
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 червня 2021 року Чернігів Справа № 620/4661/21
Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Житняк Л.О., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, в якому просить:
- визнати протиправним рішення відповідача про обмеження пенсії позивача максимальним розміром;
- зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років, в розмірі 80% від суми місячної заробітної плати, без обмеження максимального розміру пенсії, на підставі довідки Чернігівської обласної прокуратури про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії від 08.04.2021 №21-96 вих.21, починаючи з 01.04.2021, відповідно до вимог ч.20 ст.86 Закону України від 14.10.2014 №1697 «Про прокуратуру», з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що перебуває на пенсійному обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до положень Закону України «Про прокуратуру». Зазначає, що йому встановлено пенсію у розмірі 80% від заробітної плати, однак відповідач протиправно провів перерахунок пенсії та обмежив пенсійні виплати десятьма прожитковими мінімумами встановленими для осіб, які втратили працездатність.
Суд ухвалою від 11.04.2021 відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому проваджені) та встановив відповідачу 15-денний строк з дня вручення вказаної ухвали для подання відзиву на позов.
Заперечуючи проти задоволення позовних вимог, відповідач надав до суду відзив, у якому зазначив, що 15.04.2021 здійснив перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки від 08.04.2021 №21-96 вих.21, у відповідності до чинного законодавства, тобто на підставі актуальних положень ст.86 Закону України «Про прокуратуру», за якими пенсія призначається в розмірі 60% від суми місячної заробітної плати. При цьому, максимальний її розмір не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.
Позивач є пенсіонером органів прокуратури та отримував з 2010 року пенсію за вислугу років у розмірі 80% від розміру заробітної плати, на підставі ст.50-1 Закону України від 05.11.1991 №1789-ХІІ «Про прокуратуру».
У зв`язку зі зміною структури та умов оплати праці працівникам органів прокуратури, позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії відповідно до Закону №1697-VII та з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019. Для проведення перерахунку до заяви додано довідку Чернігівської обласної прокуратури від 08.04.2021 №21-96 вих.21 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії.
Відповідач про прийняте Рішення позивача не повідомим.
При цьому, при ознайомленні з електронною пенсійною справою, позивач встановив, що йому нарахована пенсія у розмірі 38 826,67 грн та обмежено її граничним розміром - десятьма прожитковими мінімумами встановленими для осіб, які втратили працездатність.
Перерахунок пенсії здійснено у квітні 2021 року (а.с.8).
Вважаючи здійснений перерахунок пенсії протиправним, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.
За приписами п.6 ч.1 ст.92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
15.07.2015 набрав чинності Закон України від 14.10.2014 №1697-VII «Про прокуратуру» (далі Закон №1697-VII). Статтею 86 вказаного Закону врегульовано пенсійне забезпечення працівників прокуратури. Згідно з частиною 20 статті 86 Закону №1697-VII умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Станом на момент призначення позивачу пенсії (2008 рік) законодавством встановлено право осіб, яким призначена пенсія згідно Закону України «Про прокуратуру», на її перерахунок у разі підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.
Разом із тим, на момент звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії питання такого перерахунку чинним законодавством не врегульовано, водночас передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури повинні бути визначені Кабінетом Міністрів України.
При цьому, суд зазначає, що Кабінетом Міністрів України на виконання вимог статті 86 Закону України від 14.10.2014 №1697-VII «Про прокуратуру» не визначено умови та порядок перерахунку пенсій працівникам прокуратури. Однак, відсутність затверджених Кабінетом Міністрів України порядку та умов перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури не може бути підставою для відмови у такому перерахунку.
Такий висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, висловленою у постановах від 10.12.2013 у справі №21-348а13 та від 17.12.2013 у справі №21-445а13.
Крім того, відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у пункті 23 рішення «Кечко проти України» від 08.11.2005, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.
Згідно з ст.22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ч.1 ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
Конституційний Суд України у своєму рішенні від 09.02.1999 №1-рп/99 у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначив, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 «Про внесення змін до деяких Постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», яка набрала чинності 06.09.2017, підвищено прокурорським працівникам органів прокуратури України розмір посадового окладу та розмір надбавки за класний чин, внаслідок чого відбулися зміни розміру місячного заробітку (заробітної плати).
Таким чином, враховуючи, що до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце, та те, що постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657, збільшено заробітну плату, суд зазначає, що позивач має право на перерахунок раніше призначеної пенсії.
Як зазначалось вище, 15.07.2015 набрав чинності Закон України від 14.10.2014 №1697-VII «Про прокуратуру» , згідно з пунктом 3 Прикінцевих положень якого Закон України «Про прокуратуру» із змінами, частково втратив чинність, окрім, зокрема, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1.
Статтею 86 Закону України від 14.10.2014 №1697-VII «Про прокуратуру» передбачене пенсійне забезпечення працівників прокуратури. Згідно з частиною другою цієї статті пенсія призначається в розмірі 60% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов`язкове державне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Отже, зміни про розмір пенсії внесені після призначення позивачу пенсії.
Крім того, відповідно до абзацу 6 ч.15 ст.86 Закону України від 14.10.2014 №1697-VII «Про прокуратуру» (в редакції Законів України №911-VІІІ від 24.12.2015 та №1774-VIII від 06.12.2016), максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Положення про встановлення тимчасового обмеження на періоди з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року та з 1 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року максимального розміру пенсії у розмірі 10740 грн визначено Законом України від 24.12.2015 №911-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» та Законом України від 06.12.2016 №1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
Однак, як слідує з п.1 та 2 Прикінцевих положень Закону України від 24.12.2015 №911-VІІІ , цей Закон набирає чинності з 1 січня 2016 року та дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 1 січня 2016 року. Крім того, згідно з п.1 Прикінцевих Положень Закону України від 06.12.2016 №1774-VIII цей Закон набирає чинності з 1 січня 2017 року.
Таким чином, законодавець чітко визначив коло суб`єктів, на яких поширюється дія даної норми, до якого позивач не відноситься, так як у даних правовідносинах має місце перерахунок пенсії, а не її призначення.
Враховуючи те, що позивач є пенсіонером і пенсія йому призначена у 2010 році, тому до розміру пенсії останнього не можуть застосовуватись обмеження максимального розміру пенсії, визначені абзацом шостим частини п`ятнадцятої ст.86 Закону України від 14.10.2014 №1697-VII «Про прокуратуру» .
Отже, суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії без обмеження її максимальним розміром, а здійснений з квітня 2021 року відповідачем перерахунок, яким розмір пенсії зменшено до десяти прожиткових мінімумів встановлених для осіб, які втратили працездатність є протиправним.
При вирішенні питання про застосування закону в часі (статті 50-1 Закону №1789-ХІІ) суд виходить з того, що згідно із статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані.
При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Відповідно до частин першої та третьої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також: у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також: бюджетних та інших джерел соціального забезпечення. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий, від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Конституційний Суд України у своїх рішеннях неодноразово наголошував на тому, що принцип правової визначеності вимагає ясності й однозначності правової норми й забезпечення того, щоб ситуації та правовідносини залишалися передбачуваними (правові позиції Конституційного Суду України в рішеннях від 22.09.2005 №5-рп/2005, від 29.06.2010 №17-рп/2010, від 22.12.2010 №23-рп/2010, від 11.10.2011 №10-рп/2011).
Такий підхід узгоджується з практикою Європейського суду з прав людини. Зокрема, в рішенні ЄСПЛ від 28.11.1999 у справі «Брумареску проти Румунії» зазначено, що принцип правової визначеності є складовою верховенства права (пункт 61). Також у рішенні від 13.12.2001 у справі «Церква Бессарабської Митрополії проти Молдови» ЄСПЛ зазначив, що закон має бути доступним та передбачуваним, тобто вираженим з достатньою точністю, щоб дати змогу особі, в разі необхідності, регулювати його положеннями свою поведінку (пункт 109).
У абзаці 14 пункту 5 рішення Конституційного Суду України від 11.10.2005 у справі №1-21/2005 також вказано, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблему, пов`язану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами. У рішеннях Конституційного Суду України зазначалося, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за статтею 22 Конституції України не допускається (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 №8-pn/99, від 20.03.2002 №5-рп/2002, від 17.03.2004 №7-рп/2004, від 01.12.2004 №20-рп/2004).
Враховуючи викладене, суд констатує, що дії відповідача щодо зменшення розміру пенсії позивача, призначеної у 2010 році відповідно до Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ, у розмірі 80% та про проведення перерахунку пенсії відповідно до ч.ч. 2, 15 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII з обмеженням її граничного розміру є протиправними.
Щодо вимоги позивача про зобов`язання відповідача перерахувати призначену пенсію за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-XII та виплатити різницю між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії, суд зазначає таке.
Рішенням Конституційного Суду України у справі від 13.12.2019 №7-р(II)/2019 №3-209/2018(2413/18,2807/19) за конституційними скаргами щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII від 13.12.2019 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Установлено такий порядок виконання цього Рішення: частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення; частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: « 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».
Обчислення (перерахунок) пенсії здійснюється за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Згідно з частиною 2 статті 77 КАС України в справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, враховуючи вищенаведені норми діючого законодавства України, а також вказане рішення Конституційного суду України, позивач має право на здійснення перерахунку пенсії з 01.04.2021, тому позовні вимоги в цій частині належить задовольнити.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позов належить задовольнити шляхом визнання протиправним дій відповідача про обмеження пенсії позивача максимальним розміром. Також, відповідача слід зобов`язати з 01.04.2021 перерахувати та виплатити призначену пенсію за вислугу років у розмірі 80% (в редакції станом на час призначення пенсії відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ) від розміру заробітної плати, що визначена у довідці Чернігівської обласної прокуратури від 08.04.2021 №21-96 вих.21 без обмеження граничного розміру пенсії та виплатити різницю між належною до сплати та фактично виплаченою пенсією за період з 01.04.2021 до моменту здійснення перерахунку.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Зважаючи на задоволення позовних вимог, понесені позивачем судові витрати зі сплати судового збору на суму 908 грн 00 коп. підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у повному обсязі.
Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області з 01.04.2021 перерахувати та виплатити ОСОБА_1 призначену пенсію за вислугу років у розмірі 80% (в редакції станом на час призначення пенсії відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ) від розміру заробітної плати, що визначена у довідці Чернігівської обласної прокуратури від 08.04.2021 №21-96 вих.21 без обмеження граничного розміру пенсії та виплатити різницю між належною до сплати та фактично виплаченою пенсією за період з 01.04.2021 до моменту здійснення перерахунку.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 908,00 грн (дев`ятсот вісім гривень).
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П`ятницька, 83-а, м. Чернігів, код ЄДРПОУ 21390940).
Повний текст рішення суду складено 02.06.2021.
Суддя Л.О. Житняк