
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
02 червня 2021 року Справа № 280/396/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стрельнікова Н.В. розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовною заявою ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області
про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) 11.01.2021 (згідно поштового штампу ) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:
-визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області із неврахуванням під час призначення пенсії за віком доходів ОСОБА_1 з 01.05.1994 по 30.04.1999, зазначених в архівних довідках Архівного управління Запорізької міської ради від 16.12.2019 № 04-25/Н-3363 та від 16.12.2019 № 04-25/Н-3364.
-зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 , пенсії за віком з урахуванням доходів позивача з 01.05.1994 по 30.04.1999, зазначених в архівних довідках Архівного управління Запорізької міської ради від 16.12.2019 № 04-25/Н-3363 та від 16.12.2019 № 04-25/Н-3364 - з 15.01.2020.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на те, що є пенсіонером та з 15.01.2020 отримує пенсію за віком. Вказує, що звернувся до відповідача щодо перерахунку пенсії, однак листом від 19.08.2020 Управління повідомило про неможливість перерахунку пенсійної справи № 084050003999 відповідно до акту від 13.02.2020 № 736/1 про результати перевірки достовірності даних довідок від 16.12.2019 № 04-25/Н-3363 та № 04-25/Н-3364 про заробітну плату для обчислення пенсії. Як вказано у відповіді при перевірці достовірності вищезазначених архівних довідок наявні розбіжності в виплаті сум заробітку. Однак, на думку позивача, надані ним архівні довідки відповідають вимогам Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування», затвердженого Постановою правління ПФУ № 22-1 від 25.11.2005, вказаний період його роботи підтверджується записами у трудовій книжці, а суми заробітної плати в таких довідках відповідають даним особових рахунків позивача, що встановлено за результатами перевірки самого відповідача. В той же час встановлені відповідачем розбіжності у довідках (як зазначено самим відповідачем в довідці про результати перевірки № 736/1 від 13.02.2020 - «копійки минулого місяця, матеріальна допомога, матеріальна допомога на оздоровлення, невидана заробітна плата», на які нібито не нараховано страхові внески) - є незначними порівняно із розміром підтвердженої за результатами перевірки відповідача заробітної плати. З огляду на таке, просить суд задовольнити позовні вимоги.
Відповідач позовну заяву не визнав, надавши свій письмовий відзив 26.02.2021 за вх. №11610. Зазначає, що відповідно до заяви позивача, з 14.01.2020 йому було первинно призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058. Розмір пенсії був визначений із заробітної плати за період з 01.07.2000 по 31.12.2019 на підставі даних, що містяться в системі персоніфікованого обліку. Під час звернення за призначенням пенсії позивач надав до відповідача довідки про заробітну плату від 16.12.2019 №04-25/н-3363 та №04-25/н-3364 за період з 01.05.1994 по 30.04.1999, видані Архівним управлінням Запорізької міської ради. При розгляді вказаної заяви та наданих довідок, відповідачем встановлено, що в довідках виявлені розбіжності в виплаті сум заробітку та лікарняних, а тому зазначені довідки про заробітну плату для обчислення пенсії були направлені на перевірку для підтвердження достовірності зазначеної в них Інформації. У висновку встановлено, що в суми заробітної плати, які зазначені у довідках від 16.12.2019 №04-25/Н-3363 та №04-25/11-3364 на ім`я ОСОБА_1 (Довідка від 13.02.2020 №736/1) зайво враховані суми, на які не нараховані страхові внески (копійки минулих місяців, матеріальна допомога, матеріальна допомога на оздоровлення, невидана заробітна плата). Таким чином відповідач не має законних підстав враховувати їх під час призначення пенсії позивачу. У зв`язку із чим, просить суд відмовити у позові.
Ухвалою суду від 25.01.2021 адміністративний позов залишено без руху.
01.02.2021 позивачем усунено недоліки позовної заяви.
Ухвалою суду від 26.02.2021 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно з п. 10 ч.1 ст. 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку у відповідача. Відповідно до заяви позивача, з 15.01.2020 йому було первинно призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058. Розмір пенсії був визначений із заробітної плати за період з 01.07.2000 по 31.12.2019 на підставі даних, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Під час звернення за призначенням пенсії позивач надав до відповідача довідки про заробітну плату від 16.12.2019 №04-25/н-3363 та №04-25/н-3364 за період з 01.05.1994 по 30.04.1999, видані Архівним управлінням Запорізької міської ради.
На підставі даних пенсійної справи пенсія позивача розрахована із заробітної плати за період з 01.07.2000 по 31.12.2019 відповідно до ст. 40 Закону №1058, відповідно до рішеннямвід 20.01.2020 №084050003999 та розрахунком заробітку.
При розгляді заяви позивача про призначення пенсії та наданих довідок, відповідачем встановлено, що в довідках, які були надані позивачем для призначення пенсії 16.12.2019 №04-25/Н-3363 та №04-25/Н-3363 виявлені розбіжності в виплаті сум заробітку та лікарняних.
Так зазначені довідки були направлені на перевірку для підтвердження достовірності зазначеної в них Інформації. У висновку, зробленому на підставі результатів перевірки достовірності даних довідки про заробітну плату для обчислення пенсії встановлено, що в суми заробітної плати, які зазначені у довідках від 16.12.2019 №04-25/Н-3363 та №04-25/11-3364 на ім`я ОСОБА_1 (Довідка від 13.02.2020 №736/1) зайво враховані суми, на які не нараховані страхові внески (копійки минулих місяців, матеріальна допомога, матеріальна допомога на оздоровлення, невидана заробітна плата).
Листом від 19.08.2020 Управління повідомило позивача про неможливість перерахунку пенсійної справи № 084050003999 оскільки при перевірці достовірності довідок виданих Архівним управлінням Запорізької міської ради від 16.12.2019 № 04-25/Н-3363 та № 04-25/Н-3364 є наявні розбіжності в виплаті сум заробітку та лікарняних (а.с.19).
Вважаючи протиправним дії щодо відмови у перерахунку пенсії за віком та з вимогою вчинити певні дії, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
Всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, дослідивши наявні у справі матеріали, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами п.6 ч.1 ст.92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначаються Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).
Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону № 1058-IV, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Абзацом 5 ч. 1 ст. 40 Закону № 1058-IV визначено, що заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Пунктом 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846, установлено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Так, згідно архівних довідок, виданих архівним управлінням Запорізької міської ради, а саме: від 01.05.1994 по 30.04.1999, зазначених в архівних довідках Архівного управління Запорізької міської ради від 16.12.2019 № 04-25/Н-3363 та від 16.12.2019 № 04-25/Н-3364 за період роботи ОСОБА_1 з 01.05.1994 по 30.04.1999 на Запорізькому м`ясокомбінаті на посаді «оператор» зазначені розміри нарахувань за цей період у грошових одиницях, які діяли в той час на території України. Також вказані первинні документи в якості підстави для складання таких довідок. Архівні довідки мають вихідні реквізити (дати, номер), підписи та печатки посадових осіб, які їх склали.
Отже, за формою та змістом вказані архівні довідки відповідають вимогам чинного законодавства.
Частиною 1 ст. 44 Закону № 1058-IV передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Положеннями ч. 3 ст. 44 Закону № 1058-IV зазначено, що органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
Статтею 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення", органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.
В довідці № 736/1 ГУ ПФУ в Запорізькій області від 13.02.2020 «Про результати перевірки достовірності даних довідки про заробітну плату для обчислення пенсії, виданої Архівним управлінням Запорізької міської ради» зазначено, що «в ході перевірки проведено співставлення даних сум заробітної плати, які зазначені в довідці від 16.12.2019 № 04-25/Н-3363 та № 04-25/Н-3364 на ім`я ОСОБА_1 , з фактичними сумами зазначеними в особових рахунках/відомостях працівника у грошових одиницях, які діяли в той час на території України … встановлено: суми заробітної плати, які зазначені у довідках від 16.12.2019 № 04-25/Н-3363 та № 04-25/Н-3364 на ім`я ОСОБА_1 не відповідають даним його особового рахунку. До довідок зайво враховано суми, на які не нараховано страхові внески (копійки минулого місяця, матеріальна допомога, матеріальна допомога на оздоровлення, невидана заробітна плата)
Так, порушення страхувальником вимог законодавства щодо порядку та строків сплати страхових внесків тягне негативні наслідки лише щодо самого страхувальника та не може мати негативних наслідків для застрахованої особи.
Отже, суд приходить до переконання, що надані позивачем разом із заявою про призначення пенсії архівні довідки від 16.12.2019 № 04-25/Н-3363 та № 04-25/Н-3364 мали бути враховані відповідачем, оскільки відомості зазначені в них повністю підтверджуються первинними документами.
В свою чергу ті розбіжності, які були встановлені під час перевірки та зафіксовані довідкою ГУ ПФУ в Запорізькій області від 13.02.2020 «Про результати перевірки достовірності даних довідки про заробітну плату для обчислення пенсії, виданої Архівним управлінням Запорізької міської ради» № 736/1 не можуть мати своїм наслідком відмову у розрахунку пенсії на підставі архівних довідок, лише з тих підстав, що «копійки минулого місяця, матеріальна допомога, матеріальна допомога на оздоровлення, невидана заробітна плата», на які нібито не нараховано страхові внески є незначними порівняно із розміром підтвердженої за результатами перевірки відповідача заробітної плати. Крім того, у відповідача не було жодних перешкод для врахування при обрахунку пенсії позивача з тих сум, які підтверджено безпосередньо за результатами перевірки.
Такі недоліки можуть бути усунуті самим Управлінням шляхом виключення цих сум із суми нарахованої заробітної плати за спірні місяці, а не шляхом позбавлення позивача права на врахування спірного періоду для обчислення розміру пенсії.
Відтак, дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови здійснити перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 на підставі довідок Архівного управління Запорізької міської ради від 16.12.2019 № 04-25/Н-3363 та № 04-25/Н-3364 слід визнати протиправними.
Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
При цьому під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.
Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Оскільки відповідач не заперечує, що архівні довідки від 16.12.2019 № 04-25/Н-3363 та № 04-25/Н-3364 були подані позивачем разом із заявою про призначення пенсії за віком, то відповідний перерахунок пенсії має бути здійснений з дати призначення пенсії за віком - 15.01.2020.
Враховуючи вищевикладене, задоволення позовних вимог шляхом зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 , пенсії за віком з урахуванням доходів позивача з 01.05.1994 по 30.04.1999, зазначених в архівних довідках Архівного управління Запорізької міської ради від 16.12.2019 № 04-25/Н-3363 та від 16.12.2019 № 04-25/Н-3364 - з 15.01.2020 у розмірі, підтвердженому за даними перевірки на які нараховувались страхові внески, вказаному у Довідці № 736/1 від 13.02.2020 «Про результати перевірки достовірності даних довідки про заробітну плату для обчислення пенсії, виданої Архівним управлінням Запорізької міської ради», є дотриманням судом гарантій про те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений. З огляду на наведене, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
У зв`язку із викладеним, судові витрати у розмірі 908, 00 грн. на оплату судового збору підлягають стягненню на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області із неврахуванням під час призначення пенсії за віком доходів ОСОБА_1 з 01.05.1994 по 30.04.1999, зазначених в архівних довідках Архівного управління Запорізької міської ради від 16.12.2019 № 04-25/Н-3363 та від 16.12.2019 № 04-25/Н-3364.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 , пенсії за віком з урахуванням доходів ОСОБА_1 з 01.05.1994 по 30.04.1999, зазначених в архівних довідках Архівного управління Запорізької міської ради від 16.12.2019 № 04-25/Н-3363 та від 16.12.2019 № 04-25/Н-3364 - з 15.01.2020, у розмірі, підтвердженому за даними перевірки на які нараховувались страхові внески, вказаному у Довідці № 736/1 від 13.02.2020 «По результати перевірки достовірності даних довідки про заробітну плату для обчислення пенсії, виданої Архівним управлінням Запорізької міської ради».
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) 908 грн. 00 коп. судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 158-б, код ЄДРПОУ 20490012).
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.В. Стрельнікова