Рішення № 97352299, 01.06.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.06.2021
Номер справи
380/5807/21
Номер документу
97352299
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/5807/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 червня 2021 року місто Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Мричко Н.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії, -

встановив:

до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: 79016, м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10 (далі - відповідач), в якій позивач просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного Управління пенсійного фонду України у Львівській області щодо перерахунку та нарахування пенсії ОСОБА_1 ;

- зобов`язати Головне Управління пенсійного фонду України у Львівській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію у розмірі 94% відповідних сум грошового забезпечення з 23.03.2020.

Ухвалою від 16.04.2021 суддя прийняла позовну заяву до розгляду й відкрила провадження у справі.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач протиправно відмовив у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням наказу голови ліквідаційної комісії Головного управління МВС України у Львівській області від 21.01.2021 № 1290о/с. Позивач вважає, що має право на перерахунок пенсії у розмірі 94% відповідних сум грошового забезпечення. А тому відповідач повинен здійснити перерахунок пенсії за минулий час, але не більше як за 12 місяців з дати виникнення права на перерахунок.

25.05.2021 представник відповідача подала до суду відзив на позовну заяву, в якому проти позовних заперечила. Відзив обґрунтований тим, що копію наказу голови ліквідаційної комісії Головного управління МВС України у Львівській області від 21.01.2021 № 1290о/с надав відповідач, а не уповноважений на те орган, що свідчить про відсутність підстав для перерахунку пенсії. Крім цього, рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 07.10.2020 у справі № 380/4165/20 жодних зобов`язань на відповідача щодо перерахунку пенсії позивача не покладено.

Частиною п`ятою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

З клопотаннями про розгляд справи у судовому засіданні сторони у справі не звертались.

Дослідивши матеріали справи на підтвердження й спростування заявлених вимог в їх сукупності, надавши їм юридичну оцінку, суд встановив таке.

Відповідно до наказу ГУ МВС України у Львівській області від 30.06.2015 № 15/45 дск о/с позивач - заступник начальника 1-го відділу управління оперативної служби ГУМВС України у Львівській області, звільнений в запас за пунктом 64 «б» (через хворобу) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29.07.1991 № 114, з 30.06.2015.

З 01.07.2015 позивачу призначено пенсію за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення.

На підставі заяви позивача від 11.08.2016 про встановлення щомісячної додаткової пенсії та посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи та посвідчення від 21.07.2015 серії НОМЕР_2 (відповідно до якого позивач віднесений до категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії), з серпня 2015 позивачу перераховано пенсію у розмірі 89% від відповідних сум грошового забезпечення.

На виконання Львівського окружного адміністративного суду від 07.10.2020 у справі №380/4165/20 голова ліквідаційної комісії Головного управління МВС України у Львівській області видав наказ від 21.01.2021 № 1290 о/с про часткову зміну до пункту наказу ГУ МВС від 30.06.2015 № 15/45 дск о/с в частині звільнення полковника міліції ОСОБА_1 , надруковано звільнити з органів внутрішніх справ України у запас Збройних Сил за пунктом 64 «б» (через хворобу), слід читати: звільнити з органів внутрішніх справ України у відставку Збройних Сил за пунктом 65 «а» (за віком).

У зв`язку з чим, 20.02.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив здійснити перерахунок пенсії за вислугу років у розмірі 55% відповідних сум грошового забезпечення за 20 років вислуги та проводити обчислення пенсії у розмірі 94% грошового забезпечення, як особі, яка брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (категорія І).

Листом від 18.03.2021 № 2847-1880/П-52/8-1300/21 відповідач повідомив позивача про те, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 07.10.2020 у справі №380/4165/20 жодних зобов`язань на відповідача щодо перерахунку пенсії позивача не покладено. Наказ голови ліквідаційної комісії Головного управління МВС України у Львівській області від 21.01.2021 № 1290 о/с на адресу відповідача не надходив. Відтак підстави для перерахунку пенсії позивача відсутні.

Вважаючи бездіяльність відповідача щодо перерахунку та нарахування пенсії протиправною, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.

При вирішенні спору по суті суд виходив з наступного.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували службі в органах внутрішніх справ, є, зокрема Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон України № 2262-ХІІ)

Відповідно до пункту «а» частини першої статті 13 Закону України № 2262-ХІІ (у редакції Закону України від 04.02.1994 № 3946-12) пенсії за вислугу років призначаються особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за вказаним Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Як встановив суд, наказом ГУ МВС України у Львівській області від 30.06.2015 №15/45 дск о/с позивач - заступник начальника 1-го відділу управління оперативної служби ГУМВС України у Львівській області, звільнений в запас за пунктом 64 «б» (через хворобу) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29.07.1991 № 114, з 30.06.2015.

З урахуванням наведеного, відповідач з серпня 2015 року здійснив перерахунок пенсії позивача у розмірі 89% від відповідних сум грошового забезпечення.

У подальшому, на виконання Львівського окружного адміністративного суду від 07.10.2020 у справі № 380/4165/20 голова ліквідаційної комісії Головного управління МВС України у Львівській області видав наказ від 21.01.2021 № 1290 о/с про часткову зміну до пункту наказу ГУ МВС від 30.06.2015 № 15/45 дск о/с в частині звільнення полковника міліції ОСОБА_1 , надруковано звільнити з органів внутрішніх справ України у запас Збройних Сил за пунктом 64 «б» (через хворобу), слід читати: звільнити з органів внутрішніх справ України у відставку Збройних Сил за пунктом 65 «а» (за віком).

Таким чином, наказом голови ліквідаційної комісії Головного управління МВС України у Львівській області від 21.01.2021 № 1290 о/с змінено підставу звільнення позивача з органів внутрішніх справ України, а саме замість «звільнення у запас Збройних Сил за пунктом 64 «б» (через хворобу)» вказано «звільнення у відставку Збройних Сил за пунктом 65 «а» (за віком)».

У пункті «а» частини першої статті 13 Закону України № 2262-ХІІ (у редакції Закону України від 04.02.1994 № 3946-12) зазначено, зокрема, що пенсії за вислугу років призначаються особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за вказаним Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

У пункті «а» частини першої статті 13 Закону України № 2262-ХІІ (у редакції Закону України від 12.07.2018 № 2509-VIII) зазначено, зокрема, що пенсії за вислугу років призначаються особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за вказаним Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я, особам, звільненим зі служби в поліції на підставі пунктів 2, 3 частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію», за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

У частині другій вказаної статті встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Таким чином, суд погоджується із аргументами позивача про те, що внаслідок зміни підстави його звільнення, він має право на перерахунок пенсії, з урахуванням 94% сум грошового забезпечення (3% х 13 років = 39% + 55% = 94%).

У зв`язку з чим, 20.02.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив здійснити перерахунок пенсії за вислугу років у розмірі 55% відповідних сум грошового забезпечення за 20 років вислуги та проводити обчислення пенсії у розмірі 94% грошового забезпечення, як особі, яка брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (категорія І).

Відповідач відмовляючи у проведенні перерахунку пенсії позивача вказав на те, що наказ голови ліквідаційної комісії Головного управління МВС України у Львівській області від 21.01.2021 № 1290 о/с на його адресу не надходив. Надаючи цьому оцінку, суд зазначає таке.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону України №2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за вказаним Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію вказаного Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами зазначеного Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію вказаного Закону.

Усі призначені за вказаним Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за вказаним Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України №2262-ХІІ, затверджений Постановою Правління ПФУ від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок №3-1).

Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону України № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону України № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Водночас, абзацом першим пункту 4 Порядку №3-1 встановлено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Суд при розгляді справи враховує висновки Верховного Суду щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладені у постанові від 10.10.2019 у справі №553/3619/16-а.

Враховуючи наведене, суд вважає, що подання позивачем самостійно документів, зокрема наказу голови ліквідаційної комісії Головного управління МВС України у Львівській області від 21.01.2021 № 1290 о/с, а не скерування такого наказу головою ліквідаційної комісії, не може бути підставою для відмови у проведення перерахунку пенсії позивача. Відтак доводи відповідача у цій частині є необґрунтованими.

Таким чином, суду вважає, що бездіяльність відповідача щодо перерахунку пенсії позивача є протиправною.

З огляду на викладене, враховуючи положення частини другої статті 63 Закону України № 2262-ХІІ, суд, керуючись частиною другою статті 9 КАС України, вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплатити позивачу пенсію у розмірі 94% сум грошового забезпечення з 22.02.2020.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини другої статті 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю.

Відповідно до статті 139 КАС України судові витрати між сторонами не розподіляються.

Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 13, 14, 72-76, 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Головного Управління пенсійного фонду України у Львівській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Зобов`язати Головне Управління пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 пенсію у розмірі 94% відповідних сум грошового забезпечення з 22.02.2020.

Судові витрати між сторонами не розподіляються.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.

Суддя Мричко Н.І.