
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
02 червня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/1884/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Ірметова О. В., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін справу за позовом Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтегралл» про анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 4898 від 05.02.2009,-
ВСТАНОВИВ:
06 квітня 2021 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтегралл» про анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 4898 від 05.02.2009.
Позовну заяву обґрунтовано тим, що Товариству з обмеженою відповідальністю «Інтегралл» надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 4898 від 05.02.2009 з метою видобування вугілля, строком на 8 (вісім) років до 18.12.2017.
Так як відповідач здійснює діяльність на території проведення антитерористичної операції, тому строк дії спеціального дозволу на користування надрами № 4898 від 05.02.2009 закінчився у період проведення антитерористичної операції.
З моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами у Надрокористувача виникли права та обов`язки, передбачені Дозволом (в тому числі особливими умовами), Угодою про умови користування надрами, Кодексом України про надра, Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 року № 615, тощо. Але, позивач взятих на себе зобов`язань не виконує, що призвело до складання оспорюваного позивачем припису.
Відповідно до п. 4 Особливих умов спеціального дозволу на користування надрами № 4898 від 05.02.2009 та п.2 ст. 10 Угоди про умови користування надрами № 4898 від 05.02.2009, надрокористувач зобов`язаний у встановленому порядку подавати до Державного науково-виробничого підприємства «Державний інформаційний геологічний фонд України» щорічні звіти про стан запасів корисних копалин за формою 7-гр.
03.07.2020 на адресу Держгеонадр надійшов лист Державного науково-виробничого підприємства «Державний інформаційний геологічний фонд України» (ДНВП «Геоінформ України») стосовно суб`єктів господарювання, власників спеціальних дозволів на користування надрами які станом на 03.07.2020 не направили до ДНВП «Геоінформ України» щорічну статистичну звітність за формою 5-гр,6-гр, 7-гр за 2019 рік.
За результатами опрацювання вищевказаних листів встановлено, що відповідач в порушення вимог п. 4 Особливих умов спеціального дозволу на користування надрами, ст. 10 Угоди про умови користування надрами та ст. 24 Кодексу України про надра не подано до ДНВП «Геоінформ України» щорічні звіти відповідної форми статистичної звітності, як підтвердження експлуатації корисних копалин, за 2019 рік.
Відповідно до наказу Державної служби геології та надр України від 14.08.2020 № 346 - зупинено дію спеціального дозволу Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтегралл» та встановлення термінів усунення порушень, про що повідомлено листом від 26.08.2020 на адресу, яка зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань як місцезнаходження юридичної особи.
Надрокористувач повідомлений належним чином та у встановлені терміни порушення не усунув. Так, 11.11.2020 надійшов лист Державного науково-виробничого підприємства «Державний інформаційний геологічний фонд України» (ДНВП «Геоінформ України») №03/303-3539, стосовно суб`єктів господарювання, власників спеціальних дозволів на користування надрами, які не надали звітність до ДНВП «Геоіфнорм України» щодо балансу запасів корисних копалин за формою 5-гр, 7-гр, 6-гр.
Відповідно до переліку надрокористувачів Товариство з обмеженою відповідальністю «Інтегралл» повторно не подало вищевказану звітність. Отже, в зазначені строки відповідач так і не усунув порушення законодавства в сфері надрокористування. Таким чином, надрокористувач порушив вимоги п. 4 Особливих умов спеціального дозволу на користування надрами та ст. 24 Кодексу України про надра.
Оскільки вищезазначені порушення, є порушенням вимог передбачених спеціальним дозволом, наявні підстави для анулювання Дозволу, згідно статті 26 Кодексу України про надра та пункту 23 Порядку № 615.
Тому, Держгеонадра направило лист №19185/01/07-20 від 18.12.2020 з проханням надати до Держгеонадр у 15-денний строк, з моменту отримання листа, власну позицію (згоду/незгоду) на припинення права користування надрами, шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами у зв`язку з порушення вимог передбачених спеціальними дозволами.
Інформація щодо згоди на анулювання спеціального дозволу на користування надрами до Держгеонадр не надходила, отже самостійно анулювати спеціальний дозвіл не є можливим.
На підставі викладеного, просив суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 12 квітня 2021 року відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (а.с. 24-25).
Правом подати суду відзив на позовну заяву разом з доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем, відповідач не скористався.
Згідно з частиною четвертою статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Суд кваліфікує неподання відповідачем відзиву на позовну заяву як визнання позову.
Відповідно до положень частини шостої статті 162 КАС України суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79, 90 КАС України, суд дійшов наступного.
Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Інтегралл» (ідентифікаційний код 31255865) зареєстроване як юридична особа 22.11.2000, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений запис за номером 13621200000000026; в процесі припинення не перебуває.
05 лютого 2009 року Державна служба геології та надр України видало Товариству з обмеженою відповідальністю «Інтегралл» спеціальний дозвіл на користування надрами № 4898 (а.с. 9).
Цей дозвіл надав відповідачу право на видобування кам`яного вугілля. Дозвіл виданий строком на 17 років.
Особливі умови спеціального користування надрами полягали в покладанні на надрокористувача низки обов`язків, а саме:
- протягом трьох років затвердити запаси вугілля ДКЗ України;
- виконання рекомендацій ДКЗ України, протокол від 31.03.2009 № 1724;
- виконання умов: Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Луганській області від 18.04.2007 №1765 (екологічна картка б/н);Мінвуглепром – 28.04.2007 №480/04/05-01; Держгімпромнагляду України – 07.05.2007 №01/02-07/2863;
- своєчасна і в повному обсязі сплата обов`язкових платежів до Державного бюджету згідно з чинним законодавством;
- щорічна звітність перед ДНВП Геоінформ України про стан запасів корисних копалин за формою 5-гр.
Невід`ємною частиною спеціального дозволу є Угода про умови користування надрами від 05.02.2009 № 4898, укладена між Державною службою геології та надр України та Товариством з обмеженою відповідальністю «Інтегралл» (а.с. 10-13).
Згідно з п. 10.2 статті 10 Угоди надрокористувач зобов`язаний у встановленому порядку подавати до ДНВП “Геоінформ України” щорічні звіти відповідно до форми державної статистичної звітності 5-гр.
Таким чином, подання до Держгеонадр України щорічних звітів відповідно до форми державної статистичної звітності 5-гр є обов`язковою умовою спеціального користування надрами, прямо передбаченою дозволом та Угодою.
Листом Державного науково-виробничого підприємства «Державний інформаційний геологічний фонд України» від 03.07.2020 № 03/303-1826 надано перелік надрокористувачів, які не звітували до ДНВП «Геоінформ України» щодо руху запасів (форма 5-гр) за 2019 рік, до якого входить Товариство з обмеженою відповідальністю «Інтегралл» (а. с. 15).
Наказом Державної служби геології та надр України від 14.08.2020 № 346 зупинено дію спеціальних дозволів на користування надрами згідно з переліком, наведеним у додатку до цього наказу (а.с. 16).
До зазначеного переліку спеціальних дозволів на користування надрами, дія яких зупинена входить Товариство з обмеженою відповідальністю «Інтегралл».
Листом від 26.08.2020 №13013/01/07-20 було доведено до відома відповідача, що наказом Держгеонадр від 14.08.2020 №346 прийнято рішення щодо подальшої дії спеціальних дозволів на користування надрами (а.с.17). Даний лист отримано уповноваженою особою відповідача 02.09.2020.
Листом Державного науково-виробничого підприємства «Державний інформаційний геологічний фонд України» від 11.11.2020 № 03/303-3539 надано перелік надрокористувачів, які не звітували до ДНВП «Геоінформ України» щодо балансу запасів корисних копалин (форма 5-гр, 6-гр, 7-гр) за роки, які вказані у переліку, до якого входить Товариство з обмеженою відповідальністю «Інтегралл» (а.с. 18).
Листом від 18.12.2020 №19185/01/07-20 було доведено до відома відповідача, що Робочою групою з питань надрокористування (протокол від 04.12.2020 №13-РГ/2020) розглянуто питання щодо подальшої дії спеціальних дозволів на користування надрами. Запропоновано відповідачу в 15-денний строк надати власну позицію на припинення права користування надрами (а.с. 19).
Як вбачається з матеріалів справи жодної відповіді від відповідача не надходило.
Докази усунення відповідачем допущених ним порушень у визначений Держгеонадра України строк суду не надані.
Вирішуючи справу по суті, до спірних правовідносин суд застосовує нижченаведені правові норми.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування, та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 № 1174.
Пунктом 4 зазначеного Положення визначено, що Державна служба геології та надр України відповідно до покладених на неї завдань, зокрема: видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами); зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення.
Таким чином, позивач у справі – суб`єкт владних повноважень, на якого чинним законодавством покладені владні управлінські функції для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування.
Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначає процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін врегульовано Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615 (далі Порядок № 615).
Згідно з пунктом 23 Порядку № 615 право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності.
Відповідно до пункту 25 Порядку № 615 про надання, продовження строку дії, зупинення, поновлення, переоформлення, видачу дубліката, анулювання дозволу та внесення змін до нього Держгеонадра видає наказ, а Рада міністрів Автономної Республіки Крим - розпорядження. Наказ Держгеонадр та розпорядження Ради міністрів Автономної Республіки Крим про зупинення, анулювання дозволу, рішення про відмову в наданні чи продовженні строку дії дозволу можуть бути оскаржені в установленому законодавством порядку.
Частиною першою статті 26 Кодексу України про надра визначені підстави припинення права користування надрами, відповідно до якої право користування надрами припиняється в разі:
1) якщо відпала потреба в користуванні надрами;
2) закінчення встановленого строку користування надрами;
3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано в користування;
4) користування надрами із застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров`я населення;
5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;
6) якщо користувач без поважних причин протягом 2 років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу 180 календарних днів не приступив до користування надрами;
7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої в користування ділянки надр.
Відповідно до частини другої статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється органом, який надав надра в користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, в разі незгоди користувачів - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.
Тобто, право користування надрами припиняється органом, який надав надра в користування, самостійно або в судовому порядку.
Порушення вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр, є самостійною підставою для припинення права користування ними згідно з пунктом 5 частини 5 частини першої статті 26 Кодексу України про надра.
Судом встановлено, що однією з умов користування надрами, яка передбачена дозволом від 05.02.2009 № 4898 та пунктом 10.2 Угоди про умови користування надрами, було подання Держгеонадрам України щорічних звітів відповідно до форми державної статистичної звітності 5-гр.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Інтегралл» цього обов`язку не виконало.
Згідно з частиною другою статті 26 Кодексу України про надра орган, який надав надра у користування, повноважний припинити право користування надрами у випадку, передбаченому пунктом 5 частини першої статті 26 Кодексу України про надра, лише за наявності згоди на це користувача надрами.
З огляду на те, що Товариством з обмеженою відповідальністю «Інтегралл» не надало згоду на припинення права користування надрами, наявні підстави для припинення цього права в судовому порядку.
Таким чином, суд дійшов висновку про задоволення позову Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтегралл» про анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 4898 від 05.02.2009.
Судові витрати, понесені позивачем у вигляді сплати судового збору, відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача не підлягають, оскільки згідно ч.2 ст.139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Керуючись статтями 2, 9, 139, 241-250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтегралл» про анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 4898 від 05.02.2009 задовольнити.
Припинити право користування надрами Товариству з обмеженою відповідальністю «Інтегралл» (код ЄДРПОУ 31255865, 92703, Луганська область, Старобільський р-н, м. Старобільськ, вул. Жовтнева, будинок 36) шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 05 лютого 2009 року № 4898.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Суддя О.В. Ірметова