Рішення № 97387758, 02.06.2021, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.06.2021
Номер справи
320/2873/21
Номер документу
97387758
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 червня 2021 року № 320/2873/21

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щавінського В.Р., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ГУ ПФУ в Київській області, в якому просить суд:

- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області у проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з урахуванням середньомісячної суми додаткових видів грошевого забезпечення за 24 місяці, у т.ч. надбавки за особливо важливі завдання у розмірі 50% та премії у розмірі 160%;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з урахуванням середньомісячної суми додаткових видів грошевого забезпечення, в т.ч. надбавки за особливо важливі завдання у розмірі 50%. та премії у розмірі 160 % починаючи з 01.01.2016.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що він перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Вказує, що він звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії з урахування всіх видів грошового забезпечення. Однак, відповідачем відмовлено у перерахунку пенсії, посилаючись на відсутність компетенції визначення розміру грошового забезпечення чи окремих його складових для обчислення пенсії.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 19.04.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання (у письмовому провадженні).

25.05.2021 до суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній позову не визнав, просив відмовити в задоволенні позову повністю. Зазначив, що відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача, розмір його пенсії обраховується із розрахунку обох складових - оклад за посадою, військовим званням та надбавки за вислуги років. Врахування інших видів грошового забезпечення не передбачено.

Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 є громадянином України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_1 , виданим Кіровським РВ ДМУ УМВС України в Донецькій області, 16.12.1998, має статус внутрішньо-переміщеної особи.

Позивач проходив військову службу в органах внутрішніх справ та на підставі Наказу від 11.09.2015 №279-о/с був звільнений у запас, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області та отримує пенсію за вислугу років.

Згідно з Довідкою УФЗБО ГУМВС України в Донецькій області №243 від 23.09.2015, ОСОБА_1 було нараховано надбавку за використання особливо важливих завдань та премію за період з вересня 2013 по березень 2014 року.

Згідно з Довідкою №2 від 19.01.2021 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», надбавка за виконання особливо важливих завдань становить за період з квітня 2014 по серпень 2018 року становила 13433,06 грн., премія - 76691,49 грн.

Згідно з розрахунком пенсії ОСОБА_1 за вислугу років по пенсійній справі №1003016417 станом на 01.01.2016, 01.12.2017, 01.03.2018 та 01.01.2019 та 01.10.2020 його пенсія обчислена з 22.09.2015 із сум грошового забезпечення:

- посадовий оклад - 3100,00 грн.;

- оклад за військове звання - 2200,00 грн.;

- процентна надбавка за вислугу років (50%) - 2650,00 грн.;

- премія (10,79%) - 857,81 грн.;

Всього - 8807,81 грн., основний розмір пенсії становить - 5725,08 грн.

Згідно Грошового атестата №б/н від 19.01.2021: посадовий оклад - 11500,00 грн., оклад за спеціальним званням - 130,00 грн., надбавка за вислугу років (40%) - 512,00 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) - 896,00 грн., премія 160% - 4300,80 грн.

Головним управління Пенсійного фонду України у Київській області повідомлено позивача про відсутність підстав для перерахунку його пенсії з урахуванням вказаних видів грошового забезпечення.

Не погоджуючись з відмовою відповідача, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частина 2 ст. 51 Закону України №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон - №2262-ХІІ) передбачає, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

З урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 (набрала чинності 02.12.2015), у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016.

Згідно з ч.ч. 3, 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

07.11.2015 набрав законної сили Закон України "Про Національну Поліцію" №580-VІІІ від 02.07.2015, а Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 у №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" було встановлено та підвищено грошове забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але більшим за розміром.

29.12.2015 набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" №900-VІІІ від 23.12.2015, яким внесено зміни до Закону №2262-ХІІ, відповідно до яких, з 01.01.2016 року пенсіонери МВС (міліції) набули право на перерахунок та отримання пенсії з урахуванням грошового забезпечення у розмірах встановлених для поліцейських.

Статтю 63 зазначеного Закону доповнено частиною третьою, у якій вказано, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Таким чином, з 29.12.2015, пенсіонери МВС (міліції) набули права на перерахунок пенсії з урахуванням грошового забезпечення у розмірах встановлених для поліцейських.

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ (із змінами) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону.

Суд зазначає, що всі призначені за Законом №2262-ХІІ пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45 в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

З ч. 2 п. 5 Порядку №45 вбачається, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Відповідно до п. 2 Порядку №45, на підставі зазначеного в п. 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв`язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п`ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пунктом 3 зазначеного Порядку №45 визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Таким чином, на Міністерство внутрішніх справ України покладено обов`язок інформувати безпосередньо Пенсійний фонд України про виникнення підстав для перерахунку пенсії певному колу осіб, а не щодо конкретного пенсіонера органів внутрішніх справ.

З матеріалів справ вбачається, що Управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області проінформовано відповідача про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ".

Отже, Міністерством внутрішніх справ України виконано вимоги Порядку №45, достатніх доказів на спростування вказаного відповідачем суду не надано.

У свою чергу, органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

УДАІ ГУМВС України в Донецькій області видано ОСОБА_1 грошовий атестат №б/н від 19.01.2021, згідно якого: посадовий оклад - 11500,00 грн., оклад за спеціальним званням - 130,00 грн., надбавка за вислугу років (40%) - 512,00 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) - 896,00 грн., премія 160% - 4300,80 грн.

Також, ОСОБА_1 , задоволений такими видами грошового забезпечення (до 21.09.2015):

- посадовий оклад - 805,00 грн.;

- оклад з спеціальним званням - 91,00 грн.;

- надбавка за вислугу років (40%) 358,40 грн.;

- надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) 627,20 грн.;

- премія 160% - 3010,56 грн.

Всього нараховано у сумі 4892,16 грн. до 21.09.2015.

Довідкою №2 від 19.02.2021 підтверджено, що додаткові види грошового забезпечення за період з квітня 2014 року по серпень 2015 року, становили 13433,06( в т.ч. надбавка за виконання особливо важливих завдань) та премія у розмірі 76691,49 грн.

З матеріалів справи вбачається, що станом на 01.10.2020 пенсія ОСОБА_1 призначення із сум грошового забезпечення:

- посадовий оклад - 3100,00 грн.

- оклад за військове звання - 2200,00 грн.;

- процентна надбавка за вислугу років 50% -2650,00 грн.;

- премія 10,79% - 857,81 грн.;

Всього - 8807,81 грн., основний розмір пенсії (65%) становить - 5725,08 грн.

Таким чином, з матеріалів справи вбачається, що відповідачем не здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі Довідки №2 від 19.01.2021 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням).

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, відмова Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення є протиправною.

Відповідно, позовні вимоги в частині зобов`язання відповідача здійснити з 01.01.2016 перерахунок та виплату позивачу пенсію з урахуванням середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Враховуючи викладене, виходячи з меж заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову в повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог, підлягає сплаті за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір у розмірі 908,00 грн.

Керуючись ст.ст. 9, 14, 72-78, 90, 139, 143, 242-246, 251, 255, 291 КАС України, суд,- в и р і ш и в:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області у проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з урахуванням середньомісячної суми додаткових видів грошевого забезпечення за 24 місяці, у т.ч. надбавки за особливо важливі завдання у розмірі 50% та премії у розмірі 160%.

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (ЄДРПОУ: 22933548) здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії за вислугу років ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 ) з урахуванням середньомісячної суми додаткових видів грошевого забезпечення, в т.ч. надбавки за особливо важливі завдання у розмірі 50%. та премії у розмірі 160%, починаючи з 01.01.2016.

4. Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 ) судовий збір в розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань, призначених для Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області (ЄДРПОУ: 22933548).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Щавінський В.Р.