
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
01 червня 2021 року о/об 14 год. 00 хв.Справа № 280/2848/21 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Новіковій Д.А., розглянувши у місті Запоріжжі за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 (зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання: АДРЕСА_1 ; фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 )
до Військової частини 3029 Національної гвардії України (69013, Запорізька область, м.Запоріжжя, вул.Військбуд, буд.123; код ЄДРПОУ 08803661)
про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Військової частини 3029 Національної гвардії України (далі - відповідач, ВЧ 3029 НГУ), в якому позивач просить суд: 1) визнати протиправною бездіяльність відповідача, щодо не нарахування та невиплати позивачу в повному обсязі індексації грошового забезпечення в період з 01.12.2015 по 28.02.2018, де базовий місяць січень 2008 року, та з 01.03.2018 по 01.04.2020, де базовий місяць березень 2015 року, тобто по день звільнення з військової служби, з урахуванням абз.4 п.5 постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення" від 17.07.2003 за №1078; 2) зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу в повному обсязі індексацію грошового забезпечення в період з 01.12.2015 по 28.02.2018, де базовий місяць січень 2008, та з 01.03.2018 по 01.04.2020, де базовий місяць березень 2018 року, тобто по день звільнення з військової служби, з урахуванням виплачених сум, враховуючи абз.4 п.5 постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення" від 17.07.2003 за №1078.
У позові зазначено, що за час проходження військової служби за контрактом в Військовій частині 3029 Національної гвардії України позивач отримав статус учасника бойових дій. 01.04.2020 наказом командира ВЧ 3029 НГУ (по стройовій частині) №67 позивача було виключено зі списків особового складу та всіх видів забезпечення ВЧ 3029 НГУ на підставі наказу командувача Національної гвардії України №59 о/с (по особовому складу) від 27.03.2020 в запас Збройних Сил України відповідно до ч.5 п.2 п.п.«а» (у зв`язку із закінченням строку контракту) ст.26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» та направлено на військовий облік до Краснокутського РВК Харківської області. Станом на день прийняття наказу про виключення зі списків особового складу відповідач не провів з позивачем всіх належних розрахунків, а саме, як виявилось, ОСОБА_1 не була нарахована та виплачена в повному обсязі індексація грошового забезпечення в період з 01.12.2015 по 28.02.2018, де базовий місяць січень 2008 року, та з 01.03.2018 по 01.04.2020, де базовий місяць березень 2018 року, тобто по день звільнення з військової служби, про що позивачу стало відомо вже в подальшому, а саме в результаті звернення до відповідача з відповідним запитом для отримання інформації про проведення індексації грошового забезпечення. Під час проходження військової служби відповідачем інформація про це не надавалася. 16.02.2021 позивач листом звернувся до відповідача з запитом про надання інформації, в якому просив надати інформацію про нарахування та виплату індексації грошового забезпечення при проходженні військової служби в період з 01.12.2015 по день звільнення з військової служби, тобто по 01.04.2020 включно. Листом від 24.02.2021 за №3/29/11/1-567 відповідачем повідомлено, що в запитуваний період, а саме до 2016 року особові картки грошового забезпечення передані до зберігання до Центрального архівного відділу Національної гвардії України й відповідач не може надати запитувану інформацію. Що стосується періоду з 01.01.2017 по 01.04.2020, тобто по день звільнення з військової служби, то позивачу надано довідку про грошове забезпечення, інформація з якої свідчить, що індексація грошового забезпечення здійснювалася не в повному обсязі, в 2017-2018 роках не виплачувалась взагалі, тобто з порушенням вимог чинного законодавства. Позивач зазначає, що у березні 2018 року відбулося зростання грошового забезпечення, шляхом збільшення посадового окладу, через що після 01.03.2018 базовим місяцем для нарахування військовослужбовцям індексації став березень 2018 року.
Позивач підтримав позовні вимоги.
Відповідачем подано до суду відзив на позов, в якому зазначено, що ВЧ 3029 НГУ відповідно до Рішення про включення неприбуткової організації до Реєстру неприбуткових установ та організацій від 26.12.2016 за №1608304600578 є неприбутковою організацією (код 0031) та утримується за рахунок бюджетних коштів. Починаючи з 01.12.2015 обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (посадового окладу) за посадою, яку займає працівник, у тому числі військовослужбовець. Постановою «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» №1078 від 17.07.2003 зі змінами внесеними Постановою Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" внесено зміни до Постанови «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» №1078 від 17.07.2003. Урядом фактично запропоновано у грудні 2015 року підвищити зарплати працівникам бюджетної сфери за рахунок збільшення посадових окладів (тарифних ставок) та підвищення постійних складових зарплат, з метою щоб з січня 2016 року розпочати обчислювати індекс споживчих цін для проведення індексації. Питання про те, який базовий місяць буде використаний при нарахуванні індексації за період з 01.12.2015 по 28.02.2018 є передчасним, оскільки у цій частині права позивача ще не порушені. Щодо вимоги позивача про виплату індексації за період з 01.03.2018 по 01.04.2020 відповідач зазначає, що з 01.03.2018 підвищено розміри посадових окладів військовослужбовців, у тому числі, посадовий оклад за посадою, яку займав позивач. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення посадових окладів. Відтак, квітень 2018 року є наступним базовим місяцем при проведенні індексації грошового забезпечення за посадою, яку займав позивач у ВЧ 3029 НГУ. Разом з тим, індексація грошовою забезпечення провадиться, якщо величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103%. У зв`язку з тим, що величина індексу споживчих цін у квітні-листопаді 2018 року не перевищувала поріг індексації в розмірі 103%, індексація грошового забезпечення позивачу відповідачем за цей період не провадилася. У грудні 2018 року індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, тому розпочалися виплати індексації грошового забезпечення. Довідка про нарахування та виплау індексації грошового забезпечення позивачу за період з 01.03.2018 по 01.04.2020 міститься в матеріалах справи.
Відповідач проти позову заперечував.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 12.04.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з`ясував наступне.
У Витязі із Наказу командира ВЧ 3029 НГУ (по стройовій частині) від 01.04.2020 за №67 зазначено: «… 3.ВИКЛЮЧИТИ зі списків особового складу частини та з усіх видів забезпечення: старшого лейтенанта ОСОБА_1 (Г-006569), який здав справи і обов`язки за посадою заступника командира 1-ї гаубичної самохідно-артилерійської батареї по роботі з особовим складом гаубичного самохідно-артилерійського дивізіону та звільненого відповідно до підпункту «а» п.2 ч.5 ст.26 ЗУ «Про військовий обов`язок і військову, службу» з військової служби у запас Збройних Сил України у зв`язку із закінченням строку контракту наказом командувача НГУ від 27.03.2020 року №59 о/с, 01 квітня 2020 року та для взяття на військовий облік направити до Краснокутського РВК Харківської області. Згідно з Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні військовослужбовцям Національної гвардії України та іншим особам, затвердженою наказом МВС України від 15.03.2018 року №200 та розпорядженням командувача Національної гвардії України від 27.12.2019 року №Р-39 «Про грошове забезпечення військовослужбовців Національної гвардії України», виплатити: грошову компенсацію за 56 днів невикористаної додаткової відпустки, як учаснику бойових дій за період з 2017 по 2020 роки; премію за особистий внесок у загальні результати служби за 01 квітня 2020 року в розмірі 105% від посадового окладу; грошову компенсацію за невикористані 03 календарні дні щорічної основної відпустки за 2020 рік. Вислуга років на 01 квітня 2020 року становить: час служби в календарному обчисленні - 08 років 08 місяців 00 днів; час служби в пільговому обчисленні (без урахування календарної вислуги) - 00 років 04 місяці 02 дні. …».
Згідно з Посвідченням серії НОМЕР_2 , виданим 06.09.2017, позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій.
У листі від 24.02.2021 за №3/29/11/1-567 ВЧ 3029 НГУ на звернення позивача зазначено: «… У відповідь на Ваше звернення вх.№Р-4 та №Р-21 виплату індексації та довідки про розмір отриманого грошового забезпечення за період проходження служби у військовій частині 3029 надаємо довідку за період з 01.01.2017 по 01.04.2020 року. Картки на грошове забезпечення по 2016 рік було надіслано до Центрального архіву Національної гвардії України НГУ за адресою: м.Київ вул.Євгена Коновальця, 38. Тому перевірити надати інформацію стосовно виплати індексації за 2016 рік не маємо змоги. …».
Згідно з Довідкою про доходи ОСОБА_1 індексація грошового забезпечення позивачу за період грудень 2018 року-квітень 2020 року виплачувалась ВЧ 3029 НГУ.
При вирішенні спору по суті суд виходить з викладеного вище та наступного.
У ч.2 ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» зазначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Згідно з ч.3 ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
У Преамбулі Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» зазначено, що цей Закон визначає правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.
Як зазначено у ст.1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
У ст.2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» зазначено: «Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: … оплата праці (грошове забезпечення); … Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення».
Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка (ч.1 ст.4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»).
Підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів (ч.1 ст.5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»).
Згідно з ч.2 ст.5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.
Відповідно до ч.6 ст.5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на відповідний рік.
У п.1-1 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого 17.07.2003 постановою Кабінету Міністрів України №1078 (надалі - «Порядок проведення індексації грошових доходів населення»), зазначено: «1-1. Підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка. … Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003р. - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003р. №491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення". …».
У разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян проводиться їх компенсація відповідно до законодавства (абз.7 п.4 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення»).
Відповідно до абз.4 п.5 «Порядок проведення індексації грошових доходів населення» якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
Згідно з пп.2 п.6 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення» виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких проводяться відповідні грошові виплати населенню, а саме: підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету.
Враховуючи наведені норми права суд вважає, що індексація грошового забезпечення як складова грошового забезпечення військовослужбовців є однією з основних державних гарантій щодо оплати їх праці, а тому підлягає обов`язковому нарахуванню і виплаті.
Суд зауважує, що обґрунтовуючи правомірність своїх дій щодо невиплати позивачу індексації грошового забезпечення, відповідач не посилається на відсутність обставин, передбачених ст.4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» для проведення індексації. Відповідач зазначає фактично лише про те, що у межах коштів ВЧ 3029 НГУ, передбачених на виплату грошового забезпечення, виплата індексації грошового забезпечення є неможливою.
Реалізація особою права, яке пов`язане з отриманням коштів і базується на спеціальних і чинних, на час виникнення спірних правовідносин, нормативно-правових актах національного законодавства, не залежить від бюджетних асигнувань, відсутність яких не може бути підставою для порушення прав громадян.
Суд зазначає, що обмежене фінансування жодним чином не впливає на наявність чи відсутність у позивача права на нарахування індексації грошового забезпечення, що є предметом спору у цій справі.
Твердження відповідача про те, що проведення індексації грошових доходів здійснюється виключно у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів є необґрунтованими, оскільки ч.6 ст.5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», на яку посилається відповідач, не обмежує проведення, передбачених чинними нормами права, виплат, а вказує на джерела походження цих коштів.
Роз`яснення Міністерства соціальної політики України не є нормативно-правовими актами, а тому не можуть встановлювати порядок нарахування та/або припинення виплат індексації грошового забезпечення.
Посилання відповідача на неможливість проведення індексації грошових доходів за минулі періоди часу є безпідставними, оскільки така індексація позивачу не проведена з вини саме відповідача, а тому останній і повинен забезпечити її проведення та віднайти такий механізм.
Виплата індексації грошового забезпечення здійснюється за місцем перебування військовослужбовців на грошовому забезпеченні, тобто військовими частинами.
Аналогічне застосування норм права здійснено: Верховним Судом у постановах від 12.12.2018 у справі №825/874/17 (адміністративне провадження №К/9901/17256/18), від 19.07.2019 у справі №240/4911/18 (адміністративне провадження №К/9901/12055/19); Третім апеляційним адміністративним судом у постановах від 07.08.2019 у справі №1140/3491/18, від 18.06.2019 у справі №340/36/19.
Відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та «Порядку проведення індексації грошових доходів населення» обов`язок визначення розміру підвищення грошового доходу працівника та суми індексації, що склалася у місяці підвищення цього грошового доходу, а також встановлення факту перевищення розміру підвищення грошового доходу працівника над сумою індексації, що склалася у місяці його підвищення з метою вирішення питання про наявність підстав для виплати індексації у місяці підвищення доходу (базовому місяці) покладається безпосередньо на роботодавця.
Щодо вимоги позивача про виплату індексації грошового забезпечення з врахуванням січня 2008 року та березня 2018 року, як базових місяців для розрахунку, суд звертає увагу позивача на те, що питання визначення базового місяця, наявності факту перевищення індексом споживчих цін порогу індексації у взаємозв`язку з розміром грошового забезпечення, що має виплачуватись позивачу, належить до компетенції відповідача саме при нарахуванні таких сум, а тому вимога позивача в частині зобов`язання відповідача встановити базовий місяць для обчислення індексації не підлягає задоволенню, оскільки є передчасною та спрямована на захист ще не порушеного права, що суперечить ст.5 КАС України, в той час як судовий захист може надаватися лише порушеним правам.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене вище, позовні вимоги позивача є частково обґрунтованими і підлягають частковому задоволенню. Доводи позивача та відповідача частково не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
Позивачем не надано до суду доказів понесення судових витрат по справі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Військової частини 3029 Національної гвардії України (69013, Запорізька область, м.Запоріжжя, вул.Військбуд, буд.123; код ЄДРПОУ 08803661) щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 (зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання: АДРЕСА_1 ; фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) в повному обсязі індексацію грошового забезпечення в період з 01.12.2015 по 01.04.2020, тобто по день звільнення з військової служби, з урахуванням раніше виплачених сум, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення" від 17.07.2003 за №1078.
Зобов`язати Військову частину 3029 Національної гвардії України (69013, Запорізька область, м.Запоріжжя, вул.Військбуд, буд.123; код ЄДРПОУ 08803661) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання: АДРЕСА_1 ; фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) в повному обсязі індексацію грошового забезпечення в період з 01.12.2015 по 01.04.2020, тобто по день звільнення з військової служби, з урахуванням раніше виплачених сум, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення" від 17.07.2003 за №1078.
В іншій частині позовної заяви відмовити.
У стягненні на користь позивача з відповідача судових витрат - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.
Повний текст судового рішення складено 01.06.2021.
Суддя О.О. Прасов