
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
02 червня 2021 р. Справа №200/6691/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Черникова А.О., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Донецького прикордонного загіну Державної прикордонної служби України Військової частини 9937 про визнання протиправним та скасування доган, визнання протиправним та скасуванням наказу, поновлення на військову службу з виплатою утримання за вимушені прогули, -
В С Т А Н О В И В:
01 червня 2021 року ОСОБА_1 (далі – позивач), через свого представника, адвоката Здора Костянтина Семеновича, який діє на підставі ордеру серії АА № 120429 від 14 травня 2021 року, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Донецького прикордонного загіну Державної прикордонної служби України Військової частини 9937 (далі – відповідач), в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати: догану від 10 березня 2021 року, догану від 19 березня 2021 року, догану від 29 березня 2021 року, сувору догану від 18 квітня 2021 року;
- визнати протиправним та скасувати Наказ командира військової частини 9937 від 12 травня 2021 року № 287 - ОС про припинення (розірвання) контракту, звільнення з військової служби та виключення зі списків особового складу військової частини;
- поновити позивача на військову службу на посадах сержантського та старшинського складу з виплатою утримання за вимушені прогули.
Частиною першою статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) передбачено, що суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Згідно із частиною 3 статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України від 08 липня 2011 року № 3674-VI «Про судовий збір» (далі - Закон № 3674-VI).
Судовий збір - це збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат (частина перша статті 1 Закону № 3674-VI).
Позивач посилається, як на підставу звільнення від сплати судового збору, на статтю 5 Закону № 3674-V, а саме про наявність прав на його звільнення з військової служби.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 5 Закону № 3674-VI від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються: позивачі - у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі.
Суд наголошує, що пільга щодо сплати судового збору, передбачена пунктом 1 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір», згідно з якою від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі - у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі, не поширюється на вимоги позивачів про визнання протиправним та скасування наказу, яким накладено дисциплінарні стягнення під час проходження військової служби.
Отже, позивач звернувшись до суду з цим позовом, має на меті захистити свої права під час проходження військової служби у зв`язку із застосуванням до нього дисциплінарних стягнень.
Згідно із частиною 3 статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Зі змісту позовної заяви слідує, що позовні вимоги мають немайновий характер.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Згідно ч. 1 ст. 4 Законом України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» від 15 грудня 2020 року № 1082-IХ, з 1 січня 2021 року встановлено прожитковий мінімум працездатних осіб на місяць у розмірі 2 270, 00 гривень.
Згідно з пп. 1 п. 3 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою ставка судового збору встановлена - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Частиною 3 статті 6 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що у разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Так, позивач у позовній заяві просить визнати протиправним та скасувати дисциплінарні стягнення у вигляді: догани від 10 березня 2021 року, догани від 19 березня 2021 року, догани від 29 березня 2021 року, суворої догани від 18 квітня 2021 року, наказ командира військової частини 9937 від 12 травня 2021 року № 287-ОС.
З огляду на вищевикладене, предмет позову та заявлені позовні вимоги до відповідача охоплює 5 окремих вимог немайнового характеру, у зв`язку з чим, позивач повинен сплатити судовий збір за подання позовної заяви немайнового характеру в розмірі 4 540,00 грн. (0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб х 5 позовних вимог немайнового характеру).
У зв`язку з чим, позивач повинен сплатити за подання даного адміністративного позову судовий збір за позовну вимогу немайнового характеру у сумі 4 540,090 грн. за наступними реквізитами: UA 308999980313111206084005658, отримувач коштів: Донецьке ГУК/Слов`янська МТГ/22030101, код отримувача за ЄДРПОУ: 37967785, банк отримувача – Казначейство України (ел. адм. подат.), МФО 899998, код класифікації доходів бюджету: 22030101, із зазначенням призначення платежу: *;101;_____(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків – фізичної особи (завжди має 10 цифр), судовий збір, за позовом ___(ПІБ чи назва установи, організації позивача), Донецький окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа).
Окрім того, суд зазначає наступне.
Згідно з частиною 6 статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
За змістом частини 2 статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Частиною 5 статті 122 КАС України визначено, що для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Представником позивача разом із позовною заявою подано заяву про поновлення строку оскарження дисциплінарних стягнення у вигляді догани від 10 березня 2021 року, догани від 19 березня 2021 року, догани 29 березня 2021 року, суворої догани від 18 квітня 2021 року з посиланням на те, що позивач був ознайомлений з цими документами під час попередження про звільнення з військової служби, а саме: 28 квітня 2021 року. У зв`язку з чим, просить поновити строк звернення до суду.
Критеріями оцінки причин поважності пропуску строку звернення до суду є: 1) обставина або кілька обставин, яка безпосередньо унеможливлює або ускладнює можливість вчинення процесуальних дій у визначений законом строк (є причиною); 2) обставина, яка виникла об`єктивно, незалежно від волі особи, яка пропустила строк; 3) ця причина виникла або тривала протягом строку, який пропущено; 4) ця обставина підтверджується належними і допустимими засобами доказування.
При цьому, поважними причинами можуть визнаватися лише такі обставини, які є об`єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з адміністративним позовом, пов`язані з дійсно істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій та підтверджені належним чином.
Отже, поновленню підлягають лише порушені з поважних причин процесуальні строки, встановлені законом. В свою чергу, поважною може бути визнано причину, яка носить об`єктивний характер, та з обставин незалежних від позивача унеможливила звернення до суду з адміністративним позовом.
Такий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 27.11.2018 р. у справі № 473/2236/17.
Суд зазначає, що процесуальний закон пов`язує початок обчислення процесуального строку на звернення до суду з моментом, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про факт порушення своїх прав, свобод чи інтересів, та не пов`язує обчислення такого строку з моментом ознайомлення з підставами такого порушення, зокрема і доказами на підтвердження порушення.
Так, позивачем надана копія ухвали суду від 14 квітня 2021 року, в якій зазначено, що 07 квітня 2021 року у період часу з 9.53 годин по 10.02 годин, в ході огляду у службовому кабінеті № 508 у адміністративному приміщенні Іллічівської районної адміністрації, було вилучено водійське посвідчення на ім`я ОСОБА_1 , який останній добровільно видав, оскільки воно мала ознаки підробки.
Отже, позивачу були відомі обставини вчинених ним правопорушень.
У зв`язку з чим, суд дійшов висновку, що підстави, зазначені позивачем у заяві про поновлення строків на подання позовної заяви є неповажними, оскільки не підтверджені відповідними доказами.
Таким чином, позивачу слід навести суду інші підстави поважності пропуску строку звернення до суду з наданням відповідних доказів.
Відповідно до частини 1 статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Відповідно до п. 5 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються: виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Відповідно до частини 4 статті 161 КАС України позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Проте, позивач не надає копії оспорюваних наказів про дисциплінарні стягнення у вигляді догани від 10 березня 2021 року, догани від 19 березня 2021 року, догани від 29 березня 2021 року, суворої догани від 18 квітня 2021 року.
Відповідно до частини 2 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Таким чином, позовна заява підлягає залишенню без руху з наданням позивачу строку для усунення вказаних недоліків.
На підставі викладеного, керуючись статтями 123, 160, 161, 169, 171, 172, 248, 256, 294 КАС України, суддя, -
УХ В А Л И В:
Визнати неповажними підстави, вказані представником позивача у заяві про поновлення строків оскарження дисциплінарних стягнень за подання позовної заяви.
Позовну заяву ОСОБА_1 до Донецького прикордонного загіну Державної прикордонної служби України Військової частини 9937 про визнання протиправним та скасування доган, визнання протиправним та скасуванням наказу, поновлення на військову службу з виплатою утримання за вимушені прогули, - залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом 10 днів з дня отримання копії даної ухвали шляхом надання до суду:
- належного документа про сплату судового збору за подання даного адміністративного позову вимоги немайнового характеру в розмірі 4 540,00 грн.;
- обґрунтування інших підстав поважності пропуску строку звернення до суду з наданням відповідних доказів;
- копії наказів про дисциплінарні стягнення у вигляді догани від 10 березня 2021 року, догани від 19 березня 2021 року, догани від 29 березня 2021 року, суворої догани від 18 квітня 2021 року.
Роз`яснити позивачу, що в разі, якщо він не усуне недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк, позовна заява буде йому повернута.
Повернення позовної заяви не позбавляє позивача права повторного звернення до суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання.
Суддя А.О.Черникова