
Провадження №3/760/4504/21
у справі №760/9454/21
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 травня 2021 року суддя Солом`янського районного суду м. Києва Шереметьєва Л. А., при секретарі Фареник А.О., за участю представника Київської митниці Державної митної служби України Юрківа В.В., представника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли від Київської митниці Державної митної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: Україна, м. Мелітополь, місце постійного проживання зі слів громадянина: АДРЕСА_1 , місце роботи: Ізраїль, приватний підприємець, паспорт громадянина Ізраїлю для виїзду за кордон: НОМЕР_1 , виданий 11.01.2012; орган, що видав Karmiel, за порушення митних правил, передбачене ст. 471 МК України, суд
В С Т А Н О В И В :
22 березня 2021 року о 09 год. 50 хв. для проходження митного контролю в зоні митного контролю залу «Приліт» терміналу «D» ДП МА «Бориспіль» поступив ОСОБА_2 ( ОСОБА_2 ), що прибув до України з Ізраїлю, м. Тель-Авів, рейсом PS 778, авіакомпанії «МАУ». Для проходження митного контролю ОСОБА_2 ( ОСОБА_2 ) своїми діями обрав канал, позначений символами зеленого кольору - «зелений коридор», тим самим, відповідно до ч. 5 ст. 366 МК України заявив про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та обмеження щодо ввезення на митну територію України, тобто своїми діями засвідчив факти, що мають юридичне значення.
Відповідно до положень ч.2 ст. 366 МК України канал, позначений символами зеленого кольору - «Зелений коридор» призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню.
Відповідно до положень ч. 4 ст. 366 МК України громадянин, який переміщує товари через митний кордон самостійно обирає відповідний канал («зелений коридор» або «червоний коридор») для проходження митного контролю.
При цьому перетин особою (громадянином), що переміщує товари через митний кордон - «зеленої лінії», згідно положень Наказу Міністерства Фінансів України № 671 від 03.08.2018р. «Про затвердження Порядку виконання митних формальностей на повітряному транспорті», яка позначає початок «зеленого коридору», вказує, що для проходження митного контролю особою (громадянином) обрано «зелений коридор», і декларування переміщуваних товарів здійснюється шляхом вчинення дій.
На підставі положень п. 4 ст. 336 та ст. 342 Митного Кодексу України, в якості використання однієї з форм митного контролю, співробітниками митниці було проведено усне опитування ОСОБА_2 ( ОСОБА_2 ). На запитання співробітників митниці ОСОБА_2 ( ОСОБА_2 ) повідомив, що переміщує через митний кордон України приблизно 20 500, 00 дол. США.
Після проведення опитування ОСОБА_2 ( ОСОБА_2 ) було запропоновано пред`явити всю готівку в службовому приміщенні митниці. Громадянином було видано готівку в розмірі 20886, 00 дол. США, що знаходились в окремому відділенні сумки пасажира. (ручна поклажа).
Готівка переміщувалась без ознак приховування.
Зі слів ОСОБА_2 ( ОСОБА_2 ) 12 086, 00 дол. США належить йому особисто, а інша частина - 8 800, 00 дол. США належить його товаришу, який прилетів разом з ним. Готівка була перерахована в службовому приміщенні митниців його присутності.
Відповідно до приписів Постанови Правління НБУ № 3 від 02.01.2019 року «Про затвердження Положення про транскордонне переміщення валютних цінностей» та Постанови Правління НБУ № 5 від 02.01.2019 року «Про затвердження Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті» фізичні особи (резиденти та нерезиденти) ввозять в Україну та вивозять за межі України готівкову валюту і банківські метали в сумі/вартістю, що не перевищує в еквіваленті 10000 євро, без письмового декларування митному органу.
Фізична особа ввозить в Україну та вивозить за межі України готівкову валюту і банківські метали в сумі/вартістю, що дорівнює або перевищує в еквіваленті 10000 євро, за умови її письмового декларування митному органу в повному обсязі. При цьому перерахунок сум готівкової валюти і вартості банківських металів у євро для вимог вищевказаного «Положення…» здійснюється за офіційним курсом гривні до євро, установленим Національним банком України або за крос-курсом, визначеним згідно з офіційним курсом гривні до відповідних іноземних валют і банківських металів, установленим Національним банком, на день перетинання митного кордону України або на день пересилання готівкової валюти, банківських металів.
На підставі вищевикладених норм, з виявленої суми готівки ОСОБА_2 ( ОСОБА_2 ) було пропущено 11 886, 00 дол. США (еквівалент 9999 євро).
Оскільки ОСОБА_2 ( ОСОБА_2 ) самостійно, своїми діями, що були виражені у обранні для проходження митного контролю переміщуваною ним готівкової валюти обрав канал, що позначений символами зеленого кольору - «Зелений коридор», та на момент проходження митного контролю, належним чином заповненої митної декларації до митного оформлення не подав - в його діях та бездіяльності, під час проходження митного контролю в залі «Приліт» терміналу «Д» ДП МА «Бориспіль», вбачається порушення встановленого ст. 366 МК України порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, що в свою чергу, має ознаки наявності у діях та бездіяльності порушення митних правил, визначеного положеннями ст. 471 МК України.
Протокол № 0436/10000/21 складено на місці виявлення правопорушення - в зоні митного контролю залу «Приліт» терміналу «Д» ДП МА «Бориспіль».
За протоколом про порушення митних правил, на підставі положень ч. 3 ст.197, ст. 511 МК України у ОСОБА_2 ( ОСОБА_2 ) вилучено предмет правопорушення 9 000, 00 дол. США.
В судовому засіданні представник митного органу підтримав позицію Київської митниці Державної митної служби України, обставини, викладені в протоколі, та просив притягнути ОСОБА_2 ( ОСОБА_2 ) до адміністративної відповідальності за порушення митних правил.
Представник особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, в судовому засідання просив закрити провадження у справі у зв`язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Посилається на те, що ОСОБА_2 ( ОСОБА_2 ) їхав в Україну разом зі своїм товаришем. При собі мав 12 086, 00 дол. США.
Товариш дав йому на зберігання 8 800, 00 дол. США, оскільки не мав куди їх покласти та вперше їхав до України, тому хвилювався за таку суму грошей.
Після перельоту він був дуже втомленим, а тому забув віддати товаришу його кошти.
З правилами митного контролю знайомий, оскільки часто літає в Україну, не задекларував кошти, тому що вони були не його.
Заслухавши представника митного органу, представника особи, що притягується до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку прозакриття провадження в справі, виходячи з наступного.
Відповідно до статті 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи МК чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Стаття 471 МК України передбачає відповідальність особи за вчинення дій, щодо порушення встановленого порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через «зелений коридор», товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України, що тягне за собою накладення штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а у разі якщо безпосередніми предметами правопорушення є товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, - також конфіскацію цих товарів.
Наказом Міністерства фінансів України № 671 від 03.08.2018 року «Про затвердження Порядку виконання митних формальностей на повітряному транспорті» визначено, що перетин пасажиром «зеленої лінії», яка позначає початок «зеленого коридору», вказує, що для проходження митного контролю нею обрано «зелений коридор», і декларування здійснюється шляхом вчинення дій.
Громадянин самостійно обирає відповідний канал («зелений коридор» або «червоний коридор») для проходження митного контролю.
Відповідно до ст. 197 МК України у випадках, передбачених законом, на окремі товари встановлюються обмеження щодо їх переміщення через митний кордон України. Пропуск таких товарів через митний кордон України та їх митне оформлення здійснюються органами доходів і зборів на підставі отриманих з використанням засобів інформаційних технологій документів, які підтверджують дотримання зазначених обмежень, виданих державними органами, уповноваженими на здійснення відповідних контрольних функцій, іншими юридичними особами, уповноваженими на їх видачу, якщо подання таких документів органам доходів і зборів передбачено законами України.
Положеннями МК України запроваджена двоканальна система митного контролю товарів, що переміщуються через митний кордон України громадянами, яка дає громадянам змогу здійснювати декларування, обираючи один з двох каналів проходу (проїзду транспортними засобами особистого користування) через митний кордон України («зелений» та «червоний» коридори).
Згідно з ч. 5 ст. 366 МК України обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчить про факти, що мають юридичне значення.
Згідно з ч. 3 ст. 197 МК України обмеження щодо ввезення на митну територію України та вивезення за межі митної території України валютних цінностей, а також порядок переміщення їх через митний кордон України, у тому числі особливості декларування валютних цінностей (зокрема, визначення граничних сум валютних цінностей, які підлягають письмовому або усному декларуванню), можуть встановлюватися Національним банком України.
Судом встановлено, що 22 березня 2021 року о 09 год. 50 хв. для проходження митного контролю в зоні митного контролю залу «Приліт» терміналу «D» ДП МА «Бориспіль» поступив ОСОБА_2 ( ОСОБА_2 ), що прибув до України з Ізраїлю, м. Тель-Авів, рейсом PS 778 авіакомпанії «МАУ». Для проходження митного контролю ОСОБА_2 ( ОСОБА_2 ) своїми діями обрав канал, позначений символами зеленого кольору.
У ОСОБА_2 ( ОСОБА_2 ) під час перевірки було знайдено кошти в розмірі 20 886, 00 дол. США, що знаходились в окремому відділенні сумки пасажира (ручна поклажа). Готівка переміщувалась без ознак приховування.
ОСОБА_2 ( ОСОБА_2 ) та його представник зазначили, що він летів з товаришем, в доказ цьому було надано авіаквитки на двох осіб, бронювання яких відбувалося з банківської карти ОСОБА_2 .
Про суму готівкових коштів, які належали йому особисто, ОСОБА_2 заявив і при опитуванні представником митного органу після проходження митного контролю. При цьому також зазначив, що 8 800 доларів США належали його товаришу, з яким він летів.
Відповідно до статті 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи МК чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Згідно з частиною 1 статті 487 МК України провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до статті 10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачила її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Наведені вище обставини виключають у діях декларанта ОСОБА_2 ( ОСОБА_2 ) будь-яких ознак правопорушення, передбаченого статтею 471 МК України.
Відповідно до статті 495 МК України доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до адміністративної відповідальності ґрунтується на конституційних принципах та правових презумціях, які зумовлені визнанням і дією принципу верховенства права в Україні.
Притягнення до адміністративної відповідальності має здійснюватись у певному порядку, на підставі процесуальних норм, що регламентують провадження у справі про порушення норм законодавства.
Виходячи з викладеного вище, відсутності достатніх даних, які б вказували на умисні дії ОСОБА_2 ( ОСОБА_2 ), вчинені митним органом дії для митного оформлення лише частини товару та відсутності будь-якого обґрунтування відмови в проведенні митного оформлення однієї з одиниць поставленого товару, підстави для висновку про наявність у його діях порушення митних правил та притягнення до адміністративної відповідальності відсутні.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи викладене вище, провадження в справі підлягає закриттю.
Керуючись ст. ст. 1,8, 245, 247, 251-252, 265, 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст. ст. 3, 458, 465, 467, 471, 487-488, 491,495, 522,527 Митного кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Провадження в справі відносно ОСОБА_2 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: Україна, м. Мелітополь, місце постійного проживання зі слів громадянина: АДРЕСА_1 , місце роботи: Ізраїль, приватний підприємець, паспорт громадянина Ізраїлю для виїзду за кордон: НОМЕР_1 , виданий 11.01.2012; орган, що видав Karmiel, закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або органом доходів і зборів, який здійснював провадження у цій справі, до Київського апеляційного суду через Солом`янський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя Л.А. Шереметьєва