Ухвала суду № 97379071, 01.06.2021, Сихівський районний суд м. Львова

Дата ухвалення
01.06.2021
Номер справи
380/6655/21
Номер документу
97379071
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 380/6655/21

пр.№ 2-а/464/87/21

У Х В А Л А

01 червня 2021 року суддя Сихівського районного суду м.Львова Теслюк Д.Ю., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління безпеки міста Львівської міської ради про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,

в с т а н о в и в:

21.04.2021 р. позивач ОСОБА_1 звернувся у Львівський окружний адміністративний суд із адміністративним позовом, у якому просить скасувати постанову у справі про адміністративне правопорушення серії LV 2102205089 від 05.02.2021 р.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 26.04.2021 р. передано дану адміністративну справу на розгляд Сихівського районного суду м.Львова.

Матеріали адміністративної справи надійшли до Сихівського районного суду м.Львова 28.05.2021 р.

Дослідивши матеріали адміністративного позову, вважаю, що такий підлягає залишенню без руху, з огляду на таке.

Згідно вимог, передбачених ст.171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з`ясовує чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст.ст. 160, 161, 172 цього Кодексу.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

Згідно положень ч. 1 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Положеннями ч. 2 ст. 286 КАС України визначено, що позовну заяву щодо оскарження рішень суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).

Відповідно до положення пункту 3 частини першої статті 288 КУпАП постанову іншого органу (посадової особи) про накладення адміністративного стягнення, постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі може бути оскаржено - у вищестоящий орган (вищестоящій посадовій особі) або в районний, районний у місті, міський чи міськрайонний суд, у порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України, з особливостями, встановленими цим Кодексом.

Зміст наведеної норми дає підстави для висновку, що законом передбачено право вибору особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, щодо порядку оскарження постанови про накладення адміністративного стягнення.

Як вбачається з матеріалів адміністративного позову, дата винесення постанови про накладення адміністративного стягнення у даній справі, яка оскаржується позивачем – 05.02.2021 р. До суду позивач звернувся лише 21.04.2021 р., тобто з пропуском встановленого строку, посилаючись на те, що він скористався правом на оскарження постанови в адміністративному порядку та 08.02.2021 р. подав до міського голови м.Львова скаргу із проханням скасувати постанову. Окрім цього, позивач ОСОБА_1 у позовній заяві зазначає, що 26.03.2021 р. він звернувся із листом на ім`я начальника Департаменту патрульної поліції УПП у Львівській області щодо роз`яснень поліцією того, чи делегувала патрульна поліція НПУ повноваження виносити постанови про накладення адміністративних стягнень за аналогічні правопорушення на інспекторів Управління безпеки міста ЛМР.

Відповідно до ст.ст. 121, 123 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.

Згідно вимог ч. 6 ст. 161 КАС України, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

До позовної заяви позивачем долучено заяву про поновлення строку звернення до суду, однак звернення позивача до вищестоящого органу зі скаргою не є визначеним досудовим порядком вирішення спору, а є альтернативним способом захисту своїх прав.

Верховний Суд у постанові від 17.09.2020 р. у справі № 640/12324/19 врахував Рішення від 13.12.2011 р. № 17-рп/2011 Конституційного Суду України, в якому вказано, що обмеження строку звернення до суду шляхом встановлення відповідних процесуальних строків, не впливає на зміст та обсяг конституційного права на судовий захист і доступ до правосуддя. Такі обмеження направлені на досягнення юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулюють учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов`язків та поважати права та інтереси інших учасників правовідносин.

Крім того, Верховний Суд у вказаній постанові звернув увагу на те, що причина пропуску строку звернення до суду із адміністративним позовом може вважатися поважною, якщо вона відповідає одночасно усім таким умовам: 1) це обставина або кілька обставин, яка безпосередньо унеможливлює або ускладнює можливість вчинення процесуальних дій у визначений законом строк; 2) це обставина, яка виникла об`єктивно, незалежно від волі особи, яка пропустила строк; 3) ця причина виникла протягом строку, який пропущено; 4) ця обставина підтверджується належними і допустимими засобами доказування.

Тобто, поважними причинами можуть визнаватися лише такі обставини, які є об`єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з адміністративним позовом, пов`язані з дійсно істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій та підтверджені належним чином.

Отже, поновленню підлягають лише порушені з поважних причин процесуальні строки, встановлені законом.

Дотримання строків звернення до адміністративного суду є однією з умов дисциплінування учасників публічно-правових відносин, якщо ці відносини стали спірними.

Враховуючи вищевикладене, суд визнає неповажними обставини, вказані у клопотанні про поновлення строку, що в свою чергу є підставою для залишення позовної заяви без руху.

За таких обставин, позивачу ОСОБА_1 слід вказати інші підстави для поновлення строку для звернення до адміністративного суду.

Керуючись ст. 169 КАС України,

п о с т а н о в и в:

адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління безпеки міста Львівської міської ради про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення – залишити без руху, надавши позивачу строк 10 днів з дня вручення ухвали, для усунення недоліків, які зазначені в такій.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя Д.Ю.Теслюк