Рішення № 97388166, 01.06.2021, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.06.2021
Номер справи
400/1923/21
Номер документу
97388166
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 червня 2021 р. № 400/1923/21 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Брагар В. С. за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження розглянув адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1

до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020

треті особи:Комунальне підприємство Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал", вул. Київська, 129-А, Первомайськ, Миколаївська область, 55210

про:визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернулась з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (надалі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: комунальне підприємство Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал", в якому просить суд:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в зарахуванні стажу роботи в Комунальному підприємстві «Первомайське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» з 01.03.2004 по 30.11.2004 року та комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" з 01.10.2007 року по 08.08.2019 рік.

- зобов`язати відповідача зарахувати до стажу роботи позивача період роботи в Комунальному підприємстві «Первомайське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» з 01.03.2004 по 30.11.2004 року та комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" з 01.10.2007 року по 08.08.2019 рік.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що не повинен нести відповідальність за неналежне виконання роботодавцем обов`язку із сплати страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування. На думку позивача, саме несплата КП «Первомайське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» з та КП Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування слугувало підставою для не зарахування відповідачем періоду роботи до страхового стажу позивача, про що відповідач повідомив листом від 10.12.2020 р. № 7315-7531/К-02/8-1400/20.

Відповідач подав відзив на позов, в якому просив відмовити у задоволенні позову та зазначив, що у зв`язку із тим, що позивач перебуває на обліку у ГУ ПФУ в Миколаївській області за заявою від 18.10.2017 року та з 18.10.2017 року отримує пенсію в разу втрати годувальника відповідно до Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Оскільки позивач отримує пенсію по втраті годувальника, розмір якої обчислюється з розміру грошового забезпечення померлого годувальника, а не кількості наявного страхового стажу у позивача, тому відсутні підстави для виконання зазначеної вимоги щодо зарахування страхового стажу.

Ухвалою суду від 30.03.2021 року суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Ухвалою суду від 20.05.2021 року призначено судове засідання по справі, та зобов`язано відповідача надати пояснення по суті спору.

25.05.2021 року відповідач надав пояснення по справі в яких зазначив, що зарахування періодів роботи позивача на КП ПМР «Первомайський міський водоканал» до страхового стажу, не вплине на розмір пенсійного забезпечення, який отримується позивачем відповідно до Закону №2262.

Суд розглянув справу відповідно до вимог ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) без проведення судового засідання, в порядку письмового провадження, на підставі матеріалів справи.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, - ВСТАНОВИВ:

Позивач з 18.10.2017 р. отримує пенсію по втраті годувальника відповідно до Закону України від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (надалі - Закон № 2262).

09.12.2020 р. позивач звернулась до відповідача з заявою про зарахування до загального страхового стажу період роботи в Комунальному підприємстві «Первомайське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» з 01.03.2004 по 30.11.2004 року та комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" з 01.10.2007 року по 08.08.2019 рік.

10.12.2020 р. відповідач надав відповідь та повідомив про відсутність підстав для зарахування до страхового стажу позивача періоди роботи » з 01.03.2004 по 30.11.2004 року в Комунальному підприємстві «Первомайське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» та з 01.10.2007 року по 08.08.2019 рік в КП "Первомайський міський водоканал" в зв`язку з тим, що позивача знято з обліку як отримувача пенсії за віком відповідно до Закону №1058 тому і підстави для зарахування стажу відсутні.

З індивідуальних відомостей про застраховану особу форми ОК-5 вбачається, що КП "Первомайський міський водоканал" за спірний період страхові внески до Пенсійного фонду України не сплачувалися.

Позивач надала Архівні довідки від 03.12.2020 року №К-644, видані Архівним відділом Первомайської міської ради, на підтвердження того, що вона працювала в КП «Первомайське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» і позивачу нараховувалась заробітна плата в період з січня по листопад 2004 року та утримувався збір «Пенсійний фонд 2%».

Згідно довідок КП "Первомайський міський водоканал" про заробітну плату для обчислення пенсії, з нарахованої заробітної плати за період з 01.12.2004 року по 08.08.2019 рік роботодавцем утримувався внесок до пенсійного фонду.

Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

За визначенням ст. 1 Закону № 1058, страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону № 1058, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Згідно з ст. 20 Закону № 1058, страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.

Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Відповідно до положень ст. 106 Закону № 1058, відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.

Отже, за змістом вищезазначених норм вбачається, що обов`язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.

Судом встановлено, що позивач з 01.10.1977 по 31.11.2004 рік працювала в КП «Первомайське виробниче управління водопровідно- каналізаційного господарства», та з 01.12.2004 року по 08.08.2019 рік працювала та отримувала дохід від КП Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал", з яких страхувальником мали сплачуватись страхові внески. Факт ненадходження відрахувань із заробітної плати позивача до Пенсійного фонду України за спірні періоди, за відсутності вини позивача, не є підставою для відмови у зарахуванні стажу роботи.

Що стосується відмови позивачу у зарахуванні стажу з підстав отримання пенсії позивачем за іншим законом, суд зазначає наступне.

Відповідно до положень статті 3 Конституції України, як Основного Закону України - людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю; права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави; держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.

Відповідно до ч. 3 ст. 23 Загальної Декларації прав людини, п. 4 ч. 1 Європейської Соціальної хартії та ч.3 ст.46 Конституції України, кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.

Суд зазначає, що в даному випадку позивач не може бути позбавлений свого права на зарахування до страхового стажу роботи у періоди з 01.03.2004 року по 30.11.2004 рік та з 01.10.2007 року по 08.08.2019 рік, що стосується предмету позову, через отримання пенсії за іншим законом, оскільки право на зарахування набутого позивачем страхового стажу роботи в зазначені періоди з яких було утримано пенсійний збір не може бути поставлене в залежність від факту отримання позивачем пенсії за іншим законом. Страховий стаж нерозривно пов`язаний із страховими внесками, які було утримано із заробітної плати позивача. Страховий стаж нерозривно пов`язаний зі сплатою страхових внесків, реальним фінансовим результатом праці, а тому саме його зарахування не може залежати від факту отримання пенсії за відповідним законом. Разом з тим, суд зазначає, що позивач не зверталась до відповідача із вимогою про зарахування періодів роботи до її страхового стажу для обчислення пенсії за Законом №2262.

Суд погоджується з позицією відповідача, що зарахування періодів роботи позивача на КП ПМР "Первомайський міський водоканал"до її страхового стажу не вплине на розмір пенсійного забезпечення, який отримується позивачем відповідно до Закону №2262., але даний страховий стаж позивача вплине на розмір пенсійного забезпечення у разі реалізації особою права на переведення із одного виду пенсії на інший відповідно до ст.45 Закону №1058.

Також суд зазначає, що позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством - страхувальником свого обов`язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу при перерахунку пенсії позивача періодів його роботи.

Враховуючи вищезазначене, період роботи позивача в КП «Первомайське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» з 01.03.2004 року по 30.11.2004 років та в КП Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" з 01.10.2007 р. по 08.08.2019 р. має бути зарахований до страхового стажу.

Відповідно до вимог ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Тому позовні вимоги слід задовольнити.

Судовий збір розподіляється відповідно до ст.139 КАС України.

Судові витрати у виді судового збору присуджуються позивачу в розмірі 908,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнкпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ЄДРПОУ 13844159), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: комунальне підприємство Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" (вул. Київська, 129-А, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55210, ЄДРПОУ 33089321), задовольнити.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ЄДРПОУ 13844159) щодо відмови ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнкпп НОМЕР_1 ) в зарахуванні до страхового стажу періоди роботи в КП «Первомайське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» з 01.03.2004 року по 30.11.2004 років та в КП Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" з 01.10.2007 р. по 08.08.2019 р...

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ЄДРПОУ 13844159) зарахувати до стажу роботи ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнкпп НОМЕР_1 ) періоди роботи в КП «Первомайське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» з 01.03.2004 року по 30.11.2004 років та в КП Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" з 01.10.2007 по 08.08.2019 рр.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1,Миколаїв,54020 ідентифікаційний код 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнкпп НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 908,00 (дев`ятсот вісім гривень 00 коп.) сплачений квитанцією № 31432202 від 19.03.2020 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення може бути подана безпосередньо до суду апеляційної інстанції шляхом подання апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В. С. Брагар