
Справа № 605/180/21
РІШЕННЯ
Іменем України
"02" червня 2021 р. Підгаєцький районний суд
Тернопільської області
в складі :
головуючого судді Горуц Р.О.
за участю:
секретаря судового засідання Дармограй Т.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі засідань в м.Підгайці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції України в Тернопільській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Національної поліції України в Тернопільській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення, мотивуючи тим, що він не керував транспортним засобом "Skoda Octavia", номерний знак НОМЕР_1 , а лише сидів у ньому ще із двома особами, в с. Мужилів Тернопільського (колишнього Підгаєцького) району Тернопільської області.
Працівники поліції під`їхавши до припаркованого автомобіля почали вимагати у нього документи мотивуючи тим, що він керував автомобілем без пристебнутого ремня безпеки. Поліцейський не брав до уваги його пояснень з приводу того, що він не керував транспортним засобом, при цьому незаконно виніс на нього оскаржувану постанову, якою його притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.5 ст.121, ч.2 ст.122 КУпАП. Вказує на те, що він не був суб`єктом даних адміністративних правопорушень, а також, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбувався з грубими порушеннями чинного законодавства, зокрема йому не було надано доказів вчинення ним будь-якого адміністративного правопорушення, не було роз`яснено його права та не забезпечено, на його прохання, можливості скористатись правовою допомогою адвоката. Поліцейським при винесенні оскаржуваної постанови, не було повно і об`єктивно з`ясовано всі обставини справи, які мали значення для прийняття законного рішення у ній.
В судове засідання позивач не з`явився, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи. Крім того, підтримання ним позовних вимог та прохання про розгляд справи у його відсутності викладено у адресованій суду заяві, яка долучена до матеріалів справи, що не суперечить вимогам ч.3 ст.194 КАС України.
В судове засідання представник відповідача не з`явився, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи. Відзиву на позов, без поважних причин, не подав, що відповідно до ч.4 ст.159 КАС України кваліфікується судом, як визнання ним позову.
Суд, дослідивши матеріали справи, об`єктивно оцінивши докази у їх сукупності, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення виходячи із наступних підстав.
Диспозицією ч.2 ст.122 КУпАП (в редакції чинній на час вчинення правопорушення) передбачено відповідальність за порушення правил проїзду перехресть, зупинок транспортних засобів загального користування, проїзд на заборонний сигнал світлофора або жест регулювальника, порушення правил обгону і зустрічного роз`їзду, безпечної дистанції або інтервалу, розташування транспортних засобів на проїзній частині, порушення правил руху автомагістралями, користування зовнішніми освітлювальними приладами або попереджувальними сигналами при початку руху чи зміні його напрямку, використання цих приладів та їх переобладнання з порушенням вимог відповідних стандартів, користування під час руху транспортного засобу засобами зв`язку, не обладнаними технічними пристроями, що дозволяють вести перемови без допомоги рук (за винятком водіїв оперативних транспортних засобів під час виконання ними невідкладного службового завдання), а так само порушення правил навчальної їзди
Суб`єктивною стороною адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.122 КУпАП є вина особи, як у формі умислу так і необережності.
Суб`єктом вказаного правопорушення є лише водій транспортного засобу.
Диспозицією ч.5 ст.121 КУпАП (в редакції чинній на час вчинення правопорушення) передбачено відповідальність за порушення правил користування ременями безпеки або мотошоломами.
Суб`єктивною стороною адміністративного правопорушення, передбаченого ч.5 ст.121 КУпАП є вина особи, як у формі умислу так і необережності.
Суб`єктом вказаного правопорушення є лише водій транспортного засобу.
Адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків (ст.10 КУпАП).
Згідно ст.11 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим з необережності, коли особа, яка його вчинила, передбачала можливість настання шкідливих наслідків своєї дії чи бездіяльності, але легковажно розраховувала на їх відвернення або не передбачала можливості настання таких наслідків, хоч повинна була і могла їх передбачити.
Положенням ст.280 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Особливості розгляду справ про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі, та про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксоване в режимі фотозйомки (відеозапису), встановлюються статтями 279-1-279-4 цього Кодексу.
Судом встановлено, що справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 була розглянута 28 березня 2021 року.
Проте, судом не встановлено будь-яких доказів того, що відповідачем при винесенні постанови в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , було дотримано вимог ст.ст.278-280 КУпАП, зокрема відповідачем не було враховано обставин, що підлягають з`ясуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення, передбачених ст.ст.33-35 КУпАП та не з`ясовано інших обставин, що мали значення для правильного вирішення справи, зокрема не було достовірно підтверджено, або ж спростовано, належними та допустимими доказами, твердження позивача стосовно того, що він 28 березня 2021 року близько 19 години 30 хвилин не був водієм транспортного засобу "Skoda Octavia", номерний знак НОМЕР_1 .
Матеріалами адміністративної справи жодним чином не спростовуються пояснення позивача, щодо того, що він не керував транспортним засобом, йому не було надано доказів вчинення ним адміністративних правопорушень, не було роз`яснено його прав та не забезпечено, на його прохання, можливість скористатись правничою допомогою захисника.
За змістом п.1.10 Правил дорожнього руху водій - особа, яка керує транспортним засобом і має посвідчення водія (посвідчення тракториста-машиніста, тимчасовий дозвіл на право керування транспортним засобом, тимчасовий талон на право керування транспортним засобом) відповідної категорії. Водієм також є особа, яка навчає керуванню транспортним засобом, перебуваючи безпосередньо в транспортному засобі.
Виходячи із встановлених у справі обставин, суд вважає, що оскільки ОСОБА_1 не був водієм, тобто 28 березня 2021 року близько 19 години 30 хвилин в с. Мужилів Підгаєцького (на даний час Тернопільського) району Тернопільської області не керував транспортним засобом марки "Skoda Octavia", номерний знак НОМЕР_1 , а отже не є суб`єктом адміністративних правопорушень, передбачених ч.5 ст.121, ч.2 ст.122 КУпАП.
Суд, звертає увагу на те, що винесенню оскаржуваної постанови відносно ОСОБА_1 , передував формальний підхід працівника поліції до виконання ним своїх службових обов`язків та вимог ст.280 КУпАП.
Так, працівником поліції не було достовірно з`ясовано та підтверджено належними і допустимими доказами в розумінні вимог ст.251 КУпАП, чи саме ОСОБА_1 винний у вчиненні правопорушень, передбачених ч.5 ст.121, ч.2 ст.122 КУпАП, чи підлягає він адміністративній відповідальності за повідомлених ним обставин, а також не було з`ясовано інших обставин, що мали значення для правильного вирішення справи.
Такий розгляд справи про адміністративне правопорушення працівником поліції, відносно позивача, суперечить вимогам чинного законодавства, порушує права останнього, передбачені Конституцією України, КУпАП та Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод.
В силу принципу презумпції невинуватості, що підлягає застосуванню у справах про адміністративні правопорушення, всі сумніви щодо події порушення та винності особи, що притягається до відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведені подія та вина особи мають бути прирівняні до доведеної невинуватості цієї особи.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові КАС ВС від 08 липня 2020 року (справа №463/1352/16-а).
За наведених вище обставин факт вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ч.5 ст.121, ч.2 ст.122 КУпАП, є недоведеним.
Суб`єктивною стороною адміністративних правопорушень, передбачених ч.5 ст.121, ч.2 ст.122 КУпАП є умисел або необережність, проте судом не здобуто, а відповідачем не представлено доказів наявності у діях ОСОБА_1 , за наведених у поданій позовній заяві та встановлених в судовому засіданні, обставин, складу вказаних адміністративних правопорушень, зокрема його вини, як основної і обов`язкової ознаки суб`єктивної сторони будь-якого адміністративного проступку.
Відповідно до ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно ч.ч.1, 2 ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
У відповідності із ч.1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
В силу ч.2 ст.77 КАСУ в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, проте відповідач не представив суду належних та допустимих доказів, що підтверджують правомірність його дій та винність позивача у вчиненні даних правопорушень.
Статтею 268 КУпАП передбачено, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Як зазначено у поданій позовній заяві, ОСОБА_1 при розмові з працівниками поліції, виявив бажання скористатись правовою допомогою, заявляючи усне клопотання про це останнім.
Однак, поліцейським ОСОБА_2 не було вжито жодних дій щодо надання позивачу можливості реалізувати своє право на отримання правової допомоги, оскільки за твердженням позивача, поліцейський навіть не роз`яснював йому прав передбачених ст.63 Конституції України та ст.268 КУпАП.
Суд вважає, що такими діями поліцейський, порушив права особи, яка притягалася до адміністративної відповідальності, а тому і порушено порядок розгляду справи про адміністративне правопорушення, що є підставою для скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення.
Відповідна правова позиція викладена також у постанові Верховного Суду в складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 18 лютого 2020 року у справі №524/9827/16-а.
Відповідачем не подано будь-яких доказів, які б спростовували твердження позивача про порушення його права на захист під час розгляду справи про адміністративне правопорушення стосовно нього.
Викладене дає підстави вважати, що відповідачем не вжито заходів для забезпечення всебічного, повного і об`єктивного з`ясування всіх обставин, які мають значення для правильного вирішення справи. Наявні у справі матеріали не містять беззаперечних доказів та є не достатніми для однозначного висновку про винність позивача в порушенні Правил дорожнього руху, поза розумним сумнівом.
За наведених вище обставин, суд вважає, що позов ОСОБА_1 підставний, а тому підлягає до задоволення.
Відповідно до ст.139 КАС України на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень слід стягнути судові витрати у виді сплаченого позивачем судового збору в розмірі 454 грн.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 5, 6, 9, 77, 90, 242-246, 286 КАС України, Правилами дорожнього руху затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 року №1306, ст.ст.121, 122, 247, 251, 252, 268, 278, 280, 283, 287, 288 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Постанову інспектора РПП СПД №1 (м. Козова) ВП №1 (м. Бережани) Тернопільського районного управління поліції ГУНП в Тернопільській області Бей Степана Степановича серії БАА №848498 від 28 березня 2021 року про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді штрафу в сумі 510 гривень - скасувати, а провадження в справі про адміністративне правопорушення - закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП.
Стягнути із Головного управління Національної поліції в Тернопільській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , судові витрати понесені позивачем при поданні адміністративного позову до суду, а саме судовий збір в сумі 454 гривні.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду або через Підгаєцький районний суд Тернопільської області.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , житель АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .
Відповідач: Головне управління Національної поліції в Тернопільській області, місце знаходження: м. Тернопіль вул. Валова, 11, індекс 46001, код ЄДРПОУ 40108720.
Головуючий: Р. О. Горуц