
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 травня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/416/21
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді: Хом`якової В.В.,
при секретарі: Перебийніс Н.Ю., за участю представника позивача Коваленко А.В, представників відповідача Черняги Г.В., Головко Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (відповідач), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області провести з 01.01.2016 перерахунок пенсії в розмірі 90%, згідно довідки №90/21-22-05-35 від 23.03.2018 та виплачувати пенсію ОСОБА_1 без обмеження максимального розміру пенсії, відповідно до норм Закону України № 900-VІІІ "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, із зазначенням в ній основних та додаткових видів грошового забезпечення, станом на 01.01.2016 (тобто з дати виникнення права на перерахунок), Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 року № 7-рп/2016 у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення другого речення частини сьомої статті 43, першого речення частини першої статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб";
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області провести перерахунок та виплатити ОСОБА_1 перераховану різницю недоотриманої з 01.01.2016 пенсії без врахування Постанови КМУ №1088 однією сумою,
- стягнути з відповідача на користь позивача витрати по сплаті судового збору.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач як пенсіонер МВС отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Позивач отримав від Головного управління ДФС у Херсонській області довідку № 90/21-22-05-35 від 23.03.2018 про розмір грошового забезпечення позивача в розмірі 14055 грн. Отже позивач вважає, що з 01.01.2016 має право на перерахунок пенсії виходячи із зазначеного грошового забезпечення. Пенсія має складати 12649 грн. 50 коп. або 90% грошового забезпечення. Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області безпідставно знизило відсотковий розмір пенсії позивачу з 90% до 70% грошового забезпечення, що призвело до неправильного визначення розміру пенсії та її виплату позивачу з 01.01.2016 в розмірі нижчому, ніж передбачено законодавством. На звернення до ГУ ПФУ в Херсонській області щодо перерахунку пенсії з 01.01.2016 за вказаною довідкою позивач отримав відповідь від ГУ ПФУ в Херсонській області, в якій повідомлено, що розмір пенсії перераховано з 01.01.2018, а не з 01.01.2016 на підставі пп. 1, 2 постанови КМУ від 21.02.2018 № 103, при цьому застосований максимальний розмір пенсії 70% від грошового забезпечення, як це передбачено ч. 2 статті 13 Закону № 2262. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки внесені зміни до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення стосуються порядку призначення пенсії у разі реалізації права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. З огляду на протиправність вищевказаних дій відповідача, позивач звернувся з даним позовом за захистом своїх прав.
Ухвалою Херсонського окружного адміністративного суду від 12.02.2021 відкрито провадження в адміністративній справі, а розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач 24.02.2021 скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, відповідно до якого Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області заперечило щодо заявлених позовних вимог. Згідно відзиву відповідач зазначає, що позивачу здійснено перерахунок пенсії саме з 1 січня 2018 року, а не як наводить позивач з 01.01.2016, з грошового забезпечення не більше 70%, оскільки стаття 13 Закону №2262-ХІІ визначає, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати згадані 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення. Відтак, відповідачем перерахунок пенсії здійснено за чинною на час перерахунку пенсії редакцією Закону №2262-ХІІ, тобто, у розмірі 70% грошового забезпечення. Також відповідач заперечив з приводу перерахунку пенсії без обмеження максимальним розміром та щодо нарахування і виплати 100% суми підвищення пенсії. З огляду на викладене, відповідач вважає, що позов задоволенню не підлягає.
12.03.2021 представником позивача подано пояснення у справі.
Ухвалою від 14.04.2021 суд вирішив подальший розгляд справи продовжити за правилами загального позовного провадження, оскільки були витребувані від сторін додаткові докази, які необхідні для розгляду справи, призначено підготовче засідання на 28.04.2021 на 10 год. 00 хвил.
28.04.2021 представник позивача не прибув, надійшло пояснення (електронний лист) з копіями довідок про перерахунок пенсії за період 01.01.2016 по 01.ю01.2021.
Представник відповідача надав суду копії документів пенсійної справи, та звернув увагу суду на те, що позивач необґрунтовано посилається на приписи постанови КМУ № 988, оскільки вона регулює питання грошового забезпечення працівників органів внутрішніх справ та поліцейських, а позивач отримує пенсію як військовослужбовець за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", набув право перерахування розміру пенсії з 01.01.2018, що і було здійснено відповідачем на підставі наданої позивачем довідки довідці Головного управління ДФС у Херсонській області № 90/21-22-05-35 від 23.03.2018.
28.04.2021 суд закрив підготовче провадження та призначив розгляд справи по суті на 24.05.2021.
24.05.2021 в судове засідання в режимі відеоконференції прибула представниця позивача, позов підтримала.
Представники відповідача заперечують проти позову, просять відмовити в задоволенні позову.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши представників сторін, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , був звільнений з податкової міліції в 2008 році, отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", є інвалідом війни 3-ї групи, розмір пенсії був встановлений виходячи з 90% грошового забезпечення.
Згідно грошового атестату № 11 від 01.08.2008 позивач отримував грошове забезпечення, яке складалось з посадового окладу заступника начальника управління - начальника відділу фінансових розслідувань управління боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом, окладу за спеціальним званням полковник податкової міліції, надбавки за вислугу років (40%), надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (15%), надбавку за високі досягнення у праці (50% ), премію.
Кабінетом Міністрів України прийнята постанова від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою з 01.03.2018 були підвищені посадові оклади, встановлені нові розміри додаткових видів грошового забезпечення, надбавок за вислугу років тощо.
21.02.2018 КМУ прийняв постанову «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» , згідно п. 1 якої було постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 р. з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року (п.2 постанови).
У зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців Головним управління Державної фіскальної служби у Херсонській області з метою перерахунку пенсії позивача складена та направлена до ГУ ПФУ в Херсонській довідка № 90/21-22-05-35 від 23.03.2018 про розмір грошового забезпечення за посадою, яку займав позивач, що враховується для перерахунку пенсій, за нормами, чинними на 01.03.2018. Згідно з цією довідкою розмір грошового забезпечення за посадою, яку позивач займав на день звільнення, становить 14055грн., в тому числі посадовий оклад 7890 грн., окладу за військовим званням 1480 грн., надбавки за вислугу років (50%) 4685 грн.
З 01.01.2018 органом ПФУ було перераховано розмір пенсії позивача, виходячи з розміру грошового забезпечення 14055 грн. При цьому пенсія розрахована в розмірі 70% грошового забезпечення, що склало 12783 грн. 73 коп. ( 14055 грн. х 70% + надбавка як інваліду 3-й групи 485 грн.60 коп.) . Фактично виплачувалась пенсія в 2018 році в сумі 9699 грн. 94 коп. (з урахуванням 50% підвищення або 3083 грн. 79 коп.), в 2019 році в сумі 11275 грн. (з урахуванням 75% підвищення або 4625 грн. 69 коп.), з 01.12.2018 - 9713 грн. 44коп., , з 01.12.2019 - 11297 грн. 64 коп., з 01.01.2020 в сумі 12839 грн.53 коп., з 01.07.2020 - 12861 грн. 73 коп., з 01.12.2020 - 12878 грн. 83 коп.
У грудні 2020 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Херсонській області із заявою про перерахунок пенсії починаючи з 01.01.2016, виходячи з розміру грошового забезпечення, яке вказано в довідці Головного управління ДФС у Херсонській області № 90/21-22-05-35 від 23.03.2018 в сумі 14055 грн. (станом на 01.03.2018), при цьому розмір пенсії має бути 90 % від грошового забезпечення, та просив не обмежувати максимальний розмір пенсії. До грошового забезпечення включено такі складові посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років. А також просив виплатити різницю між перерахованою та отримуваною пенсією за весь період з 01.01.2016 по дату перерахунку.
За результатом розгляду звернення позивача від 08.12.2020, Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області направило позивачу відповідь від 18.12.2020, згідно якої відповідач повідомив позивача, що при розрахунку граничної суми підвищення пенсії, відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", в редакції з внесеними змінами, з 01.01.2018 знижено відсотковий розмір пенсії позивача з 90% до 70% від розміру грошового забезпечення. При цьому розрахунок пенсії обчислений на підставі довідки Головного управління ДФС у Херсонській області від 23.03.2018 № 90/21-22-05-35.
Не погоджуючись із вказаним перерахунком органом ПФУ розміру пенсії, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи даний спір, суд виходив з таких мотивів та норм права.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення (пункт "а"); б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба, служба в органах внутрішніх справ або служба в державній пожежній охороні (пункт "б" статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років; - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43) (пункт "б"); особам, зазначеним у пунктах "а" та "б" цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення (пункт "в").
Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2 - 95 процентів (частина 2).
Пунктом 8 розділу ІІ Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", який набрав чинності з 01.10.2011, у статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" цифри "90" замінено цифрами "80".
Пунктом 2 розділу ІІ Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" встановлено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Пунктом 23 Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" в частині другій статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" цифри "80" замінено цифрами "70".
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Однак, у разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно з пунктами 2 та 3 якого Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (редакція, чинна на момент перерахунку пенсії позивача).
Відповідно до пункту 4 цього Порядку перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Пунктом 5 згаданого Порядку визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" встановлено, зокрема, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (пункт 2 постанови). Також цією постановою установлені тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схема тарифних розрядів за основними типовими посадами, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями.
21.02.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову за №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", згідно з якою перерахунку підлягають пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01 березня 2018 року, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року за №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Таким чином, відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на момент призначення пенсії, а розміри складових пенсії визначаються Кабінетом Міністрів України.
Суд зазначає, що Велика Палата Верховного Суду в рішенні від 16.10.2019 у зразковій справі №240/5401/18 погодилася з висновками суду першої інстанції про те, що при перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб" на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 вказаного Закону, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області на підставі Постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" проведено позивачу перерахунок пенсії з 01.01.2018, на підставі довідки ГУ ДФС у Херсонській області від 23.03.2018 № 90/21-22-05-35. При проведенні перерахунку пенсії відповідачем застосовано новий максимальний розмір грошового забезпечення - 70% відповідних сум грошового забезпечення, при цьому правомірність своїх дій пенсійний орган обґрунтовує необхідністю застосування норми закону, що визначає основний розмір пенсії у відсотках від грошового забезпечення, яка діяла на момент здійснення перерахунку пенсії, тобто виходячи із 70% грошового забезпечення, як це передбачено частиною 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Суд не погоджується з такими доводами відповідача, виходячи з наведених вище норм Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", оскільки при перерахунку пенсії особам, які проходили військову службу має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені законами зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Крім того, слід зазначити, що згідно статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов`язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов`язана з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей.
Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій не може бути звужено, шляхом внесення змін до законодавства.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постановах від 03 квітня 2018 року у справі №175/1665/17(2-а/175/41/17; провадження №К9901/9950/18) і від 24 квітня 2018 року у справі №686/12623/17 (провадження №К/9901/849/17), а також Вищим адміністративним судом України в ухвалі від 08 листопада 2017 року у справі №161/7413/17 (провадження №К/800/36811/17).
Таким чином, внесення змін у Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії у разі реалізації права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку та виплати вже призначеної пенсії, а право позивача на отримання пенсії, яке існувало на момент призначення пенсії не може бути обмежене прийняттям нових законів.
Крім того, таке право позивача захищене пунктом 2 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", яким передбачено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Оскільки, позивачу відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції, чинній на момент призначення пенсії) призначено пенсію за вислугу років в розмірі 90% грошового забезпечення, то внесення змін до вказаної статті 13 щодо пенсійного забезпечення не поширюються на розмір пенсії, належної позивачу.
З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку, що пенсійним органом при здійсненні перерахунку пенсії за вислугу років позивачу, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", протиправно зменшено розмір відсоткової складової грошового забезпечення із 90% до 70% відповідних сум грошового забезпечення, а тому позовні вимоги позивача в цій частині є обґрунтованими та підлягають до задоволення.
Проте, суд вважає, що для відновлення прав позивача на належну пенсію необхідно зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років позивачу в розмірі 90% грошового забезпечення не з 01.01.2016, а саме з 01.01.2018, оскільки позивач отримував пенсію відповідно до Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а не як особа начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).
Стосовно вимоги позивача щодо виплати пенсії без обмеження максимального розміру та здійснення виплати суми перерахунку однією сумою, суд зазначає, що метою та завданням адміністративного судочинства, є захист та поновлення порушених прав, свобод та охоронюваних законом інтересів особи, яка звернулась з відповідним позовом до суду.
Тобто, захисту підлягає вже порушене право, а не ті права та інтереси щодо яких існує певна ймовірність порушення їх у майбутньому.
На сьогодні розмір пенсії не досягає максимального розміру пенсії і нічим не обмежується.
Рішення суду не може бути прийнято на майбутнє та не може ґрунтуватися на припущеннях, домислах, і фактичних обставинах, котрі на момент його ухвалення, хронологічно ще не відбулися, проте ймовірно можуть мати місце у майбутньому, оскільки таке рішення не буде ґрунтуватися на приписах чинного законодавства та буде суперечити законодавчо визначеним принципам і завданням адміністративного судочинства.
З урахуванням вищевикладеного, позовні вимоги в цій частині не підлягають до задоволення.
Крім того, згідно з ч.2 ст. 55 Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Отже, порядок виплати недоотриманої пенсії врегульований законодавством.
Судові витрати по справі частково відносяться на відповідача, згідно положень ст. 139 КАС України.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
Задовольнити позов ОСОБА_1 частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 90 % суми грошового забезпечення до 70 % сум грошового забезпечення під час перерахунку пенсії з 01.01.2018.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057) провести з 01.01.2018 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ), виходячи з 90% грошового забезпечення, яке вказано в довідці Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області № 90/21-22-05-35 від 23.03.2018 .
В решті вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057) на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) 908 (дев`ятсот вісім) грн. судового збору.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П`ятого апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому, відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України, до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції,який ухвалив відповідне рішення. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 02 червня 2021 р.
Суддя В.В. Хом`якова
кат. 112030100