Постанова № 97345243, 01.06.2021, Олешківський районний суд Херсонської області (до 25.04.2025 - Цюрупинський районний суд Херсонської області)

Дата ухвалення
01.06.2021
Номер справи
664/748/21
Номер документу
97345243
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

01.06.2021

Справа № 664/748/21

Провадження № 3/664/656/21

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 червня 2021 року м. Олешки

Суддя Цюрупинського районного суду Херсонської області Яценко О.М., за участі особи, яка притягується до адміністративної відповідальності – ОСОБА_1 , захисника – адвоката Рощина В.С., розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності відносно:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,

-за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП,

в с т а н о в и в :

18 березня 2021 року о 01:55 год. на 233 км а/д Одеса-мелітополь-Новоазовськ ОСОБА_1 керував транспортним засобом – автомобілем марки «Renault», д.н.з. « НОМЕР_2 », з явними ознаками наркотичного сп`яніння, а саме: звужені зіниці очей, які не реагують на світло, поведінка, яка не відповідає обстановці, жвава мова, від проходження медичного огляду в медичному закладі для визначення стану наркотичного сп`яніння відмовився в присутності двох свідків, чим порушив п.2.5. Правил дорожнього руху України.

Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 та його захисник – адвокат Рощин В.С. подане клопотання про закриття справи про адміністративне правопорушення підтримали, оскільки у ОСОБА_1 не було ознак наркотичного сп`яніння, що підтверджено поясненнями свідка, допитаному у судовому засіданні. Крім того, інспектор, якого також було допитано у судовому засіданні, не підтвердив наявність у ОСОБА_1 ознак наркотичного сп`яніння, не надано доказів зазначеного, а також не запропонував ОСОБА_1 огляд на місці зупинки та не склав направлення на огляд. У зв`язку із тим, що матеріали не містять доказів вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, просять провадження закрити у зв`язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Інспектор СРПП Куреня М.В. у судовому засіданні пояснив, що 18.03.2021 року у нічний час ним на стаціонарному посту «Пасат» було зупинено транспортний засіб під керуванням ОСОБА_1 за порушення ПДР України, а саме водій не був пристебнутий. Під час зупинки у ОСОБА_1 були виявлені явні ознаки наркотичного сп`яніння, а саме зіниці не реагували на світло (перевіряв телефоном, стаціонарний пост добре освітлений), мав жваву мову – витягував слова, була поведінка, яка не відповідала обстановці, а саме водій рухи не відповідали нормальному стану особи. Крім того, ОСОБА_1 особисто підтвердив своє знаходження у стані наркотичного сп`яніння, про що ним особисто надані пояснення у протоколі, від підпису протоколу він не відмовлявся. У зв`язку із відсутністю можливості провести освідування на визначення стану наркотичного сп`яніння на місці зупинки, пройти такий огляд ним запропоновано не було, пропонувалося пройти огляд в медичному закладі для визначення стану наркотичного сп`яніння, від проходження якого відмовився в присутності двох свідків. Від керування транспортним засобом ОСОБА_1 було відсторонено, керування передано іншій особі, якій зателефонував ОСОБА_1 ..

Свідок ОСОБА_2 у судовому засіданні пояснив, що 18.03.2021 року йому зателефонував ОСОБА_1 , який є товаришем по роботі, та попросив приїхати, оскільки потрібно передати керування його транспортним засобом іншій особі через його зупинку на посту. Приблизно о 04:00-04:30 год. він під`їхав до моста, звідки його забрав працівник поліції. Під відео йому було передано керування транспортним засобом, проте за кермо сів ОСОБА_1 .. Ознак наркотичного сп`яніння у ОСОБА_1 він не бачив.

Заслухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, захисника, інспектора, свідка, перевіривши матеріали справи та дослідивши надані докази, приходжу наступного висновку.

Відповідно до ч. 1 ст. 130 КУпАП до адміністративної відповідальності притягуються особи, які знаходяться в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Згідно п. 12 розділу ІІ Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС України та МОЗ України від 09 листопада 2015 року №1452/735, у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров`я.

Відповідно до п.4 розділу 1 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС України та МОЗ України від 09 листопада 2015 року №1452/735, ознаками наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, є: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп`яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість.

Пунктами 1 та 3 Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої Наказом МВС України від 07.11.2015 року № 1395, водії, стосовно яких у поліцейських є достатні підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами та огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду на стан сп`яніння і проведення такого огляду здійснюються відповідно до Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року № 1103 (зі змінами).

Відповідно до п. 3 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року № 1103 огляд проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ і Держспоживстандартом; лікарем закладу охорони здоров`я (в сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).

Отже поліцейський вправі пред`явити до водія транспортного засобу вимогу пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану наркотичного сп`яніння лише за наявності підстав вважати, що водій перебуває в стані наркотичного сп`яніння згідно з ознаками такого стану.

Враховуючи те, що інспектором СРПП ВП № 2 Херсонського РУП ГУНП в Херсонській області Куренею М.В. були встановлені очевидні ознаки наркотичного сп`яніння у водія ОСОБА_1 , які відображені у протоколі про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 155156 від 18.03.2021 року у відповідності до вищевказаної Інструкції, що підтверджується доданим до справи про адміністративне правопорушення відеозаписом, письмовими поясненнями свідків, які написані ними особисто, а також особистими поясненнями ОСОБА_1 , наданими ним під час зупинки його транспортного засобу, а тому вимога поліцейського на проходження медичного огляду для визначення стану наркотичного сп`яніння є обґрунтованою та законною. Пояснення свідка ОСОБА_2 щодо того, що він не бачив у ОСОБА_1 ознак наркотичного сп`яніння, суддею приймаються критично, оскільки свідок бачив особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, через значний проміжок часу – декілька годин після зупинки транспортного засобу.

Крім того, враховуючи відсутність на стаціонарному посту «Пасат» та у інспектора СРПП ВП № 2 Херсонського РУП ГУНП в Херсонській області спеціального технічного засобу, дозволеного до застосування МОЗ і Держспоживстандартом, особі, яка притягується до адміністративної відповідальності, проходження огляду для визначення стану наркотичного сп`яніння не пропонувалося, у протоколі відмова від зазначеного огляду ОСОБА_1 не зазначена, зафіксовано лише відмову від проходження медичного огляду в медичному закладі для визначення стану наркотичного сп`яніння.

Таким чином, дії особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 правильно кваліфіковані за ч. 1 ст. 130 КУпАП.

Враховуючи тяжкість вчиненого правопорушення, перше притягнення до адміністративної відповідальності, наявність посвідчення водія, вважаю за необхідне призначити ОСОБА_1 міру адміністративного стягнення у вигляді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами.

Керуючись ст.ст. 283, 284 КУпАП, суддя

п о с т а н о в и в :

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у розмірі однієї тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян в сумі 17000,00 гривень (сімнадцять тисяч гривень 00 коп.) з позбавленням права керування транспортними засобами строком на один рік (Отримувач: ГУК у Херсон обл/Херсон обл/21081300, код отримувача (ЄДРПОУ): 37959517, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку (МФО): 899998, номер рахунку: UA578999980313090149000021001, код класифікації доходів бюджету: 21081300, найменування коду класифікації доходів бюджету: Адмін. штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, протокол про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 155156 від 18.03.2021 року).

Стягнути зі ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 454,00 грн. (стягувач: Державна судова адміністрація України, код ЕДРПОУ: 26255795, місце знаходження:вул.Липська,18/5 м. Київ,01601; отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106; код за ЄДРПОУ: 37993783; банк отримувача: Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві; код банку отримувача: 899998; рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106, постанова №664/748/21 від 01.06.2021 року).

Постанова може бути оскаржена до Херсонського апеляційного суду через Цюрупинський районний суд протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя: О. М. Яценко