
Справа №127/24/21
Провадження № 2/127/11/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
25.05.2021 року м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області у складі головуючого судді Жмудя О.О., при секретарі Пророк О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) осіб цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів житлової субсидії, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач Департамент соціальної політики Вінницької міської ради звернувся до суду з позовом до відповідача ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів житлової субсидії, мотивуючи свої позовні вимоги тим, що у Департаменті соціальної політики Вінницької міської ради перебуває на обліку ОСОБА_1 , яка отримувала житлову субсидію відповідно до постанови КМУ від 21.10.1995 №848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», зі змінами.
Так, 11.12.2018 року відповідач, як уповноважений член домогосподарства, звернулася із заявою про призначення житлової субсидії та доданими до неї документами. Просила призначити житлову субсидію з 01.10.2018 року.
При подачі заяви та декларації для призначення субсидії на житлово - комунальні послуги на опалювальний період 2018-2019 років від 11.12.2018 року відповідачем не було вказано інформацію щодо купівлі транспортного засобу з дати випуску якого минуло менше п`яти років невісткою відповідача ОСОБА_2 , яка включена до складу домогосподарства.
В декларації ОСОБА_3 власноруч ставила свій підпис під попередженнями усвідомлюючи, що у разі подання в неповному обсязі, або недостовірних відомостей про осіб, які входять до складу домогосподарства, а також членів сім`ї, осіб зі складу домогосподарства, незалежно від реєстрації їх місця проживання (фактичного місця проживання), їх доходи, майновий стан і витрати, їй може бути відмовлено у призначенні житлової субсидії, або припинено її надання та зобов`язалась повернути надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії.
Рішенням від 24.12.2018 року відповідачу призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на опалювальний період з жовтня 2018 року по квітень 2019 року включно щомісячно в сумі 940, 19 грн.
Так, з жовтня 2018 року по грудень 2019 року відповідач отримувала житлову субсидію, про що приймались відповідні рішення з розрахунками.
13.12.2019 року Перевіркою достовірності та повноти інформації домогосподарства про доходи (майновий стан чи ін.), виявлено недостовірну інформацію, що подана відповідачем, для призначення житлової субсидії на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.
Так, позивачем здійснено запит за РНОКПП НОМЕР_1 до Головного сервісного центру Міністерства внутрішніх справ щодо наявності транспортних засобів у власності гр. ОСОБА_2 , яка є невісткою відповідача та веде спільне господарство.
Із отриманої 13.12.2019 року відповіді на запит вбачається, що у власності гр. ОСОБА_2 перебуває автомобіль GELLY EMGRAND 2014 року, об`ємом двигуна 1498, дата реєстрації 13.02.2014 року.
Про даний факт відповідач не повідомила департамент при особистому зверненні 11.12.2018 року та не надала підтверджуючих документів.
Таким чином, відповідачу припинено виплату субсидії з січня 2020 року.
Відповідачем було порушено вимоги п.6 Положення, а саме при призначенні житлової субсидії на період з жовтня 2018 року по квітень 2019 року відповідач не повідомила про наявність у власності або володінні членів домогосподарства транспортного засобу з дати випуску якого минуло менше 5 років.
В результаті цього виникла переплата коштів житлової субсидії за період з 01.10.18 року по 30.04.19 року, яка згідно розрахунку від 21.01.2020 року становить 6 515, 48 гривень. ОСОБА_1 кошти не повернула, переплату не визнає та на отримані повідомлення не реагує.
Вище викладене і стало підставою звернення до суду із даним позовом.
В судове засідання представник позивача та відповідач не з`явились, хоча належним чином були повідомлені про час та місце розгляду справи. Представником позивача суду надано клопотання про розгляд справи у його відсутність. Відповідач про причини неявки суд не повідомила.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані докази по справі в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
11.12.2018 року відповідач, як уповноважений член домогосподарства, звернулася із заявою про призначення житлової субсидії та доданими до неї документами. Просила призначити житлову субсидію з 01.10.2018 року.
Відповідно до п. 9 Положення житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.
До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають). На таких осіб розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення ж:итлової субсидії.
Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім`ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства (крім доходів батьків у разі призначення субсидії студентам, які зареєстровані у гуртожитку за місцем навчання, та доходів одного з батьків дитини у разі призначення субсидії другому з батьків з дитиною у разі, коли батьки розлучені або не перебували у шлюбі, а також осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти). При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються.
Пунктом 6 Положення передбачено, що житлова субсидія - не призначається (у тому числі на наступний період), якщо будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства має у своєму володінні транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше п`яти років (крім мопеда).
Наявність (відсутність) у власності або володінні зазначених осіб транспортних засобів зазначається у декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. Якщо право власності або володіння на транспортний засіб набуто під час отримання житлової субсидії, громадянин, якому призначено житлову субсидію, протягом 30 календарних днів зобов`язаний повідомити про це структурному підрозділу з питань соціального захисту населення незалежно від розміру вартості транспортного засобу.
Пунктом 11 Положення визначено, що для розрахунку житлової субсидії середньомісячний сукупний дохід осіб, зазначених у пункті 9 цього Положення, враховується: за І-ІІ квартали поточного календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку опалювального сезону; за III-IV квартали попереднього календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку неопалювального сезону; за два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням житлової субсидії, - у разі, коли житлова субсидія призначається не з початку опалювального (неопалювального) сезону.
У пункті 13 Положення вказано, що для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання): - заяву про призначення житлової субсидії за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - заява); - декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація); - довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру; - договір найму (оренди) житла (у разі наявності).
Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру.
У пункті 15 Положення зазначено, що житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону і розраховується:- на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня;- на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня.
При подачі заяви та декларації для призначення субсидії на житлово - комунальні послуги на опалювальний період 2018-2019 років від 11.12.2018 року відповідачем не було вказано інформацію щодо купівлі транспортного засобу з дати випуску якого минуло менше п`яти років невісткою відповідача ОСОБА_2 , яка включена до складу домогосподарства.
У декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 11.12.2018 року у розділі IV «Відомості про транспортні засоби, які зареєстровані в установленому порядку та перебувають у власності або володінні осіб, які входять до складу домогосподарства, а також членів сім`ї осіб зі складу домогосподарства, незалежно від реєстрації їх місця проживання (фактичного проживання) та з дати випуску яких минуло менше 5 років (крім мопеда)», відсутня інформація щодо володіння транспортним засобом.
В декларації ОСОБА_3 власноруч ставила свій підпис під попередженнями усвідомлюючи, що у разі подання в неповному обсязі, або недостовірних відомостей про осіб, які входять до складу домогосподарства, а також членів сім`ї, осіб зі складу домогосподарства, незалежно від реєстрації їх місця проживання (фактичного місця проживання), їх доходи, майновий стан і витрати, їй може бути відмовлено у призначенні житлової субсидії, або припинено її надання та зобов`язалась повернути надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії.
Рішенням від 24.12.2018 року відповідачу призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на опалювальний період з жовтня 2018 року по квітень 2019 року включно щомісячно в сумі 940, 19 грн.
13.12.2019 року Перевіркою достовірності та повноти інформації домогосподарства про доходи (майновий стан чи ін.), виявлено недостовірну інформацію, що подана відповідачем, для призначення житлової субсидії на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.
Так, позивачем здійснено запит за РНОКПП НОМЕР_1 до Головного сервісного центру Міністерства внутрішніх справ щодо наявності транспортних засобів у власності гр. ОСОБА_2 , яка є невісткою відповідача та веде спільне господарство.
Із отриманої 13.12.2019 року відповіді на запит вбачається, що у власності гр. ОСОБА_2 перебуває автомобіль GELLY EMGRAND 2014 року, об`ємом двигуна 1498, дата реєстрації 13.02.2014 року.
Про даний факт відповідач не повідомила департамент при особистому зверненні 11.12.2018 року та не надала підтверджуючих документів.
Тобто, на момент звернення до Департаменту та під час отримання житлової субсидії, у власності члена домогосподарства відповідача був наявний транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше п`яти років.
Пунктом 22 Положення (в редакції на момент призначення житлової субсидії) передбачено, що за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об`єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли: у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії.
У разі відмови управителя, об`єднання, виконавця комунальної послуги або громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується у судовому порядку.
Відповідно до абзацу 4 пункту 119 Положення (в редакції на момент припинення житлової субсидії) за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об`єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли: узаяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії.
У разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується органом, який призначив житлову субсидію, у судовому порядку, (пункт 127 Положення).
Таким чином, відповідачу припинено виплату субсидії з січня 2020 року, що підтверджується «Витягом з протоколу від 10.01.2020 року №1 засідання міської комісії з питань призначення та надання населенню житлових субсидій, соціальних допомог, пільг та розгляду інших соціальних питань», за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення рішенням комісії".
Відповідачем було порушено вимоги п.6 Положення, а саме при призначенні житлової субсидії на період з жовтня 2018 року по квітень 2019 року відповідач не повідомила про наявність у власності або володінні членів домогосподарства транспортного засобу з дати випуску якого минуло менше 5 років.
В результаті чого виникла переплата коштів житлової субсидії за період з 01.10.18 року по 30.04.19 року, яка згідно розрахунку від 21.01.2020 року становить 6 515, 48 гривень.
Станом на 30.12.2020 року ОСОБА_1 кошти не повернула, переплату не визнає та на отримані повідомлення не реагує, що підтверджується матеріалами справи.
Згідно зі ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про: повернення виконаного за недійсним правочином; витребування майна власником із чужого незаконного володіння; повернення виконаного однією із сторін у зобов`язанні; відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.
Відповідно до ч. 1 ст. 1213 ЦПК України, набувач зобов`язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.
Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Тобто у разі, коли поведінка набувача, потерпілого, інших осіб або подія утворюють правову підставу для набуття (збереження) майна, стаття 1212 ЦК України може бути застосована тільки після того, як така правова підстава в установленому порядку скасована, визнана недійсною, змінена, припинена або була відсутня взагалі.
Оскільки сплата коштів, які були надміру виплачені у вигляді субсидії, відбулась з вини відповідача, яка вказала недостовірні відомості у декларації, то вказані кошти слід вважати такими, що набуті без достатньої правової підстави
Згідно з ч.1 ст.1213 ЦК України набувач зобов`язаний повернути безпідставно набуте майно в натурі.
Тому, суд, оцінивши допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженню наявних у справі доказів приходить до висновку, що позовні вимоги знайшли своє підтвердження в судовому засіданні, а тому підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України необхідно стягнути з відповідача на користь позивача судовий збір у розмірі 2 102, 00 гривень.
З урахуванням вищевикладеного, керуючись Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848, ст. ст. 1212, 1213 ЦК України, ст. ст. 12, 81, 141, 223, 247, 259, 263, 265, 268, 280 - 282 ЦПК України, суд,
В И Р І Ш И В :
Позов Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів житлової субсидії - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 надміру виплачені кошти житлової субсидії:
-з жовтня 2018 року по січень 2019 року в сумі 3 728, 77 гривень на рахунок Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради № UA038201720343170005000086230, банк Отримувача - ДКСУ; ЄДРПОУ - 38782790;
-з лютого 2019 року по квітень 2019 року в сумі 2 786, 71 гривень повернути через Департамент соціальної політики Вінницької міської ради (м. Вінниця, вул. Соборна, 50, ЄДРПОУ 38782790, Банк отримувача ДКСУ, № НОМЕР_2 ) та перерахувати їх на рахунок Мінсоцполітики України № UA928201720343130006000078737, ЄДРПОУ 37567866, банк - ДКСУ, призначення платежу - повернення переплати по субсидії.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради витрати щодо сплати судового збору у розмірі 2 102 грн. 00 коп. (дві тисячі сто дві гривні 00 копійок).
Заочне рішення суду набирає законної сили, якщо протягом встановлених строків не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Заочне рішення може бути переглянуте Вінницьким міським судом Вінницької області за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 30 днів з дня проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення не було вручене в день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд – якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Рішення може бути оскаржене позивачем в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного суду шляхом подачі протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Якщо позивачу повне рішення не було вручено у день його складення, він має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Згідно вимог ст. 265 ч. 5 п. 4 ЦПК України:
Позивач: Департамент соціальної політики Вінницької міської ради, код ЄДРПОУ 38782790, місцезнаходження за адресою: м. Вінниця, вул. Соборна, 50.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .
Повний текст судового рішення складено 31.05.2021 року.
Суддя О.О. Жмудь