Рішення № 97332415, 28.05.2021, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
28.05.2021
Номер справи
640/11203/20
Номер документу
97332415
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 травня 2021 року м. Київ № 640/11203/20

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кармазіна О.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом

за позовомОСОБА_1 доГоловного управління ПФУ в м. Києвіпро визнання протиправними та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) звернулася до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДР: 42098368), в якому, з урахуванням уточнень (а.с. 55), просить суд:

1) визнати протиправним та скасувати рішення відповідача, викладене у листі від 22.04.2020 № 2600-0311-8/49487 про відмову позивачу у проведені перерахунку пенсії за вислугу років;

2) зобов`язати відповідача здійснити з 14.04.2020 перерахунок та виплату позивачу пенсії, виходячи з розрахунку 70% від місячної заробітної плати у розмірі 40 614,00 грн. на підставі довідки прокуратури міста Києва від 19.03.2020 № 18/180, без обмеження граничного розміру пенсії.

Позиція позивача.

Позивач зазначає, що з 03 вересня 2014 згідно поданої заяви та документів, їй було призначено пенсію по вислузі років.

Позивач зазначає, що відповідно до частини 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697 призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються, крім іншого, у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.

Позивач також зазначає, що постановою КМ України від 30.08.2017 року № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" було підвищено посадові оклади працівникам прокуратури, розміри яких затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року № 505 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури"

У зв`язку з цим, 14.04.2020 року позивачкою через електронний портал Пенсійного фонду України було подано заяву №2891 щодо перерахунку пенсії. До вказаної заяви було долучено довідку прокуратури міста Києва від 19.03.2020 №18/180 про розмір фактично нарахованої заробітної плати за аналогічною посадою за вересень 2017 року.

Проте, Відповідач відмовив у перерахунку пенсії з тих підстав, що після 13.12.2019 нормативно-правові акти про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури не приймалися, а відповідно до п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1155, яка прийнята до ухвалення рішення Конституційним судом України, передбачено, що зміна посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України «Про прокуратуру».

Посилаючись на положення профільних правових актів та судову практику, позивачка вважає таке рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, з підстав, викладених у позовній заяві.

Так, позивачка посилається на Рішенням Конституційного суду України від 13.12.2019 у справі № 3-209/2018.

Звертає увагу, що враховуючи те, що пенсія їй була призначена у вересні 2014 році, тому до її розміру не можуть застосовуватись обмеження максимального розміру пенсії, визначені абзацом шостим частини п`ятнадцятої ст.86 Закону України Про прокуратуру від 14.10.2014, № 1697-VII.

Враховуючи викладене, позивачка вважає, що має право на перерахунок пенсії без обмеження її максимальним розміром.

Позиція відповідача.

Так, посилаючись на рішення Другого сенату Конституційного суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019, відповідач робить висновок, що перерахунок пенсій проводиться у разі прийняття нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури або в зв`язку із індивідуальними змінами, що впливають на збільшення заробітної плати.

Після 13.12.2019 нормативно-правові акти про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури не приймалися, відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1155, яка прийнята до ухвалення рішення Конституційним судом України, передбачено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України "Про прокуратуру".

Гр. ОСОБА_1 звільнена у січні 2018 року, тобто до 13.12.2019.

Таким чином, на думку відповідача, відсутні підстави для перерахунку пенсії на підставі заяви №2891 від 14.04.2020.

Враховуючи зазначене, Позивачеві було відмовлено в перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру» у зв`язку з відсутністю законних підстав.

Встановлені судом обставини.

Так, у даному випадку учасниками справи не спростовуються та не заперечуються обставини перебування позивачки на пенсійному обліку, призначення їй пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру», факт звернення до відповідача із вищезгаданою заявою та надання відповіді, сутність якої полягає у відмові провести перерахунок пенсії у зв`язку з прийняттям рішення Другого сенату Конституційного суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019.

Зокрема, відмови у перерахунку оформлені наказом від 16.04.2020 о/р № 930100860223, листом від 22.04.2020 № 2600-0311-8/49487.

Процесуальні дії, вчинені у справі.

Ухвалою судді від 09.06.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Вирішено розглядати справу за правилами спрощеного (письмового) провадження.

Ухвалою від 04.08.2020 зупинено провадження у справі № 640/11203/20 до набрання законної сили рішенням Верхового Суду у зразковій справі № 560/2120/20, яке набрало законної сили у зв`язку з прийняттям постанови ВП ВС 20.01.2021, у зв`язку з чим відпали підстави для зупинення провадження у справі.

Ухвалою від 22.03.2021 поновлено провадження у праві.

Вирішуючи у взаємозв`язку з наведеним спір по суті, суд виходить з наступного.

На час призначення позивачу пенсії особливості пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих визначалися статтею 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.91 N 1789-XII (далі- Закон N 1789-XII)

До статті 50-1 Закону N 1789-XII вносилися зміни Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 N 3668-VI (далі - Закон N 3668-VI), унаслідок яких частина сімнадцята статті 50-1 Закону N 3668-VI з 01.10.2011 стала вісімнадцятою, - тобто відбулась зміна порядкового номеру частини статті, що регламентувала порядок та підстави перерахунку пенсії, проте її текст залишився незмінним.

24. 14.10.2014 ухвалено новий Закон України "Про прокуратуру" N 1697-VII (далі - Закон N 1697-VII).

Первісна редакція частини двадцятої статті 86 Закону N 1697-VII та частина сімнадцята (з 01.10.2011 - вісімнадцята) статті 50-1 Закону N 1789-XII містили аналогічні за змістом положення щодо підстав та порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених працівникам прокуратури.

Розділ XII "Прикінцеві положення" Закону N 1697-VII щодо набрання ним чинності (в розрізі конкретних статей закону) неодноразово змінювався, переважна більшість статей (у т. ч. стаття 86) цього Закону набрали чинності з 15 липня 2015 року. Водночас з 15.07.2015 втратив чинність Закон N 1789-XII (крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п`ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів).

1 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року N 76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" (далі - Закон N 76-VIII), яким, з-поміж іншого, внесено такі зміни:

частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" N 1789-XII (діяла до 15.07.2015) викладено в такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України";

частину двадцяту статті 86 Закону України від 14 жовтня 2014 року "Про прокуратуру" N1697-VII (набрала чинності 15.07.2015) викладено у такій редакції: "20. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".

Отже, починаючи з 1 січня 2015 року в Україні:

жоден закон не визначав ані умов (підстав), ані порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених на підставі Закону України "Про прокуратуру";

законодавець делегував повноваження щодо встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінету Міністрів України.

Суд установив, що Кабінет Міністрів України впродовж 2015 - 2019 років не визначав умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури.

Така бездіяльність Кабінету Міністрів України призвела до чисельних судових спорів між пенсіонерами, які отримують пенсію відповідно до Закону України "Про прокуратуру" та Пенсійним фондом України.

У грудні 2019 року Конституційний Суд України за результатами розгляду справи N 3-209/2018 (2413/18, 2807/19) ухвалив рішення від 13.12.2019 N 7-р(II)/2019 та вирішив таке:

визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року N 1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України;

положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року N 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Конституційний Суд України встановив такий порядок виконання рішення N 7-р(II)/2019:

частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року N 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;

частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року N 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:

"20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".

Зазначене рішення Конституційного Суду України стало підставою для численних звернення пенсіонерів, які отримують пенсію відповідно до Закону України "Про прокуратуру", за отриманням актуальних довідок про заробітну плату та згодом до органів Пенсійного фонду України із заявами про перерахунок пенсії.

У цій справі та в аналогічних типових справах, пенсійний орган відмовляє заявникам у задоволенні заяв про перерахунок пенсії з мотивів відсутності нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури.

Тобто, фактично пенсійний орган погоджується з наявністю у заявників права на перерахунок пенсії, проте зазначає про відсутність нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури.

У рішеннях про відмову, як і у даній справі, пенсійний орган, серед іншого, посилається на положення постанови Кабінету Міністрів України "Про умови оплати праці прокурорів" від 11.12.2019 N 1155 за змістом п. 7 якої встановлено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України "Про прокуратуру".

Натомість заявники просять здійснити перерахунок їхніх пенсії з урахуванням норм постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 N 657 "Про внесення змін до деяких постанови Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", яка жодних обмежень, подібних до тих, що зазначені вище, не містить.

Відносно того, чи є постанова КМ України від 30.08.2017 N 657 "Про внесення змін до деяких постанови Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" рішенням про "підвищення заробітної плати прокурорським працівникам", слід зазначити наступне.

Доводи відповідача про те, що після набрання чинності рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 N 7-(II)/2019 (після 13.12.2019) нормативно-правового акту про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури не ухвалено, а тому відсутні підстави для перерахунку пенсії, є помилковими та не доводять правомірності його дій, оскільки чинна з 13.12.2019 норма частини 20 статті 86 Закону N 1697-VII визначає умовою перерахунку пенсії за вислугу років підвищення заробітної плати прокурорським працівникам.

Протягом усього періоду дії норми статті 86 Закону N 1697-VII, яка визначала, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, позивач мав право на перерахунок пенсії, проте був позбавлений можливості таке право реалізувати з огляду на бездіяльність Кабінету Міністрів України.

Така бездіяльність Уряду була предметом розгляду у судах.

Верховний Суд в постанові від 24.04.2019 (справа N 826/8546/18) звернув увагу, що Кабінет Міністрів України протягом тривалого часу ухиляється від прийняття рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, необхідність прийняття яких Законом N 1697-VII покладено саме на уряд.

Суди у зазначеній справі визнали протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України щодо неприйняття порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, як це передбачено частиною 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" та зобов`язали Кабінет Міністрів України протягом 30 днів з дня набрання рішенням законної сили вжити заходів та ухвалити рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури.

Проте рішення суду фактично Кабінетом Міністрів України не виконано.

Відсутність затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури зумовило неможливість проведення органами Пенсійного фонду України перерахунку зазначених пенсій, у тому числі, пенсії позивача.

Реалізація його права була забезпечена саме рішенням Конституційного Суду від 13.12.2019.

Тому суд вважає підхід відповідача до вирішення заяви позивача незаконним.

Суд зазначає, що в цій ситуації позивач має право на перерахунок його пенсії.

Твердження ГУ ПФУ про той факт, що для реалізації пенсіонерами права на перерахунок пенсії, визначеного статтею 86 Закону N 1697-VII (у редакції, що діє з 13.12.2019), обов`язковою умовою є прийняття урядом нової постанови про підвищення заробітної плати прокурорським працівникам, є хибним з огляду на те, що на момент прийняття Конституційним Судом України зазначеного рішення вже існувала суттєва різниця в оплаті праці діючих працівників прокуратури та розмірі заробітних плат, з яких розраховані пенсії прокурорських пенсіонерів. І така нерівність має усуватись Пенсійним Фондом України шляхом беззастережного (відносно дати ухвалення рішення про збільшення заробітку діючих працівників прокуратури) задоволення заяв пенсіонерів про перерахунок пенсії, поданих після 13.12.2019.

Крім того, слід звернути увагу, що постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 N 657 є чинною, а тому відсутні підстави для її незастосування. Таке рішення Уряду є рішенням про "підвищення заробітної плати прокурорським працівникам".

Таким чином, суд дійшов висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до статті 86 Закону N 1697-VII на підставі вищезгаданої довідки прокуратури.

Щодо дати, з якої ГУ ПФУ зобов`язаний здійснити перерахунок пенсії позивача, слід зазначити, що первинна редакція частини двадцятої статті 86 Закону N 1697 до 13.12.2019 (дата ухвалення Конституційним Судом України рішення N 7-р(II)/2019) не набирала чинності та не застосовувалася, оскільки Законом N 76-VIII цю первинну редакцію з 01.01.2015 було змінено на речення "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України", - тобто ці зміни було внесені в текст статті 86 Закону N 1697-VII ще до дати набрання нею чинності (15.07.2015).

Тому частина двадцята статті 86 Закону N 1697 (в первинній редакції, якою визначено умови та порядок перерахунку пенсії за вислугу років працівникам прокуратури) на підставі рішення Конституційного Суду України N 7-р(II)/2019 набрала чинності 13.12.2019 та підлягає застосуванню починаючи з цієї дати. Отже, після тривалої перерви (01.01.2015-12.12.2019) в Україні з`явилася/набрала чинності норма Закону, що визначає умови та порядок перерахунку пенсії за вислугу років, призначеної на підставі Закону України "Про прокуратуру".

Вирішуючи питання щодо порядку перерахунку пенсії за вислугу років колишнього працівника прокуратури, суд враховує, що:

перерахунок пенсії проводиться за заявою особи, до якої додаються необхідні документи на підтвердження умов, що зумовлюють перерахунок пенсії;

відповідно до частини 20 статті 86 Закону N 1697-VII перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Частина 20 статті 86 Закону N 1697-VII, як вже зазначено вище, набрала чинності з 13.12.2019, а відтак суд дійшов висновку, що ефективним способом відновлення порушених прав позивача є зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з 13.12.2019.

Поширення дванадцяти місячного періоду або будь-якого іншого періоду в цьому випадку є неможливим.

Такою є правова позиція Верховного Суду у рішенні у зразковій справі від 14.09.2020 № 560/2120/20.

У даному випадку наведені вище умови для перерахунку дотримані. Позивачка звернулася із заявою про перерахунок та до ГУ ПФУ була надана довідка про перерахунок а відтак позов в цій частині підлягає задоволенню. Відносно зазначення у рішенні суду вказівки на суму грошового забезпечення, суд вважає наведене безпідставним. У суду відсутні підстави для висновку, що відповідачем буде проігноровано довідку уповноваженого органу, яку її буде зобов`язаному судом врахувати при розрахунку. Вимога по суті заявлені на майбутнє, як і вимоги щодо «без обмеження граничного розміру» та «у розмірі 70% грошового забезпечення». Наведені вимоги є гіпотетичними припущеннями щодо порушення прав позивача у майбутньому. Між тим, суд захищає права, стан порушення яких визначається станом на дату звернення до суду. Суд не може перебирати в цій частині повноваження іншого органу на себе та визначати як цьому органу діяти у майбутньому. При цьому, законодавство може змінюватись в тій чи іншій частині та у майбутньому впливати на відносини позивача та ГУ ПФУ.

Відтак, беручи все вищевикладене до уваги, суд вважає позов таким, що підлягає частковому задоволенню - як зазначено вище.

Відповідачем в контексті положень ч. 2 ст. 77 КАС України не доведено правомірності відмови у перерахунку пенсії в частині, яка задоволена судом.

На підставі ст. 139 КАС України на користь позивачки підлягає стягненню судовий збір, який стягується виходячи з кількості задоволених вимог.

На підставі вищевикладеного та керуючись положеннями ст.ст. 2, 5 - 11, 19, 72 - 77, 90, 241 - 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДР: 42098368) у здійсненні перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) на підставі її заяви від 14.04.2020 (вх. 2891) та довідки прокуратури міста Києва 19.03.2020 № 18/80, що оформлено наказом від 16.04.2020 о/р № 930100860223 та листом від 22.04.2020 № 2600-0311-8/49487.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДР: 42098368) з 13.12.2019 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) пенсії за вислугу років на підставі довідки прокуратури міста Києва 19.03.2020 № 18/80 з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДР: 42098368) на користь ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) 840,80 грн. на відшкодування судового збору, сплаченого за квитанціями від 18.05.2020 № 0.0.1708995251.1 (840 грн.) та від 29.05.2020 № 0.0.1721465572.1 (0,40 грн.).

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 КАС України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України з урахуванням положень п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII "Перехідні положення" КАС України.

Суддя О.А. Кармазін