
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 380/4255/20
У Х В А Л А
про встановлення нового строку подання звіту
про виконання судового рішення та накладення штрафу
01 червня 2021 року
м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сакалоша В.М.,
секретаря судового засідання Наум`як Х.О.,
за участю: представника відповідача Козуб О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні питання про прийняття звіту про виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій,скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,-
у с т а н о в и в:
На виконання вимог ухвали Львівського окружного адміністративного суду від 03 березня 2021 року про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вх.№ 30062 від 28.04.2021), подало звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 06.08.2020 у справі №380/4255/20.
У судовому засіданні представник відповідача ствердив, що рішення суду від 06.08.2020 у справі №380/4255/20 виконано та наполягав на прийнятті поданого звіту про виконання судового рішення.
Позивач в судове засідання не прибув, належним чином повідомлявся про дату та час його проведення.
Заслухавши пояснення представника відповідача, розглянувши звіт про виконання судового рішення, суд дійшов висновку, що у прийнятті звіту необхідно відмовити, виходячи з наступного.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 06.08.2020 у справі №380/4255/20 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області – задоволено в повному обсязі. Суд визнав протиправними дії та скасував рішення ГУПФ у Львівській області за №1484 від 20.03.2020, щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку довічного грошового утримання відповідно до наданої довідки №13 від 12.03.2020. Також суд зобов`язав ГУПФУ у Львівській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 довічного грошового утримання судді у відставці відповідно до довідки №13 від 12.03.2020 з 19.02.2020 у зв`язку з ухваленням рішення Конституційним Судом України від 18.02.2020 №2-р/2020.
Рішення суду набрало законної сили 03.12.2020 року.
Вирішуючи питання щодо прийняття звіту про виконання судового рішення суд керувався таким.
Відповідно до ст.ст. 129, 129-1 Конституції України обов`язковість рішень суду визначена як одна з основних засад судочинства. Суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства (далі – КАС України) судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.
Аналогічна норма закріплена в ст.370 КАС України, згідно з якою судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Питання судового контролю за виконанням судових рішень врегульовано статтею 382 КАС України.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Так, ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 03 березня 2020 року про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення зобов`язано відповідача подати до суду звіт про виконання рішення суду від 06 серпня 2020 року у справі №380/4255/20 протягом 45 робочих днів з моменту набрання ухвалою законної сили.
З поданого на виконання вищевказаної ухвали звіту про виконання рішення суду вбачається, що з 19.02.2020 ОСОБА_1 було проведено перерахунок щомісячного довічного грошового утримання, яке обчислено в розмірі 60% (за 25 років роботи на посаді судді) від суми суддівської винагороди 227016,00 грн. згідно з довідкою №13 від 12.03.2020.
Сума щомісячного довічного грошового утримання становить 136 209,60 грн. в тому числі із урахуванням надбавки за особливі заслуги перед Україною з 19.02.2020 складає – 136619,10 грн., з 01.07.2020 – 136637,60 грн. та з 01.12.2020 – 136651,85 грн. За період з 19.02.2020 по 30.11.2020 ГУПФУ у Львівській області ОСОБА_1 нараховано доплату в сумі 750561,86 грн. з урахуванням раніше виплачених сум та включено до реєстру судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою.
Фактично зміст звіту зводиться до заперечень, стосовно спірних правовідносин, які були предметом розгляду справи і щодо яких прийнято рішення що набрало законної сили.
Згідно звіту, висновків суду наведених у рішенні відповідач повністю не врахував, здійснив лише перерахунок та нарахував доплату, проте доказів проведення виплат не надав, відтак вказане рішення суду залишається остаточно не виконаним.
Відповідно до ч.2 ст.6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Суд враховує, що у рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Юрій Миколайович Іванов проти України", яке набуло статусу остаточного 15.01.2010, констатовано систематичне невиконання в Україні рішень національних судів. З огляду на суть порушення суд зобов`язав державу, зокрема, невідкладно запровадити ефективний засіб юридичного захисту (або комплекс таких засобів), який би забезпечив адекватний та достатній захист від невиконання або затримки у виконанні рішення національного суду, за виконання якого вона несе відповідальність відповідно до принципів, встановлених практикою Європейського суду з прав людини.
У рішеннях Європейського суду з прав людини у справах "Ромашов проти України" від 27.07.2004, "Шаренок проти України" від 22.02.2004 зазначається, що право на судовий захист було б ілюзорним, якби правова система держави дозволяла, щоб остаточне зобов`язальне рішення залишалося бездієвим на шкоду одній із сторін; виконання рішення, винесеного будь-яким судом, має вважатися невід`ємною частиною судового процесу.
Крім того, суд критично ставиться до тверджень Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області стосовно того, що після виділення відповідних коштів, відповідач буде здійснювати належні виплати за окремою бюджетною програмою. Суд наголошує, що ГУПФУ у Львівській області, як суб`єкт вданих повноважень, має сумлінно виконувати покладені на нього приписами Конституції України обов`язки.
Ухвалення Конституційним Судом України рішення від 18.02.2020 №2-р/2020 є ключовою обставиною з якою слід пов`язувати момент виникнення у позивача права на перерахунок належного грошового утримання і відповідач не може ставити право особи на отримання соціальних виплат в залежність від прийняття окремих бюджетних програм та обґрунтовувати протиправність своїх дій обмеженим фінансуванням.
Враховуючи наведене, з метою ефективного захисту прав позивача та забезпечення реального виконання рішення суду суд вважає за необхідне встановити відповідачу новий строк для подання звіту про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 06.08.2020 у справі №380/4255/20 та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подати до суду у чотирнадцятиденний строк з моменту набрання законної сили ухвалою звіт про повне виконання рішення суду від 06.08.2020 у справі №380/4255/20.
Згідно з ч. 2 ст. 382 КАС України за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ч.3 ст.382 КАС України половина суми штрафу стягується на користь позивача, інша половина - до Державного бюджету України.
Відповідно до ч.6 ст.386 КАС України ухвала суду про накладення штрафу, що набрала законної сили, направляється для виконання до державної виконавчої служби. З наступного дня після набрання ухвалою законної сили на суму заборгованості без додаткового рішення суду нараховується пеня у розмірі трьох відсотків річних з урахуванням індексу інфляції
Відповідно до ч.7 ст.382 КАС України сплата штрафу не звільняє від обов`язку виконати рішення суду і подати звіт про його виконання. Повторне невиконання цього обов`язку тягне за собою застосування наслідків, установлених частинами першою і другою вказаної статті, але розмір нового штрафу при цьому збільшується на суму штрафу, який було або мало бути сплачено за попередньою ухвалою.
Так, посилення судового контролю за виконанням судових рішень та наділення суду з цією метою правом накладати штрафні санкції є заходом для забезпечення конституційного права на судовий захист.
Невиконання рішення суду на протязі тривалого часу є порушенням права на справедливий судовий розгляд, що є порушенням Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Кожна посадова особа на яку покладено керівні обов`язки з організації роботи відповідного структурного підрозділу повинна розуміти важливість своєчасного і належного виконання судового рішення, та відповідно прикласти зусиль для його виконання, тобто керівник Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області має належним чином організувати процес розгляду питання виконання судового рішення.
Таким чином, з огляду на викладене та з врахуванням положення ч.2 ст. 382 КАС України, суд дійшов висновку про достатність підстав для накладення штрафу на керівника відповідача суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення – начальника Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.
Відповідно до приписів ч.2 ст.382 КАС України розмір можливого штрафу за неподання звіту про виконання рішення знаходиться у межах від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Визначаючи розмір штрафу, суд вважає за необхідне застосувати його у мінімальному розмірі, тобто, на рівні двадцяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, оскільки такий розмір буде достатнім для відповідача, та спонукатиме його виконати рішення суду. Його грошовий вираз становить 45400,00 (20 х 2270) грн. Половина суми штрафу стягується на користь позивача, інша половина - до Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 243, 248, 250, 256, 293-295, 382, пп. 15.5 п. 15 розділу VІІ “Перехідні положення” КАС України, суд -
у х в а л и в:
У прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 06.08.2020 у справі №380/4255/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій,скасування рішення, зобов`язання вчинити дії – відмовити.
Встановити новий строк для подання звіту про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 06.08.2020 у справі №380/4255/20 та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подати до суду у чотирнадцятиденний строк з моменту набрання законної сили ухвалою звіт про виконання рішення суду.
Накласти на керівника суб`єкта владних повноважень відповідального за виконання рішення суду, начальника Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, ЄДРПОУ: 13814885) штраф у сумі 45400 (сорок п`ять тисяч чотириста) 00 грн. (двадцять розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб), з яких 22700 (двадцять дві тисячі сімсот ) 00 грн. стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) та 22700 (двадцять дві тисячі сімсот ) 00 грн. стягнути до Державного бюджету України.
Попередити керівника суб`єкта владних повноважень Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про те, що за правилами ч.6 ст.382 Кодексу адміністративного судочинства України з наступного дня після набрання ухвалою законної сили на суму заборгованості без додаткового рішення суду нараховується пеня в розмірі трьох відсотків річних з урахуванням індексу інфляції.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення.
Ухвала суду може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повної ухвали суду.
Повний текст ухвали складено 02.06.2021.
Суддя В.М.Сакалош