
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"02" червня 2021 р. справа № 300/773/21
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Григорука О.Б., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Івано-Франківської обласної прокуратури про визнання відмови протиправною та зобов`язання до вчинення дій, -
ВСТАНОВИВ:
Адвокат Либовка Анна Володимирівна звернулася до суду в інтересах ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Івано-Франківської обласної прокуратури про визнання протиправною відмови, оформленої листом №21-33 вих-21 від 26.01.2021 щодо видачі довідки з зазначенням всіх складових заробітної плати позивача, отримуваної ним в період з жовтня 2013 по вересень 2018, для перерахунку пенсії та зобов`язання відповідача надати позивачу довідку про складові заробітної плати позивача, з зазначенням всіх складових заробітної плати, отримуваної ним в період з жовтня 2013 по вересень 2018.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач протиправно не вказав у довідці про складові заробітної плати №18-436 вих-20 від 10.09.2020, а також в довідці про складові заробітної плати/грошове забезпечення (за 60 календарних місяців роботи підряд перед призначенням/перерахунком пенсії) №18-437 вих-10 від 10.09.2020 усі складові отриманої позивачем заробітної плати, зокрема надбавку за класний чин.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09.03.2021 відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (письмовому провадженні).
Відповідач скористався правом на подання відзиву на адміністративний позов, який надійшов на адресу суду 22.03.2021 (а.с.41-44). Згідно відзиву відповідач щодо задоволення позову заперечив. Зазначив, що позивачу видано довідки з урахуванням погодженого порядку дій, затверджених форм довідок та внесених змін у Закон України "Про прокуратуру", оскільки нарахування заробітної плати прокурорів після набрання чинності 25.09.2019 Законом №113-ІХ проводиться без урахування надбавки за класний чин та на звернення Офісу Генерального прокурора Міністерство соціальної політики України листом від 21.02.2020 №2690/0/2-20/54 погодило запропонований порядок дій видачі довідок для перерахунку та призначення пенсій прокурорським працівникам і пенсіонерам органів прокуратури, яким було затверджено відповідні форми довідок.
Позивач правом на подання відповіді на відзив не скористався.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними матеріалами справи, дослідивши письмові докази, зазначає наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, з 14.09.2020 отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII від 14.10.2014.
Відповідно до матеріалів справи, у 2019 році позивачу видано довідку про розмір та складові заробітної плати за 60 календарних місяців №18-196вих-19 від 20.08.2019, де відображено за період із жовтня 2013 року по вересень 2018 року всі складові заробітної плати позивача (крім посадового окладу, надбавки за вислугу років та надбавки за класний чин), з яких було сплачено єдиний соціальний внесок. Упродовж зазначеного періоду позивач перебував на різних посадах та отримував різну заробітну плату. Дану інформацію відображено в указаній довідці.
На підставі заяви позивача за №18-230вих-19 19.09.2019 видано нову довідку про складові заробітної плати станом на 01.09.2019. У вказаній довідці відображено наступні складові заробітної плати позивача:
- посадовий оклад прокурора Надвірнянської місцевої прокуратури - 7075.00 грн.;
- надбавку за вислугу років 30% - 2122,50 грн.;
- надбавку за класний чин старшого радника юстиції в розмірі 2400,00 грн.
За період з 01.10.2013 по 30.09.2018 проведено коригування сум із застосуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу та надбавки за класний чин й визначено суму середньомісячного заробітку 24737,73 грн.
На момент видачі довідки до середньомісячного заробітку в сумі - 24737,73 грн. додавалась сума посадового окладу - 7075 грн., надбавки за вислугу років - 2122,50 грн. та надбавки за класний чин - 2400 грн., що разом становило 36335,23 грн.
10.09.2020 позивачу видано довідку про складові заробітної плати/грошового забезпечення станом на 01.09.2020 за №18-436 вих-20 від 10.09.2020, яка включає:
- посадовий оклад прокурора Надвірнянської місцевої прокуратури - 7075 грн.;
- надбавку за вислугу років 30% - 2122,50 грн.
Вказана довідка станом на 01.09.2020 містить дані про чинну заробітну плату за відповідною посадою прокурора, яка включає суму заробітної плати працюючого прокурора на відповідній посаді та суми матеріальної допомоги (на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань) у розмірі 1/12 середньомісячної заробітної плати (а.с.6).
Також, позивачу видано довідку про складові заробітної плати (за 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) №18-437 вих-10 від 10.09.2020 (а.с.7-9).
В довідки про заробітну плату від 10.09.2020 №18-437вих-20, від 10.09.2020 №18-436вих.-20 не включено надбавку за класний чин.
Пенсію позивачу призначено в розмірі 60% від суми місячного заробітку 28167,34 грн. (згідно наданих довідок про заробітну плату від 10.09.2020 №18-437вих-20, від 10.09.2020 №18-436вих.-20), у сумі 16900,40 грн., та з урахуванням підвищення як жителю гірського населеного пункту - 20280,48 грн. (28167,34 грн. х 60% х 1,2).
За результатом розгляду звернення представника позивача, відповідач відповіддю №21-33вих-21 від 26.01.2021 повідомив, що довідки від 10.09.2020 №18-436вих20 та №18-437вих20 станом на 01.09.2020 видані з відображенням усіх складових заробітної плати, з яких було сплачено єдиний соціальний внесок, тому підстав для видачі нових довідок на даний час немає (а.с.14-16).
Вважаючи протиправною вказану відмову, оформлену листом №21-33вих-21 від 26.01.2021 щодо видачі довідки з зазначенням всіх складових заробітної плати позивача, отримуваної ним в період з жовтня 2013 по вересень 2018, для перерахунку пенсії, представник позивача просить суд зобов`язати відповідача надати позивачу довідку про складові заробітної плати позивача, з зазначенням всіх складових заробітної плати, отримуваної ним в період з жовтня 2013 по вересень 2018.
При вирішенні даного спору суд виходить з наступного нормативно-правового регулювання спірних правовідносин.
У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 Кодексу адміністративного судочинства України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин суд зазначає, що при вирішенні даної справи керується нормами Законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії конкретної події, обставини і врегулювання відповідних правовідносин.
Згідно із положеннями частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові засади організації і діяльності прокуратури України, статус прокурорів, порядок здійснення прокурорського самоврядування, а також систему прокуратури України визначає Закон України "Про прокуратуру" №1697-VII від 14.10.2014.
Згідно з частинами 1, 2 статті 81 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII (в редакції до внесення змін Законом від 19.09.2019 №113-ІХ) заробітна плата прокурора регулюється цим Законом та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами. Заробітна плата прокурора складається з посадового окладу, премій та надбавок за: 1) вислугу років; 2) виконання обов`язків на адміністративній посаді та інших виплат, передбачених законодавством.
Відповідно до частини 1 статті 49 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-XII (чинна до набуття чинності Законом від 19.09.2019 №113-ІХ) заробітна плата прокурорів складається із посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років і має забезпечувати достатні матеріальні умови для незалежного виконання службових обов`язків, а так само закріплення кваліфікованих кадрів. Надбавки за вислугу років встановлюються також іншим працівникам прокуратури (спеціалістам, службовцям, робітникам). Розміри посадових окладів, надбавок за класні чини та вислугу років затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 11 Положення про класні чини працівників органів прокуратури України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 06.11.1991 №1795-ХІІ було передбачено, що працівникам органів прокуратури, які мають класні чини, виплачуються відповідні грошові надбавки до посадових окладів.
Постанова Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури" від 31.05.2012 №505 зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657, визначала розмір надбавок до посадових окладів працівників органів прокуратури за класний чин.
Як встановлено, зокрема у період з жовтня 2013 року по вересень 2018 року (за 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) до складу заробітної плати позивача включалася також і надбавка за класний чин старшого радника юстиції в розмірі 2400,00 грн.
25.09.2019 набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури" від 19.09.2019 №113-ІХ, згідно з п. 1 р. ІІ "Прикінцеві і перехідні положення" якого втратили чинність, зокрема, частина 1 статті 49 Закону України "Про прокуратуру" та постанова Верховної Ради України від 06.11.1991 №1795-ХІІ "Про затвердження Положення про класні чини працівників органів прокуратури України", тобто, положення законодавства, на підставі яких встановлювалися класні чини працівників органів прокуратури України та передбачалася відповідна надбавка як складова частина заробітної плати.
Пунктом 2 розділу ІІ вказаного Закону №113-ІХ до дня початку роботи Офісу Генерального прокурора, обласних прокуратур, окружних прокуратур їх повноваження здійснюють відповідно Генеральна прокуратура України, регіональні прокуратури, місцеві прокуратури. Після початку роботи Офісу Генерального прокурора, обласних прокуратур, окружних прокуратур забезпечення виконання функцій прокуратури призначеними до них прокурорами здійснюється з дотриманням вимог законодавства України та особливостей, визначених Генеральним прокурором.
Отже, з моменту втрати чинності постанови Верховної Ради України "Про затвердження Положення про класні чини працівників органів прокуратури України", якою встановлювалися класні чини працівникам прокуратури та регулювалася виплата доплати за класний чин, а саме з 25.09.2019 нарахування та виплата заробітної плати прокурорів проводиться без врахування надбавки за класний чин.
Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 16 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII від 14.10.2014 незалежність прокурора забезпечується належним матеріальним, соціальним та пенсійним забезпеченням прокурора.
Частиною 1 статті 84 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII від 14.10.2014 визначено, що прокурор підлягає загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
У відповідності до частини 2 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII від 14.10.2014 пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі (частина 3).
Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат на 60. Коригування зазначених виплат проводиться із застосуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу та надбавок до нього. Посадовий оклад, надбавки за вислугу років під час призначення пенсії враховуються в розмірах за останньою займаною посадою прокурора, встановлених на момент виникнення права на перерахунок пенсії за вислугу років (частина 4).
Враховуючи наведене, до довідки про складові заробітної плати за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією відповідно до Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII від 14.10.2014 повинні бути включені всі нараховані та виплачені види оплати праці, з якої з 1 січня 2011 року було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Як встановлено, надбавка за класний чин була нарахована і виплачена позивачу у період з жовтня 2013 року по вересень 2018 року (за 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) в розмірі 2400,00 грн., з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що не заперечується сторонами та підтверджується матеріалами справи.
Однак, в порушення вимог статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII від 14.10.2014 позивачу до довідок про складові заробітної плати/грошового забезпечення станом на 01.09.2020 за №18-436 вих-20 від 10.09.2020 та про складові заробітної плати (за 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) №18-437 вих-10 від 10.09.2020 не було включено вказаної надбавки за класний чин.
За таких обставин, позовні вимоги є обґрунтованими, тому підлягають до задоволення, слід визнати протиправною відмову відповідача щодо видачі позивачу довідки з зазначенням всіх складових заробітної плати, отримуваної ним в період з жовтня 2013 по вересень 2018, для перерахунку пенсії, у тому числі надбавки за класний чин, та зобов`язати відповідача надати позивачу довідку про складові заробітної плати, з зазначенням всіх складових заробітної плати, отримуваної ним в період з жовтня 2013 по вересень 2018, у тому числі надбавки за класний чин.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи те, що позовні вимоги підлягають задоволенню, слід стягнути з відповідача, за рахунок його бюджетних асигнувань, на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 908,00 гривень.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправною відмову Івано-Франківської обласної прокуратури щодо видачі ОСОБА_1 довідки з зазначенням всіх складових заробітної плати, отримуваної ним в період з жовтня 2013 по вересень 2018, для перерахунку пенсії, у тому числі надбавки за класний чин.
Зобов`язати Івано-Франківську обласну прокуратуру надати ОСОБА_1 довідку про складові заробітної плати, з зазначенням всіх складових заробітної плати, отримуваної ним в період з жовтня 2013 по вересень 2018, у тому числі надбавки за класний чин.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Івано-Франківської обласної прокуратури (код ЄДРПОУ 03530483, вул. Грюнвальдська, 11, м. Івано-Франківськ, 76015) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний № НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) сплачений судовий збір в розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн. 00 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Григорук О.Б.