Рішення № 97388865, 20.05.2021, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.05.2021
Номер справи
480/7101/20
Номер документу
97388865
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 травня 2021 р. Справа № 480/7101/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шевченко І.Г.,

за участю секретаря судового засідання - Мельник О.П.,

позивача - ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області, Міністерства внутрішніх справ України про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області, в якій, з урахуванням заяви про уточнення обґрунтування вимог (а.с.34), просив суд:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у підготовці та наданні оновлених довідок про розмір грошового забезпечення за березень 2019 року та за серпень 2020 року за відповідної або аналогічною посадою, яку займав позивач на день звільнення зі служби, у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри основного та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, премії і одноразових додаткових видів грошового забезпечення), для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 та з 01.09.2020 основного розміру пенсії позивачу;

- зобов`язати відповідача підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області оновлені довідки, а копії цих довідок - позивачу, про розмір грошового забезпечення позивача (за формою, в редакції до внесення постанови КМУ № 103 змін до Порядку № 45, установленої додатком 2, яка є чинною на даний час), за березень 2019 року та за серпень 2020 року, за відповідною або аналогічною посадою, яку займав позивач на день звільнення зі служби, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри основного та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, премії і одноразових додаткових видів грошового забезпечення), для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 та з 01.09.2020 основного розміру пенсії позивача.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року №2262-XII (далі - Закон №2262-XII). З 01.01.2018 позивачу відповідно до постанови Кабінету Мі ністрів України від 21.02.2018 № 103 було здійснено перерахунок пенсії в розмірі 50 % неповного грошового забезпечення за відповідною або аналогічною посадою, яку він займав на дату звільнення із служби, що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінет Міністрів України № 704 від 30.08.2017, тільки з урахуванням розміру окладу за посадою, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років. Тобто, додаткові складові грошового забезпечення не було враховано при перерахунку пенсії.

Крім того, вважає, що у зв`язку із набранням законної сили 05.03.2019 судового рішення Окружного адмініст ративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яким було визнано проти правними та не чинними пункти 1 та 2 постанови КМУ від 21.02.2018 № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 № 45, зок рема щодо переліку видів грошового забезпечення, що обов`язково повинні включатися до до відки про розмір грошового забезпечення позивача (військового пенсіонера) та, які в подаль шому повинні враховуватися пенсійним органом під час обчислення пенсії та під час проведен ня її перерахунку, а також щодо форми цієї довідки, відповідач повинен керуватись актами ви щої юридичної сили, а саме положеннями статей 43 та 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ, які визначають перелік таких видів грошового забезпечення (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відтак, відмова у видачі оновлених довідок про розмір грошового забезпечення за березень 2019 року та за серпень 2020 року у зв`язку з неприведенням Кабінетом Міністрів України у відповідність підзаконних нормативно-правових актів є протиправною, у зв`язку з чим звернувся до суду за захистом своїх прав.

Ухвалою суду від 22.10.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

При цьому, вказаною ухвалою суду у Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області було витребувано додаткові докази у справі.

Представник Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області подав заяву, в якій відмітив, що воно не є належним відповідачем у даній справі (а.с.39-42).

Позивач подав заяву про заміну неналежного відповідача на належного - ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області (а.с.45-48), за наслідками розгляду якої судом винесено ухвалу від 31.12.2020 (а.с.52-53), якою замінено Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області на належного відповідача, яким є ліквідаційна комісія Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області (далі - відповідач-1, ліквідаційна комісія Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області).

Крім того, у зв`язку із заявленим клопотанням про заміну відповідача позивач у заяві також збільшив позовні вимоги, звернувши їх до ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області, зокрема, крім іншого просив зобов`язати ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській об ласті достовірну (оновлену) довідку про його основне грошове забезпечення станом на 01.03.2018 за відповідною або аналогічною посадою, яку він займав на день звільнення зі служби, у відповідності до вимог постанови КМУ України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (чин ної до 05.03.2019), наказу МВС України від 06.03.2018 № 179 "Про затвердження схем тарифних розрядів за посадами осіб рядового і начальницького складу Державної служби України з надзвичайних ситуа цій", постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" для перерахунку пенсії з 01.01.2018, а також зобов`язати відповідача підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській об ласті оновлені довідки, а йому копії цих довідок, про розмір грошового забезпечення пози вача (за формою в редакції, до внесення постановою КМУ № 103 змін в Порядок № 45, установленої додатком 2, яка є чинною на даний час), за березень 2019 року та за серпень 2020 року, за відповідною або аналогічною посадою, яку займав позивач на день звільнення зі служби, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ "Про соціальний і правовий за хист військовослужбовців та членів їх сімей" та з врахуванням положень наказу МВС України від 06.03.2018 № 179 "Про затвердження схем тарифних розрядів за посадами осіб рядового і начальницького складу Державної служби України з надзвичайних ситуа цій", постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри основного та щомісячних додатко вих видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, премії і одноразових додаткових видів грошового забезпечення), для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 та з 01.09.2020 основного розміру пенсії позивача (а.с.45-48).

У зв`язку з не наданням Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області витребуваних ухвалою суду від 22.10.2020 доказів, суд ухвалою суду від 31.12.2020 витребував повторно у Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області додаткові докази у справі (а.с.55).

Представник ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області подав до суду відзив (а.с.60-61), в якому вказав, що відповідно до ст.63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Так, Кабінетом Міністрів України постановою від 13.02.2008 № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393», відповідно до абзацу другого та третього пункту 3 якого довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. Довідки видаються на осіб, які звільнені із служби в апараті МВС, органах та підрозділах МВС, в закладах, на підприємствах та в установах, що належать до сфери управління МВС (крім органів, підрозділів, закладів та установ, передбачених абзацами четвертим, п`ятим і сьомим цього пункту) - МВС.

При цьому, наголосив, що до повноважень відповідача-1 не належить підготовка та подання до ГУ ПФУ у Сумській області довідок на осіб, які були звільнені зі служби з органів та підрозділів МВС.

Ухвалою суду від 20.01.2021 до участі у розгляді справи залучено в якості другого відповідача Міністерство внутрішніх справ України (далі - відповідач-2, Міністерство внутрішніх справ України, МВС України) та встановлено МВС України та позивачу строк для подання заяв по суті спору.

Від ГУ ПФУ в Сумській області надійшли витребувані судом докази (а.с.75-81), а позивачем подано відповідь на відзив відповідача-1, в якій просив визнати відзив необґрунтованим, оскільки позивач проходив службу саме в органах внутрішніх справ України безперервно 18 років 03 місяці та 09 днів (а.с.69-70).

Ухвалою суду від 15.03.2021 ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін та призначено судове засідання на 30.03.2021 (а.с.85), що було відкладено на 22.04.2021 у зв`язку з необхідністю витребування додаткових доказів у відповідача-1 та ГУ ПФУ в Сумській області (а.с.93-95), які останніми були надані (а.с.101-108, 111-112).

Судове засідання 22.04.2021 було відкладено на 20.05.2021 у зв`язку з необхідністю витребування додаткових доказів у відповідача-1 та у 13 Державної пожежно-рятувальної частини Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області (а.с.118-119), що на виконання вимог суду були відповідачем-1 (а.с.123-127), а 13 Державною пожежно-рятувальною частиною Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області було надано пояснення (а.с.131).

Станом на сьогодні відповдіачем-2 відзиву на позовну заяву суду не подано, у зв`язку з чим, з урахуванням ч.2 ст.175 Кодексу адміністративного судочинства України, вбачається можливим розглянути справу за наявними матеріалами у справі.

В судове засідання представники відповідачів не з`явилися, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином (а.с.120, 122), про причини неявки суд не повідомили, заяв про розгляд справи без х участі до суду не надсилали. Відтак, враховуючи вказане та норми ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважав можливим розглядати справу у відсутності представників відповідачів.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги, з урахуванням уточнень, підтримав, просив суд їх задовольнити у повному обсязі.

Заслухавши пояснення позивача, дослідивши наявні матеріали справи, заяви по суті справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи та об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

В судовому засіданні встановлено, що позивач, зокрема, у період з 1993р. до 10.09.1998 проходив службу на посадах в професійній пожежній частині Управління внутрішніх справ Сумської області (а.с.124-127,112) та зокрема, на день звільнення зі служби позивач займав посаду старшого інспектора групи держпожнагляду по обслуговуванню сільської місцевості 13-ї самостійної Державної пожежної частини смт.В.Писарівка та начальника Кириківської професійно-пожежної частини-33 Управління внутрішніх справ Сумської області. Вказане підтверджується копіями наказів Управління внутрішніх справ Сумської області від 28.02.1997 №15о/с (а.с.127), від 31.08.1998 №72 о/с (а.с.112) та розрахунком вислуги років на пенсію (а.с.107-108).

З 10.09.1998 є отримувачем пенсії за вислугу років відповідно до Закону №2262-XII та з 01.01.2017 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області. При цьому, розмір пенсії позивачу на момент її призначення відповідачем склав 50% суми грошового забезпечення, виходячи з вислуги 20 років, та до складу грошового забезпечення, яке враховувалось при призначенні пенсії позивача включалось: посадовий оклад, окладу за військовим званням, надбавка за вислугу років, надбавка за безперервну службу, премія. Вказане вбачається з позовної заяви та підтверджується протоколом про призначення пенсії (а.с.79), висновком для призначення пенсії за вислугу років (а.с.105), грошовим атестатом (а.с.106) та пенсійним посвідченням (а.с.10, 35).

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704 (далі - Постанова КМУ №704), яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова КМУ №103), пунктами 1, 2 якої встановлено перерахувати з 01.01.2018 пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до Постанови КМУ №704.

Так, Управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області на ім`я позивача було складено та направлено до ГУ ПФУ у Сумській області довідку за №11/207-236 від 22.03.2018 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, видану відповідно до постанови КМУ №704 та Постанови №103 за нормами, чинними на 01 березня 2018 року за посадою старший інспектор СДПЧ-13 О.М.Т. В.Писарівка нач.ППЧ-3. При цьому, згідно вказаної довідки посадовий оклад за відповідною посадою визначено у розмірі 3810,00грн., оклад за військовим (спеціальним) званням "майор" - 1340,00 грн., а надбавка за вислугу років 45% - 2317,00 грн. (а.с.80).

У квітні 2018 року ГУ ПФУ в Сумській області було здійснено позивачу перерахунок пенсії з 01.01.2018 на підставі п.1 Постанови КМУ №103 у розмірах, визначених Постановою КМУ №704, на підставі вказаної довідки Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області про розмір грошового забезпечення від 22.03.2018 (а.с.80-81).

У вересні 2020 позивач звернувся до первинного відповідача із заявою, в якій просив скласти та подати до ГУ ПФУ в Сумській області довідки за березень 2019 року та за серпень 2020 року, за відповідною або аналогічною посадою, яку займав позивач на день звільнення зі служби, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 та з 01.09.2020 основного розміру пенсії позивача (а.с.13), у відповідь на яку Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області надало відповідь листом від 24.09.2020 (а.с.16-17), в якій повідомило, що Державна служба України з надзвичайних ситуацій стосовно питання оформлення оновлених довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій пенсіонерам з числа військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу звернулася до Міністерства соціальної політики України, яке листами від 28.05.2020 №7642/0/2-20/29 та від 08.07.2020 №9751/0/2-20/54 надало роз`яснення, зокрема, в частині відсутності підстав для видачі довідок та перерахунку пенсій.

Надаючи правову оцінку відносинам, що в даному випадку склалися між сторонами, суд зазначає наступне.

Відповідно до вимог ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XIІ (далі - Закон №2262-XIІ).

Вказаним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно ч.ч.2, 3 ст. 51 Закону №2262-XIІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до ч.4 ст.63 Закону №2262-XIІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Як убачається з наведених норм права, підставою для проведення перерахунку пенсії є підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Умови, порядок та розміри перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XIІ, визначаються Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 (далі - Порядок №45), та Постановою Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова № 103).

Пунктами 1 та 2 Постанови № 103 (були чинні на момент виникнення видачі довідки відповідачем-1 та перерахунку пенсії на її підставі в 2018р.), визначав обов`язок перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку №45 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС.

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

На виконання пункту 5 Порядку перерахунку пенсії (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі (п.4 Порядку №45).

Отже, набрання чинності 01.03.2018 постановою КМУ №704, якою змінено (збільшено) грошове забезпечення військовослужбовців, у розумінні частини 2 статті 51 Закону №2262-XII стало обставиною, що зумовила зміну розміру пенсії позивача, призначеної на підставі цього Закону. Водночас, з огляду на норми пунктів 1, 2 постанови КМУ №103 позивач набув право на підвищення пенсії, починаючи з 01.01.2018, виходячи із грошового забезпечення за відповідною або аналогічною посадою, яку він займав на дату звільнення із служби.

Так, на виконання Постанови №103 відповідачем-1 на ім`я позивача було складено та направлено до ГУ ПФУ у Сумській області довідку за №11/207-236 від 22.03.2018 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, видану відповідно до постанови КМУ №704 та Постанови №103 за нормами, чинними на 01 березня 2018 року за посадою «старший інспектор СДПЧ-13 О.М.Т. В.Писарівка нач.ППЧ-3 (а.с.80), на підставі якої у квітні 2018 року ГУ ПФУ в Сумській області позивачу був проведений перерахунок з 01.01.2018 (а.с.81).

Водночас, у довідку, відповідач-1, керуючись Схемою тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту (додаток 6 до Постанови №704) останню займану посаду позивача прирівняно до посади - "старший фахівець, інспектор» - як аналогічну посаду за назвою однієї з посад позивача - старший інспектор СДПЧ-13. Вказане вбачається з розміру посадового окладу, зазначеного у даній довідці (а.с.80) - 3810грн., який визначений, враховуючи додаток 1 до Постанови №704 з приміткою, шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (1762грн.), на відповідний тарифний коефіцієнт - 2,16 (що дорівнює у додатку 6 до Постанови КМУ №704 тарифному розряду 15, визначеного для посади територіальних органів (підрозділів) цивільного захисту - «Старший фахівець, інспектор» (1762грн.*2.16=3805,92грн.), та, враховуючи, що посадовий оклад визначений у гривнях з копійками, цифри до 4,99 відкидаються, від 5 і вище - заокруглюються до десяти гривень, посадовий оклад визначений у розмірі 3810грн.

У той же час, суд відмічає, що враховуючи зазначені вище норми Постанови №103, перерахунок пенсії повинен був бути здійснений з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби.

При цьому, згідно з пунктом 6 Порядку №45 відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.

Тобто за приписами даних норм назва посади є лише одним з критеріїв, однак, не єдиним та не основним, який відповідач мав врахувати для визначення посади «відповідною» або «аналогічною».

Відповідач-1, відповідно до вказаних норм чинного законодавства зобов`язаний був врахувати всі класифікаційні характеристики посади, при чому, не лише назву, а й посадовий оклад, функціональність та організаційний рівень відділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо), чого, як встановлено судом, зроблено не було.

Так, як зазначалось вище, на день звільнення зі служби позивач займав посаду не лише старшого інспектора групи держпожнагляду по обслуговуванню сільської місцевості 13-ї самостійної Державної пожежної частини смт.В.Писарівка, а й посаду НАЧАЛЬНИКА Кириківської ППЧ-33. Вказане підтверджується як копією наказу Управління внутрішніх справ Сумської області від 28.02.1997 №15о/с (а.с.127) та наказу Управління внутрішніх справ Сумської області від 31.08.1998 №72о/с (а.с.112), так і розрахунком вислуги років на пенсію (а.с.107-108).

Відтак, при складенні довідки від 22.03.2018 відповідачем-1 помилково прирівняно посаду позивача начальника Кириківської професійно-пожежної частини-33, з якої він був звільнений, до посади «старшого фахівця, інспектора», що призвело до неправильного визначення розміру посадового окладу у довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, за нормами, чинними на 01.03.2018, та до заниження розміру перерахованої пенсії.

Варто відмітити, що 06.03.2018, на виконання Постанови КМУ №704 наказом Міністерством внутрішніх справ України за №179, який застосовується з 01.03.2018, були крім іншого, затверджені схеми тарифних розрядів за посадами осіб начальницького складу пожежно-рятувальних підрозділів, підпорядкованих територіальним органам управління ДСНС - Державних пожежно-рятувальних частин, окремо для таких посад, як НАЧАЛЬНИКІВ ЧАСТИНИ, так і старших: фахівець, інспектор, інженер, інструктор та ін.

Отже, беручи до уваги те, що на момент звільнення зі служби позивач, обіймав посаду начальника Кириківської професійно-пожежної частини 33, з урахуванням підпорядкування, місця даної частини у структурі органів управління, його посада за сукупністю класифікаційних характеристик має бути прирівняна до аналогічної (відповідної) посади, а саме: «начальник частини», а відтак, довідка про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.03.2018 для перерахунку пенсії з 01.01.2018, мала бути складена саме, виходячи з розміру грошового забезпечення, встановленого за відповідною посадою, яку він займав на день звільнення зі служби - начальник частини.

Щодо вимог позивача про зобов`язання підготувати та надати до ГУ ПФУ в Сумській області оновлену довідку станом на березень 2019 року за відповідною або аналогічною посадою, яку займав позивач на день звільнення зі служби, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019, суд зазначає наступне.

Статтею 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон № 2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно із частиною другою статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону № 2011-ХІІ).

Як зазначалося вище, статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

За частинами першою, другою та четвертою статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

При цьому, пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом першим пункту 5 Порядку № 45 у редакції Постанови № 103 встановлено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Додаток 2 до Порядку № 45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18 визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Оскільки зміни, внесені Постановою № 103, зокрема, до додатку 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Водночас, порядок дій, який повинен вчинити орган, на який покладено обов`язок щодо складення довідок, у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, не змінився.

Зокрема, відповідно до пунктів 2,3 Порядку № 45 було передбачено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію, зокрема, відповідним органам. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної у списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Як встановлено судом, позивач був звільнений наказом начальника Управління внутрішніх справ України, та довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 було видано саме відповідачем-1.

Водночас, згідно з пунктами 1 та 2 розділу І Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та з інших соціальних питань, затвердженої Міністерством внутрішніх справ України від 17.09.2018 №760 (далі - Інструкція № 760), ця інструкція визначає процедуру організації в Міністерстві внутрішніх справ України, центральних органах виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України (Національна поліція України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Адміністрація Державної прикордонної служби України (далі - ЦОВВ)), та Національній гвардії України роботи, зокрема, з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Цю Інструкцію розроблено відповідно до, у тому числі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та постанови правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок №3-1).

Згідно з пунктом 1 розділу ІІ Інструкції № 760 уповноважені структурні підрозділи (відповідно до абзацу 4 пункту 3 розділу І Інструкції №760 - визначені МВС, ЦОВВ та Національною гвардією України структурні підрозділи, на які покладено функції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів):

1) організують роботу з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсію відповідно до чинного законодавства;

2) розглядають листи та звернення із питань оформлення документів для призначення та перерахунку пенсій, для отримання пільг, а також здійснюють прийом громадян, які звертаються з цих питань;

3) приймають від підрозділів персоналу (кадрового забезпечення) та фінансового забезпечення (бухгалтерських підрозділів) документи, передбачені Порядком та цією Інструкцією для призначення (перерахунку) пенсій;

4) готують та подають у встановленому чинним законодавством порядку до органів, які призначають пенсії, документи для призначення (перерахунку) пенсій;

5) формують облікові справи та зберігають їх згідно з порядковими номерами, присвоєними в книзі обліку документів для призначення пенсій (додаток 1);

6) повідомляють органи, які призначають пенсії, про судові рішення, які набрали законної сили, про позбавлення пенсіонерів військового (спеціального) звання та про видання наказів про прийняття (поновлення) на службу в 10-денний строк з дня отримання відповідного рішення суду;

7) ведуть облік осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону;

8) взаємодіють з органами, які призначають пенсії, стосовно осіб, яким призначено (припинено) виплату пенсій, та в межах повноважень з органами державної влади з питань соціального захисту та пенсійного забезпечення;

9) зберігають та видають (замінюють) посвідчення "Ветеран органів внутрішніх справ", "Ветеран військової служби", "Ветеран служби цивільного захисту" та нагрудні знаки відповідно до чинного законодавства;

10) видають довідки про право на пільги відповідно до Закону України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист" (додаток 2).

У відповідності до пункту 2 розділу ІІІ Інструкції № 760 при проведенні перерахунку пенсій відповідно до списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, складених головними управліннями Пенсійного фонду України, уповноважений структурний підрозділ готує довідки про розмір грошового забезпечення.

Тобто, станом на сьогодні саме на Міністерство внутрішніх справ України покладено обов`язок забезпечувати оформлення та подання довідок про розміри грошового забезпечення до Пенсійного фонду України для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок №3-1), відповідно до пункту 23 якого перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно із пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток № 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Тобто, у відповідності до норм законодавства, зокрема, Порядку №45, саме на відповідача-2 покладено функції зі складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно з додатком 1 до Порядку № 45.

При цьому, суд зауважує, що процедура підготовки та подання до ГУ ПФУ в Сумській області нової довідки про розмір грошового забезпечення встановлена Порядком №45.

У свою чергу, як було зазначено вище, 30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, яка набрала чинності 01.03.2018, та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Підпунктом 2 пункту 5 даної постанови надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Отже, саме з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.

При цьому, відповідно до ч.2 ст.51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Тобто саме з 01.04.2019 у позивача виникло право на перерахунок - першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Аналогічні правові висновки викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 у зразковій справі №160/8324/19. Враховуючи, вказане, а також те, що відповідно до ч. 3 ст. 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи, суд не приймає доводи, викладені представником відповідача.

Частина 18 статті 43 Закону № 2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до п.4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

У свою чергу відповідно до ч.ч.2,3 ст.51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Оскільки пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 визнані нечинними судовим рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва рішенням від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18, то саме з 05.03.2020 (дата набрання законної сили судовим рішенням) у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії, виходячи з розміру всіх складових, розрахованих згідно з постанови КМУ №704, з урахуванням наказу Міністерства внутрішніх справ України від 06.03.2018 №179, та такий перерахунок основного розміру пенсії відповідно до ч.ч.2,3 ст.51 Закону № 2262-ХІІ має бути здійснений ГУ ПФУ в Сумській області з 01.04.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії), при цьому позивачем не надано доказів на підтвердження того, що Кабінетом Міністрів України приймалося рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, у зв`язку з чим позивач має право на видачу оновленої довідки станом на серпень 2020 року про розмір грошового забезпечення позивача для здійснення перерахунку його пенсії з 01.09.2020, тому позовні вимоги щодо визнання протиправною бездіяльність відповідача-1 та зобов`язання виготовити оновлену довідку із зазначенням додаткових видів грошового забезпечення станом на серпень 2020р. для перерахунку пенсії з 01.09.2020 є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Крім того, задоволенню не підлягають також вимоги позивача про визнання протиправними дій відповідача-1 щодо відмови у підготовці та наданні оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018, виходячи з розміру грошового забезпечення, встановленого за відповідною посадою, яку він займав на день звільнення, а також про розмір грошового забезпечення станом на березень 2019р., оскільки, як встановлено судом, станом на сьогодні саме на Міністерство внутрішніх справ України покладено обов`язок забезпечувати оформлення та подання довідок про розміри грошового забезпечення до Пенсійного фонду України для перерахунку пенсій, крім іншого позивач з такою заявою звернувся до відповідача-1 вже під час розгляду справи, після заміни судом неналежного відповідача.

У той же час, згідно із ч.2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

При цьому, слід зазначити, що відповідно до частин першої та другої статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Згідно з положеннями статті 9 Конституції України та статтями 17, частиною п`ятою статті 19 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди та органи державної влади повинні дотримуватись положень Європейської конвенції з прав людини та її основоположних свобод 1950 року, застосовувати в своїй діяльності рішення Європейського суду з прав людини з питань застосування окремих положень цієї Конвенції.

Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини у справі "Кечко проти України" (рішення від 08 листопада 2005 року) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними.

Європейський Суд з прав людини в своєму рішенні "Великода проти України" від 03 червня 2014 року зазначив, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.

Європейський суд з прав людини підкреслює особливу важливість принципу "належного урядування". Він передбачає, що в разі коли йдеться про питання загального інтересу, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (див. рішення у справах "Беєлер проти Італії" [ВП] (Beyeler v. Italy [GC]), заява №33202/96, пункт 120, ECHR 2000, "Онер`їлдіз проти Туреччини" [ВП] (Oneryэldэz v. Turkey [GC]), заява №48939/99, пункт 128, ECHR 2004-XII, "Megadat.com S.r.l. проти Молдови" (Megadat.com S.r.l. v. Moldova), заява № 21151/04, пункт 72, від 08 квітня 2008 року, і "Москаль проти Польщі" (Moskal v. Poland), заява №10373/05, пункт 51, від 15 вересня 2009 року). Також, на державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (див., наприклад, рішення у справах "Лелас проти Хорватії" (Lelas v. Croatia), заява №55555/08, пункт 74, від 20 травня 2010 року, і "Тошкуце та інші проти Румунії" (Toscuta and Others v. Romania), заява № 36900/03, пункт 37, від 25 листопада 2008 року) і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах.

У рішенні від 31 липня 2003 року у справі "Дорани проти Ірландії" Європейський суд з прав людини зазначив, що поняття "ефективний засіб" передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права. Причому, як наголошується у рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Салах Шейх проти Нідерландів", ефективний засіб - це запобігання тому, щоб відбулося виконання заходів, які суперечать Конвенції, або настала подія, наслідки якої будуть незворотними. При вирішенні справи "Каіч та інші проти Хорватії" (рішення від 17 липня 2008 року) Європейський Суд з прав людини вказав, що для Конвенції було б неприйнятно, якби стаття 13 декларувала право на ефективний засіб захисту, але без його практичного застосування. Таким чином, обов`язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту. Протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права.

При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

Верховний Суд України у своєму рішенні від 16.09.2015 у справі № 21-1465а15 вказав, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Враховуючи викладене, з урахуванням вимог ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, враховуючи встановлене судом права позивача на отримання довідок про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.03.2018, виходячи з розміру грошового забезпечення, встановленого за відповідною посадою, яку він займав на день звільнення зі служби - начальник частини, для перерахунку пенсії з 01.01.2018 та оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, виходячи з розміру грошового забезпечення, встановленого за відповідною посадою, яку він займав на день звільнення зі служби - начальник частини, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії, а уповноваженим органом з питань виготовлення довідок про розмір грошового забезпечення для призначення (перерахунку) пенсії є саме Міністерство внутрішніх справ України, яким не було подано відзиву, що розцінюється судом як визнання позову, суд, з метою ефективного захисту прав позивача вважає необхідним зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України підготувати та направити до ГУ ПФУ в Сумській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.03.2018, виходячи з розміру грошового забезпечення, встановленого за відповідною посадою, яку він займав на день звільнення зі служби - начальник частини, для перерахунку пенсії з 01.01.2018, а також підготувати та направити до ГУ ПФУ в Сумській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 , станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-XII, та з урахуванням положень наказу Міністерства внутрішніх справ України від 06.03.2018 №179, постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, виходячи з розміру грошового забезпечення, встановленого за відповідною посадою, яку він займав на день звільнення зі служби - начальник частини, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії.

Керуючись ст.ст. 90, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 255, 295, 297, п.15.5 Розділу VІІ Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області (40000, м.Суми, вул. Г. Кондратьєва, буд.23, код ЄДРПОУ 08592299), Міністерства внутрішніх справ України (01601, м.Київ, вул.Богомольця, буд.10, код ЄДРПОУ 00032684) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.

Зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.03.2018, виходячи з розміру грошового забезпечення, встановленого за відповідною посадою, яку він займав на день звільнення зі служби - начальник частини, для перерахунку пенсії з 01.01.2018.

Зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року №2262-XII, та з урахуванням положень наказу Міністерства внутрішніх справ України від 06.03.2018 №179, постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", виходячи з розміру грошового забезпечення, встановленого за відповідною посадою, яку він займав на день звільнення зі служби - начальник частини, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії.

У задоволенні інших позовних вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст судового рішення складено 25.05.2021.

Суддя І.Г. Шевченко