Рішення № 97352958, 01.06.2021, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.06.2021
Номер справи
420/6232/21
Номер документу
97352958
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/6232/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 червня 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Аракелян М.М.

Розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративною позовною заявою ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) до Виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області (код ЄДРПОУ 04057043; адреса: просп.. Миру, 33, м. Чорноморськ, Одеська область, 68003) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

16 березня 2021 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області, в якому позивач просить суд:

визнати протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області щодо ненадання публічної інформації за запитом від 06.03.2021 року;

визнати протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області щодо недотримання встановленого законом п`ятиденного строку надання інформації на запит на інформацію;

зобов`язати Виконавчий комітет Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області розглянути запит від 06.03.2021 про надання публічної інформації щодо наявності на території м. Чорноморськ вільних земельних ділянок, що можуть бути використані під забудову жилого будинку, господарських будівель і споруд.

Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу справи між суддями адміністративна справа №420/6232/21 об 11:44:31 розподілена на суддю Андрухіва В.В.

Згідно витягу з протоколу повторного автоматизованого розподілу справи між суддями та на підставі розпорядження керівника апарату суду від 21.04.2021 року №161 адміністративна справа №420/6232/21 о 14:49:30 розподілена на суддю Аракелян М.М.

Ухвалою суду від 23.04.2021 року прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін згідно ст.263 КАС України.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що 06.03.2021 року позивач звернувся до Виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області із запитом про надання публічної інформації. Фактично запит отримано виконкомом 09.03.2021 року, втім протягом 5 робочих днів, а саме до 15.03.2021 року, суб`єктом владних повноважень не надано відповідь на запит. Не отримано відповідь на запит і станом на момент подачі даного позову до суду. Вважаючи таку бездіяльність протиправною, позивач звернувся до суду із даним позовом.

14.05.2021 року за вх.№24468/21 від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву. В обґрунтування заперечень проти позову представник Виконавчого комітету вказує, що 15.03.2021 року листом №ВИХЗПІ-ЗПІ-000018-41-2021-58-2021 позивачу було надано відповідь на його запит про отримання публічної інформації. Відповідь направлено на поштову адресу, вказану у запиті, простою поштовою кореспонденцією. Таким чином, встановленні чинним законодавством вимоги в частині своєчасного надання відповіді на запит про отримання публічної інформації відповідачем дотримані.

Розглянувши у письмовому провадженні наявні матеріали справи, суд дійшов наступного.

ОСОБА_1 є учасником бойових дій.

09.03.2021 року за №ЗПІ-00018-41-2021 Виконавчим комітетом Чорноморської міської ради зареєстровано запит на отримання публічної інформації ОСОБА_1 (а.с.35).

Станом на момент звернення до суду, як стверджує позивач, ним не отримано відповідь на запит на отримання публічної інформації від відповідача.

15.03.2021 року листом №ВИХЗПІ-ЗПІ-000018-41-2021-58-2021 Виконавчим комітетом Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області надано відповідь на запит позивача про отримання публічної інформації (а.с.36-37).

Як вбачається із довідки Відділу інформаційних технологій та з питань доступу до публічної інформації №545-000018-vn-lyst від 07.05.2021 року відповідь від 15.03.2021 року за №ВИХЗПІ-ЗПІ-000018-41-2021-58-2021 направлена простим поштовим відправленням на адресу АДРЕСА_1 (а.с.38), що є місцем перебування позивача вказаним у його запиті.

Вважаючи своє право на своєчасне отримання відповіді на запит порушеним, позивач звернувся до Одеського окружного адміністративного суду із даним позовом.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним Законом, який визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес, є Закон України «Про доступ до публічної інформації» (далі - Закон).

Згідно ч.1 ст.1 Закону публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Стаття 3 Закону визначає, що право на доступ до публічної інформації гарантується:

1) обов`язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом;

2) визначенням розпорядником інформації спеціальних структурних підрозділів або посадових осіб, які організовують у встановленому порядку доступ до публічної інформації, якою він володіє;

3) максимальним спрощенням процедури подання запиту та отримання інформації;

4) доступом до засідань колегіальних суб`єктів владних повноважень, крім випадків, передбачених законодавством;

5) здійсненням парламентського, громадського та державного контролю за дотриманням прав на доступ до публічної інформації;

6) юридичною відповідальністю за порушення законодавства про доступ до публічної інформації.

Згідно ст.5 Закону доступ до інформації забезпечується шляхом:

1) систематичного та оперативного оприлюднення інформації:

в офіційних друкованих виданнях;

на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет;

на єдиному державному веб-порталі відкритих даних;

на інформаційних стендах;

будь-яким іншим способом;

2) надання інформації за запитами на інформацію.

Відповідно до ст.12 Закону суб`єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є:

1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об`єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб`єктів владних повноважень;

2) розпорядники інформації - суб`єкти, визначені у статті 13 цього Закону;

3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.

Пункт 1 ч.1 ст.13 Закону встановлює, що розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються суб`єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб`єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов`язковими для виконання.

Згідно ст.14 Закону розпорядники інформації зобов`язані:

1) оприлюднювати інформацію, передбачену цим та іншими законами;

2) систематично вести облік документів, що знаходяться в їхньому володінні;

3) вести облік запитів на інформацію;

4) визначати спеціальні місця для роботи запитувачів з документами чи їх копіями, а також надавати право запитувачам робити виписки з них, фотографувати, копіювати, сканувати їх, записувати на будь-які носії інформації тощо;

5) мати спеціальні структурні підрозділи або призначати відповідальних осіб для забезпечення доступу запитувачів до інформації та оприлюднення інформації;

6) надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об`єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.

Згідно ч.1-4 ст.19 Закону запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.

Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.

Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача.

Письмовий запит подається в довільній формі.

Стаття 20 Закону встановлює, що розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту.

У разі якщо запит на інформацію стосується інформації, необхідної для захисту життя чи свободи особи, щодо стану довкілля, якості харчових продуктів і предметів побуту, аварій, катастроф, небезпечних природних явищ та інших надзвичайних подій, що сталися або можуть статись і загрожують безпеці громадян, відповідь має бути надана не пізніше 48 годин з дня отримання запиту.

Клопотання про термінове опрацювання запиту має бути обґрунтованим.

У разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту.

Стаття 23 Закону передбачає, що рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду.

Запитувач має право оскаржити:

1) відмову в задоволенні запиту на інформацію;

2) відстрочку задоволення запиту на інформацію;

3) ненадання відповіді на запит на інформацію;

4) надання недостовірної або неповної інформації;

5) несвоєчасне надання інформації;

6) невиконання розпорядниками обов`язку оприлюднювати інформацію відповідно до статті 15 цього Закону;

7) інші рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації, що порушили законні права та інтереси запитувача.

Оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників інформації до суду здійснюється відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України.

Як встановлено судом, 09.03.2021 року за №ЗПІ-00018-41-2021 Виконавчим комітетом Чорноморської міської ради зареєстровано запит на отримання публічної інформації ОСОБА_1 (а.с.35).

Таким чином, кінцевий строк для надання відповіді на запит настав 15.03.2021 року (з урахуванням вихідних днів 13.03.2021 року ат 14.03.2021 року).

При цьому, 15.03.2021 року листом №ВИХЗПІ-ЗПІ-000018-41-2021-58-2021 Виконавчим комітетом Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області надано відповідь на запит позивача про отримання публічної інформації (а.с.36-37).

Таким чином, фактичні підстави стверджувати про бездіяльність Виконавчого комітету або про порушення ним строку розгляду запиту на отримання публічної інформації відсутні.

Крім цього, як вбачається із довідки Відділу інформаційних технологій та з питань доступу до публічної інформації №545-000018-vn-lyst від 07.05.2021 року відповідь від 15.03.2021 року за №ВИХЗПІ-ЗПІ-000018-41-2021-58-2021 направлена простим поштовим відправленням на адресу АДРЕСА_1 (а.с.38), що є адресою позивача, ним самим зазначеною у запиті.

Постановою Кабінету Міністрів України від 5 березня 2009 р. № 270 затверджено Правила надання послуг поштового зв`язку (далі - Правила).

Ці Правила визначають порядок надання послуг поштового зв`язку, права та обов`язки операторів поштового зв`язку і користувачів послуг поштового зв`язку та регулюють відносини між ними.

Згідно п.2 Правил просте поштове відправлення - поштове відправлення, яке приймається для пересилання без видачі розрахункового документа та доставляється/вручається без розписки

Згідно п.8 Правил оператори поштового зв`язку надають послуги з пересилання внутрішніх та міжнародних поштових відправлень, поштових переказів.

До внутрішніх поштових відправлень належать, зокрема, листи - прості, рекомендовані, з оголошеною цінністю

Як вбачається зі змісту Закону, на суб`єкт владних повноважень не покладено обов`язку здійснювати направлення відповіді на запит про отримання публічної інформації саме рекомендованим листом. Не містить такого прохання і запит позивача.

Таким чином, Виконавчим комітетом Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області дотримано порядок та строки надання відповіді від 15.03.2021 року за №ВИХЗПІ-ЗПІ-000018-41-2021-58-2021 на запит ОСОБА_1 №ЗПІ-00018-41-2021.

З огляду на зазначене суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову, оскільки описані фактичні обставини не свідчать про можливість застосування ст.23 Закону судом.

Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Згідно положень ст. 75 КАС України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. При цьому в силу положень ст. 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов`язок доказування в спорі покладається на відповідача орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.

Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв`язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню.

Позивачем судовий збір не сплачувався на підставі п.13 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір», судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 255, 263, 295, 297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) до Виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області (код ЄДРПОУ 04057043; адреса: просп.. Миру, 33, м. Чорноморськ, Одеська область, 68003) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії - відмовити.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст. 293,295 КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Повний текст рішення складено та підписано суддею 01.06.2021 року у зв`язку із перебуванням головуючого судді Аракелян М.М. у відпустці з 17.05.2021 року по 31.05.2021 року включно.

Суддя М.М. Аракелян