
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 травня 2021 року м. Київ № 640/11629/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кармазіна О.А., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києвіпро визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити пені дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Головного управління ПФУ в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДР: 42098368), в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить суд:
1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку та виплаті з 01.03.2018 пенсії призначеної за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», за посадою заступника директора Департаменту фінансів Міністерства оборони України з урахуванням у складі грошового забезпечення посадового окладу (57 тарифний розряд) у сумі 9 730,0 гри, окладу за військовим званням «полковник» у сумі 1 480,0 грн, надбавки за вислугу років (50% від ПО+ОВЗ) - 5 605,0 грн, надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами (20% від ПО) - 1 946,0 грн, надбавки за особливості проходження служби (10% від ПО+ОВЗ+НВР) - 1681,5 грн, премії (10% від ПО) - 873,0 грн. без обмеження пенсії максимальним розміром.
2) зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві на підставі довідки Київського міського військового комісаріату № ВСЗ/1588 від 07.04.2020:
- здійснити з 01 березня 2018 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії призначеної за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», за посадою заступника директора Департаменту фінансів Міністерства оборони України з урахуванням посадового окладу (57 тарифний розряд) у сумі 9 730,0 грн, окладу за військовим званням «полковник» у сумі 1 480,0 грн, надбавки за вислугу років (50% від ПО+ОВЗ) - 5 605,0 грн, надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами (20% від ПО) - 1 946,0 грн, надбавки за особливості проходження служби (10% від ПО+ОВЗ+НВР) -1681,5 грн, премії (10% від ПО) - 873,0 гривень;
- виплату пенсії (з урахуванням збільшення згідно постанови КМУ від 28.12.2011 № 1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення», підвищення згідно статті 13 Закону України від 22.10.1993 №3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та цільової грошової допомоги передбаченої Законом України від 16.03.2004 №1603-1V «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та інвалідів війни») провести з 01.03.2018 без обмеження її максимальним розміром та виплатити суму недоплаченої частини основного розміру пенсії однією сумою з 01.03.2018.
Позиція позивача.
Позивач зазначає, що э полковником у відставці (ветеран війни - інвалід війни 2-ї гр., учасник бойових дій, ветеран військової служби). За наказом Міністра оборони України від 09 листопада 2006 року № 1587 з 30 листопада 2006 року був звільнений з військової служби у відставку за станом здоров`я з посади заступника директора департаменту-начальника відділу фінансового планування та формування бюджету Департаменту фінансів Міністерства оборони України. З 01 грудня 2006 року отримує пенсію, яка була призначена Київським міським військовим комісаріатом за нормами Закону України від 09.04.1992 № 2262- XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Позивач додає, що згідно Закону України від 03.04.2007 року № 857-V "Про внесення змін до деяких законів України щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", нарахування, призначення та виплата пенсій звільненим військовослужбовцям з 01 січня 2007 року здійснюються органами Пенсійного фонду України. У м. Києві з 01 січня 2007 року призначення, нарахування та виплату пенсій покладено на Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві.
При цьому, правова база призначення, нарахування та виплати пенсій військовослужбовцям, звільненим з незмінною.
Позивач також зазначає, що з дня звільнення пенсія йому була призначена з усіх складових видів грошового забезпечення, що були установлені на час його звільнення з військової служби, що разом складало 3308,97 гривень.
Проте, з 1 січня 2018 року на підставі пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» його право на отримання пенсії з урахуванням усіх складових видів грошового забезпечення було звужене, чим порушено норми статті 22 Конституції України. Як наслідок, позивач отримує пенсію, обчислену лише з трьох складових видів грошового забезпечення, а саме: 1) посадовий оклад - 9 730 грн; 2) оклад за в/званням- 1 480 грн; 3) процентна надбавка за вислугу років- 5 605 грн (50% від посадового окладу за військовим званням).
Між тим, як зазначає позивач, Окружний адмініст ративний суд міста Києва у судовій справі № 826/3858/18 від 12 грудня 2018 року "визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45). Ним же був зроблений висновок, що зазначені дії Кабінету Міністрів України звужують зміст та обсяг існуючих прав і свобод, з огляду на те, що скасовують надбавки, доплати, підвищення і премії, які отримував військовий пенсіонер під час служби, та які враховувались при попередніх перерахунках пенсій.
Шостий апеляційний адміністративний суд України Постановою від 05 березня 2019 року апеляційну скаргу Кабінету Міністрів на вказане рішення суду залишив без задоволення, а рішення Окружного адміністратив ного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року - без змін.
Верховний суд 12 листопада 2019 року розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Кабінету Міністрів України на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 у справі № 826/3858/18 (щодо злочинних пунктів 1 та 2 Постанови № 103) поставив остаточну "крапку" у даній справі ухваливши постанову про залишення касаційної скарги Кабінету Міністрів України - без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 та постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 - без змін.
А отже, як зазначено у позові, є беззаперечним право позивача на перерахунок пенсії відповідно до статті 63 Закону № 2262 згідно з Порядком № 45.
Позивач зазначає, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 24.12.2019 та згідно з постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 11.03.2020 у справі № 640/8865/19 було зобов`язано Київський міський військовий комісаріат надати до ГУ ПФУ в м. Києві довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням: посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, надбавки за роботу в умовах режимних обмежень, надбавки за особливості проходження військової служби та премії.
КМВК на виконання рішення суду на адресу ГУ ПФУ в м. Києві була подана довідка про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.03.2018 для перерахунку пенсії з урахуванням всіх складових.
Проте, ГУ ПФУ в м. Києві, яке на підставі виданої КМВК довідки мало перерахувати пенсію, цього не зробило без належних на те правових підстав чим порушило мої права.
Намагаючись вирішити питання перерахунку та виплати пенсії у досудовому порядку, 21.03.2020 позивач звернувся до ГУ ПФУ в м. Києві стосовно перерахунку йому пенсії з 01.03.2018 з розрахунку всіх складових видів грошового забезпечення, які передбачені у довідці КМВК, складеної на виконання судових рішень. Отримавши у відповідь відмову (лист від 08.04.2020 вих. № 2600-0312-8/45213), в якій зазначено про відсутність підстави для проведення перерахунку його пенсії, оскільки рішення суду не має зобов`язального характеру щодо вчинення ГУ ПФУ в м. Києві будь-яких дій, позивач був вимушений звернутися до суду за захистом порушених прав.
Позиція відповідача.
Відповідач просить відмовити у позові.
Зазначає, що згідно ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку зв`язку з підвищенням грошового забезпечення від мають право на пенсію за цим Законом, на умовам. Міністрів України.
Відповідно до пункту 1 Порядку, затвердженого постановою КМ України № 45 від 13.02.2008, пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення, перераховуються на умовах та в розмірах передбачених КМ України.
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови КМ України від 21.02.2018 № 103.
Відповідач зазначає, що нормативно - правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитися перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України № 2262, після дати набрання рішення суду законної сили не приймалося.
У зв`язку з цим, а також з урахуванням пункту 4 постанови № 103, виплата пенсій продовжується у встановлених на цей час розмірах.
Відповідач вважає, що у зв`язку із скасуванням пунктів 1, 2 постанови № 103 неможливо здійснити жодні перерахунки.
Щодо виплати нарахованої пенсії без обмеження максимальним розміром відповідач зазначає, що у відповідності до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Відповідач зазначає, що виходячи із системного аналізу нормативних положень абз. 2 п. 2 Прикінцевих та перехідних положень, для осіб, яким призначено пенсію до моменту набрання цим Законом чинності, застосовуються особливі умови про обмеження максимального розміру пенсійної виплати. Отже, на думку відповідача, на дану категорія осіб розповсюджуються правові норми Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» про максимальний розмір пенсії.
Також, як зазначає відповідач, дане положення закріплено у ч. 5 ст. 43 Закону № 2262 визначено: «Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.»
Процесуальні дії, вчинені у справі.
Ухвалою суду від 02.06.2020 позовну заяву залишено без руху та надано строк для усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою від 19.06.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Вирішено розглядати справу за правилами спрощеного (письмового) провадження.
Обставини, встановлені судом.
Так, у даному випадку сторонами не спростовуються та не заперечуються обставини призначення позивачу пенсії, направлення до ГУ ПФУ оновленої довідки про складові грошового забезпечення, її зміст, та обставини листування між позивачем та відповідачем, як зазначено вище. При цьому встановлено, що основний розмір пенсії позивача складає 80% відповідних сум грошового забезпечення.
між іншим, слід зазначити, що позивачу проведено перерахунок з 01.03.2018 на підставі раніше виданої довідки відповідно до постанови КМ України № 103.
Вирішуючи спір суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Статтею 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі за текстом - Закон №2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно із частиною другою статті 9 Закону №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону № 2011-ХІІ).
Статтею 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
За частинами 1, 2, 4 ст.63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Пунктом 2 Постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Частина 18 статті 43 Закону №2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Відповідно до частини 3 статті 51 згаданого Закону перерахунок пенсій у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Поряд з цим пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацом першим пункту 5 Порядку №45 у редакції Постанови № 103 встановлено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Додаток 2 до Порядку № 45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18 визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Оскільки зміни, внесені Постановою № 103, зокрема, до додатку 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1.
Відповідно до пункту 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток № 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку № 45.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704, яка набрала чинності з 01.03.2018 року, та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, установлено відповідні додаткові види грошового забезпечення
Підпунктом 2 пункту 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Отже, з 5 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.
Разом із цим до моменту отримання належної довідки в пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача.
Водночас відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Згідно з частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до ст.10 Закону №2262-ХІІ обов`язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду, які здійснюють нарахування пенсій на підставі наданих документів, відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення зазначених у довідках.
Згідно з п. 9 порядку № 45 Головне управління має право перевіряти правильність складання довідок щодо формального змісту, однак права самостійно визначати складові та розмір грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку не має.
Таким чином, органи Пенсійного фонду здійснюють перерахунок пенсій на підставі довідок про складові оновленого грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, які видані відповідними міністерствами та відомствами.
Беручи до уваги викладене, суд звергає увагу, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють відповідний орган Пенсійного фонду України.
При цьому, перерахунок може бути здійснено після надходження до органу Пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій військовослужбовців.
Видача оновленої довідки пов`язана із реалізацією постанови № 103 та 704, наслідками подальшого визнання нечинною постанови № 103 у частині, тобто видача оновленої довідки спрямована на поновлення прав позивача, пов`язаних з відповідними рішенням КМ України щодо проведення перерахунку пенсії, а відтак вказана довідка за своєю суттю є формою реалізації рішення Уряду, але у правовому полі України.
У даному випадку, КМВК відносно позивача виготовлена довідка про розмір грошового забезпечення від 07.04.2020 № ВСЗ/1588, в якій станом на 01.03.2018 відображено:
посадовий оклад 9730,00 грн., оклад за військовим званням (полковник) 1480 грн., надбавка за вислугу років (50) % - 5605,00 грн, а всього 16815,00 грн. Крім того, з урахуванням судових рішень у справі № 640/8865/19: надбавка за роботу з таємними виробами, носіями, документами (20%) - 1946 грн., розмір надбавки за особливості проходження служби (10%) 1681,50 грн. та розмір премії (10%) 973,00 грн.
Позивач звернувся до відповідача із зверненням (вх. від 31.03.2020) про можливість перерахунку, враховуючи судове рішення у справі № 640/8865/19 про зобов`язання КМВК видати нову довідку, та з питаннями про наявність обмежень.
У свою чергу ГУ ПФУ у відповіді від 08.04.2020 зазначило, що вказаним рішенням ГУ ПФУ не було зобов`язано вчинити певні дії.
Позивач додатково звертався до відповідача з листом від 22.05.2020 (а.с. 44) щодо перерахунку на підставі довідки від 07.04.2020.
Власне довідка від 07.04.2020 надіслана до відповідача із супровідним КМВК від 07.04.2020 (а.с. 44).
Відтак, на підставі вказаної довідки та заяви позивача, відповідач мав здійснити перерахунок пенсії позивача з першого числа місяця, наступного за місяцем набрання 05.03.2019 законної сили судовим рішенням у справі №826/3858/18, тобто з 01.04.2019.
Станом на час розгляду справи не надано доказів проведення перерахунку пенсії відповідно до вищенаведеного, а відтак, наявні підстави для зобов`язання відповідача вчинити такі дії.
Доводи позивача відносно зобов`язати ГУ ПФУ здійснити перерахунок з 01.03.2018 не ґрунтуються на вищевикладеному, а тому позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.
При цьому, судом враховується, що на підставі попередньої довідки позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018.
Що стосується вимог «без обмеження пенсії максимальний розміром», слід зазначити, що матеріали справи не містять доказів того, що відповідач станом на дату звернення до суду обмежує максимальний розмір пенсії позивача певним розміром, а відтак вказані вимоги задоволенню не підлягають, оскільки суд захищає порушені права, а не гіпотетичні припущення щодо можливого порушення прав позивача у майбутньому. Крім того, суд звертає увагу на те, що надалі законодавець може приймати Закони, якими змінювати правове регулювання відносин у даній сфері, що додатково вказує на неможливість задоволення вимог на майбутнє.
Те саме стосується вимог «з урахуванням збільшення згідно постанови КМУ від 28.12.2011 № 1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення», підвищення згідно статті 13 Закону України від 22.10.1993 №3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та цільової грошової допомоги передбаченої Законом України від 16.03.2004 №1603-1V «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та інвалідів війни», оскільки в матеріалах справи відсутні докази порушення ГУ ПФУ норм вказаних НПА у відносинах з позивачем, а відтак у задоволенні позову у цій частині слід відмовити.
Що стосується вимог «виплатити суму недоплаченої частини основного розміру пенсії однією сумою», слід зазначити, що у суду відсутні докази того, що відповідач має здійснити виплату в інший спосіб. Суд знову звертає увагу, що суд захищає порушені права, а не можливі порушення прав позивача у майбутньому, а відтак у задоволенні позову в цій частині слід відмовити.
Суд звертає увагу на те, що частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Оцінюючи подані сторонами докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, з урахуванням обставин зазначених вище, суд прийшов до висновку про задоволення позову частково - як зазначено вище, а саме шляхом зобов`язання відповідача провести перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019 на підставі вищезгаданої довідки КМВК. В іншій частині позову - слід відмовити.
При цьому, суд не вбачає підстав перераховувати у резолютивній частині рішення суду нормативно-правове регулювання позову, як то зазначено у позові, оскільки наведене не передбачено ч. 5 ст. 246 КАС України. Також відсутні підстави для повторення складових грошового забезпечення, оскільки вони містяться у довідці, зміст якої викладений вище, та посилання на яку міститиме резолютивна частина рішення.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 77, 139, 243 - 246, 250, 263, Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) задовольнити частково.
Визнати протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЭДР 42098368) щодо відмови у перерахунку з 01.04.2019 та виплати пенсії ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) на підставі довідки Київського міського військового комісаріату № ВСЗ/1588 від 07.04.2020.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, 42098368) перерахувати з 01.04.2019 та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) пенсію на підставі довідки Київського міського військового комісаріату № ВСЗ/1588 від 07.04.2020.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 КАС України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 292, 293, 295, 296 КАС України з урахуванням положень п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII "Перехідні положення" КАС України.
Суддя О.А. Кармазін