Рішення № 97354008, 25.05.2021, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.05.2021
Номер справи
540/347/20
Номер документу
97354008
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 травня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/347/2011 год. 10 хв.

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді: Кисильової О.Й.,

при секретарі: Новіковій Т.А.,

за участю:

представника відповідача – П`ятигорця Д.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом комунального підприємства "Генічеське бюро технічної інвентаризації" Херсонської обласної ради до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень – рішень, вимоги про сплату боргу, рішення про застосування фінансових санкцій,

встановив:

Комунальне підприємство "Генічеське бюро технічної інвентаризації" Херсонської обласної ради (далі - позивач) звернулося до суду із адміністративним позовом до Головного управління Державної податкової служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 30.10.2019 № 0005493307, яким позивачу визначені штрафні (фінансові) санкції у розмірі 510,00 грн;

- визнати протиправною та скасувати вимогу від 30.10.2019 № 10-0002993307 про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску в розмірі 1376,58 грн;

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 30.10.2019 № 0005503307, яким позивачу визначені фінансові санкції (штрафи) у загальному розмірі 13858,39 грн;

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішенням від 30.10.2019 № 0006693307 про застосування до позивача штрафних санкцій у розмірі 122387,61 грн;

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 30.10.2019 № 0005483307, яким позивачу визначено (збільшено) суму грошового зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковим агентом із доходів платника податку у вигляді заробітної плати у загальному розмірі 213405,86 грн.

Ухвалою від 03.03.2020 у справі відкрите спрощене позовне провадження, учасникам справи наданий строк для подання заяв по суті справи, судове засідання призначене на 26.03.2020.

Ухвалою від 31.03.2020 зупинене провадження в адміністративній справі до завершення обмежувальних протиепідемічних заходів.

Ухвалою від 23.04.2021 провадження у справі поновлене, судове засідання призначене на 18.05.2021.

Протокольною ухвалою від 18.05.2021 розгляд справи відкладений до 24.05.2021 у зв`язку із задоволенням клопотання позивача про відкладення розгляду справи.

Протокольною ухвалою від 24.05.2021, на підставі ч. 1 ст. 52 КАС України, суд допустив процесуальне правонаступництво, відтак, відповідачем у даній справі є Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (код ЄДРПОУ ВП 43995495; 73022, м. Херсон, просп. Ушакова, 75).

Позивач, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи, не з`явився у судове засідання, призначене на 24.05.2021, надіславши клопотання про відкладення розгляду справи у зв`язку із зайнятістю адвоката Дмитрука С.С. в іншому судовому процесі.

Згідно із ч. 1 ст. 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Частиною 3 ст. 205 КАС України передбачено, що якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника), незалежно від причин неявки.

Суд відмічає, що позивач, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи, двічі не з`явився у судові засідання, призначені на 18.05.2021 та на 24.05.2021, пояснивши причини неявки участю представника в іншому судовому процесі.

Провадження у даній справі відкрите за правилами спрощеного позовного провадження, тобто строк розгляду справи становить 60 днів.

Зважаючи на те, що позивач двічі не з`явився у судове засідання, та представник відповідача наполягає на розгляді справи без участі позивача, а також на ту обставину, що строк розгляду справи спливає 25.05.2021, суд розглядає дану справу за відсутності представника позивача.

У судовому засіданні 25.05.2021 проголошені вступна та резолютивна частини рішення.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржувані рішення винесені податковим органом без урахування дійсних обставин господарської діяльності позивача. Підприємство зазначає, що документальна позапланова виїзна перевірка була проведена з порушенням діючого законодавства. Накази про призначення позапланової перевірки та про продовження терміну проведення перевірки прийняті з порушенням принципу юридичної визначеності щодо підстав проведення позапланової перевірки суб`єкта господарювання. Вважає, оскільки актом перевірки не встановлено і не виявлено фактів ухилення КП "Генічеське БТІ" від оподаткування виплаченої найманим працівникам заробітної плати, пасивних доходів, додаткових благ, інших виплат та відшкодувань, що підлягають оподаткуванню, у тому числі внаслідок неукладення платником податків трудових договорів з найманими працівниками згідно із законом, то правові підстави для перевірки своєчасності виплати заробітної плати, своєчасності, повноти, достовірності нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб та інших обов`язкових платежів відсутні в розуміннінорм п.п. 78.1.12 Податкового кодексу України. Із наведених підстав, просить задовольнити позовні вимоги повністю.

26.03.2020 відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти позовних вимог та просить відмовити в їх задоволенні. Свою позицію обґрунтовує тим, що за результатами документальної позапланової виїзної перевірки КП "Генічеське бюро технічної інвентаризації" виявлено ряд порушень, а тому складені податкові повідомлення-рішення та рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску та за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності передбаченої Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування". Оскаржувані рішення вважає такими, що прийняті у відповідності до податкового законодавства, а тому відсутні підстави для їх скасування.

У судовому засіданні представник відповідача заперечував проти позовних вимог з підстав, вказаних у відзиві на позов.

Розглянувши надані сторонами документи, з`ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, суд встановив наступне.

Наказом Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі від 04.09.2019 № 46 визначено на підставі пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, пп. 78.1.13 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України, пп. 2 ч. 1 ст. 13 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" провести документальну позапланову виїзну перевірку комунального підприємства "Генічеське бюро технічної інвентаризації" Херсонської обласної ради з 16.03.2019 тривалістю 5 робочих днів.

Наказом Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі від 19.09.2019 № 148 головному державному ревізору-інспектору відділу контрольно перевірочної роботи юридичних осіб управління податків і зборів з фізичних осіб Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі Варезі В.О. продовжений строк проведення документальної позапланової виїзної перевірки, яка проводилась на підставі наказу Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі від 04.09.2019 № 46, з 23.09.2019 терміном на 2 робочі дні.

Відповідно до пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, пп. 78.1.13 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України, пп. 2 ч. 1 ст. 13 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", на підставі наказу Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі від 04.09.2019 № 46, уповноваженою особою ГУ ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі у період з 27.05.2019 до 02.07.2019 проведена документальна позапланова виїзна перевірка КП "Генічеське бюро технічної інвентаризації" з питань дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб, повноти нарахування, утримання та сплати до бюджету військового збору за період з 01.07.2016 до 30.06.2019, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.07.2015 до 30.06.2019. За результатами перевірки складений акт від 01.10.2019 № 8/21-22-33-07/03355494 (далі – Акт).

Перевіркою встановлені такі порушення:

1. пп. 168.1.2, пп. 168.1.5 п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу України, у результаті чого не перераховано податок на доходи фізичних осіб за період що перевірявся: кредиторська заборгованість, яка рахується станом на 01.07.2016 у сумі 58011,86 грн., за червень 2016 року у сумі 11423,34 гри., за липень 2016 року у сумі 12846,38 грн., за серпень 2016 року у сумі 12962,94 грн., за вересень 2016 року у сумі 11871,32 грн., за жовтень 2016 року у сумі 11994,23 грн., за листопад 2016 року у сумі 11675,43 грн., за грудень 2017 року у сумі 17086,20 грн., за січень 2017 року у сумі 12833,98 грн., за лютий 2017року у сумі 12497,33грн, за березень 2017 року у сумі 13146,39 грн., за квітень 2017 року у сумі 12359,30грн., за травень 2017 року у сумі 14213,38 грн., за червень 2017 року у сумі 13945,23грн., за липень 2017 року у сумі 14184,60 грн., за серпень 2017 року у сумі 14389,71грн., за вересень 2017 року у сумі 12338,08 грн., за жовтень 2017 року у сумі 12942,27 грн., за листопад 2017 року у сумі 13538,41 грн., за грудень 2017 року у сумі 19223,41 грн., за січень 2018 року у сумі 17655,43 грн., за лютий 2018 року у сумі 15221,43 грн., за березень 2018 року у сумі 23057,42 грн., за квітень 2018 року у сумі 16412,87 грн., за травень 2018 року у сумі 18819,45 грн., за червень 2018 року у сумі 19132,77грн., за липень 2018 року у сумі 22399,15 грн., за серпень 2018 року у сумі 20373,45грн., за вересень 2018 року у сумі 28057,96 грн., за жовтень 2018 року у сумі 20028,83 грн., за листопад 2018 року у сумі 20908,78 грн., за грудень 2018 року у сумі 23432,59 грн., за січень 2019 року у сумі 21847,06 грн., за лютий 2019 року у сумі 20810,55грн., за березень 2019 року у сумі 24476,78 грн., за квітень 2019 року у сумі 20365,48 грн., за травень 2019 року у сумі 26643,69 грн.

Відповідно до пп. 129.1.3 п. 129.1, п. 129.4 ст. 129 Податкового кодексу України за порушення строків сплати до бюджету податку на доходи фізичних нараховано пеню у сумі 72572,06 грн.;

2. пп.168.1.2, пп, 168.1.4, пп.168.1.5 п.168.1 ст.168, пп.1.2, пп.1.4 п.161 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу України, у результаті чого не перераховано військовий збір за період що перевірявся: кредиторська заборгованість, яка рахується станом на 01.07.2016 у сумі 4197,60 грн., за червень 2016 року у сумі 1162,09грн., за липень 2016 року у сумі 1122,26 грн., за серпень 2016 року у сумі 1111,30 грн., за вересень 2016 року у сумі 1032,06 грн., за жовтень 2016 року у сумі 1038,82 грн., за листопад 2016 року у сумі 1022,59 грн., за грудень 2017 року у сумі 1484,58 грн., за січень 2017 року у сумі 1069,50 грн., за лютий 2017 року у сумі 1041,46 грн., за березень 2017 року у сумі 1095,53 грн,, за квітень 2017 року у сумі 1029,94 грн, за травень 2017 року у сумі 1184,49 грн, за червень 2017 року у сумі 1162,13 грн., за липень 2017 року у сумі 1182,11 грн, за серпень 2017 року у сумі 1199,15 грн., за вересень 2017 року у сумі 1028,19 грн., за жовтень 2017 року у сумі 1078,54 грн., за листопад 2017 року у сумі 1128,20 грн., за грудень 2017 року у сумі 1601,96 грн., за січень 2018 року у сумі 1471,29 грн., за лютий 2018 року у сумі 1268,45 грн., за березень 2018 року у сумі 1942,95 грн., за квітень 2018 року у сумі 1367,75 грн., за травень 2018 року у сумі 1568,29 грн., за червень 2018 року у сумі 1594,39 грн., за липень 2018 року у сумі 1866,59 грн., за серпень 2018 року у сумі 1697,78 грн., за вересень 2018 року у сумі 2338,14 грн., за жовтень 2018 року у сумі 1669,08 грн., за листопад 2018 року у сумі 1742,40 грн., за грудень 2018 року у сумі 1952,71 грн., за січень 2019 року у сумі 1820,59 грн., за лютий 2019 року у сумі 1734,21 грн., за березень 2019 року у сумі 2039,71 грн., за квітень 2019 року у сумі 1697,13 грн., за травень 2019 року у сумі 2309,45 грн.

Відповідно до п.п. 129.1.3 п. 129.1. п. 129.4 ст. 129 Податкового кодексу України за порушення строків сплати до бюджету військового збору нараховано пеню у сумі 3806,42 грн.

3. пп. ."б" п.176.2 ст.176, пп.1.6 п.161 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу України, Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 13.01.2015 № 4 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.01.2015 за №111/26556, у результаті чого не достовірно відображено загальну суму нарахованого (перерахованого) військового збору у Податковому розрахунках за 3 квартал 2016 року;

4. п. 4 ч. 2 ст. 6, ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" (із змінами та доповненням), п. 1 розділу III Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 за № 435, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.04.2015 за № 460/26905, із змінами та доповненнями, у результаті несвоєчасного подання Звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за грудень 2018 року;

5. п. 1, п. 4 ч. 2 ст. 6, п. 1 ч. 1 ст.7, абз.1, 2 ч. 5 ст. 8, ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", п. 1 розділу III, п. 1 розділу IV Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.04,2015 за № 435, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.04.2015 за № 460/26905, із змінами та доповненнями, у результаті чого:

- своєчасно не нараховано єдиний внесок на суми нарахованої заробітної плати та додаткової бази нарахування, на які нараховується єдиний внесок, всього у сумі 270360,05 грн., у тому числі по періодах: за червень 2015 року у сумі 19266,03 грн., за лютий 2017 року у сумі 17493,19 грн., за березень 2017 року у сумі 17647,54 грн., за квітень 2017 року у сумі 16745,69грн., за травень 2017 року у сумі 18272,02 грн., за червень 2017 року у сумі 17961,17 грн., за липень 2017 року у сумі 18853,74 грн., за серпень 2017 року у сумі 18 599,96 грн., за вересень 2017 року у сумі 15949,22 грн., за червень 2018 року у сумі 110,00 грн., за серпень 2018 року у сумі 483,43 грн., за грудень 2018 року у сумі 15692,77 грн., за січень 2019 року у сумі 13934,82 грн., за лютий 2019 року у сумі 27535,71 грн., за березень 2019 року у сумі 23220,37 грн., за квітень 2019 року у сумі 15083,53 грн., за травень 2019 року у сумі 15201,95 грн.;

- завищено суму єдиного внеску за листопад 2017 року у сумі 132,27грн.:

- не нараховано єдиного внеску всього у сумі 1376,58 грн., у тому числі по періодах: за листопад 2016 року у сумі 145,00 грн., за лютий 2017 року у сумі 316,80 грн., за серпень 2017 року у сумі 32,00 грн., за квітень 2018 року у сумі 215,54 грн., за червень 2018 року у сумі 72,14 грн., за січень 2019 року у сумі 218,59 грн., за квітень 2019 року у сумі 183,61 грн., за травень 2019 року у сумі 192,9 грн.

6. п. 1, п. 4 ч. 2 ст. 6, абз. 1 ч. 8 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", у результаті чого несвоєчасно сплачено єдиний внесок за квітень 2016 року у сумі 9 528,57грн., за вересень 2016 року у сумі 727,29 грн., за грудень 2017року у сумі 5861,47 грн.

7. порушення ст. 24 Закону України від 24.03.1995 № 108/95-ВР "Про оплату праці", у результаті чого несвоєчасно виплачено заробітну плату за липень-жовтень, грудень 2016 року, січень-грудень 2017 року, листопад-грудень 2018 року, січень-травень 2019 року.

За результатами розгляду заперечень КП "Генічеське бюро технічної інвентаризації" Херсонської обласної ради, Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі прийняло до уваги заперечення щодо помилкового відображення відомостей несвоєчасної виплати заробітної плати за грудень 2018 року, січень-травень 2019 року та виклала п. 3.1 розділу 3, п. 7 розділу 4 акта перевірки та додаток №1 до акта перевірки в новій редакції: п. 7 Висновків "…Порушення ст. 24 ЗУ"Про оплату праці", в результаті чого несвоєчасно виплачено заробітну плату за липень-жовтень, грудень 2016 року, січень-грудень 2017 року".

У зв`язку з виявленими порушеннями податкового законодавства та на підставі акту перевірки від 01.10.2019 № 8/21-22-33-07/03355494 контролюючим органом сформовані:

1. Податкові повідомлення-рішення від 30.10.2019 :

- № 0005483307 про донарахування грошового зобов`язання за платежем податок на доходи фізичних осіб, зо сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати у сум за штрафними санкція 140945,61 грн. та пені 72460,25 грн.;

- № 0005503307 про донарахування грошового зобов`язання за платежем військовий збір у сумі за штрафними санкціями 10051,97 грн. та пені 3806,42 грн.

- № 0005493307 про штрафні (фінансові) санкції з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати в сумі 510 грн.

2. Рішення від 30.10.2019 № 0006693307 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування в сумі 122387,61 грн.

3. Вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 30.10.2019 № Ю-0002993307 зі сплати єдиного внеску у розмірі 1376,58 грн.

Не погоджуючись з вказаними рішеннями, позивач оскаржив їх в адміністративному порядку, проте рішеннями ДПС України від 23.01.2020 № 2919/6/99-00-08-05-04-06 та від 29.12.2019 № 14662/6/99-00-08-06-01 скарги залишено без задоволення.

Позивач не погоджується з висновками податкового органу про порушення ним податкового законодавства, тому вважає вищевказані податкові повідомлення-рішення, рішення про застосування штрафних санкцій та прийняту вимогу протиправними та просить їх скасувати.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить із наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Компетенцію контролюючих органів, повноваження їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю визначено Податковим Ккодексом України (далі-ПК України).

Види, підстави та порядок проведення контролюючими органами перевірок регулюються главою 8 ПК України, відповідно до якої контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові, виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Згідно із пп. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 ПК України предметом документальної перевірки є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з підстав, визначених цим Кодексом.

Порядок проведення документальних позапланових перевірок регламентовано ст.78 ПК України, якою визначені обставини, при наявності яких можуть здійснюватися такі перевірки.

Відповідно до пп. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 ПК України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких підстав, зокрема, у разі отримання інформації про ухилення податковим агентом від оподаткування виплаченої (нарахованої) найманим особам (у тому числі без документального оформлення) заробітної плати, пасивних доходів, додаткових благ, інших виплат та відшкодувань, що підлягають оподаткуванню, у тому числі внаслідок неукладення платником податків трудових договорів з найманими особами згідно із законом, а також здійснення особою господарської діяльності без державної реєстрації. Така перевірка проводиться виключно з питань, що стали підставою для проведення такої перевірки.

Про проведення документальної позапланової перевірки керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом.

Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки (п. 78.4 ст. 78 ПК України).

Відповідно до п. 81.1 ст. 81 ПК України посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред`явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів: - направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб`єкта (прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об`єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу; - копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб`єкта (прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об`єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу; - службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.

Як встановлено судом, підставою для проведення документальної позапланової виїзної перевірки КП "Генічеське бюро технічної інвентаризації" стало звернення на урядову "гарячу лінію" щодо можливих порушень законодавства з боку керівництва КП "Генічеське бюро технічної інвентаризації", а також звернення громадянки Б. до податкового органу із скаргою про порушення податкового законодавства, яке мало місце на Підприємстві.

Крім того, копія наказу № 46 про проведення документальної позапланової перевірки була вручена уповноваженому представнику КП "Генічеське бюро технічної інвентаризації" 16.09.2019, про що свідчить відмітка із вхідним № 193. Також копія наказу № 148 щодо продовження строку проведення перевірки була вручена позивачу та зареєстрована за вхідним № 202 від 23.09.2019.

Таким чином, підставою для проведення документальної позапланової виїзної перевірки КП "Генічеське бюро технічної інвентаризації" було отримання інформації про порушення вимог податкового законодавства.

З урахуванням зазначеного, суд не погоджується із твердженнями позивача про порушення податковим органом порядку призначення та проведення документальної позапланової виїзної перевірки, оскільки дана перевірка проведена на підставі до пп. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 ПК України.

Щодо правомірності податкових повідомлень-рішень від 30.10.2019 № 0005483307, №0005503307, суд зазначає наступне.

Слід зазначити, що підставою для прийняття зазначених податкових повідомлень-рішень стали висновки акту перевірки про неперерахування КП "Генічеське бюро технічної інвентаризації" Херсонської обласної ради податку на доходи фізичних осіб та військового збору до або під час виплати заробітної плати працівникам, внаслідок чого до позивача застосовані штрафні санкції та нарахована пеня.

Пунктом 162.1 ст. 162 ПК України передбачено, що платниками податку на доходи фізичних осіб є: фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи; фізична особа - нерезидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні; податковий агент.

Об`єктом оподаткування резидента є: загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід; доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання); іноземні доходи - доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України (п.163.1 ст.163 ПК України).

Відповідно до п.п. 14.1.180 п. 14.1 ст. 14 ПК України, податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - це юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, інвестор (оператор) за угодою про розподіл продукції, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов`язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу.

Тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір (п. 16-1 підрозділу 10 "Інші перехідні положення" розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України).

Платниками збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу. Об`єктом оподаткування збором є доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу.

Ставка збору становить 1,5 відсотка від об`єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 цього пункту. Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 цього Кодексу, за ставкою, визначеною підпунктом 1.3 цього пункту.

Відповідно до пп. 168.1.1, 168.1.2 п. 168.1 ст. 168 ПК України, податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов`язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу. Податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету.

Якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду (168.1.5 п. 168.1 ст. 168 ПКУ).

Для цілей цього розділу та пункту 54.2 статті 54 цього Кодексу під терміном "граничний термін сплати до бюджету податку" розуміються строки сплати податку, визначені цим пунктом (пп.168.1.6 п.168.1 ст.168 ПК України).

Отже, КП "Генічеське бюро технічної інвентаризації" Херсонської обласної ради, як податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб, мав сплачувати (перераховувати) податок до бюджету до або під час виплати заробітної плати працівникам, а у випадку нарахування заробітної плати, але її невиплати, проводити перерахування податку до бюджету у строки встановлені ПК України, як для місячного податкового періоду, тобто не пізніше 30 календарних днів, наступних за місяцем нарахування доходу.

Проте, як встановлено актом перевірки, у період, що перевірявся, КП "Генічеське бюро технічної інвентаризації" виплачувалися доходи працівникам у вигляді заробітної плати, податок на доходи фізичних осіб та військовий збір утримувався, однак до бюджету в терміни встановлені ПК України не перераховувався. Зазначене відображено в додатках 2.1, 4.1 до акту перевірки.

Зокрема, по податку на доходи: у липні 2016 року нараховано податку 12846,38 грн, кредиторська заборгованість складає 82281,58 грн.; у серпні 2016 року нараховано податку 12962,94 грн, кредиторська заборгованість складає 95244,52 грн; у вересні 2016 року нараховано податку 11871,32 грн, перераховано податку 4951,02 грн., кредиторська заборгованість складає 102164,82 грн; у жовтні 2016 року нараховано податку 11994,23 грн, перераховано податку 5575,00 грн., кредиторська заборгованість складає 108584,05 грн; у листопаді 2016 року нараховано податку 11675,43 грн, перераховано податку 6086,76 грн., кредиторська заборгованість складає 114172,72 грн; у грудні 2016 року нараховано податку 17086,20 грн, перераховано податку 4262,22 грн., кредиторська заборгованість складає 126996,70 грн; у січні 2017 року нараховано податку 12833,98 грн, перераховано податку 450,00 грн., кредиторська заборгованість складає 139380,68 грн; у лютому 2017 року нараховано податку 12497,33 грн, кредиторська заборгованість складає 151878,01 грн; у березні 2017 року нараховано податку 13146,39 грн, кредиторська заборгованість складає 165024,40 грн; у квітні 2017 року нараховано податку 12359,30 грн, кредиторська заборгованість складає 177383,70 грн; у травні 2017 року нараховано податку 14213,38 грн, кредиторська заборгованість складає 191597,08 грн; у червні 2017 року нараховано податку 13945,23 грн, кредиторська заборгованість складає 205542,31 грн; у липні 2017 року нараховано податку 14184,60 грн, кредиторська заборгованість складає 219726,91 грн; у серпні 2017 року нараховано податку 14389,71 грн, кредиторська заборгованість складає 234116,62 грн; у вересні 2017 року нараховано податку 12338,08 грн, кредиторська заборгованість складає 246454,70 грн; у жовтні 2017 року нараховано податку 12942,27 грн, кредиторська заборгованість складає 259396,97 грн; у листопаді 2017 року нараховано податку 13538,41 грн, перераховано податку 5423,60 грн., кредиторська заборгованість складає 267511,78 грн; у грудні 2017 року нараховано податку 19223,41 грн, перераховано податку 33081,82 грн., кредиторська заборгованість складає 253653,37 грн; у січні 2018 року нараховано податку 17655,43 грн, перераховано податку 5180,00 грн., кредиторська заборгованість складає 266128,80 грн; у лютому 2018 року нараховано податку 15221,43 грн, перераховано податку 15864,87 грн., кредиторська заборгованість складає 265485,36 грн; у березні 2018 року нараховано податку 23057,42 грн, перераховано податку 17337,18 грн., кредиторська заборгованість складає 271205,60 грн; у квітні 2018 року нараховано податку 16412,87 грн, перераховано податку 612,58 грн., кредиторська заборгованість складає 287005,89 грн; у травні 2018 року нараховано податку 18819,45 грн, перераховано податку 2252,74 грн., кредиторська заборгованість складає 303572,60 грн; у червні 2018 року нараховано податку 19132,77 грн, перераховано податку 15577,30 грн., кредиторська заборгованість складає 307128,07 грн; у липні 2018 року нараховано податку 22399,15 грн, перераховано податку 10176,34 грн., кредиторська заборгованість складає 319350,88 грн; у серпні 2018 року нараховано податку 20373,45 грн, перераховано податку 31250,92 грн., кредиторська заборгованість складає 308473,41 грн; у вересні 2018 року нараховано податку 28057,96 грн, перераховано податку 84409,88 грн., кредиторська заборгованість складає 252121,49 грн; у жовтні 2018 року нараховано податку 20028,83 грн, перераховано податку 26878,40 грн., кредиторська заборгованість складає 245271,92 грн; у листопаді 2018 року нараховано податку 20908,78 грн, перераховано податку 14124,83 грн., кредиторська заборгованість складає 252055,87 грн; у грудні 2018 року нараховано податку 23432,59 грн, перераховано податку 15063,67 грн., кредиторська заборгованість складає 260424,79 грн; у січні 2019 року нараховано податку 21847,06 грн, перераховано податку 11570,69 грн., кредиторська заборгованість складає 270701,16 грн; у лютому 2019 року нараховано податку 20810,55 грн, перераховано податку 18692,13 грн., кредиторська заборгованість складає 272819,58 грн; у березні 2019 року нараховано податку 24476,78 грн, перераховано податку 15160,40 грн., кредиторська заборгованість складає 282135,96 грн; у квітні 2019 року нараховано податку 20365,48 грн, перераховано податку 21229,74 грн., кредиторська заборгованість складає 281271,70 грн; у травні 2019 року нараховано податку 26643,69 грн, перераховано податку 23025,96 грн., кредиторська заборгованість складає 284889,43 грн; у червні 2019 року нараховано податку 31953,16 грн, перераховано податку 46965,27 грн., кредиторська заборгованість складає 269877,32 грн.

По військовому збору: у липні 2016 року нараховано податку 1122,26 грн, кредиторська заборгованість складає 6481,95 грн.; у серпні 2016 року нараховано податку 1111,30 грн, кредиторська заборгованість складає 7593,25 грн; у вересні 2016 року нараховано податку 1032,06 грн, перераховано податку 597,46 грн., кредиторська заборгованість складає 8027,85 грн; у жовтні 2016 року нараховано податку 1038,82 грн, перераховано податку 685,00 грн., кредиторська заборгованість складає 8381,67 грн; у листопаді 2016 року нараховано податку 1022,59 грн, перераховано податку 590,75 грн., кредиторська заборгованість складає 8813,51 грн; у грудні 2016 року нараховано податку 1484,58 грн, перераховано податку 660,46 грн., кредиторська заборгованість складає 9637,63 грн; у січні 2017 року нараховано податку 1069,50 грн, перераховано податку 95,00 грн., кредиторська заборгованість складає 10612,13 грн; у лютому 2017 року нараховано податку 1041,46 грн, кредиторська заборгованість складає 11653,59 грн; у березні 2017 року нараховано податку 1095,53 грн, кредиторська заборгованість складає 12749,12 грн; у квітні 2017 року нараховано податку 1029,94 грн, кредиторська заборгованість складає 13779,06 грн; у травні 2017 року нараховано податку 1184,49 грн, кредиторська заборгованість складає 14963,55 грн; у червні 2017 року нараховано податку 1162,13 грн, кредиторська заборгованість складає 16125,68 грн; у липні 2017 року нараховано податку 1182,11 грн, кредиторська заборгованість складає 17307,79 грн; у серпні 2017 року нараховано податку 1199,15 грн, кредиторська заборгованість складає 18506,94 грн; у вересні 2017 року нараховано податку 1028,19 грн, кредиторська заборгованість складає 19535,13 грн; у жовтні 2017 року нараховано податку 1078,54 грн, кредиторська заборгованість складає 20613,67 грн; у листопаді 2017 року нараховано податку 1128,20 грн, перераховано податку 1749,53 грн., кредиторська заборгованість складає 19992,34 грн; у грудні 2017 року нараховано податку 1601,96 грн, перераховано податку 2765,16 грн., кредиторська заборгованість складає 18829,14 грн; у січні 2018 року нараховано податку 1471,29 грн, перераховано податку 15,00 грн., кредиторська заборгованість складає 20285,43 грн; у лютому 2018 року нараховано податку 1268,45 грн, перераховано податку 1322,08 грн., кредиторська заборгованість складає 20231,80 грн; у березні 2018 року нараховано податку 1942,95 грн, перераховано податку 1882,93 грн., кредиторська заборгованість складає 20291,82 грн; у квітні 2018 року нараховано податку 1367,75 грн, перераховано податку 51,05 грн., кредиторська заборгованість складає 21608,52 грн; у травні 2018 року нараховано податку 1568,29 грн, перераховано податку 187,72 грн., кредиторська заборгованість складає 22989,09 грн; у червні 2018 року нараховано податку 1594,39 грн, перераховано податку 2951,95 грн., кредиторська заборгованість складає 21631,53 грн; у липні 2018 року нараховано податку 1866,59 грн, перераховано податку 2161,91 грн., кредиторська заборгованість складає 21336,21 грн; у серпні 2018 року нараховано податку 1697,78 грн, перераховано податку 3470,02 грн., кредиторська заборгованість складає 19563,97 грн; у вересні 2018 року нараховано податку 2338,14 грн, перераховано податку 10727,11 грн., кредиторська заборгованість складає 11175,00 грн; у жовтні 2018 року нараховано податку 1669,08 грн, перераховано податку 2061,91 грн., кредиторська заборгованість складає 10782,17 грн; у листопаді 2018 року нараховано податку 1742,40 грн, перераховано податку 1251,62 грн., кредиторська заборгованість складає 11272,95 грн; у грудні 2018 року нараховано податку 1952,71 грн, перераховано податку 2037,27 грн., кредиторська заборгованість складає 11188,39 грн; у січні 2019 року нараховано податку 1820,59 грн, перераховано податку 1549,23 грн., кредиторська заборгованість складає 11459,75 грн; у лютому 2019 року нараховано податку 1734,21 грн, перераховано податку 1469,81 грн., кредиторська заборгованість складає 11724,15 грн; у березні 2019 року нараховано податку 2039,71 грн, перераховано податку 1256,70 грн., кредиторська заборгованість складає 12507,16 грн; у квітні 2019 року нараховано податку 1697,13 грн, перераховано податку 1989,56 грн., кредиторська заборгованість складає 12214,73 грн; у травні 2019 року нараховано податку 2309,45 грн, перераховано податку 2453,14 грн., кредиторська заборгованість складає 12071,04 грн; у червні 2019 року нараховано податку 2662,79 грн, перераховано податку 2906,92 грн., кредиторська заборгованість складає 11826,91 грн.

Таким чином, позивачем допущено порушення пп. 168.1.2, пп. 168.1.5 п. 168.1 ст. 168 ПК України, пп. 1.2, 1.4 п.16-1 підрозділу 10 розділу ХХ "Інші перехідні положення" ПК України.

Відповідальність за порушення вимог податкового законодавства передбачена Главою 11 ПК України.

Відповідно до ч. 1 ст. 109 ПК України податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

У разі вчинення платником податків двох або більше порушень законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, штрафні (фінансові) санкції (штрафи) застосовуються за кожне вчинене разове та триваюче порушення окремо (ч.1 ст.115 ПК України).

Згідно із п. 127.1 ст. 127 ПК України ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету. Ті самі дії, вчинені повторно протягом 1095 днів, - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 50 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету. Дії, передбачені абзацом першим цього пункту, вчинені протягом 1095 днів втретє та більше, - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 75 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.

Враховуючи викладене, приписами ст. 127 ПК України встановлена відповідальність платника податків, в тому числі і податкового агента, саме за несплату (неперерахування) податків, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, при чому відповідність розміру штрафних санкцій за вчинення такого порушення визначається (обчислюється) з кількості разів допущених таких порушень протягом певного періоду часу.

Кожний встановлений контролюючим органом факт несплати податку до або під час виплати доходу є податковим правопорушенням.

Кваліфікуючою ознакою податкового правопорушення є повторність вчинення відповідного діяння, яке встановлюється у разі вчинення особою кількох правопорушень.

Таким чином, розмір штрафних санкцій визначається з урахуванням кількості разів допущених податкових правопорушень, незалежно від того, чи виявлено такі порушення контролюючим органом в межах однієї перевірки.

Під час вирішення справи суд також враховує висновки, викладені Верховним Судом у постанові від 21.01.2020 у справі № 820/11382/15, в якій Верховний Суд зазначив, що податковим правопорушенням відповідно до ст. 126 ПК України є вчинення дії (платником податку) щодо фактичної сплати узгодженої суми грошового забезпечення, але з затримкою (несвоєчасно).

На підставі аналізу зазначених норм права судова палата з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов`язкових платежів Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду зробила правовий висновок, що несплата (неперерахування) податковим агентом до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків є підставою для накладення штрафу згідно з ст. 127 ПК України. Розмір штрафних санкцій визначається з урахуванням кількості разів допущених податкових правопорушень, незалежно від того, чи виявлено такі порушення контролюючим органом в межах однієї перевірки.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Встановлені судом обставини справи свідчать про те, що КП "Генічеське бюро технічної інвентаризації", як податковим агентом, допущена несплата (неперерахування) податку на доходи фізичних осіб та військового збору до бюджету, при їх фактичному нарахуванні та утриманні при виплаті доходу працівникам у вигляді заробітної плати, що відповідає складу порушення, передбаченому ст. 127 ПК України.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку про правомірність застосування відповідальності до платника податків на підставі ст. 127 ПК України. При цьому, контролюючим органом обґрунтовано застосовано до позивача штрафні санкції та нараховано пеню, так як КП "Генічеське бюро технічної інвентаризації" допущено порушення норм податкового законодавства щодо несвоєчасної сплати податку на доходи фізичних осіб та військового збору, відтак податкові повідомлення-рішення від 30.10.2019 № 0005483307 та № 0005503307 не підлягають скасуванню.

Щодо правомірності прийняття податкового повідомлення-рішення від 30.10.2019 №0005493307, яким до позивача застосовано штрафні санкції у сумі 510,00 грн., суд зазначає наступне.

Відповідно до пп. 1.6 п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ "Інші перехідні положення" ПК України платники збору зобов`язані забезпечувати виконання податкових зобов`язань у формі та спосіб, визначені статтею 176 цього Кодексу.

Згідно із пп."б" п.176.2 ст.176 ПК України особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов`язані подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до контролюючого органу за місцем свого розташування. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку податковим агентом протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності з зазначених питань не допускається.

Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку затверджено наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4 (далі - Порядок).

Пунктом 1.1 Порядку передбачено, що він визначає порядок заповнення і подання до органу Державної фіскальної служби України (далі - контролюючий орган) Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (далі - податковий розрахунок) відповідно до вимог статті 51 глави 2, підпункту 70.16.1 пункту 70.16 статті 70, глави 6 розділу ІІ, підпункту 170.4.2 пункту 170.4 та підпункту "б" пункту 176.2 статті 176 розділу ІV, підпункту 1.6 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України.

Згідно із п. 1.2 Порядку податковий розрахунок - документ, який свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку. На підставі відомостей щодо сум утриманого та/або сплаченого податку, які зазначаються у податковому розрахунку, нарахування податкового зобов`язання не проводиться.

Відповідно до п.1.3 Порядку його дія поширюється на податкових агентів, а саме: юридичних осіб (їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи), самозайнятих осіб, представництва нерезидентів - юридичних осіб, інвесторів (операторів) за угодою про розподіл продукції, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) нараховують (виплачують, надають) доходи фізичній особі та/або зобов`язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом ІV Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, а також військовий збір, передбачений пунктом 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу.

Пунктами 2.1-2.3 Порядку встановлено, що податковий розрахунок подається окремо за кожний квартал (податковий період) протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного кварталу. Окремий податковий розрахунок за календарний рік не подається.

Податковий розрахунок подається незалежно від того, виплачує чи не виплачує доходи платникам податку податковий агент протягом звітного періоду.

Податковий розрахунок подається до контролюючих органів за місцезнаходженням податкового агента - юридичної особи або її відокремлених підрозділів чи до контролюючого органу за податковою адресою фізичної особи - податкового агента.

За змістом п. 119.2 ст. 119 ПК України (в редакції, чинні на час прийняття податкового повідомлення-рішення) передбачено, що неподання, подання з порушенням встановлених строків, подання не у повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку, а також суми отриманої оплати від фізичних осіб за товари (роботи, послуги), якщо такі недостовірні відомості або помилки призвели до зменшення та/або збільшення податкових зобов`язань платника податку та/або до зміни платника податку - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 510 гривень.

Контролюючим органом під час перевірки дотримання встановленого порядку заповнення Розділу ІІ Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма № 1-ДФ) в частині оподаткування військовим збором, встановлено недостовірність відображення загальної суми нарахованого (перерахованого військового збору в рядку "Військовий збір" податкового розрахунку за 3 квартал 2016 року.

Суд не бере до уваги твердження позивача про подання уточнюючого звіту за 3 квартал 2016 року, оскільки такий звіт поданий Підприємством під час проведення перевірки, а тому, згідно із вимогами податкового законодавства, не береться до уваги податковим органом.

Вказані обставини (не достовірне відображення відомостей про загальну суму нарахованого (перерахованого) військового збору) є підставою притягнення позивача до відповідальності, встановленою п. 119.2 ст. 119 ПК України (в редакції, чинній на час прийняття податкового повідомлення-рішення), у вигляді штрафу у розмірі 510 грн.

Таким чином, контролюючим органом правомірно прийняте податкове повідомлення-рішення від 30.10.2019 № 0005493307, відтак, відсутні підстави для його скасування.

Щодо правомірності рішення від 30.10.2019 № 0006693307 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не перерахованого єдиного внеску, варто зазначити наступне.

Пунктом 1 ч. 1 ст. 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 № 2464-VI (далі – Закон № 2464-VI) визначено, що платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок (п. 1. ч. 2 ст. 6 Закону № 2464-VI).

Відповідно до ч. 8 ст. 9 Закону № 2464-VI платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

При цьому платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов`язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з органом доходів і зборів за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань.

Періодом, за який платники єдиного внеску подають звітність до податкового органу (звітним періодом), є календарний місяць, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, для яких звітним періодом є календарний рік.

Частиною 11 ст. 9 Закону № 2464-VI передбачено, що у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Відповідно до ч. 12 ст. 9 Закону № 2464-VI єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Заходи впливу та стягнення передбачені статтею 25 Закону № 2464-VI.

Так, відповідно до п. 3 ч. 11 ст. 25 Закону № 2464-VI орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за донарахування територіальним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску.

Згідно матеріалів перевірки, податковим органом встановлено своєчасно не нарахований єдиний внесок на суми заробітної плати за червень 2015 року в сумі 17574,98 грн., за лютий 2017 року у сумі 15274,53 грн., за березень 2017 року у сумі 16060,07 грн., за квітень 2017 року у сумі 15105,81 грн., за травень 2017 року у сумі 17371,85 грн., за червень 2017 року у сумі 16729,17 грн., за липень 2017 року у сумі 17651,63 грн., за серпень 2017 року у сумі 17587,43 грн., за вересень 2017 року у сумі 14680,79 грн., за серпень 2018 року у сумі 483,43 грн., за грудень 2018 року у сумі 15634,91 грн., за січень 2019 року у сумі 13720,45 грн., за лютий 2019 року у сумі 25435,10 грн., за березень 2019 року у сумі 23220,37 грн., за квітень 2019 року у сумі 15083,73 грн., за травень 2019 року у сумі 15201,95 грн.

Таким чином, внаслідок несвоєчасного нарахування єдиного соціального внеску до позивача правомірно застосована штрафна санкція у розмірі 122387,61 грн.

Зважаючи на викладене вище, суд не приймає до уваги доводи позивача про арешт рахунків платника, що унеможливило своєчасно виконати податкові зобов`язання, оскільки наявність такого арешту жодним чином не впливає на виконання Підприємством свого обов`язку щодо своєчасного нарахування та сплати єдиного внеску та відображення таких нарахувань у відповідній звітності.

Разом з тим, під час перевірки уповноваженим особами податкового органу встановлено, що КП "Генічеське БТІ" не визначено додаткову базу нарахування на суму нарахованої заробітної плати, яка не перевищує розмір мінімальної заробітної плати, та не в повному обсязі відображено у звітності, в результаті чого позивачем не нараховано єдиного внеску за листопад 2016 року у сумі 145,00 грн, за лютий 2017 року – 316,80 грн, за серпень 2017 року – 32,00 грн., за квітень 2018 року – 215,54, за червень 2018 року – 72,14 грн., за січень 2019 року – 218,59 грн., за квітень 2019 року – 183,61 грн., за травень 2019 року – 192,90 грн., в результаті чого у підприємства виникла недоїмка у сумі 1376,58 грн.

Суд відмічає, що позивач у позовній заяві жодним чином не заперечує щодо виявлених порушень та не обґрунтовує підстави не застосування додаткової бази нарахування на суму нарахованої заробітної плати у вказані періоди.

На підставі наведеного та у зв`язку з наявною недоїмкою по ЄСВ, податковим органом сформована вимога про сплату боргу (недоїмки) від 30.10.2019 № Ю-0002993307, яка є правомірною та не підлягає скасуванню.

Згідно із ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач належними та допустимими доказами довів правомірність оскаржуваних позивачем податкових повідомлень-рішень, рішення про застосування штрафних санкцій та вимоги, а тому позовні вимоги КП "Генічеське бюро технічної інвентаризації" не підлягають задоволенню.

За таких обставин, суд відмовляє КП "Генічеське бюро технічної інвентаризації" у задоволенні позову повністю.

За правилами статті 139 КАС України, у разі відмови у задоволенні позову, судові витрати зі сплати судового збору не підлягають відшкодуванню на користь позивача.

Керуючись ст. ст. 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 262 КАС України, суд, -

вирішив:

Відмовити комунальному підприємству "Генічеське бюро технічної інвентаризації" Херсонської обласної ради (код ЄДРПОУ 03355494; 75500, Херсонська обл. м. Генічеськ, вул. Соборна, 17) у задоволенні позовних вимог до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (код ЄДРПОУ ВП 43995495; 73022, м. Херсон, просп. Ушакова, 75) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень – рішень, вимоги про сплату боргу, рішення про застосування фінансових санкцій.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний 31 травня 2021 р.

Суддя О.Й. Кисильова

кат. 111030200