
Справа № 128/1251/21
ПОСТАНОВА
Іменем України
31 травня 2021 року місто Вінниця
Суддя Вінницького районного суду Вінницької області Ганкіна І.А., розглянувши адміністративний матеріал, що надійшов з Відділу поліції № 3 Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина України:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , місце роботи АЗС № 29 заправка, оператор ТОВ «Вілара»
-за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 164 КУпАП, -
УСТАНОВИВ:
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії АПР 18 № 542128 від 22.04.2021 року, вбачається, що 22.04.2021 року близько 19:45 год., по автошляху Львів-Кропивницький – Знам`янка км. 354 +300 м (ліворуч) ОСОБА_1 працюючи оператором заправних станцій ТОВ «Потуш» № 29, порушив порядок провадження господарської діяльності, а саме здійснював торгівлю паливно-мастильними матеріалами бензином, дизельним паливом без ліцензії.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ст. 164 КпАП України.
ОСОБА_1 до судового засідання надав суду пояснення, за якими просить справу відносно нього закрити у зв`язку із відсутністю складу і події правопорушення.
Відповідно до ст. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення основним завданням його є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу, прав та законних інтересів підприємств, установ, організацій, встановленого порядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного та неухильного додержання Конституції і Законів України, поваги до прав, честі та гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов`язків, відповідальності перед суспільством.
Згідно з ч.2 ст.7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права та свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Ст.7 КУпАП передбачено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв`язку із адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. При цьому, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законів.
За ч.1 ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику ЄСПЛ як джерело права.
Відповідно до ст.32 Конвенції про захист прав і основних свобод людини питання тлумачення і застосування Конвенції належить до виключної компетенції Європейського суду, який діє відповідно до Конвенції, тобто рішення Європейського суду є невід`ємною частиною Конвенції як практика її застосування і тлумачення.
Так, ч.1 ст.6 Конвенції передбачає, що «кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення». Відповідно до ч.2 ст.6 Конвенції «кожен, кого обвинувачено у вчиненні кримінального правопорушення, вважається невинуватим доти, доки його вину не буде доведено в законному порядку». А згідно з положеннями ч.3 ст.6 Конвенції кожний обвинувачений у вчиненні кримінального правопорушення має щонайменше такі права: мати час і можливість, необхідні для підготовки свого захисту, захищати себе особисто чи використовувати юридичну допомогу захисника, вибраного на власний розсуд, або за браком достатніх коштів для оплати юридичної допомоги захисника одержувати таку допомогу, коли цього вимагають інтереси правосуддя, тощо.
Стандарти, які встановлює Конвенція для кримінального провадження, поширено ЄСПЛ й на провадження у справах про адміністративні правопорушення, оскільки «кримінальним обвинуваченням» у розумінні Конвенції слід розглядати й протокол про адміністративне правопорушення (справа «Лучанінов проти України» рішення від 09.06.2011р., заява №16347/02).
Виходячи з практики застосування Європейським судом ст.6 Конвенції, у випадку, якщо передбачені санкції є достатньо суворими, то скоєне правопорушення має природу кримінального злочину, а отже, його судовий розгляд має відповідати принципу справедливості відповідно до статті 6 Конвенції.
Відповідно до вимог ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Диспозиція ч.1 ст.164 КУпАП встановлює адміністративну відповідальність за «провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб`єкта господарювання або без подання повідомлення про початок здійснення господарської діяльності, якщо обов`язковість подання такого повідомлення передбачена законом, або без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, або у період зупинення дії ліцензії, у разі якщо законодавством не передбачені умови провадження ліцензійної діяльності у період зупинення дії ліцензії, або без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди.
Судом встановлено, що працівником поліції при складання протоколу не кваліфіковано, за якою саме частинною статті ст. 164 КУпАП наступає адміністративна відповідальність.
Об`єктом правопорушення, передбаченого в ч. 1 ст.164 КУпАП, є суспільні відносини, що регулюються у сфері господарської діяльності.
Об`єктивна сторона цього правопорушення полягає у здійсненні господарської діяльності, що містить ознаки підприємницької, без державної реєстрації як суб`єкта підприємницької діяльності, або здійснення без отримання ліцензії видів господарської діяльності що підлягають ліцензуванню відповідно до закону.
Суб`єктом правопорушення передбаченого в ч. 1 ст.164 КУпАП, є особа (фізична або юридична), яка здійснює господарську діяльність.
Суб`єктивна сторона цього правопорушення полягає в наявності у особи умислу здійснювати господарську діяльність, що містить ознаки підприємницької, без отримання ліцензії на право певного виду або видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 3 ГК України під господарською діяльністю розуміється діяльність суб`єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність. Господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб`єкти підприємництва підприємцями.
Поняття підприємницької діяльності визначається у ч.1 ст.42 ГК України, як вид господарської діяльності, тобто самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб`єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Правовий статус ОСОБА_1 , на момент оформлення протоколу – найманий працівник, а саме працівник ТОВ «ВІЛАРА», оператор заправних станцій 3-го розряду №29, який виконує обов`язки передбачені трудовим договором та робочою інструкцією .
Цей факт підтверджується витягом з трудової книжки ОСОБА_1 , копією наказу директора ТОВ «ВІЛАРА» №40-к від 14.04.2021 року «Про прийом на роботу» та Робочою інструкцією операторів 3-го розряду ТОВ «ВІЛАРА».
Тобто, ОСОБА_1 , за своїм правовим статусом, як найманий працівник, оператор заправних станцій 3-го розряду, не має обов`язкових ознак правопорушення передбаченого ч.1 ст. 164 КУпАП: - не є суб`єктом господарювання (підприємством або підприємцем); - не здійснює господарську діяльність з метою одержання прибутку; - не зобов`язаний законом, виконувати свої трудові обов`язки, на підставі ліцензії на право певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону.
Суб`єктом господарювання, який 22.04.2021 року о 19:45 год на АЗС №29 за адресою: Вінницька обл., Вінницький р., с. Зарванці, вул. Хмельницьке шосе, 14 (стара адреса: автомобільна дорога М-12 Львів – Кіровоград - Знам`янка км. 354 + 300 (ліворуч) проводив господарську діяльність з роздрібної торгівля пальним з метою одержання прибутку є ТОВ «ВІЛАРА» (код ЄДРПОУ 44110528), яке, у вказаний в протоколі день і час, мало і має на даний момент отриману і зареєстровану в Єдиному державному реєстрі суб`єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, Ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним, реєстраційний номер 02030314202100026, зареєстровану 16.04.2021 року.
Цей факт підтверджується копією Виписки з Єдиного держаного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ТОВ «ВІЛАРА», Договором оренди №СБП03/21 від 22.02.2021 року та копією Ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, р.н. 02030314202100026 від 16.04.2021 року (Копії вказаних документів додаються).
Інформація про Ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним, реєстраційний номер 02030314202100026, яка 16.04.2021 року зареєстрована на ТОВ «ВІЛАРА», міститься в Єдиному державному реєстрі суб`єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним.
Під складом адміністративного правопорушення розуміється встановлена адміністративним законом сукупність об`єктивних і суб`єктивних ознак, за наявності яких діяння вважається адміністративним правопорушенням.
У відповідності до положень ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до вимог ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, на суд покладається обов`язок здійснювати неупереджений розгляд та ухвалювати обґрунтовані рішення.
Згідно п. 1ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв`язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до ст. 284 КУпАП, при наявності обставин, передбачених ст. 247 КУпАП, виноситься постанова про закриття справи.
Враховуючи вищевказане, суд вважає відсутніми підстави для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 164 КУпАП.
Адміністративне провадження слід закрити у зв`язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.247,283-284 КУпАП, суддя,-
П О С Т А Н О В И В:
Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за ст. 164 КУпАП у зв`язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом 10-ти днів з дня її винесення.
Суддя І.А. Ганкіна