
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
01 червня 2021 року м. Житомир справа № 240/7210/21
категорія 112030300
Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Лавренчук О.В.,
розглянувши питання дотримання строків при зверненні до адміністративного судув справі за позовом ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 до Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дитини: ОСОБА_2 17.04.2021 (відмітка пошти на конверті) звернулась до Житомирського окружного адміністарвтиного суду з позовною заявою у якій просить: зобовязати відповідача поновити на дитину із 17.07.2018 нарахування та виплату щомісячної грошової допомоги в розмірі, встановленому ст.37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Ухвалою судді Жтомисркього окружного адміністративного суду від 28 квітня 2021 року позовну заяву залишено без руху із встановленням позивачу строку для усунення недоліків шляхом надання до суду, зокрема, заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду, вказавши інші підстави для поновлення строку, ніж ті, що вказані у заяві, яка подана до суду.
Відділом документального азбезпечення суду 28.05.2021 зареєстровано заяву ОСОБА_1 про поновлення строку звернення до суду. В обгрунтування заяви вказує, що отримуючи виплати не знає, що входить до структури цієї виплати, чи включена ьуди доплата у розмірі 2,10 грн і тому щомісячно з цього приводу звертатись у відповідний орган не має можливості і позбавлено сенсу. Про те, що належні по Закону виплати не отримує, дізналась при зверненні до відповідача. Окрім того, у заяві позивач посилається на постанову ВС у справі №510/1286/16-а.
Суд дослідивши матеріали справи, заяву про поновлення строку на звернення до адміністративного суду, зазначає наступне.
Приписами ч. 2 ст. 122 КАС України визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Однак, поняття "повинен був дізнатися" необхідно розуміти як неможливість незнання, високу вірогідність, можливість дізнатися про порушення своїх прав. Зокрема, особа має можливість дізнатися про порушення своїх прав, якщо їй відомо про обставини прийняття рішення чи вчинення дій і у неї відсутні перешкоди для того, щоб дізнатися про те, яке рішення прийняте або які дії вчинені (постанова Верховного Суду від 21.02.2020 №340/1019/19).
Отже, незнання чи небажання позивача дізнатись про складові виплат, що вона отримує щомісця, не є поважними причинами пропуску строку звернення до суду.
Суд вважає, що отримання позивачем листа відповідача у відповідь на заяву позивача не змінює момент, з якого позивач повинна була дізнатись про порушення своїх прав, а свідчить лише про час, коли позивач почала вчиняти дії щодо реалізації свого права і ця дата не пов`язується з початком перебігу строку звернення до суду в даному випадку, оскільки такі дії позивач почала вчиняти більш ніж через 2 років після отримання виплат на дитину за липень 2018 року.
Окрім того, судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав у постанові від 31 березня 2021 року у справі № 240/12017/19 наголошує на тому, що отримувач щомісячних періодичних платежів має реальну, об`єктивну можливість виявити належну зацікавленість та вчинити активні дії з метою отримання інформації про рішення, на підставі якого було здійснено призначення виплати чи був здійснений її перерахунок, з яких складових вона складається, як обрахована та на підставі яких нормативно-правових актів був здійснений саме такий її розрахунок чи розрахунок її складових. Отже, з дня отримання періодичної виплатиособою, якій призначена пенсія вона вважається такою, що повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи законних інтересів.
Доводів, які б свідчили про наявність об`єктивно непереборних обставин, пов`язаних з дійсними істотними перешкодами та труднощами для своєчасного вчинення дій щодо звернення до суду з позовом за захистом порушеного права, протягом установленого законом строку, позивачем не наведено.
Частиною 2 статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Таким чином, позовні вимоги належать розгляду за шість місяців, що передували моменту звернення з позовом до суду, тобто з 17.10.2020, а позовну заяву в частині позовних вимог за період з 17.07.2018 по 16.10.2020 належить повернути.
Відповідно до п. 9 ч. 4 ст. 169 Кодексу адміністравтиного судочинства України, позовна заява повертається позивачеві у випадках, передбачених частиною другою статті 123 цього Кодексу.
Враховуючи вищевикладене суд дійшов висновку, що позивачем пропущено строк звернення до суду з адміністративним позовом в частині позовних вимог, а тому наявні правові підстави для повернення адміністративного позову в частині позовних вимог.
Керуючись статтями 248, 250, 256 Кодексу адміністративного судочинства України,
ухвалив:
Визнати неповажними підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду.
Адміністративний позов ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дитини: ОСОБА_2 до Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області в частині позовних вимог про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області здійснити за період з 17.07.2018 по 16.10.2020 нарахування та виплату на дитину щомісячної грошової допомоги в розмірі, встановленому ст.37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - повернути.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення за правилами, встановленими статтями 293-297 кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Лавренчук