
Справа № 930/2895/20
Провадження № 2/930/262/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06.05.2021 року Немирівський районний суд
Вінницької області
у складі: головуючого судді - Науменка С.М.
за участю: секретаря судового засідання – Андрущак Л.П.
учасників справи: представника позивача – ОСОБА_1 , представника відповідача - Оцупок Н.М.
розглянувши в судовому засіданні в м. Немирів, цивільну справу № 930/2895/20 за позовом ОСОБА_2 , представник позивача ОСОБА_1 до Немирівської районної Державної адміністрації про визнання протиправними та скасування розпорядження голови Немирівської РДА,-
ВСТАНОВИВ:
Представник позивача , звернулася до Немирівського районного суду Вінницької області з позовом до Немирівської районної Державної адміністрації про визнання протиправними та скасування розпорядження голови Немирівської РДА, відповідно до якого просила, визнати незаконними та скасувати розпорядження голови Немирівської РДА: від 10 жовтня 2019 року № 204 про надання ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 статусу дитини позбавленої батьківського піклування; від 24 жовтня 2019 року № 211 про встановлення над дитиною ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 опіки та призначення опікуна.
Мотивуючи позов тим, що позивач ОСОБА_2 є матір`ю малолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ..
10 жовтня 2019 року розпорядженням голови Немирівської РДА № 204 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 було надано статус дитини, позбавленої батьківського піклування.
24 жовтня 2019 року розпорядженням голови Немирівської РДА № 211 над дитиною ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 було встановлено опіку та призначено опікуна.
Представник позивача в позовній заяві вказує на те, що вказані розпорядження є протиправними та підлягають скасуванню з огляду на наступне.
Як зазначено у розпорядженні від 10.10.2019 року № 204, його було видано відповідно до положень наступних законодавчих та нормативно-правових актів: ст.ст. 2,22,41 Закону України «Про місцеві державні адміністрації»; ст. 4 Закону України «Про органи і служби для дітей та спеціальні установи для дітей»; Постанови КМУ від 24.09.2008 року № 866 «Питання діяльності органів опіки та піклування, пов`язаної із захистом прав дитини» (надалі - Постанова 866).
Питання, що стосуються дітей, позбавлених батьківського піклування, у тому числі щодо надання дитині такого статусу, регламентуються положеннями Постанови 866.
Так, згідно п. 22 Постанови 866, рішення про надання статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, приймається районною, районною у м. Києві та Севастополі держадміністрацією, виконавчим органом міської чи районної у місті ради за місцем походження такої дитини за поданням служби у справах дітей. У рішенні зазначаються прізвище, ім`я, по батькові дитини, дата народження, обставини, за яких вона залишилась без батьківського піклування, документи, які підтверджують ці обставини, та форма влаштування дитини.
Перелік підстав для надання статусу дитини, що позбавлена батьківського піклування, міститься у п.24 Постанови 866, зокрема, пп.9) цієї норми такою підставою визначено тривалу хворобу батьків, яка перешкоджає їм виконувати свої батьківські обов`язки, що підтверджується висновком медико-соціальної експертної комісії про наявність у батька, матері хвороби, що перешкоджає виконанню ними батьківських обов`язків, виданим у порядку, встановленому МОЗ.
Порядок видачі висновку лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров`я про наявність у батька, матері дитини тривалої хвороби, яка перешкоджає виконанню батьківських обов`язків, затверджено Наказом МОЗ Україні від 18.11.2013 року № 981. Згідно його пункту 8, - висновок ЛКК, підписаний усіма членами ЛКК та засвідчений печаткою закладу охорони здоров`я, у структурі якого створено ЛКК, надається працівникам служби у справах дітей за місцем виявлення дитини.
Розпорядження 204 про надання статусу дитини, позбавленої батьківського піклування стосовно ОСОБА_3 було видано на підставі свідоцтва про смерть батька дитини, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 та висновку ЛКК комунального некомерційного підприємства «Немирівська ЦРЛ НРР» № 366 від 19.07.2019 року про наявність у матері дитини тривалої хвороби, яка перешкоджає виконанню батьківських обов`язків.
Проте, як вбачається із висновку ЛКК, його видано про наявність тривалої хвороби, що перешкоджає виконанню батьківських обов`язків у ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо її сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . В той час як дата народження сина ОСОБА_2 - ОСОБА_3 - ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Водночас, сам висновок ЛКК не має юридичної сили та статусу документу, оскільки виданий та закріплений печаткою юридичної особи, яку припинено.
Немирівська районна державна адміністрація, надала до суду відзив, відповідно до якого позов не визнала та просила відмовити в його задоволенні в повному обсязі.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 , позов підтримала в повному обсязі та просила суд його задовольнити.
В судовому засіданні представник Немирівської ДРА Оцупок Н.М., позов не визнала в повному обсязі та просила відмовити в його задоволенні, пояснила суду, що вказані представник позивача помилки є технічними.
Суд заслухавши учасників справи, дослідивши матеріали позову, приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що відповідно до свідоцтва про народження ОСОБА_3 , його батьками є ОСОБА_4 та ОСОБА_2 (а.с. 9), батько ОСОБА_5 . ОСОБА_6 , помер ІНФОРМАЦІЯ_6 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 (а.с. 10), відповідно до розпорядження Немирівської РДА Вінницької області № 204 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , надано статус дитини, позбавленої батьківського піклування, вказане розпорядження який було видано на підставі свідоцтва про смерть батька дитини, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 та висновку лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров`я про наявність у батька, матері дитини тривалої хвороби, яка перешкоджає виконанню батьківських обов`язків № 316 про наявність у матері дитини тривалої хвороби, яка перешкоджає виконанню батьківських обов`язків (а.с. 11-13)., відповідно до розпорядження Немирівської РДА Вінницької області № 211 від 24 жовтня 2019 року, ОСОБА_7 призначене опікуном над ОСОБА_3 (а.с. 14).
Так, згідно відомостей ЄДР підприємств, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, за кодом ЄДРПОУ 01982614 зареєстровані наступні відомості: Немирівська центральна районна лікарня, організаційно-правова форма - комунальна організація (установа, заклад) . У графі «Дата та номер запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи, підстава для його внесення» значиться запис «Дата запису: 31.12.2018, Номер запису: 11601120027000235, Підстава: рішення щодо реорганізації»; Комунальне некомерційне підприємство "Немирівська міська лікарня" Немирівської міської ради вінницької області. У графі «Дата державної реєстрації. Дата та номер запису в Єдиному державному реєстрі про проведення державної реєстрації юридичної особи, що утворена в результаті перетворення» значиться запис: «Дата державної реєстрації 16.12.2003 р. Дата запису 31.12.2018. Номер запису 11601450000001137».
Як вбачається з наведених відомостей, 31.12.2018 року юридичну особу Немирівська ЦРЛ було припинено, про що внесено відповідний запис до ЄДР. Її правонаступником в результаті реорганізації з 31.12.2018 року є Немирівська міська лікарня.
Таким чином, станом на дату видачі висновку ЛКК - 19.07.2019 року, юридичної особи, яка його видала - «Немирівська ЦРЛ НРР» - не існувало. Водночас, висновок наявність у матері дитини тривалої хвороби, яка перешкоджає виконанню батьківських обов`язків, ЛКК діючої на той час юридичної особи - «Немирівська міська лікарня» - не видавався.
Відтак, розпорядження 204 було видано за відсутності передбаченої законом підстави, підтвердженої належним документом, виданим компетентною юридичною особою, що обумовлює протиправність цього акту індивідуальної дії та, відповідно, надає підстави для його скасування.
Розпорядження голови Немирівської РДА N° 211 про встановлення над ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 опіки та призначення йому опікуна є похіднім від розпорядження 204 та за умови його скасування втрачаються підстави для встановлення опіки над дитиною, у зв`язку з чим розпорядження 211 також підлягає скасуванню.
Стаття 55 Конституції проголошує, що права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» - розпорядження голови державної адміністрації, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, іншим актам законодавства або є недоцільними, неекономними, неефективними за очікуваними чи фактичними результатами, скасовуються Президентом України, головою місцевої державної адміністрації вищого рівня або в судовому порядку.
У відповідності до статті 17 Сімейного кодексу України орган опіки та піклування надає допомогу особі у здійсненні нею своїх сімейних прав та виконанні сімейних обов`язків в обсязі та в порядку, встановлених цим Кодексом та іншими нормативно-правовими актами.
Способами захисту сімейних прав та інтересів, зокрема, є визнання незаконними рішень, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб (пункт 8.частини другої статті 18 Сімейного кодексу України).
Визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб згідно з пунктом 10 частини другої статті 16 Цивільного кодексу України може бути способом захисту цивільних прав та інтересів.
Відповідно до частини першої статті 21 ЦК України суд визнає незаконним і скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий, зокрема, органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Відповідно до правової позиції Великої Палати Верховного Суду, висловленої ним у постанові від 29.08.2018 року у справі № 203/4901/16-ц, спори за участю суб`єкта владних повноважень, які стосуються захисту приватних інтересів у сфері сімейних відносин підлягають розгляду за правилами цивільного судочинства.
На підставі вище викладеного, ст. ст. 2, 12, 13, 76, 259, 263, 268, 273, 354 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати незаконними та скасувати розпорядження голови Немирівської РДА: від 10 жовтня 2019 року № 204 про надання ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 статусу дитини позбавленої батьківського піклування; від 24 жовтня 2019 року № 211 про встановлення над дитиною ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 опіки та призначення опікуна.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку передбаченому ст.ст.351-356 ЦПК України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Дата складення повного судового рішення – 11.05.2021.
Суддя: С.М. Науменко