_1 №45813 виданій Сумським обласним військовим комісаріатом 06.08.2018 року, вказано тільки три види грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим званням та надбавка за вислугу років, що в загальній сумі склало 10155 грн., з яких і було здійснено перерахунок. В порушення діючого законодавства при перерахунку пенсії до складу грошового забезпечення не були включені інші, додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії). Вважаючи такі дії протиправними, ОСОБА_1 03 серпня 2020 року звернувся з заявою до Сумського обласного військового комісаріату, в якій посилаючись на визнання такими, що не відповідають правовим актам вищої юридичної сили з 05.03.2019 року пунктів 1,1 постанови КМУ №103 та змін до п.5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», просив відповідача скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області для перерахунку його пенсії за вислугу років нову довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії. Сумський обласний військовий комісаріат листом від 10.08.2020 року №11/1566 повідомив, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №45 та Постанови Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року 33-1 уповноважені органи, а саме військові комісаріати готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожній особі на підставі списків наданих Головними управліннями Пенсійного фонду України. Також довідка може видаватись в разі, якщо суд зобов`яже Сумський обласний військовий комісаріат видати довідку про грошове забезпечення на ім`я позивача, визначивши її складові, а постанова суду набере законної сили. З урахуванням такої позиції відповідача, ОСОБА_1 змушений був звернутися до суду за поновленням порушеного права на пенсійне забезпечення у законно визначених розмірах.

Ухвалою суду від 20.11.2020 р. відкрито провадження, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Від представника Сумського обласного військового комісаріату надійшов відзив на позовну заяву, в якому проти позову заперечує та зазначає, що Сумський обласний військовий комісаріат не наділений повноваженнями змінювати, вносити або доповнювати Довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, форма і зміст якої затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", не передбаченими у ній видами грошового забезпечення. Відповідач при складенні Довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача, діяв у межах повноважень та у спосіб, передбачений законодавством України. Жодних рішень про скасування додаткових видів грошового забезпечення позивача Сумський обласний військовий комісаріат не приймав, а надав передбачену Порядком №45 інформацію про розмір складових грошового забезпечення, які враховуються для проведення перерахунку пенсії.

Вивчивши матеріали справи, дослідивши наявні в ній докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області та отримує пенсію призначену згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (надалі - Закон № 2262-ХІІ).

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (надалі - Постанова КМУ № 704), яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. 21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (надалі - Постанова КМУ № 103), пунктом 1 якої встановлено перерахувати з 01.01.2018 пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до Постанови КМУ № 704.

05.03.2019 набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови КМУ № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45.

З урахуванням цього були скасовані обмеження щодо перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення, до якого входять лише основні його види; посадовий оклад, оклад за військове звання та відсоткова надбавка за вислугу років.

На підставі вищезазначеного позивач звернувся до Сумського обласного військового комісаріату із заявою від 03.08.2020 р. щодо виготовлення та надіслання до Головного управління Пенсійного фонду України оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для здійснення обчислення та перерахунку його пенсії (а.с.17).

Листом від 10.08.2020 року №11/1566 Сумський обласний військовий комісаріат повідомив, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" відділом соціального забезпечення Сумського обласного військового комісаріату було складено довідки про грошове забезпечення станом на 01 березня 2018 року та надіслані до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області. Під час складання довідок були враховані Наказ Міністра оборони України від 01.03.2018 року № 90 «Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України» та роз`яснення Директора Департаменту фінансів Міністерства Оборони України від 01.03.2018 року № 248/3/6/612. Перерахунок грошового забезпечення проведено на виконання пунктів 1,5,7 Постанови, Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Уряду від 13 лютого 2008 року № 45 (зі змінами). Постанова Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", якою були запроваджені нові умови грошового забезпечення військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу, набула чинності з 01.03.2018 року. Отже, з цієї дати за рішенням Кабінету Міністрів України відбулися зміни розміру грошового забезпечення військовослужбовців,осіб рядового і начальницького складу. Моментом виникнення права на перерахунок пенсій було 1 березня 2018 року (з доплатою різниці пенсії з 01.01.2018 року). Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 45 та Постанови Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1 уповноважені органи, а саме військові комісаріати, готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожній особі на підставі списків наданих Головними управліннями Пенсійного фонду України. Також довідка може видаватись в разі, якщо суд зобов`яже Сумський обласний військовий комісаріат видати довідку про грошове забезпечення на ім`я позивача, визначивши її складові, а постанова суду набере законної сили (а.с.18).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон №2262-ХІІ.

Статтею 9 Закону №2011-XII визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно з частиною 2 статті 9 Закону №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Статтею 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

За змістом статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Пунктом 2 Постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Частиною 18 статті 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Пунктом 1 Порядку №45 визначено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом 1 пункту 5 Порядку №45 у редакції Постанови №103 встановлено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Додаток 2 до Порядку №45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яка відповідно до Постановою №103 викладена в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Оскільки зміни, внесені Постановою №103, зокрема, до додатку 2 Порядку №45, у якому визначена форма довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, визнані судом протиправними та нечинними, тому з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 чинною є редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.

При цьому, порядок дій, який повинен вчинити відповідач у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, не змінився.

Зокрема, на час звернення позивача до відповідача із заявою про видачу оновленої довідки про розміри її грошового забезпечення пункт 3 Порядку №45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної у списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ.

Тобто, на відповідача покладені функції зі складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно з додатком 1 до Порядку №45.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою правління Пенсійного Фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі по тексту - Порядок №3-1).

Відповідно до пункту 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток №5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку №45.

Враховуючи викладене, з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №704 відповідно до вимог статей 43, 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.

Разом із цим, до моменту отримання належної довідки від відповідача в пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у рішенні від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19, залишеній без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020.

Відмова відповідача щодо надання оновленої довідки та, як наслідок, відмова пенсійного органу щодо проведення позивачу перерахунку пенсії порушує гарантоване статтею 1 Першого протоколу Конвенції право мирно володіти своїм майном. Оскільки чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримані всі вимоги, необхідні для цього, тому органи державної влади не можуть свідомо відмовляти в цих виплатах, доки відповідні положення є чинними (рішення ЄСПЛ у справі "Кечко проти України" від 08.11.2005).

За таких обставин, позовні вимоги щодо визнання протиправними дій Сумського обласного військового комісаріату щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та надані до Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру його пенсії та зобов`язання Сумського обласного військового комісаріату підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії, є обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд зазначає, що відповідно до ст. 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу.

Згідно зі ст. 134 КАС України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката несуть сторони. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.

Так, позивачем подано до суду клопотання про стягнення витрат на правову допомогу у розмірі 3 000 грн., з приводу чого суд зазначає наступне.

Згідно з угодою про надання правничих послуг від 03 серпня 2020 року адвокатське бюро Єфіменко Лідії Іванівни , в подальшому „Бюро", в особі керуючого засновника адвоката Єфіменко Лідії Іванівни, що діє на підставі Статуту, з однієї сторони, та гр-н ОСОБА_1 , далі «Клієнт»,з другої сторони, уклали дану угоду про наступне: „Клієнт" доручає, а „Бюро" приймає на себе зобов"язання надати „Клієнту" наступну правничу допомогу: проаналізувати дотримання права Клієнта на пенсійне забезпечення, вивчити питання про правомірність та правильність визначення розміру пенсійного забезпечення за вислугу років Клієнта органом Пенсійного Фонду, правильність визначення розміру грошового забезпечення для визначення розміру пенсії,вивчити питання про правомірність/неправомірність ненадання Сумським обласним військовим комісаріатом оновленої довідки про грошове забезпечення Клієнта, вивчити правові підстави для звернення до суду за захистом порушеного права щодо неправомірного виключення із грошового забезпечення окремих видів виплат ( надбавки, доплати, підвищення та премій), підготувати позовну заяву та представляти інтереси Клієнта в судах усіх інстанцій з усіма правами, передбаченими КАС України для позивача у справі.

З п. 5.2. додаткової угоди від 04 листопада 2020 року до договору про надання правничих послуг від 03 серпня 2020 року вбачається, що за надання правничих послуг, передбачених даною угодою та ведення справи в судах, Клієнт сплачує Адвокату винагороду (гонорар) в розмірі, з врахуванням складності справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг), часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт, значенням справи для сторони, а саме:

-підготовка позовної заяви, усні консультації, підготовка заяв та звернень, підготовка (складання) та надсилання суду позовної заяви, формування додатків до позову, доказів - оплата визначається із розрахунку 500.00 гривень за одну годину витраченого адвокатом часу;

-складання додаткових окремих документів, в т.ч.процесуальних документів під час судового розгляду, які передбачають витрату часу менше ніж 1год. - 100-200 ( сто-двісті) гривень за один процесуальний документ в залежності від складності та за погодженням сторін;

-участь адвоката в одному судовому засіданні з урахуванням відрядження у м. Суми, (не за місцезнаходженням позивача та адвоката) -500(п`ятсот) гривень за 1 засідання.

З акту прийому-передачі виконаних робіт № 1 до угоди про надання правничих послуг від 03 серпня 2020 року слідує що, адвокатське бюро Єфіменко Лідії Іванівни , надалі іменується «Бюро», в особі адвоката Єфіменко Лідії Іванівни , що діє на підстві свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю №181 від 19.02.2013 року, виданого Сумською обласною кваліфікаційно-дисциплінарною комісією адвокатури, виконало та передало, а ОСОБА_1 - «Клієнт» прийняв наступні послуги за попереднім розрахунком:

1) вивчення документів, наданих Клієнтом, вивчення та аналіз судової практики з питання призначення (перерахунку) пенсій військовослужбовцям з 01.01.2018року, порядку видачі та оформлення довідок щодо розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсій військовослужбовцям. 03.08.2020, витрачений час - 1 год., вартість послуги - 500грн.;

2) 04.11-11.11.2020 р. складено позовну заяву з проведенням аналізу наявних матеріалів та застосування відповідних правових норм (їх вивчення та можливість застосування). Підготовка додатків до позовної заяви, комплектування матеріалів для відповідача у справі. Підготовка справи до розгляду. Витрачений час - 4 години. Вартість послуги - 2000 грн.

3) одне відрядження та участь в судовому засіданні в окружному адм.суді м. Суми (з врахуванням часу витраченого на переїзд). Витрачений час орієнтовно складає 5 годин. Вартість послуги - 500 грн.

З квитанції № 24 від 12 листопада 2020 р. вбачається, що 12.11.2020 року отримано готівкою від «Клієнта» ОСОБА_1 в оплату наданих правничих послуг згідно до угоди від 03 серпня 2020 року, 3000 (три тисячі) гривень за підготовку адміністративного позову до Сумського обласного військового комісаріату та підготовку матеріалів до розгляду справи в Сумському окружному адміністративному суді про визнання дій протиправними та зобов`язання вчити певні дії, та за участь (попередня оплата) в одному судовому засіданні Сумського окружного адміністративного суду.

Оскільки дана справа визначена судом як справа незначної складності, під час розгляду справи судові засідання не призначалися та додаткові процесуальні документи адвокатом не складалися, то заявлені до відшкодування позивачем витрати на оплату послуг адвоката не можуть вважатись співрозмірними зі складністю справи.

Крім того, суд зазначає, що послуги, зазначені в п. 1 акту прийому-передачі виконаних робіт № 1 до угоди про надання правничих послуг від 03 серпня 2020 року, а саме: вивчення документів, наданих Клієнтом, вивчення та аналіз судової практики з питання призначення (перерахунку) пенсій військовослужбовцям з 01.01.2018року, порядку видачі та оформлення довідок щодо розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсій військовослужбовцям, фактично стосуються підготовки позовної заяви до суду та охоплюються послугами, вказаними в п. 2, а саме: складання позовної заяви з проведенням аналізу наявних матеріалів та застосування відповідних правових норм (їх вивчення та можливість застосування), підготовка додатків до позовної заяви, комплектування матеріалів для відповідача у справі, підготовка справи до розгляду, яка зайняла у адвоката 4 години, тому вартість послуги він оцінив у 2000 грн.

Таким чином, обґрунтованою є сума витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 2000 грн., зокрема підготовка та надсилання суду позовної заяви та доданих документів.

Крім того, за рахунок бюджетних асигнувань Сумського обласного військового комісаріату на користь позивача підлягає стягненню 840,80 грн. судового збору сплаченого позивачем згідно з квитанцією № 14 від 03.11.2020 р.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Сумського обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Сумського обласного військового комісаріату щодо відмови у підготовці і поданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 р.

Зобов`язати Сумський обласний військовий комісаріат (вул. Герасима Кондратьєва, 30, м. Суми, 40000, код ЄДРПОУ 08269552) скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), що враховується для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог ст.ст.43,63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з урахуванням положень Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Сумського обласного військового комісаріату (вул. Герасима Кондратьєва, 30, м. Суми, 40000, код ЄДРПОУ 08269552) судовий збір у розмірі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп. судового збору та 500 (п`ятсот) грн. витрат пов`язаних з правничою допомогою адвоката.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.О. Осіпова