
Справа № 681/309/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 травня 2021 року
Полонський районний суд Хмельницької області
в складі: головуючого - судді Горщар А.Г.
з участю секретаря судових засідань Салюк Т.М.
представника позивача ОСОБА_1 та відповідача
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Полонне за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін цивільну справу за позовом комунального підприємства Полонської міської ради «Благоустрій» до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, -
встановив:
У березні 2021 року комунальне підприємство Полонської міської ради «Благоустрій» (далі Підприємство) звернулось до суду з позовом, у якому просило стягнути з ОСОБА_2 заборгованість по оплаті послуг з утримання будинку, споруд та прибудинкової території в сумі 45276,36 грн., а також судові витрати.
Позов мотивований тим, що відповідач проживає у АДРЕСА_1 , та є споживачем зазначених послуг, яке надає Підприємство, проте ОСОБА_2 відмовляється укласти договір про надання послуг з утримання будинку, споруд та прибудинкової території, а також не сплачує їх вартість, внаслідок чого у нього за період з 01.03.2018 року по 28.02.2021 року утворилась заборгованість на загальну суму 45276,36 грн.
В ході судового розгляду справи представник Підприємства позов підтримала і просила задовольнити його вимоги в повному обсязі.
Відповідач відзив на позов не подав, проте в судовому засіданні позов не визнав, пояснив, що він не бажає укладати вищезгаданий договір з Підприємством, оскільки останнє неякісно та не в повному обсязі надає послуги з утримання багатоквартирного будинку і прибудинкової території, в якому він проживає та є власником квартири АДРЕСА_1 , а тому з цих підстав оплату не сплачує. Крім цього ОСОБА_2 зазначав, що працівники Підприємства біля будинку здійснювали косіння трави, вивіз сміття, фарбували дитячий майданчик, чистили каналізацію, ремонтували освітлення у під`їзді, проводили його побілку та фарбування. Не заперечив також, що під`їзди освітлюються за кошти позивача. Заслухавши пояснення сторін, показання допитаного свідка, дослідивши матеріали справи, суд зазначає про таке.
Встановлено, що ОСОБА_2 є власником квартири АДРЕСА_1 , де фактично проживає, що сторонами визнається.
Відповідно до даних рішення 37-ї сесії І-го скликання Полонської міської ради об`єднаної територіальної громади № 13 від 06.10.2017 р. КП ПМР «Благоустрій» визначене виконавцем робіт по утриманню будинків, споруд та прибудинкових територій (а.с.6).
Рішенням виконавчого комітету Полонської міської ради ОТГ № 188 від 27.10.2017 року встановлено тарифи на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій на території м. Полонне (а.с.7). Загальний розмір тарифу для будинку АДРЕСА_1 складає 2,67 грн. (а.с.8-9).
Згідно розрахунку заборгованості споживача ОСОБА_2 наявна заборгованість загальною сумою 4527,36 грн. (а.с.5).
Відповідно до даних актів виконаних робіт (а.с.10-50) Підприємство у період 2018-2020 років виконувало роботи по утриманню будинку та прибудинкової території по АДРЕСА_1 , зокрема косіння трави, прочищення каналізації, ремонт водопроводу, поточний ремонт сходових клітин, вирізка кущів, підрізка дерев, встановлення світильників, вивіз сміття та обрізок дерев, ремонт покрівлі, фарбування металевих конструкцій дитячого майданчика, ремонт освітлення тощо.
За даними довідок (а.с.51-53) за освітлення сходових клітин та підвального приміщення житлового будинку по АДРЕСА_1 було спожито електроенергії в 2018 році 759 кВт на суму 12751 грн., в 2019 році - 345 кВт на суму 5796 грн., в 2020 році - 212 кВт на суму 3561 грн.
Згідно довідок (а.с.54-56) Підприємством протягом 2018-2020 років здійснювалось прибирання прибудинкової території площею 1094 кв.м у сумі 525,26 грн. щомісяця.
Вирішуючи питання щодо законності позовних вимог, суд виходить із наступного.
За положеннями ст.5 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" (далі Закон) до житлово-комунальних послуг належать: 1) житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком, яка включає: забезпечення утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, якщо прибудинкова територія, за даними Державного земельного кадастру, знаходиться у власності або користуванні співвласників багатоквартирного будинку відповідно до вимог законодавства, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо;
купівля електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку;
поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку;
інші додаткові послуги, які можуть бути замовлені співвласниками багатоквартирного будинку;
2) комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
Статтею 7 Закону визначені права та обов`язки споживачів.
Так, правом споживача є одержання вчасно та належної якості житлово-комунальних послуг згідно із законодавством та умовами укладених договорів, а обов`язками - укладати договори про надання житлово-комунальних послуг у порядку і випадках, визначених законом; оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
Споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору (стаття 9 Закону).
Частиною першою статті 10 Закону встановлено, що ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги встановлюються за домовленістю сторін, крім випадків, коли відповідно до закону ціни (тарифи) є регульованими. У такому разі ціни (тарифи) встановлюються уповноваженими законом державними органами або органами місцевого самоврядування відповідно до закону.
Відповідно до ст.12 Закону надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах. Договори про надання житлово-комунальних послуг укладаються відповідно до типових або примірних договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України або іншими уповноваженими законом державними органами відповідно до закону.
Верховний Суд при розгляді у касаційному порядку справ № 686/14833/15-ц, № 638/11034/15-ц у постановах від 10.12.2018 року та від 13.11.2019 року вказав, зокрема про те, що споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними, а відсутність договору на надання житлово-комунальних послуг не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.
Питання щодо фактичного користування житлово-комунальними послугами входить до предмета доказування у справі та має істотне значення для її правильного вирішення.
Статті 12 та 81 ЦПК України встановлюють, зокрема, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Згідно ст.76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
За положеннями статей 77-80 ЦПК України докази мають бути: належними, які містять інформацію щодо предмета доказування; допустимими, одержані у порядку встановленому законом, при цьому обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування; достовірними, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи; та достатніми, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Позивачем надані вищевказані письмові докази (акти на виконання робіт, довідки про споживання електроенергії, про оплату за прибирання прибудинкової території), які об`єктивно вказують на те, що Підприємством фактично надавались житлово-комунальні послуги з утримання вищезгаданого багатоквартирного будинку та його прибудинкової території, а відповідач, як власник квартири у цьому будинку отримував такі послуги, користувався ними та не спростував належними і допустимими доказами зворотне, а відтак у нього виник обов`язок оплатити вартість цих послуг.
Згідно п.1 ч.2 ст.141 ЦПК України з ОСОБА_2 підлягає стягненню сплачений позивачем судовий збір.
Керуючись наведеним, ст.ст.13, 81, 141, 263-265, ч.1 ст.268, ст.ст.273, 279, 352, 354, 355 ЦПК України суд, -
ухвалив:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь комунального підприємства Полонської міської ради «Благоустрій» 4527 (чотири тисячі п`ятсот двадцять сім) грн. 36 коп. заборгованості за надані послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь позивача 2227 грн. понесених витрат по сплаті судового збору.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
На рішення суду учасниками справи може бути подана апеляційна скарга до Хмельницького апеляційного суду через Полонський районний суд протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Повне судове рішення складено - 02.06.2021 року.
Позивач - комунальне підприємство Полонської міської ради «Благоустрій», ідентифікаційний номер 39179627, місцезнаходження: м. Полонне, вул. Степана Бандери, б/н, Шепетівського району, Хмельницької області, поштовий індекс 30500.
Відповідач - ОСОБА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків cуду невідомий, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .
Головуючий: