
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
01 червня 2021 р. Справа №200/12183/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Голошивця І.О., розглянувши питання про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду по справі №200/12183/19-а за позовом ОСОБА_1 до Маріупольського об`єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
У квітні 2020 року представник позивача звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з заявою про накладання штрафу по справі №200/12183/19-а на начальника Маріупольського об`єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області за невиконання рішення суду від 18.11.2019 по справі 200/12183/19-а.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 18.11.2019 по справі 200/12183/19-а, адміністративний позов ОСОБА_1 до Маріупольського об`єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії – задоволено частково.
Визнано протиправними дії Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_1 за період з 01.02.2017 по 31.08.2019.
Зобов`язано Маріупольське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області нарахувати та сплатити ОСОБА_1 суми пенсії по інвалідності за період з 01.02.2017 по 31.08.2019 у розмірі 48356, 06 грн.
В частині присудження виплати пенсії в межах суми стягнення за один місяць рішення суду визнано таким, що виконується негайно.
В іншій частині позовних вимог – відмовлено.
Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 25.01.2021 зобов`язано Маріупольське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області подати звіт до суду першої інстанції про виконання рішення суду у справі № 200/12183/19-а у десятиденний строк з моменту отримання копії постанови.
10.03.2021 відповідачем надано до суду звіт про виконання рішення. Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду 27.04.2021 у задоволенні заяви представника позивача про накладення штрафу по справі №200/12183/19-а на начальника Маріупольського об`єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області - відмовлено.
Зобов`язано Маріупольське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області протягом одного місяця з дня отримання цієї ухвали подати звіт про виконання судового рішення від 18.11.2019 по справі №200/12183/19-а. 01.06.2021 до суду було надано звіт про виконання рішення суду, в якому зокрема зазначено, що з метою виконання рішення суду в частині виплати пенсії, управлінням було спрямовано лист Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області окремо по ОСОБА_1 , щодо потреби сплати коштів у розмірі 51508,71 грн., а також щодо встановлення судового контролю з даного приводу. Управління продовжує систематично спрямовувати інформацію про необхідність виділення коштів для виконання рішення суду по відношенню до ОСОБА_1 .
Розглянувши матеріали справи, суд зазначає наступне.
Статтею 382 КАС України передбачено підстави та порядок встановлення судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах.
У відповідності до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до ч. 2 ст. 382 КАС України за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Отже, з вказаних законодавчих положень вбачається, що судом можуть бути вжиті заходи реагування судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах у формі встановлення нового строку для подачі звіту, накладення штрафу на особу відповідальну за виконання рішення суду.
Поряд з тим, суд зауважує, що такі заходи судового контролю підлягають до застосування у разі неподання звіту суб`єктом владних повноважень про виконання рішення суду або якщо в поданому звіті причини не виконання чи неповного виконання судового рішення є неповажними.
Європейський Суд з прав людини звертав увагу, що судове та виконавче провадження є першою та другою стадіями у загальному провадженні (рішення у справі “Скордіно проти Італії” (Scordino v. Italy). Таким чином, виконання рішення не відокремлюється від судового розгляду і провадження повинно розглядатися загалом (рішення у справі “Сіка проти Словаччини” (Sika v. Slovaki), №2132/02, пп. 24-27, від 13.06.2006, пп. 18 рішення “Ліпісвіцька проти України”№11944/05 від 12.05.2011).
У рішеннях Європейського Суду з прав людини у справах “Бурдов проти Росії” від 07.05.2002, “Ромашов проти України” від 27.07.2004, “Шаренок проти України” від 22.02.2004 зазначається, що право на судовий захист було б ілюзорним, якби правова система держави дозволяла щоб остаточне зобов`язувальне рішення залишалося бездієвим на шкоду одній із сторін; виконання рішення, винесеного будь-яким судом, має вважатися невід`ємною частиною судового процесу.
Аналіз зазначених вище рішень Європейського Суду з прав людини свідчить про те, що з метою забезпечення права особи на ефективний судовий захист в адміністративному судочинстві існує інститут судового контролю за виконанням судового рішення. Судовий контроль - це спеціальний вид провадження в адміністративному судочинстві, відмінний від позовного, що має спеціальну мету та полягає не у вирішенні нового публічно-правового спору, а у перевірці всіх обставин, що перешкоджають виконанню такої постанови суду та відновленню порушених прав особи-позивача.
За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
У Рішенні від 30.06.2009 № 16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб`єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової.
З огляду на викладене, суд вправі вживати заходи судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах у формі встановлення нового строку для подання звіту та накладення штрафу на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення суду.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, Маріупольським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області неодноразово було направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області запити щодо фінансування виплати пенсії за рішенням суду.
Не будучі розпорядником бюджетних коштів, управління не має можливості виконати рішення суду самостійно.
З огляду на викладене, із врахуванням часткового виконання Маріупольським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області судового рішення, яке набрало законної сили, оскільки здійснено лише нарахування позивачу пенсії у зв`язку з порушенням строків виплати пенсії без виплати заборгованості, суд дійшов висновку про наявність підстав для встановлення нового строку для подання звіту.
У зв`язку з тим, що відповідачем у встановлений судом строк не виконано у повному обсязі судове рішення та у зв`язку з відсутністю можливості відповідача самостійно формувати бюджет, суд вважає необхідним направити дану ухвалу Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області та Пенсійному фонду України для вирішення питання щодо виконання судового рішення.
Керуючись статтями 241, 243, 248, 256, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Зобов`язати Маріупольське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області протягом одного місяця з дня отримання цієї ухвали подати звіт про виконання судового рішення від 18.11.2019 по справі 200/12183/19-а.
Копію ухвали направити учасникам справи, Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області та Пенсійному фонду України для виконання рішення.
Ухвала набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 256 КАС України, і може бути оскаржена до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги до Донецького окружного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня складання повного тексту ухвали.
Суддя І.О. Голошивець