
Справа № 560/3878/21
РІШЕННЯ
іменем України
02 червня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Гвардійської сільської ради про визнання відмову протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Гвардійської сільської ради в якому просить визнати протиправною відмову Гвардійської сільської ради у формі листа постійної комісії з питань будівництва, архітектури, земельних відносин, охорони природи та екології Гвардійської сільської ради від 12 березня 2021 року "про розгляд технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості)". Зобов`язати Гвардійську сільську раду винести на розгляд сесії та затвердити Технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства в розмірі земельної частки (паю) та передати у власність - ОСОБА_1 , земельну ділянку, площею 2,2897 га з кадастровим номером 6825087000:02:013:0028 за адресою: Хмельницька область, Хмельницький район, Гвардійська сільська рада (за межами населених пунктів)".
В обґрунтування позовних вимог вказує, що Гвардійська сільська рада в порушення вимог статей 118, 122 Земельного кодексу України, статті 26 Закону України від 21.05.1997 №280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні" не винесла на сесію питання про розгляд заяви ОСОБА_1 про затвердження технічної документації із землеустрою.
Ухвалою суду від 06.04.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Від представника відповідача надійшов відзив на позов, згідно якого відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначає, що постійна комісія з питань будівництва, архітектури, земельних відносин, охорони природи та екології Гвардійської сільської ради у зв`язку з тим, що позивач подав не передбачену статями 118, 122 Земельного кодексу України технічну документацію, вирішила відмовити останньому у поданні цієї документації на розгляд чергової сесії ради.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, суд встановив такі обставини та дійшов наступних висновків.
Позивач в вересні 2020 року подав до Гвардійської сільської ради заяву про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства в розмірі земельної частки (паю) та передачу у власність земельної ділянки площею 2,2897 га з кадастровим номером 6825087000:02:013:0028 за адресою Хмельницька область, Хмельницький район, Гвардійська сільська рада (за межами населених пунктів).
Листом від 12.03.2021 позивача повідомлено, що постійна комісія з питань будівництва, архітектури, земельних відносин, охорони природи та екології Гвардійської сільської ради вирішила відмовити останньому у поданні технічної документації на розгляд чергової сесії ради у зв`язку невідповідністю цієї документації вимогам чинного законодавства.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 12 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) визначено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: а) розпорядження землями територіальних громад; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; г) вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; ґ) викуп земельних ділянок для суспільних потреб відповідних територіальних громад сіл, селищ, міст; д) організація землеустрою; е) координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів; є) здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; ж) обмеження, тимчасова заборона (зупинення) використання земель громадянами і юридичними особами у разі порушення ними вимог земельного законодавства; з) підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок відповідно до цього Кодексу; и) встановлення та зміна меж районів у містах з районним поділом; і) інформування населення щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок; ї) внесення пропозицій до районної ради щодо встановлення і зміни меж сіл, селищ, міст; й) вирішення земельних спорів; к) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Згідно з ч. 1 ст. 116 ЗК України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність (частина дев`ята статті 118 Земельного кодексу України).
Відповідно до частини 10 статті 118 Земельного кодексу України відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
Отже, обов`язковим є прийняття відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування за наслідками розгляду поданого клопотання.
Аналогічні висновки викладені у постанові Верховного Суду від 13 листопада 2019 року по справі №803/1244/16.
Згідно п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" №280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР) виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
Відповідно до ч. 1 ст. 59 Закону №280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Приписами чинного законодавства встановлено, що розгляд клопотання заінтересованої особи щодо земельних питань передбачає прийняття рішення, що є виключною компетенцією органів місцевого самоврядування чи органів виконавчої влади виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.
Аналогічна правова позиція вказана в постанові Верховного Суду від 23 листопада 2018 року по справі №826/8844/16.
Отже, Гвардійською сільською радою не розглядалося на засіданні сесії питання та не прийнято рішення по заяві позивача, що відповідно свідчить про не вирішення по суті заяви позивача та не прийняття рішення по цій заяві, і це вказує на відповідну бездіяльність відповідача (не вирішення по суті заяви позивача), котра є протиправною у цьому випадку.
Аналогічна правова позиція зазначена у постанові Верховного Суду від 13 листопада 2019 року по справі №461/2782/17.
Належним способом захисту, необхідним для поновлення прав позивача, є зобов`язання відповідача повторно розглянути питання щодо затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) із прийняттям відповідного рішення.
Аналогічна позиція викладена у постановах Верховного Суду від 22 грудня 2018 року по справі №804/1469/17 та від 29.01.2019 по справі №824/332/17-а.
Тобто, суб`єкт владних повноважень повинен прийняти рішення по суті заяви позивача про затвердження технічної документації із землеустрою, або про відмову у її затвердженні із прийняттям відповідного рішення сесією ради.
Враховуючи наведене вище, суд з урахуванням вищевказаних правових позицій Верховного суду приходить до висновку, що суб`єкт владних повноважень, який заперечує проти позову, не довів, що діяв у межах закону при розгляді заяви, адже не вирішив її згідно вимог ЗК України. З урахуванням встановленого у цій справі, необхідно зобов`язати Гвардійську сільську раду повторно розглянути подану заяву та прийняти рішення відповідно до вимог Земельного кодексу України, тому вимога позивача про зобов`язання відповідача затвердити технічну документацію із землеустрою є передчасною та задоволенню не підлягає.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1,3 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки позивачем сплачено 1816,00 грн судового збору, тому на його користь, враховуючи часткове задоволення позову, підлягають присудженню 908,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Гвардійської сільської ради про визнання відмову протиправною та зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Гвардійської сільської ради щодо неприйняття рішення за заявою ОСОБА_1 про затвердження технічної документації та передачі у власність земельної ділянки.
Зобов`язати Гвардійську сільську раду розглянути заяву ОСОБА_1 про затвердження технічної документації та передачі у власність земельної ділянки та прийняти рішення відповідно до вимог Земельного кодексу України та ст. 26, 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 908 (дев`ятсот вісім) грн 00 коп. судові витрати зі сплати судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Гвардійської сільської ради.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Гвардійська сільська рада (вул. Соборна, 27,Гвардійське,Хмельницький район, Хмельницька область,31352 , ідентифікаційний код - 04403673)
Головуючий суддя О.П. Шевчук