Рішення № 97351573, 01.06.2021, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.06.2021
Номер справи
280/9068/20
Номер документу
97351573
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 червня 2021 року Справа № 280/9068/20 м.Запоріжжя Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Максименко Л.Я. розглянувши в письмовому порядку за правилами загального позовного провадження адміністративну справу

за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 )

до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області (69095, м. Запоріжжя, вул. Українська, 50, код ЄДРПОУ 39820689)

про визнання протиправними та скасування наказів,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся із позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:

визнати такими, що не відповідають вимогам діючого законодавства та скасувати Накази ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області:

№ 47 від 31 липня 2015 року в частині внесення земельної ділянки 39,7355 га (кад.№2321280500:02:010:0010) до переліку земельних ділянок, права на які будуть виставлені на земельні торги Головним управлінням Держгеокадастру у Запорізькій області (по 39,7355 га (кад.№2321280500:02:010:0010) В.о. начальника О.В. Бондар);

№ 8-3193/15-20-СГ від 16.04.2020 в частині внесення земельної ділянки 10,1959 га кад.№2321280500:02:001:0073 до переліку земельних ділянок, права на які будуть виставлені на земельні торги Головним управлінням Держгеокадастру у Запорізькій області (по 10,1959 га кад.№2321280500:02:001:0073 В.о. начальника Петро Присяжнюк);

№ 8-5357/15-20- СГ від 29.07.2020 за підписом В.о. начальника Оксана КОРОТЧУК від 30 липня 2020 року (по земельним ділянкам 39,7355 га кад.№2321280500:02:010:0010, 27,5329 га кад.№2321280500:02:026:0002 та 10,1959 га (кад.№2321280500:02:001:0073), як такі що не відповідають вимогам законів України;

№ 8-5367/15-20-СГ від 29.07.2020 (по земельній ділянці 130,7423 га кад.№2321284000:03:005:0002 за підписом В.о. начальника Оксана Коротчук Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області) на клопотання позивача № 5-Г від 05.06.2020 по ділянкам площею: 39,7355 га, 27,5329 га та 10,1959 га та клопотання № 01.-Г від 01.06.2020 по ділянці 130,7423 га щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у користування як основний засіб для товарного сільськогосподарського виробництва з терміном користування 50 років з платою за землю у розмірі земельного податку;

зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області за принципом МОВЧАЗНОЇ ЗГОДИ ВЧИНИТИ ПЕВНІ ДІЇ прийняти відповідне "Рішення" (Наказ) України про надання бажаних земельних ділянок у користування як основний засіб для товарного сільськогосподарського виробництва, з терміном користування 50 років з платою за землю у розмірі земельного податку ОСОБА_1 , надати необхідні дозволи на розробку проекту землеустрою щодо відведення оспорюваних земельних ділянок у користування терміном на 50 років з платою за землю у розмірі земельного податку які знаходяться Запорізька область Веселівський район Менчикурівська сільська рада 130.7423 га - кадастровий №2321284000:03:005:0002 державної власності за межами населеного пункту, та земельні ділянки розташовані на території Запорізька область Веселівського району Білоріцької сільської ради:

площею - 39.7355 га Кадастровий №2321280500:02:010:0010 цільове призначення-16.00 - Землі запасу (земельні ділянки кожної категорії земель які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам);

площею - 27.5329 га кадастровий №2321280500:02:026:0002 цільове призначення-16.00 Землі запасу (земельні ділянки кожної категорії земель які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам);

площею - 10.1959 га кадастровий №2321280500:02:001:0073 цільове призначення-16.00 - Землі запасу (земельні ділянки кожної категорії земель які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам) терміном на 50 років, з платою за землю у розмірі земельного податку надання цих земель у користування як основний засіб виробництва;

зобов`язати скласти та надати відповідно до закону відповідні документи, які необхідні та дозволяють посвідчити та здійснити державну реєстрацію бажаних земельних ділянок в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно для отримання правовстановлюючих документів на землю що посвідчують та дають мені право належного користування.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що позивачем було подано клопотання про надання земельних ділянок державної власності у користування площею 130,7423 га, розташованої за межами населеного пункту Менчикурівської сільської ради Запорізької області Веселівського району, кадастровимй номер № 2321284000:03:005:0002, та клопотання про надання земельних ділянок у користування площею 39,7355 га кадастровий номер № 2321280500:02:010:0010, площею 27,5329 га кад астровий номер № 2321280500:02:026:0002 та площею 10,5329 га кадастровий номер № 2321280500:02:001:0073, розташованих за межами населеного пункту Білоріцької сільської ради Запорізької області. Відповідачем було прийнято наказ від 29.07.2020 № 8-5367/15-20-СГ та наказ від 29.07.2020 № 8-5357/15-20-СГ, якими відмовлено у наданні в користування земельних ділянок сільськогосподарського призначення для товарного сільськогосподарського виробництва. Позивач вважає прийняті накази протиправними та такими, що підлягають скасуванню, оскільки ним було подано весь необхідний перелік документів, а саме графічні зображення бажаних земельних ділянок, інформація з ДЗК, копію паспорту та ідентифікаціного номеру, диплому про вищу аграрну освіту. Крім того, зазначає, що його клопотання були розглянуті лише через 55 днів, тобто з пропуском місячного терміну розгляду клопотань, а отримана відмова у вигляді наказів є необгрунтованою, без наведення мотивів для відмови. З урахуванням викладеного, просить позов задовольнити.

Відповідач позовну заяву не визнав. У відзиві від 04.02.2021 вх. № 6908 посилається на те, що за результатами розгляду клопотань відповідачем були прийняті рішення оформлені наказами від 29.07.2020 № 8-5357/15-20-СГ "Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою" та від 29.07.2020 № 8-5367/15-20-СГ "Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою" на підставі невідповідності положень ст. 124, 134, 135-139 Земельного кодексу України. Зазначає, що земельні ділянки площею 39,7355 га з кадастровим номером №2321280500:02:010:0010 та земельна ділянка площею-10.1959 га кадастровий №2321280500:02:001:0073 вже включені до переліку земельних ділянок права на які буде виставлено на земельні торги. Земельна ділянка площею 130, 7423 га з кадастровим №2321284000:03:005:0002 за інформацією відділу у Веселівському районі знаходиться в постійному користуванні Веселівської дерпжавної сортодослідної станції на підставі Державного акту на право постійного користування ЯЯ № 120737 від 02.04.2008. таким чином включення у передбаченому законодавством порядку спірних земельних ділянок до Переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги у формі аукціону, виключає можливість відчуження цих земельних ділянок її розпорядником до завершення торгів. Крім того, ст. 92 Земельного кодексу України виключає можливість громадян мати земельні ділянки на праві постійного користування. Вважає прийняті накази такими, що відповідають вимогам чинного законодавства, а тому просить у задоволенні позову щодо їх скасування відмовити.

Ухвалою суду від 15.12.2020 позовна заява залишена без руху. Позивачу надано строк на усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою суду від 11.01.2021 відкрито загальне позовне провадження у справі, призначено підготовче судове засідання на 08.02.2021.

Ухвалою суду від 08.02.2021 відкладено підготовче засідання на 09.03.2021 у зв`язку із неявкою сторін.

Ухвалою суду від 09.03.2021 продовжено строк підготовчого провадження та відкладено підготовче засідання на 01.04.2021.

Ухвалою суду від 01.04.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 11.05.2021.

У судове засідання 11.05.2021 учасники справи не прибули.

За приписами частини 6 статті 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Відповідно до частини 9 статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Таким чином, суд визнав за доцільне вирішити справу за наявними в ній матеріалами, в порядку письмового провадження.

Згідно з частиною 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Ухвалою суду від 01.06.2021 провадження в адміністративній справі № 280/9068/20 в частині позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області про скасування наказів № 8-5357/15-20- СГ від 29.07.2020 № 8-5367/15-20-СГ від 29.07.2020 та зобов`язання вчинити дії, закрито.

Відтак, предметом позову наразі є законність наказів ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області № 47 від 31 липня 2015 року в частині внесення земельної ділянки 39,7355 га (кад.№2321280500:02:010:0010) до переліку земельних ділянок, права на які будуть виставлені на земельні торги Головним управлінням Держгеокадастру у Запорізькій області та № 8-3193/15-20-СГ від 16.04.2020 в частині внесення земельної ділянки 10,1959 га кад.№2321280500:02:001:0073 до переліку земельних ділянок, права на які будуть виставлені на земельні торги Головним управлінням Держгеокадастру у Запорізькій області.

Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області від 31.07.2015 № 47 «Про внесення змін до додатку наказу Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області від 17.07.2015 № 34/0/26-15 «Про затвердження переліку земельних ділянок державної власності сільськогосподарського призначення права на які виставляються на земельні торги» внесено зміни до додатку наказу Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області від 17.07.2015 № 34/0/26-15 «Про затвердження переліку земельних ділянок державної власності сільськогосподарського призначення права на які виставляються на земельні торги», доповнивши перелік наступними ділянками (додається) (а.с.44). Зокрема, пунктом 3 додатку до наказу до переліку включена земельна ділянка з кадастровим номером 2321280500:02:010:0010 (а.с.45).

Також, наказом Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області від 16.04.2020 № 8-3193/15-20-СГ «Про включення земельних ділянок в перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності права оренди на які пропонуються до продажу на земельних торгах окремими лотами» включено земельні ділянки в перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності права оренди на які пропонуються до продажу на земельних торгах згідно з додатком (Інформація про внесення земельної ділянки кадастровий номер 2321280500:02:001:0073 до вище зазначеного переліку підтверджується додатком до Наказу від 16.04.2020р № 8-3193/15-20, пункт 2, а.с. 46, 47) .

Не погоджуючись із вказаними наказами та вважаючи їх такими, що порушують його права позивач звернувся із вказаним позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з того, що відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.

Питання набуття права власності чи користування на земельні ділянки державної або комунальної власності врегульовано Земельним кодексом України (далі - ЗК України).

Так, згідно з положенням абзацу першого частини першої, частини другої, статті 123 ЗК України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації.

В той же час, частинами першою-третьою статті 124 ЗК України встановлені певні особливості передачі в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності. За змістом названої правової норми, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.

В свою чергу, за змістом частин першої-третьої статті 134 ЗК України земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об`єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

Проте 03.04.2016 набув чинності Закон України "Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо проведення земельних торгів" від 18.02.2016 № 1012-VІІІ, відповідно до якого з 03.04.2016 право оренди земельної ділянки, зокрема, для особистого селянського господарства, набувається на конкурентних засадах (земельних торгах), тому правові підстави для передачі земельних ділянок без проведення земельних торгів відсутні.

При цьому зміст статті 136 ЗК України, якою визначено порядок добору земельних ділянок державної чи комунальної власності та підготовка лотів для продажу на земельних торгах, свідчать про те, що віднесення земельної ділянки до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу прав на них на земельних торгах є також самостійною підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки.

Відповідач, реалізовуючи свої повноваження організатора земельних торгів прийняв відповідний наказ про перелік земельних ділянок державної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги.

В той же час, абзацом 2 частини 1 статті 136 Земельного кодексу України передбачено, що у переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги, окремими лотами зазначаються місце розташування (адреса) земельної ділянки, її цільове призначення (функціональне використання), площа, кадастровий номер, умови продажу.

Частиною четвертою статті 136 ЗК України визначено, що підготовку лотів до проведення земельних торгів забезпечує організатор земельних торгів.

Пунктом четвертим частини четвертої статті 136 ЗК України передбачено, що підготовка лотів до проведення земельних торгів включає державну реєстрацію земельної ділянки.

Аналіз наведених правових норм свідчить, що перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги, серед іншого, в обов`язковому порядку має містити кадастровий номер відповідної земельної ділянки. При цьому фактично формуванню переліку земельної ділянки передує процедура підготовки лоту до торгів, в межах якої організатор торгів, зокрема, здійснює відведення такої земельної ділянки та державну реєстрацію останньої із присвоєнням відповідного кадастрового номеру.

Такий висновок зроблено у постановах Верховного Суду від 19.02.2019 у справі №815/905/17 та від 08.11.2019 у справі №420/914/19, від 28.10.2020 у справі № 819/1976/17 що враховується судом відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України.

Як встановлено судом, вказані земельні ділянки, якими були доповнені оскаржувані накази, є сформованими, мають кадастрові номери тощо.

Відтак, приймаючи накази № 47 від 31 липня 2015 року в частині внесення земельної ділянки 39,7355 га (кад.№2321280500:02:010:0010) до переліку земельних ділянок, права на які будуть виставлені на земельні торги та № 8-3193/15-20-СГ від 16.04.2020 в частині внесення земельної ділянки 10,1959га кад. №2321280500:02:001:0073 права на які будуть виставлені на земельні торги Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області реалізувало свої повноваження визначені ст.ст. 134, 136 ЗК України.

Бідь-яких порушень порядку включення земельних ділянок із кадастровими номерами №2321280500:02:010:0010 та №2321280500:02:001:0073 до переліку земельних ділянок, права на які будуть виставлені на земельні торги судом не встановлено.

У позовній заяві позивач взагалі не наводить будь-якого правового обгрунтування протиправності оскаржуваних рішень № 47 від 31 липня 2015 року та № 8-3193/15-20-СГ від 16.04.2020, як і відповідач їх правомірності у відзиві.

Крім того, суд вважає за потрібне зазначити, що системне тлумачення ст. 55 Конституції України дозволяє дійти висновку, що ч. 2 цієї статті гарантує "кожному" захист "своїх прав", які були порушені органами державної влади, місцевого самоврядування, посадовими і службовими особами. Саме в такому значенні сформульовано ч. 3, 5 та 6 ст. 55 Конституції України.

В контексті завдань адміністративного судочинства звернення до суду є способом захисту порушених прав, свобод або законних інтересів позивача. Тому особа повинна довести (а суд - встановити), що їй належать права, свободи або законні інтереси, за захистом яких вона звернулася до суду. Права, свободи та законні інтереси, які належать конкретній особі (особам) є предметом судового захисту.

З аналізу вищезазначених норм, слідує, що під час розгляду справи позивач повинен довести, а суд встановити факти або обставини, які б свідчили про порушення індивідуально виражених прав чи інтересів позивача з боку відповідача, внаслідок прийняття оскаржуваного рішення (наказів тощо).

Заінтересованість повинна мати правовий характер, який виявляється в тому, що рішення суду повинно мати правові наслідки для позивача.

Заінтересованість повинна мати об`єктивну основу. Юридична заінтересованість не випливає з факту звернення до суду, а повинна передувати йому.

Суд зазначає, що земельні ділянки, які бажав отримати позивач були включені до переліку земельних ділянок, права на які будуть виставлені на земельні торги ще до того, як ОСОБА_1 звернувся із відповідними клопотанням до ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області щодо їх отримання в користування.

Відтак, безпосередньо оскаржувані накази № 47 від 31 липня 2015 року та № 8-3193/15-20-СГ від 16.04.2020 не порушують прав та інтересів позивача у справі. Протилежного суду не доведено.

Частиною першою статті 2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, у задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.

Оскільки у задоволені адміністративного позову відмовлено, розподіл судових витрат згідно ст. 139 КАС України судом не здійснюється.

Керуючись ст.ст.2, 5, 9, 77, 132, 139, 143, 243-246, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

У задовленні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області (69095, м. Запоріжжя, вул. Українська, 50, код ЄДРПОУ 39820689) про визнання протиправними та скасування наказів,- відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення у повному обсязі складено та підписано 01.06.2021.

Суддя Л.Я. Максименко